МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ |
НАКАЗ |
|
N 212 |
18.04.2008 |
м.Київ |
Про затвердження Методичних вказівок для медичних працівників кабінетів (пунктів) щеплень, виїзних (тимчасових) та мобільних бригад |
З метою забезпечення організації та проведення додаткової імунізації проти кору та краснухи, проведення безпечної імунізації та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 р. №348 "Про затвердження плану заходів з проведення додаткової імунізації населення проти кору та краснухи на 2008 рік"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні вказівки для медичних працівників кабінетів (пунктів) щеплень, виїзних (тимчасових) та мобільних бригад (додається).
2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської, Харківської, Головного управління охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської, управління охорони здоров'я та курортів Вінницької, управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської, управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити підготовку медичних працівників, які залучаються до проведення щеплень, відповідно до вимог, викладених у вищевказаних Методичних вказівках.
3. Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного та повітряного транспорту забезпечити санітарно-епідеміологічний нагляд у пунктах щеплень в період проведення додаткової імунізації.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра - головного державного санітарного лікаря України Проданчука М.Г.
Міністр |
В.М.Князевич |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказ Міністерства охорони здоровя України від 18.04.2008 № 212 |
Методичні вказівки
для медичних працівників кабінетів щеплень (пунктів), виїзних (тимчасових) і мобільних бригад
Кір належить до одного з найконтагіозніших захворювань, відомих на сьогодні. При інфікуванні вірусом кору хворіють всі неімунізовані та ті особи, які раніше не хворіли. Щороку у світі реєструють понад 30 мільйонів випадків захворювання на кір.
За даними ВООЗ, за період з 2000 по 2005 роки в ході додаткових заходів з імунізації вакциновано проти кору більше 360 мільйонів людей. Крім того, ці заходи сприяли покращанню організації і проведенню рутинної імунізації та значному скороченню глобальної смертності від кору.
У цілому з 1999 по 2005 роки смертність від кору знизилась на 60%. Зазвичай люди помирають не безпосередньо від кору, а від його ускладнень. Найчастіше ускладнення бувають у дорослих людей у віці 20 років і старше.
У звязку з процесом глобальної ліквідації поліомієліту та успіхами з елімінації кору на Американському континенті ВООЗ поставлено завдання елімінації кору в Європейському регіоні до 2010 року. Це передбачає сертифікацію кожної країни, у т.ч. України як території, вільної від кору, до 2010 року.
В Україні під час епідемічного підйому кору тільки у 2006 році зареєстровано 42724 випадки, що становить 90,7 на 100 тис. населення. Найінтенсивніший епідемічний процес відбувався серед осіб у вікових групах: 15-19 років 12526 випадків (350,6 на 100 тис. нас.); 20-29 років 14994 випадки (207,1 на 100 тис. нас.); серед дітей до 1 року 1814 випадків (429,0 на 100 тис. нас.), що, безумовно. вказує на відсутність захисного рівня імунітету до кору у жінок фертильного віку.
Таким чином, в Україні зростає значна кількість осіб, сприйнятливих до кору, переважно у віці 16-29 років. Європейське Регіональне бюро ВООЗ, Центр з контролю за захворюваністю США і Європейський центр з контролю за захворюваністю спільно з Міністерством охорони здоровя України ухвалили рішення щодо проведення додаткової імунізації проти кору і краснухи населення у віці 16-29 років.
Додаткова імунізація проти кору і краснухи проводитиметься у квітнілистопаді 2008 року з використанням комбінованої вакцини (ККВ).
Імунізація проти краснухи спрямована у першу чергу на захист здоровя майбутніх дітей - попередження випадків синдрому вродженої краснухи. Імунізація великих груп населення, незалежно від статі, різко знизить циркуляцію вірусу краснухи і, таким чином, знизить ризик інфікування цією інфекцією багатьох жінок.
Під час днів додаткової імунізації проти кору і краснухи необхідно також користуватись (крім цих Методичних вказівок) наступними нормативними документами:
Наказом МОЗ України від 03.02.2006 № 48 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів».
Інструкцією з профілактики внутрішньолікарняного та професійного зараження ВІЛ-інфекцією, затвердженою наказом МОЗ України від 25.05.2000 №120.
Наказом МОЗ України від 03.07.2006 №432 "Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю "Алергологія".
Наказом МОЗ України від 22.10.1993 № 223 «Про збір, знезараження та здачу використаних медичних виробів одноразового застосування із пластичних мас».
1. Організація роботи пункту щеплЕНЬ
На період проведення додаткової імунізації проти кору і краснухи пункти щеплень розміщають на базі медичних закладів, де є холодильники і можливе зберігання місячного запасу вакцин (постійні); у спеціально виділених приміщеннях у школах, ПТУ, коледжах, ВУЗах, військових частинах, закладах МВС) і т.п. (тимчасові). Всі пункти щеплень (крім тих, що розміщені у навчальних закладах) мають обслуговувати населення шість днів на тиждень у зручний для населення час.
Оснащення і проведення вакцинації на постійних пунктах щеплень має відповідати Положенню про організацію і проведення профілактичних щеплень, затвердженому наказом МОЗ України від 03.02.2006 №48.
На тимчасовому пункті щеплень як мінімум має бути наступне:
раковина або умивальник, мило, антисептик для обробки шкіри рук (при відсутності централізованого водопостачання має бути забезпечений запас чистої води, встановлені ручні умивальники);
стіл і стільці для членів щеплювальної бригади і реєстратора;
стіл для розміщення витратних матеріалів (вата, шприці, спирт, сумка-холодильник з вакциною, термометри), краще столик маніпуляційний або звичайний стіл з гігієнічним покриттям або накритий поліетиленовою плівкою;
бажано мати медичну кушетку;
холодильник (або термоконтейнер і дві сумки-холодильники з набором холодових елементів);
необхідну кількість доз вакцини і розчинника, достатню кількість самоблокуючих шприців (СБ-шприців) для проведення щеплень, одноразових шприців 5,0 мл і голок для розведення вакцини;
аптечка невідкладної допомоги (з набором протишокових засобів);
інструкція для надання невідкладної допомоги при анафілактичному шоці;
бікси із стерильними ватними кульками, стерильні медичні рукавички, пінцети, флакони з 70% спиртом;
коробки для безпечної утилізації шприців (далі - КБУ), голки, ватні тампони, порожні флакони від вакцини;
набір інструкцій та настанов, поіменні списки контингенту , що підлягає імунізації, бланки термінових повідомлень ф.058/о «Про інфекційне захворювання, харчове, гостре інфекційне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення» (заповнюється у випадку розвитку незвичної поствакцинальної реакції (ПВР) або підозри на поствакцинальне ускладнення (ПВУ) і направляються у територіальну СЕС);
довідку про проходження відповідного навчання з теорії імунізації та техніки проведення щеплень ККВ;
інвентар для прибирання, миючі засоби;
наочні матеріали для проведення соціальної мобілізації, ручки, олівці, папір.
Обовязки працівників бригади, які проводять щеплення
Щодня перед початком роботи необхідно підготувати приміщення пункту щеплення:
перевірити умови для гігієнічної обробки рук;
перевірити кількість необхідного обладнання, запаси вакцини і розчинника, стерильних та самоблокуючих шприців і т.п.;
підготувати стіл: розмістити сумку-холодильник з вакциною, вату, флакон зі спиртом, шприці, коробку для безпечної утилізації;
підготувати стіл для реєстраторів, списки осіб, які підлягають щепленню;
організувати потік осіб для щеплень, що попереджує значне скопичення людей, які прийшли на щеплення.
Обовязки лікаря (фельдшера) пункту щеплень:
зібрати анамнез про можливість вагітності у жінок;
не допускати до вакцинації вагітних жінок;
радити жінкам утриматись від вагітності протягом двох місяців після вакцинації цією вакциною;
наявність протипоказань, в анамнезі відомостей про анафілаксії та інші важкі реакції на компоненти вакцини;
надавати розяснення про можливі реакції на щеплення протягом декількох днів після вакцинації;
радити пацієнту протягом 30 хвилин після вакцинації знаходитись у межах пункту щеплень або ЛПЗ;
надавати екстрену медичну допомогу у випадку виникнення незвичних реакцій або ускладнень (запаморочення, шок та ін.);
вимірювати температуру;
відповідати за наявність необхідної кількості вакцини і витратних матеріалів;
контролювати і відповідати за дотриманням правил безпечної практики імунізації;
контролювати і відповідати за правильну реєстрацію виконаних щеплень;
готувати щоденні звіти про кількість здійснених щеплень, поствакцинальних реакций і ускладнень і передавати їх в ЛПЗ;
у разі необхідності видавати відповідну довідку про щеплення, де вказувати: назву вакцини, дозу, серію, контрольний номер, дату, підпис, печатку/штамп ЛПЗ або лікаря;
у разі відмови від щеплення оформляти документально;
по завершенні роботи щоденно передавати інформацію про кількість виконаних щеплень в ЛПЗ (по телефону або іншим способом).
Обовязки медичної сестривакцинатора:
підготувати робоче місце;
відповідати за правильне зберігання вакцини і розчинника протягом додаткової імунізації;
відповідати за безпечність проведення інєкцій;
відповідати за розведення вакцини і її використання під час робочого дня;
набирати розведену вакцину в СБ-шприц лише тоді, коли пацієнт готовий до отримання щеплення;
робити глибоку підшкірну інєкцію в ділянку дельтоподібного мяза;
знищувати залишки розведеної вакцини через 6 годин після розведення і завжди в кінці робочого дня;
викидати відразу після інєкції використані шприци, флакони і ватні тампони у коробки для безпечної утилізації і шприців (КБУ);
після заповнення закрити клапан КБУ і помістити у спеціально виділене місце для утилізації або транспортування;
організувати транспортування заповненої КБУ до місця централізованого збору або утилізацію у встановленому порядку;
надавати невідкладну екстрену медичну допомогу у випадку необхідності.
В обвязки реєстратора входить заповнення відповідної документації.
Реєстратор
знаходить у списку прізвище та імя щеплюваного, відмічає дату, серію вакцини, у випадку необхідності, заповнює довідку про отримане щеплення (окремим цільовим групам: біженці, мігранти та ін.);
якщо на щеплення приходять особи відповідних цільових груп, яких немає у списку, реєструє їх.
2. Безпечна практика імунізації
Безпечна практика імунізації це політика і практика охорони здоровя, що стосується питань використання безпечних та ефективних вакцин, правильного зберігання вакцин і проведення інєкцій, зведення до мінімуму ризику передачі інфекційних захворювань і досягнення максимальної ефективності вакцинації при проведенні щеплень. Безпечна інєкція не приносить шкоди щеплюваному, не піддає вакцинатора ризику інфікування і не залишає небезпечних для інших людей відходів.
2.1. Комбінована жива вакцина проти кору і краснухи
У ході додаткової імунізації буде використовуватись комбінована жива вакцина проти кору і краснухи (ККВ), яка рекомендована до використання Всесвітньою організацією охорони здоровя і Міністерством охорони здоровя України.
Форма випуску
Вакцина являє собою жовтувато-білий ліофільно висушений препарат у флаконах по 10 доз разом з розчинником того ж виробника, в окремих флаконах по 5 мл.
Показання для застосування
Вакцину застосовують як специфічний профілактичний засіб проти кору та краснухи у дітей віком від 12 місяців і дорослих.
Спосіб застосування і дози
Стандартна доза розчиненої вакцини, незалежно від віку вакцинованого 0,5 мл. Вакцину вводять глибоко підшкірно в зоні плеча за допомогою СБ-шприца.
НЕ ВВОДИТИ ВНУТРІШНЬОВЕННО!
Протипоказання, відповідно до інструкції про застосування вакцини для профілактики кору та краснухи.
Взаємодія з іншими препаратами
Після введення препаратів крові людини (імуноглобуліни) вакцину потрібно застосовувати не раніше, ніж через 3 місяці. Після імунізації вакциною проти кору та краснухи препарати крові слід призначати не раніше, ніж через 2 тижні. У разі необхідності їх застосування раніше визначеного терміну, вакцинацію потрібно повторити через 3 місяці.
Туберкулінову пробу рекомендується проводити до або після 4-6 тижнів після вакцинації.
Рекомендовані інтервали між введенням препаратів крові, які містять специфічні антитіла, і вакцинацією проти кору і краснухи
Препарат/ показання до використання |
Рекомендований інтервал (місяці) |
Екстрена імунопрофілактика правця імуноглобуліном людини протиправцевим |
3 |
Пасивна імунопрофілактика гепатиту А нормальним імуноглобуліном людини |
3 |
Пасивна імунопрофілактика гепатиту В специфічним імуноглобуліном проти гепатиту В |
3 |
Пасивна імунопрофілактика кору нормальним імуноглобуліном людини - стандартна контактному (без імунодефіциту); - з імунодефіцитом |
5 6 |
Трансфузія крові - відмиті еритроцити; - еритроцити з додаванням консерванту (adenine saline); - цільна кров (Ht 65%); - цільна кров (Ht 35-50%); - плазма/ тромбоцити |
- 6 6 6 7 |
Імуноглобулін против цитомегаловірусний в/в |
6 |
В/в імуноглобулін - сепсис; - тромбоцитопенічна пурпура; - хвороба Кавасакі |
8 10 11 |
Інтервал між плановим щепленням, виконаним напередодні, і щепленням ККВ має бути не менше 1 місяця.
У В А Г А!
Особи від 16 до 29 років, що мали гострі захворювання, загострення хронічних захворювань або знаходились на стаціонарному лікуванні у період проведення додаткової імунізації, повинні бути щеплені ККВ відразу після одужання або настання ремісії.
2.2. Холодовий ланцюг.
Холодовий ланцюг це система, що забезпечує необхідні температурні умови зберігання і транспортування імунобіологічних препаратів від підприємства-виробника до вакцинованого.
Дотримання і підтримання правильного температурного режиму під час транспортування і зберігання вакцин є одним з основних завдань медичних працівників у ході проведення додаткової імунізації.
Жива вакцина проти кору і краснухи досить чутлива до високої температури, особливо у розведеному стані. Тому дотримання і підтримання необхідного температурного режиму під час транспортування і зберігання вакцин є виключно важливим завданням, що гарантує ефективність і безпечність додаткової імунізації.
Зберігання вакцини на пункті щеплень
У холодильниках, які виділені для зберігання імунобіологічних препаратів, забороняється одночасне зберігання інших лікарських засобів і сторонніх матеріалів, харчових продуктів.
Вакцина і розчинники до неї зберігаються при температурі від +2 до +8°С, допускається зберігання розчинника при кімнатній температурі.
Вакцина зберігається на верхній полиці холодильного відділення, розчинник на нижній полиці. Морозильне відділення використовується лише для заморожування холодових елементів.
Забороняється зберігати вакцину ККВ на полицях дверей або у самому низу холодильника.
Пункти щеплень, які не мають холодильника, повинні бути оснащені термоконтейнером і сумкою-холодильником, що призначені для перевезення і зберігання вакцини при температурі від + 2°С до + 8°С. При відсутності термоконтейнера бажано мати 2 сумки-холодильники, одна - для транспортування, інша - для зберігання вакцини протягом робочого дня.
У випадку наявності у холодильнику інших вакцин, необхідно розмістити їх окремо, у місці, що виключає їх помилкове використання.
Між рядами коробок з вакциною необхідно залишати проміжки для вільної циркуляції повітря.
У нижній частині холодильного відділення мають бути розміщені ємності, заповнені водою. Це допоможе підтримувати температуру у камері на постійному рівні.
Потрібно вимірювати і вести облік температури у холодильнику два рази на день: на початку і в кінці робочого дня. Показання температури необхідно вносити у журнал (листок) обліку температури холодильнику.
Термометр, що використовується для вимірювання температури, має бути розміщений у середній частині основного відділення холодильнику.
На пункти щеплень, які оснащені холодильниками, вакцина доставляється за 1-2 дні до початку додаткової імунізації в повному обємі, що необхідний для охоплення населення цільової групи на протязі додаткової імунізації (якщо дозволяють обєми холодильника). У деяких випадках протягом додаткової імунізації вакцина може доставлятись декілька разів з інтервалом у 3-5 днів у відповідних кількостях.
На пункти щеплень, де немає холодильників, вакцина доставляється щоденно в обсязі, необхідному для вакцинації населення протягом одного робочого дня.
Розведена вакцина, якщо не використовується негайно, має зберігатись тільки в холодильнику або в сумці-холодильнику з зачиненою кришкою не більше 6 годин.
Категорично заборонено заморожувати розведену вакцину.
ККВ надзвичайно чутлива до світла, тому протягом робочого дня її слід накривати темним ковпачком або папером.
На пунктах щеплень, оснащених холодильниками, холодові елементи слід заморожувати у морозильних камерах.
На пунктах щеплень, де відсутні холодильники, холодові елементи дозволяється заморожувати у розміщених поблизу закладах або житлових будинках, за умови попередньої домовленості.
Необхідно завжди мати 2 комплекти холодових елементів, для кожної сумки або термоконтейнера. Під час використання одного комплекту, інший повинен знаходитись у морозильній камері холодильника.
При розрахунку періодичності доставки вакцини на пункти щеплень необхідно враховувати обєм термоконтейнера або сумки для транспортування вакцин та час, протяом якого термоконтейнер/сумка зберігають температуру не вище +8°С, відповідно даних таблиці:
Вид термо- контейнера, сумки |
Кількість доз ККВ, (без розчинника), що одночасно розміщуються у даний обєм |
Кількість необхідних холодових елементів |
Час, на протязі якого зберігається температура від +2 до +8°С |
Обєм 23,1 л |
5 770 доз |
31 шт |
3 діб |
Обєм 4,4 л |
1 100 доз |
12 шт |
1 добу |
Обєм 1,6 л. |
400 доз |
4 шт |
1 добу |
НЕ розміщуйте вакцину на полицях дверей холодильника.
НЕ зберігайте в холодильнику вакцину з простроченим терміном використання.
НЕ зберігайте в холодильнику для вакцини інші лікарські засоби, продукти харчування, напої і т. д.
Транспортування вакцини
Під час транспортування вакцина ККВ має зберігатись при температурі від +2°С до +8°С. Транспортування здійснюється у термоконтейнерах або сумках-холодильниках.
У термоконтейнерах транспортуються великі кількості вакцини на далекі відстані протягом 1-3 днів.
Сумки-холодильники (обєм 4,4 л і 1,6 л.) призначені для транспортування невеликих партій вакцини на короткі відстані, при температурі +2 °С до + 8°С, протягом одного робочого дня.
Для підтримання оптимального температурного режиму у термоконтейнери і сумки-холодильники закладаються раніше заморожені холодові елементи у відповідних кількостях.
Як завантажити сумку-холодильник:
Дістаньте із морозильника необхідну кількість (один комплект) холодових елементів і розкладіть їх на столі;
залиште їх на деякий час (5-15 хв.) до появи крапель конденсату на поверхні;
витріть холодові елементи насухо і розмістіть їх вздовж внутрішніх стінок (якщо обєм 1,6 л.) і на дно сумки-холодильника або термоконтейнера;
покладіть вакцину ККВ у термоконтейнер або сумку-холодильник. При завантаженні покладіть вакцину на дно ближче до холодових елементів. Зверху покладіть розчинник. Для попередження заморожування розчинника уникайте його дотикання до холодових елементів. Для цього помістіть розчинник у невелику картонну коробку або обгорніть папером;
при необхідності покладіть зверху холодові елементи;
закрийте сумку-холодильник пінопластовою кришкою або кришкою з поролону;
щільно закрийте зовнішню кришку;
не відкривайте кришку в дорозі!
Холодовий ланцюг під час днів додаткової імунізації.
Зберігання вакцини під час днів додаткової імунізації одна з найвразливіших ланок холодового ланцюга, так як при проведенні щеплень флакони з вакциною ККВ відкривають, суху речовину розчиняють (відновлюють), а медпрацівник використовує один і той же флакон декілька разів. Медичний працівник, що виконує щеплення, несе особливу відповідальність за збереження якості вакцини на останньому і найбільш найважливішому етапі холодового ланцюга.
Основні правила дотримання холодового ланцюга під час днів додаткової імунізації:
на початку робочого дня перевірте температуру у холодильнику і зареєструйте її значення у листку реєстрації температури;
якщо температура у холодильнику в межах +2°С до + 8°С і/або індикатори на флаконах в нормальному стані, вакцину можна використовувати;
якщо температура у холодильнику не відповідає +2°С до + 8°С, і/або індикатор на флаконі змінив колір і свідчить про непридатність вакцини, її потрібно знищити;
дістаньте із морозильника заморожені холодові елементи, покладіть замість них відпрацьований раніше комплект, щоб заморозити його до наступного робочого дня;
підготовлений комплект (після появи крапель конденсату і протирання) завантажте в сумку-холодильник;
помістіть в сумку-холодильник необхідну кількість вакцини і розчинника для проведення щеплень протягом дня;
дістаньте із сумки-холодильника один флакон з вакциною і один флакон з розчинником. Розводьте вакцину стерильними одноразовими шприцами обємом 5,0 мл тільки тоді, коли Ви готові до початку проведення щеплень (особи, що підлягали вакцинації, прийшли на пункт щеплень);
під час проведення щеплень зберігайте флакон з розведеною вакциною в отворах пінопластової або поролонової кришки сумки-холодильника, завантаженої підготованими холодовими елементами; не ставте сумку-холодильник на сонце.
новий флакон з вакциною і розчинником діставайте із сумки-холодильника і розводьте лише після того, як використали попередній флакон;
перевіряйте показання флаконних термоіндикаторів;
флакони з розведеною вакциною ККВ використовуйте лише протягом 6 годин після розведення!
2.3. Безпечна практика інєкцій при імунізації
Медичні працівники часто зазнають ризику поранитися голками. При цьому відбувається контамінація незначною, але дуже небезпечною кількістю крові, що може призвести до інфікування ВІЛ, вірусами гепатитів В і С, збудниками інших інфекцій. Випадкові уколи голками медичних працівників частіше всього відбуваються при надіванні ковпачка на голку до і після інєкції, порушенні правил знищення шприців та голок, внаслідок чого виникає небезпека випадкового контакту з використаним медичним інструментарієм.
Дотримання правил безпеки інєкцій при проведенні додаткової імунізації, коли одночасно щеплюється велика кількість людей, набуває особливо важливого значення.
Безпечна практика інєкцій при імунізації передбачає гарантію безпеки людей, що отримують вакцинацію, медичного персоналу, який проводить щеплення, а також суспільства в цілому.
Безпечне використання інєкційного матеріалу та вакцини
Щоб знизити можливий ризик виникнення небажаних наслідків вакцинації у ході проведення додаткової імунізації проти кору і краснухи, всім медичним працівникам необхідно сурово дотримуватись наступних правил безпечної практики імунізації:
Категорично забороняється проводити щеплення вдома.
Не проводити щеплення без наявності протишокових засобів.
Проводити вакцинацію у чистому спеціально відведеному місці.
Мити руки з милом перед початком роботи і у випадку їх забруднення кровю або іншими виділеннями, при необхідності обробляти деззасобами.
Вакцини і розчинник перед введенням мають мати однакову температуру (від +2 до +8?С).
Для кожного щеплення використовувати окремий стерильний СБ-шприц.
Для розведення кожного флакона вакцини використовувати окремий стерильний одноразовий 5,0 мл шприц і окрему стерильну голку.
Не доторкатись до стерильної голки, носика шприца руками.
Не залишати голку у флаконі з розведеною вакциною.
Вводити повну дозу вакцини (0,5 мл) глибоко під шкіру (додаток 2).
Завжди знищувати розведену вакцину через 6 годин і в кінці робочого дня.
Для проведення обробки місця інєкції використовувати стерильні ватні тампони і 70% спирт, не користуватись раніше змоченими тампонами.
Не класти на стіл використаний тампон, шприц і голку, як до, так і після вакцинації.
Не надівати ковпачки на голки після інєкції.
Використані шприци та голки відразу ж поміщати у КБУ.
Не перезаповнювати КБУ, їх потрібно заповнювати на ? обєму.
Не викидати заповнені КБУ.
Не зберігати заповнені КБУ у місцях, доступних для населення.
Розведення (відновлення) вакцини:
Оскільки вакцина надходить у сухому вигляді, перед використанням її потрібно відновити (розчинити).
впевніться, що температура вакцини і розчинника в межах від +2°С до + 8°С, флаконні термоіндикатори вказують на придатність вакцини, тільки тоді починайте розведення (додаток 3);
відновлювати вакцину потрібно безпосередньо перед використанням;
для розведення дозволяється використовувати тільки розчинник того ж виробника, що і вакцина, отриманий разом з вакциною;
перед розведенням потрібно впевнитись, що флакони з вакциною і розчинником неушкоджені, мають відповідні етикетки, а термін придатності не закінчився;
для розведення кожного флакона необхідно використовувати окремий одноразовий стерильний 5,0 мл шприц і окрему одноразову стерильну голку;
для розведення вакцини потрібно використовувати весь обєм розчинника, що міститься у флаконі;
використаний для розведення вакцини шприц з голкою відразу ж необхідно помістити в КБУ;
категорично заборонено залишати у флаконі голку, за допомогою якої розчинник вводиться у флакон з сухою вакциною;
розводити вакцину потрібно легким струшуванням флакона до повного розчинення сухої речовини;
на етикетці флакона з відновленою вакциною потрібно вказати точний час її розведення;
відновлену вакцину можна використовувати лише протягом 6 годин з моменту розведення, після збігу цього часу її потрібно знищити;
незалежно від того, коли вакцина була розведена (за 1 год. або 10 хв. до закінчення робочого дня), її завжди потрібно знищувати у кінці робочого дня;
розведену вакцину протягом дня необхідно захищати від сонячних променів, зберігати під темним ковпачком або обгортати темним папером.
Жива вакцина проти кору і краснухи не містить консерванту, тому її контамінація мікрофлорою відбувається дуже швидко!
Проведення щеплення вакциною (після розведення):
Запросіть першого відвідувача, підготуйте його до щеплення.
Дотримуйтесь правил особистої гігієни, мийте руки або обробляйте їх деззасобом перед підготовкою інєкційного матеріалу і проведенням щеплень.
Перевірте цілісність упаковки СБ-шприца і термін його придатності, відкрийте упаковку.
Наберіть у шприц вакцину, випустіть повітря (якщо воно потрапило до шприца) і впевніться, що у шприці знаходиться повна доза (0,5 мл) вакцини, не кладіть шприц на стіл.
Флакон з вакциною помістіть знову на пінопластову кришку сумки-холодильника і закрийте темним ковпачком.
Змочіть спиртом стерильний ватний тампон і обробіть місце введення вакцини.
Зачекайте допоки спирт випарується.
Помістіть використаний ватний тампон в КБУ.
Обхопіть місце введення так, щоб утворилась складка шкіри.
Введіть голку глибоко під шкіру (під кутом 45 градусів), не торкаючись її пальцями (додаток 2).
Введіть вакцину.
Витягуючи голку, прикласти до місця уколу стерильний сухий ватний тампон.
Не надіваючи ковпачок і не розбираючи СБ-шприц, помістіть його у КБУ.
Попросіть відвідувача затриматись протягом 30 хвилин.
Впевніться, що реєстратор зробив відповідні записи про щеплення.
Запросіть наступного відвідувача.
Крім використаних шприців і голок в КБУ викидаються використані ватні тампони і флакони з-під вакцини.
2.4. Безпечне знищення використаних шприців, інєкційного матеріалу і залишків вакцини:
Для збору і знищення використаних шприців у ході додаткової імунізації необхідно використовувати лише КБУ, які утилізуються. Методи утилізації КБУ на різних пунктах щеплень встановлюються відповідно до нормативних документів МОЗ України.
Для безпечного збору і знищення шприців, голок та інших відходів необхідно:
на кожному пункті щеплення КБУ повинні бути в кількості, що відповідає попередньо визначеному числу щеплень;
коробки не повинні бути переповнені (заповнюються на ? обєму);
в одну коробку потрібно класти 80 самоблокуючих шприців, 8 шприців для розведення вакцин, 8 флаконів з-під вакцини і використані ватні тампони;
перед початком роботи коробку потрібно зібрати, вона має бути готова до використання (відкритим лишається тільки невеликий отвір);
після заповнення коробки потрібно закрити клапан і помістити її у недоступне місце для знищення або транспортування;
якщо є вказівка транспортувати КБУ, то це необхідно робити в установлені терміни у супроводі медичного працівника;
категорично заборонено викидати вміст коробок і використовувати їх повторно;
ніколи не можна викидати коробки в місця не за призначенням, у тому числі і в місця збору побутових відходів.
3.Особливості роботи на тимчасових пунктах ЩЕПЛЕНЬ (виїзні і мобільні бригади)
Основні вимоги до дотримання холодового ланцюга і безпечності інєкцій при проведенні імунізації «на виїзді» збігаються з описаними вище. Проте слід памятати про додаткові моменти:
попередньо ретельно плануйте наступну роботу: уточніть маршрут, перевірте, чи є у Вас достатня кількість вакцини, розчинника, а також витратних матеріалів, реєстраційних форм, довідок, ручок і т.п.
не забудьте аптечку невідкладної допомоги (протишокові препарати);
завчасно приготуйте необхідну кількість термоконтейнерів, сумок-холодильників, холодових елементів;
якщо Вам потрібно декілька днів для завершення вакцинації на виїзді в умовах відсутності електроенергії або холодильника, приготуйте додатковий термоконтейнер з холодовими елементами або льодом. Вони знадобляться для заміни розтоплених холодових елементів у термоконтейнері з вакциною;
у тих випадках, коли Вам потрібно проводити вакцинацію поза приміщенням, вибирайте найбільш прохолодне місце, яке протягом всього робочого дня буде захищене від сонця;
не залишайте на місцях використані шприци, голки або інші відпрацьовані матеріали.
заповнені КБУ забирайте з собою і доставляйте у завчасно визначені пункти при ЛПЗ.
4. ПОСТВАКЦИНАЛЬНІ РЕАКЦІЇ І УСКЛАДНЕННЯ
Безпечність вакцинації другий по важливості (після ефективності) чинник. Його оцінка потребує обліку всіх порушень здоровя, які настають після вакцинації.
Облік таких станів та їх розслідування важлива функція органів охорони здоровя як при проведенні планової імунізації, так і в ході додаткової імунізації.
Можливі поствакцинальні реакції та ускладнення (ПВР і ПВУ)
При використанні комбінованої вакцини проти краснухи-кору можуть спостерігатись як місцеві, так і загальні поствакцинальні реакції (ПВР). Як правило, клінічні прояви місцевих реакцій розвиваються у перші 48 годин після щеплення, загальних - з 4 до 15доби. Місцеві ПВР можуть проявлятись болючістю, набряком мяких тканин, гіперемією у місці введення вакцини, інфільтратом. Для загальних ПВР характерні клінічні прояви у вигляді підвищення температури (у 5-15% щеплених), лімфоаденопатії, головного болю, висипки (в 1-2%щеплених), відсутності апетиту, міалгії, артралгії, артритів (до 25%).
Сильні місцеві ПВР характеризуються: болем, набряком мяких тканин більше 50 мм, гіпіремією у місці введення вакцини більше 80 мм, інфільтратом більше 20 мм; сильні загальні ПВР - підвищенням температури тіла більше 39°С і/або приєднанням двох і більше раніше описаних клінічних симптомів загальних реакцій.
Крім ПВР, при використанні вакцини для профілактики краснухи і кору можуть зустрічатись поствакцинальні ускладнення (ПВУ), для яких строки розвитку клінічних проявів знаходяться в межах від 24 годин до 30 днів після імунізації.
Як правило ПВУ трапляються рідко та в переважної більшості випадків повязані з індивідуальною реакцією організму щепленого, яку не можливо передбачити. До таких ускладнень належать анафілактоїдні реакції, анафілактичний шок, фебрильні судоми, тромбоцитопенія (1:30000). Виключно рідко спостерігаються реакції зі сторони центральної нервової системи у вигляді енцефаліту (1:1000000), синдрому Гійєна Барре, асептичного менінгіту.
До розвитку ПВУ можуть призводити порушення правил і техніки вакцинації.
Найпоширенішими порушеннями і помилками можуть бути:
Використання вакцини через 6 годин і більше після розведення, що може призводити до серйозного ускладнення синдрому токсичного шоку.
Неправильне дозування вакцини.
Неправильне місце інєкції.
Нестерильна інєкція.
Використання невідповідного розчинника.
Недотримання протипоказань.
Потрібно памятати, що вакцина проти краснухи і кору не містить консерванту. При введенні контамінованої вакцини, що зберігалась більше 6 годин у розведеному стані, може розвинутись важке ускладнення - синдром токсичного шоку.
Індивідуальна реакція на вакцину.
Важкі ускладнення зустрічаються надзвичайно рідко. Частіше спостерігаються легкі і нетривалі реакції у вигляді висипки і температури, що не є небезпечними для життя і здоровя щепленого.
Всі медичні працівники, що беруть участь у додаткової імунізації проти кору і краснухи, мають знати основні клінічні ознаки можливих ПВР і ПВУ і бути готовими до проведення невідкладних заходів у випадку їх виникнення.
Існує ймовірність високого ризику того, що медичні працівники на місцях будуть помилково діагностувати запаморочення після імунізації як початкові клінічні ознаки анафілактичного шоку.
Проте більшість випадків поганого самопочуття і напівзапаморочливого стану, що відбуваються безпосередньо після імунізації, НЕ Є початком анафілаксії. Диференційні ознаки запаморочення і анафілактичного шоку наведені у додатку 1.
Памятайте, що введення адреналіну у випадку запаморочення не тільки протипоказане, й небезпечне!
Таблиця 1. Форма щоденного звіту про важкі або незвичайні ПВР/ПВУ після вакцинації ККВ
Область/район/місто: _____________________________
Медична установа _____________________________
Пункт щеплень _____________________________
Тип реакції або ускладнення |
Кількість випадків |
Абсцес на місці щеплення |
|
Анафілактичний шок |
|
Лихоманка/температура (> 39оС) |
|
Колапс |
|
Синдром токсичного шоку |
|
Інші важкі або незвичайні ускладнення (стани), які пов'язують з щепленням (опишіть) |
|
Коментарі (якщо є): |
Дата подачі: ______/______/________
Підпис: ____________________________________________________
Примітка. Інформація щодо ПВР/ПВУ та кількості випадків від ЛПУ збирається щодня і передається до ДП «Центр імунобіологічних препаратів» телефон/ факс + 38 044 275 24 66; + 38 044 275 07 02; e-mail: ibdc@ukrpost.ua
Таблиця 2. Карта розслідування випадку підозри на ПВУ
Ця карта заповнюється тільки після проведення розслідування випадку на районних/ міських рівнях. Після заповнення форми її слід направити до СЕС Автономної Республіки Крим, обласних СЕС, міст Києва і Севастополя, залізничного і водного транспорту. Потім, для заключного аналізу та ухвалення рішення, - до Міністерства охорони здоров'я України і ДП «Центр імунобіологічних препаратів». телефон/ факс + 38 044 275 24 66; + 38 044 275 07 02; e-mail: ibdc@ukrpost.ua
Епід. номер |
|||
Прізвище Ім'я |
|||
Адреса місця проживання |
|||
Дата народження Стать Батьки* |
|||
1. ДАНІ ПРО ВАКЦИНУ ТА ІМУНІЗАЦІЮ |
|||
Дата вакцинації |
Пункт вакцинації |
Територіальне ЛПУ |
ПІБ вакцинатора |
Відомості про вакцину |
Виробник |
Номер серії (партії) |
Термін придатності |
Відомості про розчинник |
|||
Інший (і)лікарський(і) препарат(и), який(і) давали одночасно з вакцинацією |
|||
Скільки осіб отримали вакцину цієї ж серії? |
* Для маленьких дітей.
2. ДАНІ ПРО СИЛЬНІ РЕАКЦІЇ АБО УСКЛАДНЕННЯ * |
|||||||
Місцеві ПВР |
Так |
Загальні ПВР |
Так |
ПВУ |
Так |
||
Абсцес у місці інєкції протягом 14 діб після імунізації |
Підвищення температури тіла вище 39°С тривалістю з 4 по 15 добу; |
Анафілактоїдні реакції/анафілактичний шок тривалістю < 24 годин; |
|||||
Сильна місцева реакція (припухлість> 50 мм і/ або болючість, почервоніння> 80 мм і/або припухлість і/або інфільтрат > 20 мм тривалістю більше ніж 3 дні); |
Лімфаденопатія тривалістю з 4 по 30 добу; |
Артрити тривалістю з 4 по 30 добу; |
|||||
Висипка тривалістю з 4 по 15 добу; |
Фебрильні судоми тривалістю з 4 по 15 добу; |
||||||
Міальгія/артралгія тривалістю з 4 по 15 добу; |
Енцефаліт тривалістю з 5 по 15 добу; |
||||||
Синдром Гієна Баррре тривалістю< 31 доби; |
|||||||
Тромбоцитопенія тривалістю з 4 до 15 диби; |
|||||||
Менінгіт (асептичний) тривалістю до 7 діб після вакцинації |
Госпіталізація: дата________ з________до________місце
Дата і час появи клінічних симптомів___________________________________________________
Лабораторні дані_______________________________________________________________________
Дані про реакції на попереднє введення вакцини, алергічні реакції на лікарські препарати та ін._______________________________
Проведене лікування і результат_______________________________________________________________________________________
Таблиця 3. Звіт про розслідування випадку підозри на анафілактичний шок
ПІБ пацієнта: ________________________________ Вік:__________
Стать: М Ж
Дата: _______/______/_______ і час _____________ щеплення ККВ
Дата: _______/______/_______ і час ______________ проявів перших симптомів
Загальні ознаки |
||
Блідість: |
Так |
Ні |
Тимчасова відсутність (зупинка) дихання: |
Так |
Ні |
Пітливість: |
Так |
Ні |
Нудота: |
Так |
Ні |
Запаморочення: |
Так |
Ні |
Дзвін у вухах: |
Так |
Ні |
Помутніння зору: |
Так |
Ні |
Слабкість: |
Так |
Ні |
Кардіоваскулярні (серцево-судинні) симптоми |
||
Глибока гіпотензія: |
Так |
Ні |
Тахікардія: |
Так |
Ні |
Обструкція верхніх дихальних шляхів |
||
Ангіоедема (ангіоневротичний набряк) набряки губ, обличчя, шиї, язика, утруднене дихання, мова, ковтання (наявність будь-якої з ознак): |
Так |
Ні |
Суб'єктивні відчуття загрудинної напруги або задишка: |
Так |
Ні |
Бронхоспазми (експіраторний хрип, що прослуховується): |
Так |
Ні |
Шкіра |
||
Дифузна еритема (почервоніння шкіри): |
Так |
Ні |
Уртикарія (кропив'янка) пухирі, що сверблять, з еритематозними краями і блідими центрами: |
Так |
Ні |
Периферичний набряк: |
Так |
Ні |
Неврологічні ознаки |
||
Психомоторне збудження, судоми |
Так |
Ні |
Очі закочуються: |
Так |
Ні |
Прогрес (динаміка) за часом: (виключаючи нездужання) |
||
Тривалість відновлення свідомості: |
Мін |
|
Тривалість часу, протягом якого повертаються патологічні кардіо-васкулярні ознаки: |
Мін |
Проведене лікування
Призначений адреналін: |
Так |
Ні |
||
Підшкірно: |
Так |
Ні |
Скільки разів |
|
Внутрішньом'язовий: |
Так |
Ні |
Скільки разів |
|
Призначені антигістамінні препарати: |
Так |
Ні |
||
Інгаляційний бронхолітик: |
Так |
Ні |
||
Призначений гідрокортизон: |
Так |
Ні |
||
Пацієнта госпіталізовано: |
Так |
Ні |
Якщо пацієнта госпіталізовано, то:
дата: _________/__________/________ і час ____________ госпіталізації
Лікування в стаціонарі:
Результат:__________________________________________
Дата виписування із стаціонару: _______/______/______
Діагноз при виписуванні із стаціонару:
ПІБ лікаря, відповідального за пацієнта (лікуючий, сімейний, інший (потрібне підкреслити) _________________________________________________________________________________
Дата заповнення: ____________________________
Дата подачі до районної СЕС _______/________/________
Додаток 1 до Методичних вказівок для медичних працівників кабінетів (пунктів) щеплень, виїзних (тимчасових) і мобільних бригад |
Диференційна діагностика анафілактичного шоку та запаморочення
№ |
Симптоми |
Анафілактичний шок |
Запаморочення |
1 |
Порушення свідомості |
Тривале |
Короткочасне, з наявністю продроми |
2 |
Низький артеріальний тиск |
Так |
Так |
3 |
Слабкий пульс чи його відсутність |
Так |
Ні |
4 |
Холодні кінцівки |
Так |
Так |
5 |
Почервоніння обличчя |
Так |
Ні |
6 |
Підвищена пітливість |
Так |
Так |
7 |
Блідість шкіри |
Можливе |
Так |
8 |
Бронхоспазм |
Так |
Ні |
9 |
Утруднене шумне дихання |
Так |
Ні |
10 |
Свербіж шкіри |
Часто |
Ні |
11 |
Висип на шкірі |
Часто |
Ні |
Додаток 2 до Методичних вказівок для медичних працівників кабінетів (пунктів) щеплень, виїзних (тимчасових) і мобільних бригад |
Розташування голки при підшкірній інєкції
Додаток 3 до Методичних вказівок для медичних працівників кабінетів (пунктів) щеплень, виїзних (тимчасових) і мобільних бригад |
Як оцінити показання індикаторів на флаконах з вакциною?
Індикатори на флаконах з вакциною змінюють колір у тому разі, коли вакцина піддавалась нагріванню. Перевіряйте індикатори перед тим, як відкрити флакон з вакциною для того, щоб визначити, чи не втратила вакцина свої властивості при нагріванні. Подивіться на квадрат, який знаходиться у центрі кола.
Якщо внутрішній квадрат світліше зовнішнього кола, використовуйте вакцину.
Якщо внутрішній квадрат темніше або однакового кольору із зовнішнім колом, не використовуйте вакцину.
Якщо внутрішній квадрат почав темніти, але ще продовжує залишатись світліше зовнішнього кола, використовуйте вакцину у першу чергу, тобто раніше, ніж вакцину з світлішим внутрішнім квадратом.