ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик
професій працівників
Випуск 1
Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності
Розділ 2. Професії робітників
Доповнення
до кваліфікаційної характеристики професії „машиніст крана (кранівник)"
МІНІСТЕРСТВО
ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
16 жовтня 2007 р. м. Київ № 561
Про затвердження доповнень до Кваліфікаційної характеристики професії „машиніст крана (кранівник)"
У зв'язку з впровадженням у виробництво сучасних технологій, матеріалів, конструкцій, застосуванням нових механізмів, устаткування, виконанням нових видів робіт та підвищенням вимог до рівня кваліфікації робітників
НАКАЗУЮ:
Затвердити доповнення до кваліфікаційної характеристики „машиніст крана (кранівник)", що додаються.
Міністр М. Папієв
ДОПОВНЕННЯ
ДО КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРОФЕСІЇ МАШИНІСТ КРАНА (КРАНІВНИК)
РОБІТНИКИ
1. МАШИНІСТ КРАНА (КРАНІВНИК)
(Код КП 8333.1)
7-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує кранами вітчизняного та іноземного виробництва з програмним забезпеченням (баштовими: бетоноукладальними, самохідними, самопідіймальними, портально-стріловими, стаціонарними; монтажними, козловими, консольними, мостовими, залізничними, плавучими, гусеничними, пневмоколісними тощо), оснащеними вантажозахватними пристроями різного призначення, з вантажопідіймальністю понад 63 т і до 100 т під час виконання комплексів технологічних операцій відповідно: з монтажу особливо складних, надважких, великогабаритних конструкцій у складних, обмежених умовах, у тому числі, через будівлі, отвори у покрівлі або стінах висотних будівель цивільного та промислового призначення; спорудження мостів та шляхопроводів; димових труб, опор ліній електромережі та зв'язку; об'єктів гідротехнічного призначення, металургійної, хімічної, нафтохімічної, машинобудівної, легкої, харчової, гірничої, вугільної промисловості, промисловості будівельних матеріалів та матеріалів спеціального призначення, пам'яток історії, архітектури та культури тощо. Приймає участь у встановленні на кран та використовує в експлуатації різні засоби підвищення технічних характеристик кранів (з вантажопідйомності на окремих вильотах стріл, на подовжених стрілах, збільшення висоти піднімання вантажів тощо). Монтує, регулює устаткування, встановлене на кран згідно з інструкцією щодо експлуатації, забезпечує безперебійну його роботу. Контролює правильність кріплення вузлів, робочих органів, засобів підвищення технічних характеристик крана, роботу устаткування, агрегатів з використанням контрольно-вимірювальних приладів, пристроїв та інструменту. Перевіряє технічний стан крана, виконує його підготовку до роботи. Здійснює розбирання та підготовку до ремонту вузлів та агрегатів крана. Замінює спрацьовані частини та деталі. Виконує слюсарне оброблення вузлів та деталей з використанням універсальних пристроїв та інструменту, а також повне відновлення та зміцнення спрацьованих деталей. Ремонтує, складає, випробує, регулює та здає в експлуатацію вузли, агрегати. Виконує слюсарні та електрослюсарні роботи з поточного ремонту крана. Контролює раціональне та економне витрачання паливних та мастильних матеріалів, електроенергії тощо. Забезпечує безперебійну роботу пульта керування з використанням комп'ютерних програм. Бере участь у виконанні щозмінного обслуговування, технічному обслуговуванні та плановому запобіжному ремонті крана. Забезпечує безпечні умови праці робітників.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову та технічні характеристики крана, яким керує; правила експлуатації, технічного обслуговування та ремонту крана; правила ремонту та налагоджування гальмівної, механічної, гідравлічної, пневматичної, електричної, комбінованої та контрольно-захисної систем керування краном; правила роботи з комп'ютером; правила монтажу, демонтажу, ремонту, налагоджування устаткування; правила виконання монтажних, навантажувально-розвантажувальних робіт, транспортування та складування будівельних конструкцій, матеріалів та іншіх вантажів; правила виконання робіт в охоронній зоні поблизу ліній електромережі, інженерних комунікацій; правила виконання слюсарних, механічних, електрослюсарних робіт під час ремонту, налагоджування, регулювання вузлів, агрегатів крана; причини виникнення, способи виявляння та усунення несправностей у роботі крана; правила дотримання вимог електричної та пожежної безпеки; правила виконання робіт згідно з технологією, вимоги до якості робіт; правила встановлення сигналізації; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста крана (кранівника) та слюсаря-електрика з ремонту та обслуговування вантажопідіймальних кранів і машин 6 розряду не менше 1 року.
8-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує кранами вітчизняного та іноземного виробництва з програмним забезпеченням (баштовими: бетоноукладальними, самохідними, самопідіймальними, портально-стріловими, стаціонарними; монтажними, козловими, консольними, мостовими, залізничними, плавучими, гусеничними, пневмоколісними тощо), оснащеними вантажозахватними пристроями різного призначення, з вантажопідіймальністю 100 т і більше під час виконання комплексів технологічних операцій відповідно: з монтажу особливо складних, надважких, великогабаритних конструкцій у складних, обмежених умовах, у тому числі, через будівлі, отвори у покрівлі або стінах висотних будівель цивільного та промислового призначення; спорудження мостів та шляхопроводів; димових труб, опор ліній електромережі та зв'язку; об'єктів гідротехнічного призначення, металургійної, хімічної, нафтохімічної, машинобудівної, легкої, харчової, гірничої, вугільної промисловості, промисловості будівельних матеріалів та матеріалів спеціального призначення, пам'яток історії, архітектури та культури тощо. Приймає участь у встановленні на кран та використовує в експлуатації різні засоби підвищення технічних характеристик кранів (з вантажопідйомності на окремих вильотах стріл, на подовжених стрілах, збільшення висоти піднімання вантажів тощо). Монтує, регулює устаткування, встановлене на кран згідно з інструкцією щодо експлуатації, забезпечує безперебійну його роботу. Контролює правильність кріплення вузлів, агрегатів, робочих органів, засобів підвищення технічних характеристик крана, роботу устаткування, агрегатів, приладів з використанням контрольно-вимірювальних приладів, пристроїв та інструменту. Перевіряє технічний стан крана, виконує його підготовку до роботи. Здійснює розбирання та підготовку до ремонту вузлів, агрегатів крана. Замінює дефектні вузли та агрегати. Виконує слюсарне оброблення вузлів та деталей з використанням універсальних пристроїв та інструменту, а також повне відновлення та зміцнення спрацьованих деталей. Ремонтує, складає, випробує, регулює та здає в експлуатацію вузли, агрегати. Виконує складні слюсарні та електрослюсарні роботи з поточного ремонту крана. Контролює раціональне та економне витрачання паливних та мастильних матеріалів, електроенергії тощо. Забезпечує безперебійну роботу засобів керування краном з використанням комп'ютерних програм. Бере участь у виконанні щозмінного обслуговування, технічному обслуговуванні та у всіх видах ремонту крана. Забезпечує безпечні умови праці робітників.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила програмного керування та роботи з комп'ютером; будову та технічні характеристики крана, яким керує; правила ремонту, налагоджування, регулювання гальмівної, механічної, гідравлічної, пневматичної, електричної та контрольно-захисної систем керування краном, комп'ютерної апаратури з автоматизації основних операцій керування краном; правила монтажу, демонтажу, ремонту, налагоджування, регулювання та здавання в експлуатацію устаткування, агрегатів та приладів; правила та інструкції з експлуатації, технічного обслуговування та ремонту крана; правила виконання монтажних, навантажувально-розвантажувальних робіт, транспортування та складування будівельних конструкцій, матеріалів та іншіх вантажів в обмежених та складних умовах виробництва; правила виконання робіт в охоронній зоні поблизу ліній електромережі, інженерних комунікацій; правила виконання складних слюсарних, механічних, електрослюсарних та електротехнічних робіт під час ремонту, налагоджування, регулювання вузлів, агрегатів крана; причини виникнення, способи виявляння та усунення несправностей у роботі крана; методику та режими випробувань агрегатів, вузлів, електричного устаткування тощо; правила дотримання вимог електричної та пожежної безпеки; правила виконання робіт згідно з технологією, вимоги до якості робіт; правила встановлення сигналізації; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста крана (кранівника) 7 розряду та слюсаря-електрика з ремонту та обслуговування вантажопідіймальних кранів і машин 6 розряду не менше 1 року.