Email
Пароль
?
Войти Регистрация
Поиск 


Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Зміни та доповнення до Розділів 1, 2, 3, 4 (Справочник квалификационных характеристик профессий работников. Выпуск 64. Изменения и дополнения к Разделам 1, 2, 3, 4)

Название (рус.) Справочник квалификационных характеристик профессий работников. Выпуск 64. Изменения и дополнения к Разделам 1, 2, 3, 4
Кем принят Інші
Тип документа Довідник
Дата принятия 22.12.2003
Дата внесения изменений 01.01.1970
Статус Действующий
Документ доступен в архиве в формате MS Word
Документ предоставляется совершенно бесплатно, без СМС или другой скрытой оплаты.
Скачивание доступно только зарегистрированным пользователям.
Зарегистрируйтесь сейчас и получите свободный доступ ко всей базе документов - ДСТУ, ГОСТ, ДБН, Снип, Санпин




Скачать документ бесплатно!


Предварительный просмотр:

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ДОВІДНИК

кваліфікаційних характеристик професій працівників

Випуск 64

Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи

Зміни та доповнення до Розділів 1, 2, 3, 4

Київ

2004


УДК 331.542:69,007] (035)

ББК 65.240 я2

Д58

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи". Зміни та доповнення до розділів 1, 2, 3, 4. Київ: УкрНДЦ"Екобуд", 2004. 160 с. ISBN 966-8115-01-5.

РОЗРОБЛЕНО фахівцями Українського науково-дослідного центру економіки будівництва "Екобуд": Голодець І.В. (відповідальний розробник), Кисельова В.П., Томільпев І.М., Уляна Т.Б.

У розробці брали участь фахівці: Беркута А.В., Шарапова Т.О. (Держбуд України); Заєц В.М. (корпорація "Укрбуд"); Данченко М.І. (корпорація „Укрметротунельбуд"), Сідляренко Н.І., Андрєєва Н.Я. (Державна служба автомобільних доріг України "Укравтодор"), Висоцький В.П. ("Укрдортехнологія").

Під загальною редакцією канд. екон. наук Голодець І.В.

ЗАТВЕРДЖЕНО наказами Держбуду України від 13 жовтня 1999 року № 249, від 24 жовтня 2000 року № 239, від 14 вересня 2001 року №183, від 8 серпня 2002 року № 25, від 29 серпня 2003 року № 149, від 22 грудня 2003 року № 218.

ПОГОДЖЕНО з Міністерством праці та соціальної політики України. Науково-методичну експертизу здійснено Центром продуктивності Мінпраці України.

Кваліфікаційні характеристики професій робітників є обов'язковими для встановлення кваліфікаційних розрядів під час тарифікації робіт в організаціях (підприємствах) усіх видів економічної діяльності, де є виробництва та види робіт, зазначені у цьому випуску.

ISBN 966-8115-01 -5

2004.


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ

ДЕРЖБУД УКРАЇНИ

НАКАЗ

" 29 " серпня 2003 р.  м. Київ    № 149

Про затвердження доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

У зв'язку з впровадженням нових технологій, застосуванням новітнього устаткування, машин і механізмів, що оснащені сучасними електронними та комп'ютерними системами або мають складні технічні характеристики, підвищенням вимог до кваліфікації робітників, які виконують будівельно-монтажні роботи, здійснюють будівництво метрополітенів, тунелів та споруд спеціального призначення, будівництво та ремонт автомобільних доріг,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити доповнення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), затвердженого наказами Держбуду України від 13.10.1999 р. № 249; від 21.02.2000 р. № 32, які розроблені Українським науково-дослідним центром економіки будівництва „Екобуд" (УкрНДЦ „Екобуд") і схвалені рішенням науково-технічної ради Держбуду України від 01.08.2003р. №61:

а) до розділу 2 „Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні
роботи" - Доповнення № 3   (12 кваліфікаційних характеристик);

б) до розділу 3 „Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів та
підземних споруд спеціального призначення" - Доповнення № 2 (9 кваліфікаційних характеристик);

в) до розділу 4 „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг"  Доповнення № 4  (5 кваліфікаційних характеристик).

  1.  Ввести зазначені доповнення в дію з 1 січня 2004 року.
  2.  Управлінню економіки та стратегії розвитку будівельного комплексу
    (Шарапова Т.О.) разом з УкрНДЦ "Екобуд" організувати доведення інформації
    про затвердження зазначених доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64) до зацікавлених організацій.

Видання та розповсюдження зазначених доповнень покласти на Український науково-дослідний центр економіки будівництва „Екобуд".

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Комітету Беркуту А.В.

Голова Комітету В.І. ЧЕРЕП


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ

ДЕРЖБУД УКРАЇНИ

НАКАЗ

" 22" грудня 2003 р.    м.Київ     № 218

Про затвердження доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

Зміни, що відбулися в останні роки у будівельному виробництві в зв'язку із впровадженням нових технологій, застосуванням нових видів будівельних матеріалів, сучасних машин, механізмів зі складними технічними характеристиками, програмними комп'ютерними системами керування тощо, зумовлюють появу нових професій та посад працівників. Відповідно, це потребує розробки нових кваліфікаційних характеристик, уточнення характеристик окремих базових професій та посад.

З метою удосконалення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити доповнення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), затвердженого наказами Держбуду України   від 13 жовтня 1999 року   № 249, від 24 жовтня 2000 року   № 239, від 14 вересня 2001 року № 183, від 8 серпня 2002 року № 25 та від 29 серпня 2003 р. № 149, розроблені Українським  науково-дослідним  центром  економіки  будівництва „Екобуд"  (далі - УкрНДЦ „Екобуд") і схвалені Науково-технічною радою Держбуду України від 10 грудня 2003 р. № 90:

а) до розділу 1 „Керівники, професіонали, фахівці" Доповнення № 1 (8 кваліфікаційних характеристик);

б) до розділу 2 „Робітники, Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" - Доповнення № 4  (18 кваліфікаційних характеристик).

  1.   У розділі 4 „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг" та у доповненнях до нього внести зміни до назв тих професій робітників, для яких введена спеціалізація, замінивши слова в дужках „будівництво та ремонт автомобільних доріг" на слова .дорожньо-будівельні роботи".
  2.   Ввести зазначені доповнення та зміни у дію з 1 січня 2004 року.
  3.   Управлінню економіки та стратегії розвитку будівельного комплексу (Шарапова Т.О.) разом з УкрНДЦ „Екобуд" забезпечити доведення інформації про затвердження зазначених доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64) до зацікавлених організацій.

Видання та розповсюдження зазначених доповнень покласти на УкрНДЦ „Екобуд".

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника
Голови Комітету Беркуту А.В.

Голова Комітету В.І. ЧЕРЕП


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ДОВІДНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ПРОФЕСІЙ ПРАЦІВНИКІВ

(Витяг з Випуску 1 "Професії працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності")

1. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі Довідник) є систематизований за видами економічної діяльності збірник описів професій, які наведені в Класифікаторі професій (ДК 003-95).

Довідник містить показники та ознаки, які зближують його з методологічної, методичної та нормативно-практичної сторін з національними виданнями такого спрямування інших країн, а також враховує рекомендації виконавчих органів Міжнародної організації праці і Співдружності незалежних держав.

2. Довідник складається з випусків і розділів, які згруповані за основними видами економічної діяльності, виробництва та робіт.

Кожен випуск або розділ випуску містить обов'язкові частини, співвідносні з розділами класифікації професій за Класифікатором професій, а саме: "Керівники", "Професіонали", "Фахівці", "Технічні службовці", "Робітники". Зміст випуску або розділу випуску складається із "Вступу", "Кваліфікаційних характеристик", вміщених в абетковій послідовності з порядковими номерами, а також допоміжних покажчиків переліків професій з діапазонами розрядів.

3. Кваліфікаційна характеристика професії працівника має такі розділи: "Завдання та обов'язки", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги", "Спеціалізація", "Приклади робіт".

  1.    Розділ "Завдання та обов'язки" подає опис робіт, властивих для  даної  професії.   Для   визначення  професійних   завдань  та обов'язків застосовані посилання на галузь необхідних знань, устаткування, машини, інструмент, сировину, матеріали, деталі, продукцію та послуги.
  2.    Розділ "Повинен знати" містить описи знань, умінь, навичок, методів і прийомів безпечного виконання робіт, засвоєння і застосування яких є обов'язковим. У цілому галузі знань і способи реалізації робіт тісно пов'язуються з напрямами необхідної для цього освіти, практичною підготовкою у вигляді професійної спеціалізації відповідно до досягнень науки, техніки, технологій, організації праці на виробництві чи у сфері послуг.

3.3. У розділі "Кваліфікаційні вимоги" визначено рівень спеціальної підготовки працівника, який необхідний для виконання покладених на нього обов'язків, і вимоги до стажу роботи.

Для професійної групи "Керівники" встановлено три типи вимог, обов'язкових для керівників первинних підрозділів, керівників структурних підрозділів вищого рівня, керівників підприємств, установ, організацій.

Для професійної групи "Професіонали" використовуються два типи вимог - для 4-х і 5-ти рівнів професійного групування. Різниця між ними полягає в тому, щоб раціонально використати ґрунтовно підготовлених працівників з освітньо-кваліфікаційними рівнями "спеціаліст" і "магістр". Саме для цього запроваджено 4 і 5 рівнів кваліфікаційних категорій. Даний тип кваліфікаційних вимог стосується розробників у складі груп наукових співробітників, а також професіоналів із різних галузей науки і практики, які зайняті на складних і відповідальних роботах.

Для професійної групи "Фахівці" (техніки) діють три рівні кваліфікаційних категорій.

Професійна група "Технічні службовці" включає професії, що вимагають повної загальної середньої та професійно-технічної освіти або повної загальної середньої освіти та курсового професійно-технічного навчання, курсового чи індивідуального навчання на виробництві, у сфері послуг.

Професійна група "Робітники" містить вимоги до виконавців щодо складності виконуваних робіт та необхідних знань. Кваліфікаційні характеристики вищих розрядів не повторюють вимоги кваліфікаційних характеристик нижчих розрядів.

  1.    Розділ "Спеціалізація" подає дані про похідні назви професій, характеристики робіт, галузеву віднесеність, а також посилання на товари, послуги, устаткування, механізми та інструменти, які вказують на особливості застосування професії.
  2.    У розділі "Приклади робіт" наводяться назви робіт і пов'язаних з ними машин і устаткування, безпечних та нешкідливих умов виконання зазначених робіт, засобів оснащення технологічних процесів.

Розділ "Приклади робіт" розробляється для розрізнення складу і переліків робіт за кваліфікаційними розрядами (категоріями) або у випадках, коли зміст розділу "Завдання та обов'язки" викладений у скороченому чи загальному варіанті.

4.  Довідник є нормативним документом, обов'язковим у питаннях управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.

Довідник призначений для таких цілей:

а)  розроблення стратегії і програм соціально-економічного розвитку    суспільства    з    урахуванням    змін    у    професійно-кваліфікаційному складі і структурі зайнятих працівників, реалізація державної політики зайнятості населення;

б) планування професійних перетворень у характеристиках робочої сили;

в) якісного аналізування стану попиту на професійно підготовлену робочу силу;

г)  визначення особливостей ринків праці;

ґ) ведення документації про укладення трудового договору (прийняття на роботу), професійне просування, переведення на іншу роботу, відсторонення від роботи, припинення і розірвання трудового договору;

д) кваліфікаційних випробувань з метою оцінювання повноти, відповідності змісту та якості виконання робіт працівником певної професії відповідного розряду (категорії) з урахуванням вимог охорони праці;

е) визнання кваліфікаційного статусу працівника;

є)  розподілу робіт за складністю, відповідальністю і стажем праці, необхідною освітою і професійною підготовкою працівників;

ж) організації і ведення виробничих процесів;

з) застосування в навчальній, нормативно-технічній, технологічній та сертифікаційній документації, процесах розроблення і впровадження продукції у виробництво;

й)  присвоєння і підвищення кваліфікаційних розрядів (категорій) за професією відповідно до оволодіння особою певним обсягом знань та робіт у закладі освіти або на виробництві чи у сфері послуг за результатами кваліфікаційної атестації;

і)  організації навчально-виховного процесу в закладах освіти, які готують працівників за професіями відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів;

й)  переписів, наукових досліджень, обстежень, опитувань, анкетувань тощо, які стосуються або включають питання професійно підготовленої робочої сили, а також для статистичних узагальнень;

к)  порівняння назв, змісту і поширеності робіт за професією і кваліфікацією цього Довідника й аналогічних довідників інших країн для практичних професійних завдань.

  1.   Довідник застосовується як базовий елемент організації оплати праці разом із тарифними сітками (схемами посадових окладів), тарифними   розрядами,   тарифними  ставками   та   коефіцієнтами (міжкваліфікаційними співвідношеннями), які утворюють тарифну систему оплати праці. Тарифікаційні процедури встановлюються і регулюються законодавством України, генеральною, галузевими, регіональними угодами, колективними та трудовими договорами.
  2.  Згідно з вимогами чинного законодавства України і на основі Довідника роботодавець розробляє та затверджує посадові інструкції для керівників, професіоналів та фахівців, ураховуючи конкретні  завдання та  обов'язки,   функції,   права,  відповідальність працівників    цих    груп    та    особливості    штатного    розкладу підприємства, установи, організації. Для технічних службовців і робітників у разі необхідності розроблюються робочі інструкції.

Під час розроблення посадових (робочих) інструкцій забезпечується єдиний підхід до викладу змісту, структури розділів, побудови і послідовності їх розташування. Інструкції повинні містити повний перелік завдань та обов'язків, повноважень, відповідальності, в тому числі з охорони праці, безпечного ведення робіт та екологічної безпеки, в разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни чіткі визначення.

Періодичне уточнення змісту посадових (робочих) інструкцій працівників повинне забезпечити раціональний розподіл та необхідну кооперацію їх праці під час виконання нових завдань та обов'язки}.

7. Посадові інструкції складаються з розділів: "Загальні положення", "Завдання та обов'язки", "Права", "Відповідальність", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги" та "Взаємовідносини (зв'язки) за професією, посадою".

У робочих інструкціях розділи "Загальні положення", "Взаємовідносини (зв'язки) за професією" можуть бути відсутні.

7.1. У розділі  "Загальні положення" наводяться дані про сутність, особливості і мету робіт, порядок укладення та припинення трудового договору, класифікаційні критерії, визначальні ознаки спеціальності й спеціалізації, додаткові відомості про посаду, професію або роботи працівника тощо.

7.2. Розділ "Завдання та обов'язки" розкриває зміст робіт, які має виконувати працівник. У робочій інструкції цей розділ повинен містити характеристики робочого місця.

  1.   У розділі "Права" визначаються і наводяться делеговані працівникові правові засоби, за допомогою яких забезпечується виконання покладених на нього завдань та обов'язків.
  2.   Розділ "Відповідальність" містить показники особистої відповідальності за виконання робіт, а також переліки результатів, яких необхідно досягти працівникові в процесі професійної діяльності за вказаною посадою, професією або роботою.
  3.   У розділі "Повинен знати" подаються додаткові порівняно з кваліфікаційною характеристикою вимоги до знань, умінь, майстерності працівника, викликані реальними умовами виробництва, особливостями устаткування, матеріалів, інструментів, що використовуються для виконання робіт.
  4.    Розділ "Кваліфікаційні вимоги" містить норми, які стосуються рівнів освіти, кваліфікації, досвіду, спеціалізації, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою або на робочому місці.

7.7 Розділ "Взаємовідносини (зв'язки) за професією, посадою" розкриває взаємовідносини та зв'язки з іншими працівниками в підрозділі і за його межами, умови заміщення в разі відсутності тощо.

  1.      У зв'язку з тим, що окремі кваліфікаційні характеристики працівників містять тільки основні або типові завдання та обов'язки, роботодавець може доповнювати посадові (робочі) інструкції роботами, які входять до складу статутів, регламентів, технологічних карт, інструкцій та інших нормативних документів, установлених адміністрацією за погодженням з профспілковим або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
  2.     Поряд з роботами, що внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційних характеристик професій,

9.1.  усі працівники повинні:

а) раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці;

б) додержувати норм технологічного процесу;

в) виконувати правила щодо здійснення діяльності, спрямованої на зміни або визначення стану предметів виробництва, технічне обслуговування чи ремонт засобів технологічного оснащення;

г) забезпечувати працездатний стан і показники надійності виробничої або функціональної системи за параметрами якості продукції (послуг), продуктивності, матеріальних і вартісних витрат на виготовлення продукції (надання послуг);

ґ)  застосовувати способи і прийоми попередження відмов технологічних систем і виникнення браку;

д)  сприяти ефективній діяльності виробничих і функціональних систем вищих рівнів (дільниці, відділу,  іншого підрозділу, підприємства, установи, організації в цілому);

е) знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, правила безпечного поводження з устаткуванням, машинами, механізмами, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

є)  додержувати норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт,

ж) виконувати заходи для поліпшення умов праці, передбачені трудовим та колективним договорами і правилами внутрішнього трудового розпорядку;

з) використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених виробничих негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);

9.2. усі керівники повинні:

а) розробляти директивні та керівні матеріали, створювати можливості для майбутнього розвитку;

б) впроваджувати нормативні та інструктивні матеріали, забезпечувати умови для удосконалення організації виконання робіт і управління підрозділами;

в) відповідати за налагодження ефективних виробничих (службових) взаємовідносин і зв'язків між працівниками;

г) стежити за додержанням вимог посадових (робочих) інструкцій;

ґ) аналізувати стан виконання планів, організації робіт, виконавської майстерності працівників, задоволення вимог замовників та технологічні, ринкові, фінансові досягнення чи прорахунки;

д) відповідати за  порівняльні  показники для визначення відповідності планових завдань виконаним роботам;

е) удосконалювати  форми винагородження та заохочення працівників відповідно до їх професійних та ділових якостей, складності   та   умов   праці,   результатів   господарської   діяльності підприємств, установ, організацій;

є)  застосовувати методи оцінювання результатів управлінських рішень (стратегічне планування, визначення цілей і пріоритетів, раціональне використання ресурсів виробництва тощо);

ж) накопичувати інформацію від замовників, постачальників та партнерів з метою поліпшення якості робіт;

з)  забезпечувати проектування і впровадження усіх видів професійних виконавських процесів (робіт), постійно дбати про їх оцінювання та поліпшення;

й)  відповідати за формування на виробництві, у сфері послуг освітнього та кваліфікаційного рівнів, необхідних для успішного виконання працівниками робіт;

і)  постійно впроваджувати заходи щодо навчання та розвитку, нормальної життєдіяльності працівників, створення добробуту, мотивації їх до досягнення високих економічних результатів;

ї)  створювати необхідні умови для успішного ведення робіт, особливо за виготовлення нових виробів (надання нових послуг), поширення їх на товарні ринки (ринки послуг), встановлення партнерських відносин з постачальниками, споживачами та конкурентами;

й)  удосконалювати соціальні відносини на підприємстві, в установі, організації, запроваджувати високу культуру людських стосунків;

к)  застосовувати світовий досвід і передову вітчизняну практику організації виробництва (робіт).

10. Працівники повинні знати і застосовувати на практиці знання про:

а) кращий досвід роботи за професією на підприємствах, в установах, організаціях даної та суміжних галузей, конкуруючих фірм в інших країнах;

б) економічні досягнення, необхідні для успішного виконання професійних завдань і обов'язків;

в) призначення, порядок становлення і перегляду норм праці, тарифних ставок, посадових окладів, розцінок;

г)  виробничі (експлуатаційні) інструкції, інструкції з охорони праці, пожежної безпеки та правила внутрішнього трудового розпорядку;

ґ) норми ділової поведінки та етики професійних відносин;

д) основні положення і порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників;

е) застосування Кодексу законів про працю України та інших законодавчих актів, що регулюють професійну зайнятість громадян.

11. Працівники, робота яких пов'язана з авіаційним, автомобільним, морським, річковим, залізничним транспортом, виконанням підривних робіт, зберіганням і застосуванням вибухових матеріалів та отруйних речовин, обслуговуванням підйомно-транспортного устаткування, котельних установок, апаратів і посудин, що працюють під тиском, або зайняті на інших роботах, для яких діючими правилами та інструкціями встановлені особливі вимоги виконання, в тому числі безпечного ведення робіт, запобігання аварійності, виробничого травматизму та професійним захворюванням, повинні знати і додержувати нормативних актів про охорону праці, виробничих (експлуатаційних) інструкцій, технологічних регламентів, а також мати відповідний документ, що засвідчує завершену і успішну спеціальну підготовку до виконання цих робіт та своєчасну перевірку знань з охорони праці.

12. Атестація працівників, які виконують інспекційні, контрольні, наглядові, приймальні та подібні роботи, провадиться в терміни, що не обов'язково збігаються з підвищенням їхнього кваліфікаційного рівня. Процедури і терміни атестації розроблюються, встановлюються і впроваджуються органами, уповноваженими законодавством України на проведення атестаційних випробувань.

13. Працівники, безпосередньо зайняті керуванням і обслуговуванням машин та устаткування: оператори, машиністи, апаратники, електромонтери та подібних професій, повинні мати професійну підготовку в обсязі, достатньому для безпечного усування несправностей та відмов, що виникають у процесі роботи, а також для участі в їх ремонті.

14. Випускники  професійно-технічних  та  вищих закладів освіти можуть претендувати на зайняття відповідних робіт за професіями,  освітньо-кваліфікаційними рівнями і розрядами (категоріями). Для цього вони повинні мати документи про освіту державного зразка та про присвоєння кваліфікаційного розряду (категорії).

  1.      Кваліфікаційні розряди (категорії) підвищуються насамперед тим працівникам, які успішно виконують професійні чи посадові завдання та обов'язки, норми праці, творчо і сумлінно ставляться до службових доручень і вимог інструкцій. Присвоєння і підвищення кваліфікаційних   розрядів   (категорій)   працівникам   здійснюють комісії з проведення кваліфікаційної атестації.
  2.    Роботодавець може, виходячи з негативних результатів кваліфікаційної    атестації     або     випробувань,     запропонувати працівникові роботи нижчого кваліфікаційного розряду (категорії). У разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації роботодавець може розірвати з працівником трудовий договір.

17.  За грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції або робіт, працівникові може бути знижена кваліфікація на один розряд (категорію). Поновлення розряду (категорії) провадиться не раніше ніж через три місяці після зниження в тому ж порядку, як і підвищення розряду (категорії).

18. Особи, які не мають професійної освіти або стажу роботи, що встановлені кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід і якісно та в повному обсязі виконують доручені роботи, у виняткових випадках можуть бути зараховані (призначені) на відповідні роботи (посади).

19. У необхідних випадках відповідність робіт певному кваліфікаційному розряду (категорії) визначається з використанням тих робіт, які наведені в робочих інструкціях, технологічних картах, регламентах та інших нормативних документах, розроблених стосовно умов і специфіки конкретного виробництва (сфери діяльності).

  1.    Нові роботи оцінюються зіставно-реєстраційним методом і відносяться до аналогів, описаних у споріднених кваліфікаційних характеристиках.
  2.    У межах систем сертифікації продукції (робіт) працівники повинні проходити цільове професійне навчання. Після його завершення, успішного складання екзаменів, кваліфікаційної атестації і одержання сертифікатів вони можуть бути допущені до виконання вказаних робіт.
  3.    Роботодавець організує систематичне навчання працівників з питань охорони праці.
  4.    Прийняття на роботу за професіями "старший працівник" або "бригадир" здійснюється в тому випадку, коли працівник має спеціальну підготовку з управління виробничими групами і високий кваліфікаційний рівень.
  5.    У разі виконання працівником робіт, віднесених до різних професій, трудовий договір укладається за згодою сторін з професії, яка визнана основною. Основною вважається професія з найбільшим обсягом виконуваних робіт порівняно з іншими професіями.

25. Похідні  професії,  назви яких утворені  за допомогою додаткових    ознак   типу    "заступник",    "старший",    "змінний", "районний",   "дільничий"   тощо,   мають   такі   ж   кваліфікаційні характеристики, що і базові професії.

26. У всіх записах про виконувані роботи слід застосовувати повну    назву    професії    відповідно    до    цього    Довідника    і кваліфікаційний розряд (категорію), наприклад: "Інженер-проектувальник (планування міст) 1 категорії", "Слюсар-інструментальник 7 розряду", "Лаборант електромеханічних випробувань і вимірювань 5 розряду" тощо.

27. У разі необхідності органи виконавчої влади, професійні спілки,  об'єднання,  асоціації роботодавців,  наукові товариства, підприємства, установи, організації можуть подавати міністерствами (відомствами) розробниками відповідних випусків обґрунтовані проекти змін і доповнень до цього Довідника.

28. Пропозиції щодо змін і доповнень подаються в разі:

а) систематизації груп професій відповідно до нових явищ на світових, національних, регіональних і галузевих ринках праці;

б) одержання результатів наукових досліджень, впровадження технологічних нововведень, появи нових професій і робіт або їх ознак і параметрів, усунення застарілих, маловживаних і неважливих робіт, а також застосування новітнього або досконалішого устаткування, машин, матеріалів, інструментів, виробництва нових видів продукції тощо;

в)  розширення   і   поглиблення   змісту   робіт   (завдань   і обов'язків), збільшення, зменшення або раціоналізації їх кількості;

г) уточнення переліків прикладів робіт;

ґ) удосконалення кваліфікаційних вимог;

д) зміни освітніх і кваліфікаційних рівнів;

е) реєстрації додаткових відомостей, даних, показників, застосовуваних у кваліфікаційних характеристиках професій;

є)  удосконалення розробки кваліфікаційних характеристик професій та описів робіт;

ж) зміни назв професій і робіт;

з) уточнення професійної термінології тощо.

29. Міністерство праці та соціальної політики України у встановленому порядку і визначені строки розглядає проекти змін та доповнень і приймає відповідні рішення щодо їх узгодження або затвердження, які є обов'язковими для учасників національного ринку праці до виходу нового видання цього Довідника.


ДОВІДНИК

кваліфікаційних характеристик професій працівників

Випуск 64

Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи

Доповнення № 1 до розділу 1

Керівники, професіонали, фахівці

(затверджено наказом Держбуду України від 22 грудня 2003 року № 218)


Вступ

Доповнення до розділу 1 „Керівники, професіонали, фахівці" розроблено з урахуванням вимог „Положення про Державну службу автомобільних доріг України", затвердженого Указом Президента України від 19 січня 2002 року № 50/2002, що покладає на зазначену службу нові завдання та функції з вдосконалення й розвитку дорожнього господарства, організації будівництва, ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг, інженерних штучних споруд і комунікацій, забезпечення надійного й безпечного руху на автомобільних дорогах України. У зв'язку з цим у дорожній галузі виникла необхідність у створенні нових виробничих підрозділів (відділів), видів робіт і професій.

Зазначені доповнення включають 9 кваліфікаційних характеристик для професійних угрупувань керівників і професіоналів.

Кваліфікаційні характеристики для керівників відділів: виробничо-технічного, ремонту та експлуатаційного утримання штучних споруд, ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг тощо розроблено на підставі похідних базових професій з введенням спеціалізації, яка враховує особливості професійної діяльності в дорожньому будівництві.

Для керівника відділу організації та безпеки дорожнього руху кваліфікаційна характеристика розроблена вперше та введена, як нова, згідно зі змінами, внесеними до Державного Класифікатора професій ДК 003-95 та затвердженими Держстандартом України.

Розділ „Кваліфікаційні вимоги" кваліфікаційних характеристик професій працівників розроблено з урахуванням вимог Закону України „Про вищу освіту" № 2984- ІІІ від 17 січня 2002 року.


КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

КЕРІВНИКИ

Базова професія

НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ З КОНТРОЛЮ ВИРОБНИЦТВА (Код КП-1223.2)

Спеціалізація

1. НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ З КОНТРОЛЮ ВИРОБНИЦТВА

(дорожньо-будівельні роботи)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує лабораторний контроль за відповідністю дорожніх матеріалів і напівфабрикатів вимогам чинних нормативних документів. Оцінює якість будівельних матеріалів, що надходять. Очолює роботу з розроблення нових і вдосконалення існуючих методів лабораторного контролю та надає допомогу в їх впровадженні у виробництво. Бере участь у заходах щодо впровадження нової техніки і нових технологій, пошуку нових джерел постачання місцевих дорожніх матеріалів. Забезпечує постійний контроль за дотриманням правил виконання дорожньо-будівельних робіт. Вивчає причини, що призводять до погіршення якості робіт, бере участь у розробленні та впровадженні заходів щодо їх усунення. Очолює роботу з розробки методик, інструкцій, вказівок: з поточного контролю за дотриманням технології, якістю робіт; з випробовування готових виробів та оформлення документів, що засвідчують їх відповідність вимогам чинних нормативних документів тощо. Вживає заходів щодо скорочення затрат праці під час проведення робіт з контролю за будівельним виробництвом, у тому числі, з експрес-аналізів на робочих місцях, здійснює контроль за правильним і точним їх виконанням працівниками лабораторії. Здійснює нагляд за станом і роботою контрольно-вимірювальної апаратури, забезпечує своєчасне подання її для періодичної державної перевірки. Здійснює контроль за станом лабораторного устаткування та робочих місць працівників лабораторії, вживає заходів для усунення наявних недоліків. Організовує ведення лабораторних журналів і своєчасне оформлення результатів аналізів та випробувань. Стежить за новими розробками  з  програмного  забезпечення  для електронно-обчислювальних машин (ЕОМ) та впроваджує їх у роботу лабораторії. Організовує забезпечення лабораторії нормативною та метрологічною документацією. Готує проекти наказів та розпоряджень з питань діяльності лабораторії. Відповідає за забезпечення лабораторії висококваліфікованими кадрами, організовує проведення атестації працівників лабораторії. Керує працівниками лабораторії.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з технологічної підготовки будівельного виробництва; технологічні процеси та режими виробництва; будову устаткування лабораторії, принцип його роботи та правила експлуатації; перспективи технічного розвитку підприємства; методи та організацію проведення науково-дослідних робіт; стандарти, технічні умови, методики та інструкції з лабораторного контролю за виробництвом; передовий сучасний вітчизняний та світовий досвід з технології, організації будівельного виробництва та контролю за якістю аналогічної продукції; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією - не менше 3-х років.

Базова професія

НАЧАЛЬНИК ВИРОБНИЧОГО ВІДДІЛУ (Код КП-1223.2)

Спеціалізація

2. НАЧАЛЬНИК ВИРОБНИЧО-ТЕХНІЧНОГО ВІДДІЛУ

(дорожньо-будівельні роботи)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює оперативне керівництво будівельним виробництвом і координує роботу технічних служб підприємства. Очолює розробку виробничих планів і календарних графіків виконання робіт на підприємстві та у його підрозділах, їх корегування протягом планового періоду. Забезпечує зростання продуктивності праці, скорочення витрат праці на виробництві, поліпшення якості робіт. Організовує оперативний контроль за забезпеченням: проектно-кошторисною та технічною документацією; інструментом, матеріалами; устаткуванням, машинами, механізмами, транспортом, вантажно-розвантажувальними засобами тощо. Забезпечує щоденний оперативний облік робіт, що виконуються. Здійснює перевірку проектно-кошторисної документації. Бере участь у розробці тендерної документації та розгляді тендерних пропозицій. Здійснює контроль за укладанням і виконанням договорів, за фінансуванням, розрахунками економічної ефективності заходів з впровадження нової техніки. Бере участь у розробленні та впровадженні у виробництво ресурсозберігаючих новітніх технологій, прогресивних видів матеріалів. Проводить роботу з пошуку та впровадження технічних новинок, наукових відкриттів і винаходів, передового сучасного вітчизняного та світового досвіду. Керує проведенням науково-дослідних та експериментальних робіт. Погоджує технологічну послідовність та строки виконання робіт підрядними та субпідрядними організаціями. Здійснює контроль за витрачанням будівельних матеріалів, дотриманням будівельних норм і правил, введенням об'єктів в експлуатацію у визначені строки. Разом з іншими підрозділами забезпечує технічну підготовку виробництва, вживає заходів для забезпечення ритмічності виконання календарних планів виробництва, запобігання та усунення порушень під час виробничого процесу. Бере участь у розробленні методик та інструкцій з контролю за якістю робіт, в оформленні документів, що засвідчують їх якість. Готує проекти наказів та розпоряджень з питань діяльності відділу. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань виробничого планування та оперативного керування будівельним виробництвом, з технічної підготовки виробництва; напрями та перспективи розвитку галузі й підприємства; виробничі потужності підприємства та його виробничої бази; основи технології виробничих процесів; способи організації оперативного обліку та регулювання процесу виробництва; методи визначення економічної ефективності внаслідок впровадження нової техніки; передовий сучасний вітчизняний та світовий досвід; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи за професією з оперативного керування виробництвом - не менше 2-х років.

Базова професія

НАЧАЛЬНИК ФІНАНСОВОГО ВІДДІЛУ (Код КП-1231)

Спеціалізація

3. НАЧАЛЬНИК ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОГО ВІДДІЛУ 

(дорожньо-будівельні роботи)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує роботу з економічного планування та фінансової діяльності підприємства, визначає розміри доходів і витрат, відрахування коштів, кредитні взаємовідносини. Очолює підготовку проектів перспективних, річних, квартальних і місячних планів для підрозділів підприємства, а також обґрунтувань і розрахунків до них згідно із завданнями, що визначаються перспективними планами. Керує складанням планів підприємства, узгоджує та взаємно пов'язує всі їх розділи. Очолює підготовку тендерної документації та розглядання тендерних пропозицій замовника. Підготовляє та укладає договори на виконання дорожньо-будівельних робіт. Забезпечує доведення показників плану до підрозділів підприємства. Організовує розроблення прогресивних планів техніко-економічних нормативів матеріальних і трудових витрат, проектів постійних, тимчасових, разових цін на продукцію підприємства, тарифів на роботу, планово-розрахункових цін на основні види матеріалів. Забезпечує: збереження та ефективне використання основних засобів та обігових коштів, трудових і фінансових ресурсів підприємства; своєчасне надходження усіх коштів, що належать підприємству. Аналізує виконання робіт згідно з кошторисами. Забезпечує проведення робіт з підвищення наукового обґрунтування планів, комплексного економічного аналізу всіх видів діяльності підприємства та своєчасне розроблення заходів щодо ефективного використання державних коштів, матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, збільшення продуктивності праці, зменшення собівартості продукції, підвищення рентабельності виробництва, збільшення фондовіддачі та прибутку, усунення збитків і нераціональних витрат. Організовує контроль за виконанням плану реалізації продукції та плану прибутку, правильністю застосування встановлених цін; зменшенням збитків і непродуктивних витрат, удосконаленням ціноутворення. Забезпечує розроблення кошторисів витрачання чистого прибутку, розрахунку економічної ефективності заходів з впровадження нової техніки та технологій, раціоналізаторських пропозицій і винаходів. Організовує систематичний контроль за виконанням планових завдань, фінансового та кредитного плану реалізації продукції, плану прибутку, а також статистичний облік усіх виробничих і техніко-економічних показників роботи підприємства, підготовку періодичної фінансової звітності у визначені строки. Організовує участь відділу в розробленні раціональної планової та облікової документації, а також у впровадженні засобів механізації та автоматизації у сфері планування, обліку та економічного аналізу. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації фінансової діяльності підприємства, оподаткування, планування; основи технології будівельного виробництва; методи організації фінансової та планової роботи на підприємстві; організацію статистичного обліку; порядок складання фінансових і касових планів; порядок розроблення перспективних і річних планів виробничо-господарської діяльності, кредитних заявок і кошторисів, планів реалізації продукції (робіт, послуг), прибутку тощо; правила фінансування за кошти державного  бюджету, довгострокового та короткострокового кредитування підприємства; порядок створення обігових коштів для фінансування будівництва та ремонту, витрат на технічне переозброєння підприємства; методи нормування обігових коштів; порядок і форми фінансових розрахунків; економіку, організацію виробництва, праці та управління; методи економічного аналізу кількісних та якісних показників діяльності підприємства та його підрозділів; методи визначення економічної ефективності внаслідок впровадження новітньої техніки та технологій; передовий вітчизняний і світовий досвід щодо організації та вдосконалення економічної діяльності підприємства; бухгалтерський облік; статистичну звітність з фінансово-господарської діяльності підприємства, порядок і строки її складання; правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи з фінансової діяльності за професією - не менше 3-х років.

Базова професія

НАЧАЛЬНИК ФІНАНСОВОГО ВІДДІЛУ (Код КП-1231)

Спеціалізація

4. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ФІНАНСУВАННЯ, БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ЗВІТНОСТІ

(будівельно-монтажні роботи)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує фінансову діяльність підприємства, визначає, планує, здійснює та координує організацію бухгалтерського обліку, фінансово-господарської діяльності підприємства, визначає розміри доходів і витрат, відрахувань коштів, кредитні взаємовідносини. Складає баланси, касові плани, кредитні заявки. Приймає та контролює первинну документацію за відповідними напрямами обліку й підготовлює її до опрацювання. Відображає у бухгалтерському обліку операції, пов'язані з рухом грошових коштів, основних засобів, нематеріальних активів тощо. Організовує складання звітної калькуляції собівартості продукції, щомісячного бухгалтерського обліку, квартальних і річних бухгалтерських звітів. Бере участь у підготовці проекту плану реалізації продукції (робіт, послуг), прибутку, рентабельності виробництва внаслідок збереження та ефективного використання основних засобів, обігових коштів, трудових і фінансових ресурсів. Здійснює розрахунок платежів і податків до державного бюджету та цільових фондів; контролює розрахунки з постачальниками тощо. Аналізує виконання робіт згідно з кошторисами. Бере участь у здійсненні економічного аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства згідно з даними бухгалтерського обліку та звітності. Виявляє внутрішньогосподарські резерви щодо здійснення режиму економії та вдосконалення документообігу. Визначає потреби підприємства в усіх видах кредиту. Здійснює пошук джерел фінансування для технічного переозброєння та реконструкції підприємства. Організовує розроблення нормативів обігових коштів і заходів щодо прискорення їх обігу. Здійснює контроль за: дотриманням порядку ведення первинних бухгалтерських документів; правильністю розрахунків щодо оподаткування, інших платіжних зобов'язань; витратами фонду оплати праці, встановленням посадових окладів; проведенням інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів тощо; проведенням перевірок правильності організації бухгалтерського обліку та звітності у відокремлених структурних підрозділах підприємства; своєчасністю документальних ревізій; за виконанням фінансових показників підрозділами підприємства; за ефективним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; своєчасним надходженням усіх коштів, належних підприємству, та поверненням заборгованості. Здійснює контроль за дотриманням режиму економії. Здійснює аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства. Здійснює підготовку даних за напрямами обліку, забезпечує згідно з встановленим порядком своєчасне складання та подання фінансової звітності, організовує щорічне передання її до архіву. Бере участь у розробленні пропозицій щодо: підвищення рентабельності виробництва; зменшення собівартості продукції; зміцнення фінансової дисципліни; господарського розрахунку, вдосконалення управління виробництвом. Здійснює контроль за виконанням фінансового плану, планів реалізації продукції та прибутку. Стежить за постійними змінами у податковому законодавстві, за новим трактуванням законів та інструкцій. Здійснює підготовку відповідних змін, доповнень та корективів до документів, чинних в організації. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; закони, постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації бухгалтерського обліку, оподаткування, фінансової діяльності підприємства; основи технології будівельного виробництва; методи організації фінансової роботи на підприємстві; порядок складання фінансових і касових планів, кредитних заявок і кошторисів, плану реалізації продукції (робіт, послуг), прибутку тощо; правила фінансування за кошти державного бюджету, довгострокового та короткострокового кредитування підприємства, порядок нарахування податків, інших обов'язкових платежів та своєчасність сплати їх до державного бюджету та цільових фондів; порядок створення обігових коштів для фінансування будівництва та ремонту, технічного переозброєння підприємства; способи нормування обігових коштів; порядок і форми фінансових розрахунків; основи організації виробництва, праці та управління; бухгалтерський облік засобів господарювання та їх рух; правила створення нормативних документів, що регулюють фінансово-господарську діяльність підприємства та перспективи його розвитку; правила користування електронно-обчислювальною технікою; встановлену статистичну та податкову звітність фінансово-господарської діяльності підприємства, порядок та строки її складання; економіку та бухгалтерський облік; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж бухгалтерської або фінансової роботи за професією керівника нижчого рівня - не менше 3-х років.

Примітка Кваліфікаційна характеристика керівника відділу фінансування, бухгалтерського обліку і звітності, застосовується в будівельно-монтажних трестах та об'єднаннях, де структурою чи штатним розкладом передбачено такі підрозділи.

Базова професія

НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ (Код КП-1223.2)

Спеціалізація

5. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ РЕМОНТУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНОГО УТРИМАННЯ ШТУЧНИХ СПОРУД

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює контроль та аналіз технічного стану штучних споруд, збір інформації, ведення автоматизованого обліку мостів. Організовує і проводить інвентаризацію штучних споруд, їх діагностику. Аналізує режим та умови руху транспорту. Організовує пропуск і здійснює контроль за проїздом наднормативних транспортних засобів (видає узгодження на проїзд великовагових і великогабаритних транспортних засобів). Організовує проведення обстежень: передпроектних, після посилення, ремонту, реконструкції мостів, у аварійних випадках - позапланові обстеження. Забезпечує збереження технічної документації, проектів, виконавчих документів, звітів та актів обстежень штучних споруд, документів з ремонту, технічних паспортів на мости тощо. Розробляє виробничу програму утримання та ремонту штучних споруд. Бере участь у відборі на конкурсній основі підрядних організацій для виконання виробничої програми. Здійснює контроль за станом утримання штучних споруд. Бере участь: у розгляді проектно-кошторисної документації, у роботі комісій з приймання схованих робіт, у підготовці об'єктів до здачі та введення їх в експлуатацію, у тому числі, випробування споруд під навантаженням. Надає організаційно-технічну допомогу щодо виконання робіт з утримання та ремонту штучних споруд. Готує технічні умови на прокладання інженерних комунікацій. Бере участь в організації аварій-но-відновлювальних робіт. Організовує одержання гідрометеорологічних і гідрологічних даних, видає технічні умови та дає дозвіл на прокладання кабелів зв'язку, електромережі та інших комунікацій у зоні штучних споруд. Здійснює контроль за веденням книг обліку мостових споруд і журналу ведення робіт. Контролює виконання робіт щодо усунення пошкоджень під час експлуатації штучних споруд. Організовує реєстрацію штучних споруд (технічний облік), необхідну для визначення їх стану та рівня зносу, планування ремонту, підсилення або перевлаштування штучних споруд. Співпрацює з технічними службами, науковими організаціями з питань ремонту та експлуатації штучних споруд. Бере участь у розробленні методик та інструкцій з контролю за якістю робіт, в оформленні документів, що засвідчують їх якість. Готує проекти наказів та розпоряджень з питань діяльності відділу. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації виробництва, технології, ремонту та контролю за штучними спорудами; напрями та перспективи розвитку галузі та підприємства; виробничі потужності підприємства та його виробничої бази; технологію виробництва; організацію оперативного обліку та регулювання виробничого процесу з ремонту й експлуатаційного утримання штучних споруд; методи визначення економічної ефективності внаслідок впровадження новітньої техніки та технологій; передовий сучасний вітчизняний та світовий досвід щодо ремонту та експлуатаційного утримання штучних споруд; основи економіки, організації виробництва, праці та управління, трудового законодавства; правила безпеки дорожнього руху; правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; норми з охорони праці під час виконання робіт; правила виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи у галузі будівництва та експлуатаційного утримання штучних споруд за професією - не менше 2-х років.


Базова професія

НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ (Код КП 1223.2)

Спеціалізація

6. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ РЕМОНТУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНОГО УТРИМАННЯ АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує роботу з ремонту та утримання автомобільних доріг, з впровадження комплексів механізації та автоматизації виробництва, нових технологій та техніки, будівництва та ремонту елементів облаштування доріг, благоустрою, озеленення тощо. Розробляє заходи для поліпшення технічних характеристик доріг і створення умов для безпечного руху транспорту на дорозі. Організовує ліквідацію аварійно небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод, своєчасне усунення деформації покриття, зимове утримання доріг тощо. Контролює здійснення водовідвідних заходів для запобігання надмірному зволоженню земляного полотна автомобільної дороги. Бере участь у забезпеченні підрозділів з ремонту високоякісними дорожніми матеріалами. Перевіряє стан снігозахисних насаджень та огороджень. Перевіряє дотримання правил з охорони праці під час виконання дорожніх робіт, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища. Готує проекти наказів та розпоряджень з питань діяльності відділу. Керує працівниками відділу, співпрацює з підрозділами підприємства, що забезпечують технічну підготовку виробництва. Вживає заходів для забезпечення ритмічності виконання календарних планів виробництва, запобігання та усунення порушень у ході виробничого процесу. Бере участь у розробленні методик та інструкцій з контролю за якістю робіт, в оформленні документів, що засвідчують їх якість.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації виробництва, технології, ремонту та експлуатаційного утриманням автомобільних доріг; напрями та перспективи розвитку галузі та підприємства; виробничі потужності підприємства та його виробничої бази; основи організації виробничих процесів; методи визначення економічної ефективності внаслідок впровадження новітньої техніки та технологій; передовий сучасний вітчизняний та світовий досвід з ремонту та утримання автомобільних доріг; основи економіки, організації виробництва, праці та управління, правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; трудового законодавства; правила безпеки дорожнього руху; норми з охорони праці під час виконання робіт; правила виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи у галузі будівництва та експлуатації автомобільних доріг за професією - не менше 2-х років.

7. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА БЕЗПЕКИ

ДОРОЖНЬОГО РУХУ

(Код КП- 1226.2)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує проведення щорічних весняних та осінніх комісійних оглядів автомобільних доріг загального користування. Здійснює щомісячний аналіз дорожньо-транспортних пригод (ДТП) на дорогах, які обслуговує, та розробляє заходи щодо усунення причин ДТП. Бере участь у службовому розслідуванні причин кожної дорожньо-транспортної пригоди та аналізує ці причини, контролює виконання вжитих заходів з усунення причин ДТП, якщо аварії пов'язані з незадовільним експлуатаційним утриманням автомобільних доріг. Розглядає проекти нормативних документів з питань організації дорожнього руху. Здійснює контроль за: розміщенням на дорогах технічних засобів з організації дорожнього руху; встановленням та утриманням транспортних бар'єрних огорож; утриманням засобів зв'язку; ліній штучного освітлення; дотриманням вимог державних будівельних норм під час нанесення дорожньої розмітки; дотриманням дорожньо-експлуатаційними підприємствами чинних правил, нормативів і стандартів з безпеки дорожнього руху. Бере участь у вирішенні питань щодо виготовлення на підприємствах технічних засобів з організації дорожнього руху, прийнятті планів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг у частині, що стосується безпеки дорожнього руху, у розробці відомчих документів з безпеки дорожнього руху. Співпрацює з відповідними державними органами з питань організації дорожнього руху. Вивчає рух автотранспорту, перспективи його зростання, розробляє заходи та проекти щодо подальшого поліпшення стану автомобільних доріг, усунення аварійне небезпечних місць, підвищення безпеки дорожнього руху та зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод. Готує погодження на розміщення об'єктів дорожнього сервісу та реклами. Готує проекти наказів та розпоряджень з питань діяльності відділу. Керує працівниками відділу, співпрацює з іншими підрозділами підприємства з питань організації та безпеки дорожнього руху.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, відомчі накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації та безпеки дорожнього руху; напрями розвитку підприємства; правила дорожнього руху, державні будівельні норми, нормативні документи проектування автомобільних доріг і забезпечення безпеки дорожнього руху; порядок здійснення обстеження автомобільних доріг; передовий сучасний вітчизняний та світовий досвід з питань організації дорожнього руху; основи економіки, організації виробництва, праці та управління, трудового законодавства; правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; норми з охорони праці під час виконання робіт; правила виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у галузі управління. Стаж роботи з організації та безпеки дорожнього руху за професією - не менше 2-х років.

ПРОФЕСІОНАЛИ

Базова професія

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ (Код КП-2149.2)

Спеціалізація

1. ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ

(дорожньо-будівельні роботи)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює контроль за якістю виконання дорожньо-будівельних робіт, за відповідністю технологічних операцій вимогам нормативно-технічної документації, державних будівельних норм, стандартів, технологічних карт, технічних умов, норм з охорони праці тощо. Контролює: хід виконання робіт з будівництва, реконструкції та утримання автомобільних доріг; відповідність обсягів та строків робіт, матеріалів, виробів, конструкцій, що застосовуються, нормативним документам, проектно-кошторисній документації, робочим кресленням. Бере участь у вирішенні питань щодо внесення у проекти змін, пов'язаних з впровадженням прогресивних технологічних процесів, конструктивних рішень, що забезпечують підвищення якості робіт, зменшення вартості та поліпшення техніко-економічних показників об'єктів будівництва та реконструкції автомобільних доріг.  Бере участь у розгляді проектно-кошторисної документації. Здійснює вхідний операційний та приймальний контроль. Очолює роботу з розроблення нових і вдосконалення існуючих методів контролю та надає допомогу в їх впровадженні у виробництво. Вивчає причини, що призводять до погіршення якості продукції, впроваджує заходи щодо їх усунення. Бере участь у розробленні методик та інструкцій з поточного контролю за якістю робіт, у випробуванні готових виробів та оформленні документів, що засвідчують їх якість. Вживає заходів щодо скорочення затрат праці під час проведення робіт з контролю виробництва, у тому числі, з експрес-аналізів на робочих місцях, здійснює контроль за правильним і точним їх виконанням.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з підготовки виробництва; технологічні процеси та режими виробництва; стандарти, технічні умови, методи контролю за виробництвом; передовий сучасний вітчизняний та світовий досвід щодо нових технологій та контролю за якістю; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; напрями та перспективи розвитку галузі та підприємства; виробничі потужності підприємства та його виробничої бази; основи технології, виробничих процесів; правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ.

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з якості І категорії - не менше 2-х років.

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ І КАТЕГОРІЇ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з якості II категорії  не менше 2-х років.

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ II КАТЕГОРІЇ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з якості - не менше 1 року.

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.

Базова професія

ІНЖЕНЕР З ТЕХНІЧНОГО НАГЛЯДУ (Код КП-3152)

Спеціалізація

2. ІНЖЕНЕР З ТЕХНІЧНОГО НАГЛЯДУ (дорожньо-будівельні роботи)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює постійний нагляд за технічним станом автомобільних доріг і штучних споруд відповідно до діючих правил ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг. Виконує регулярне патрулювання доріг з метою вжиття оперативних заходів щодо запобігання дорожньо-транспортним пригодам, виникненню зупинок транспорту та обмеження руху на дорогах. Керує бригадою дорожніх робітників, яка має спеціальний автомобіль, необхідний інструмент та засоби організації дорожнього руху. Виконує технічний нагляд за засобами організації дорожнього руху.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України; постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг та штучних споруд; технічні правила з ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг; технологію виконання ремонтних робіт та можливості використання машин і спеціального устаткування; правила експлуатації електронно-обчислювальної техніки; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища; вимоги щодо забезпечення видимості знаків у нічний час.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ.

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з технічного нагляду (дорожньо-будівельні роботи) І категорії - не менше 2-х років

ІНЖЕНЕР З ТЕХНІЧНОГО НАГЛЯДУ І КАТЕГОРІЇ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з технічного нагляду (дорожньо-будівельні роботи) II категорії - не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З ТЕХНІЧНОГО НАГЛЯДУ II КАТЕГОРІЇ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з технічного нагляду (дорожньо-будівельні роботи) - не менше 1 року.

ІНЖЕНЕР З ТЕХНІЧНОГО НАГЛЯДУ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.


АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК НАЗВ ПРОФЕСІЙ,

що передбачені доповненнями № 1 до розділу 1 "Керівники, професіонали, фахівці" випуску 64 ДКХП

№ п/п

Професії, розміщені в доповненні № 1 до розділу 1 Випуску 64

Стор.

КЕРІВНИКИ

1

Базова професія

Начальник лабораторії з контролю виробництва

Спеціалізація

Начальник лабораторії з контролю виробництва (дорожньо-будівельні роботи) 

2

Базова професія

Начальник відділу

Спеціалізація

Начальник виробничо-технічного відділу (дорожньо-будівельні роботи)

3

Базова професія

Начальник фінансового відділу

Спеціалізація

Начальник фінансово-економічного відділу (дорожньо-будівельні роботи) 

4

Базова професія

Начальник фінансового відділу

Спеціалізація

Начальник відділу фінансування, бухгалтерського обліку та звітності (будівельно-монтажні роботи) 

5

Базова професія

Начальник відділу

Спеціалізація

Начальник відділу ремонту та експлуатаційного утримання штучних споруд 

6

Базова професія

Начальник відділу

Спеціалізація

Начальник відділу ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг 

7

Начальник відділу організації та безпеки дорожнього руху 

ПРОФЕСІОНАЛИ

1

Базова професія

Інженер з якості

Спеціалізація

Інженер з якості (дорожньо-будівельні роботи) 

2

Базова професія

Інженер з технічного нагляду

Спеціалізація

Інженер з технічного нагляду (дорожньо-будівельні роботи) 


ДОВІДНИК

кваліфікаційних характеристик професій працівників

Випуск 64

Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи

Доповнення № 2,3,4 до розділу 2

Робітники. Будівельні, монтажні

та ремонтно-будівельні роботи


Вступ

Доповнення до розділу 2 „Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" розроблено з урахуванням змін, що відбулися в останні роки у будівельному виробництві в зв'язку із впровадженням нових видів будівельних матеріалів і конструкцій, застосуванням новітніх технологій, сучасних машин іноземного та вітчизняного виробництва, устаткування, механізмів зі складними технічними характеристиками, програмними комп'ютерними системами керування тощо. Зазначене зумовило появу нових видів робіт і професій робітників та потребу в розробленні для них відповідних кваліфікаційних характеристик.

Доповнення включають 41 кваліфікаційну характеристику професій робітників, зайнятих на виконанні будівельних, монтажних, ремонтно-будівельних та дорожньо-будівельних робіт.

Кваліфікаційні характеристики професій робітників розроблено з урахуванням складності робіт, технологічних процесів та знарядь праці відповідно до восьмирозрядної сітки.

Кваліфікаційні характеристики для професій бурильника, верхолаза, машиніста бурової установки, машиніста змішувача асфальтобетону стаціонарного та машиніста-оператора навантажувальної машини розроблено вперше у зв'язку з внесенням зазначених професій, як нових, до Державного Класифікатора професій ДК 003-95.

Для ряду професій у кваліфікаційні характеристики введена спеціалізація, яка враховує особливості виконання спеціальних видів будівельних робіт і відповідає професійній діяльності похідної базової професії. Для робітників окремих професій зі спеціалізацією передбачено введення більш високих розрядів порівняно з базовою професією у зв'язку з виконанням ними особливо складних та відповідальних робіт.

Для групи професій робітників (машиніст залізнично-будівельних машин, машиніст укладача асфальтобетону, монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, монтер колії тощо), які здійснюють виконання різних видів унікальних, особливо складних і відповідальних робіт, що потребують підвищених вимог до освіти, кваліфікації, професійної підготовки та практичного досвіду, введено 7 та 8 розряди.


КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РОБІТНИКИ

1. БУРИЛЬНИК (будівельні роботи)

(Код КП-8113.2)

4-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Бере участь у виконанні робіт з буріння та розширення свердловин, у виготовленні паль та інших конструкцій буроін'єкційним, буронабивним та струменево-ін'єкційним методами, у монтажі, демонтажі бурової установки. Виконує роботи з розчищення будівельного майданчика та контролює в'їзд-виїзд бурової установки. Здійснює: опускання та піднімання бетонолітної труби, бетонування свердловин, закріплення стінок свердловин трубами, комплекс допоміжних робіт. Встановлює арматурні каркаси та металеві балки у пробурену свердловину та вдавлює їх вібраційним методом до проектної позначки. Виконує інші роботи, передбачені технологічним регламентом і режимно-технологічними картами.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: види бурових робіт; призначення, будову, правила монтажу, демонтажу та експлуатації бурового, насосного та енергетичного устаткування, їх технічні характеристики; будову бурової установки, бурових щогл, бетононасоса, правила їх складання та розбирання; технологічні режими, правила керування процесом і способи буріння й розширення свердловин в ускладнених умовах; методи цементації, бетонування, тампонажу свердловин; способи приготування та обробки промивальними розчинами; методи бетонування свердловин з використанням бетонолітної труби; види арматурних каркасів, методи їх встановлення у свердловину, заповнену гідротехнічним бетоном; марки арматурних сталей, що використовуються для виготовлення каркасів, марки бетону; призначення, характеристики, види інструменту, пристроїв і матеріалів, що застосовуються під час буріння свердловин; вимоги до бурового інструменту в залежності від міцності гірських порід; причини виникнення технічних неполадок, аварій, заходи щодо їх запобігання та ліквідації; способи виконання робіт з дотриманням технології та вимог до якості робіт; способи виконання ловильних робіт; класифікацію та властивості ґрунтів; способи та правила виконання кроквяних, вантажно-розвантажувальних робіт; методи бетонування свердловин; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно суміжною або спорідненою професією 3 розряду не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Виконання робіт з буріння та розширення свердловин (з урахуванням геологічних умов, виникнення ускладнень, стану бурильного устаткування та інструменту), монтажу, демонтажу бурової установки. Завантаження (розвантаження) базового механізму на трейлер, частин бурової установки на транспортні засоби, закріплення їх у транспортному стані. Виконання робіт з розчищення будівельного майданчика. Здійснення контролю за якістю бетону, відбір зразків бетону. Опускання та піднімання бетонолітної труби, здійснення контролю за процесом бетонування, за осьовим навантаженням на робочий інструмент. Улаштування паль методом нагарного бетонування через пустотілий шнек, закріплення стінок свердловин трубами, виготовлення та закачування глиняного розчину, встановлення арматурних каркасів і металевих балок у пробурену свердловину та вдавлювання їх вібраційним методом до проектної позначки, виконання інших робіт, передбачених технологічним регламентом і режимно-технологічними картами. Встановлення інвентарної опалубки, формування оголовків паль. Виконання робіт із запобігання та ліквідації кривизни, аварій та ускладнень у свердловинах. Вибір бурів, доліт, желонок, шнекових колон, комплектація в цілому бурових колон. Виконання операцій з опускання-піднімання та нарощування бурового інструменту. Очищення забою свердловин, обслуговування бурових насосів та іншого допоміжного обладнання. Проведення ловильних робіт, закривання горловини свердловин щитами. Виявлення та усунення пошкоджень у роботі устаткування, участь у його ремонті. Участь у підготовці приладів і пристроїв для проведення випробувань виготовлених конструкцій паль. Проведення кроквяних, вантажно-розвантажувальних, ліквідаційних робіт на будівельному майданчику. Монтаж, демонтаж випробувального стенда паль. Спостерігання за станом бетоноводів, їх заповненням, їх промивання та продування після закінчення процесу бетонування.

Внимание! Это не полная версия документа. Полная версия доступна для скачивания.