Email
Пароль
?
Войти Регистрация
Поиск 


Про додаткові заходи щодо недопущення епідемічних ускладнень з вірусного гепатиту А в Україні

Название (рус.) Про додаткові заходи щодо недопущення епідемічних ускладнень з вірусного гепатиту А в Україні
Кем принят Міністерство охорони здоров"я (МОЗ)
Тип документа Інші
Дата принятия 01.01.1970
Дата внесения изменений 01.01.1970
Статус Действующий
Документ доступен в архиве в формате MS Word
Документ предоставляется совершенно бесплатно, без СМС или другой скрытой оплаты.
Скачивание доступно только зарегистрированным пользователям.
Зарегистрируйтесь сейчас и получите свободный доступ ко всей базе документов - ДСТУ, ГОСТ, ДБН, Снип, Санпин




Скачать документ бесплатно!


Предварительный просмотр:

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

N 37

06.11.2006

Про додаткові заходи щодо недопущення епідемічних ускладнень з вірусного гепатиту А в Україні

Я, головний державний санітарний лікар України Бережнов Сергій Петрович, проаналізувавши захворюваність на вірусний гепатит А (далі - ВГА), констатую, що епідемічна ситуація на цю інфекцію в Україні залишається неблагополучною. За поточний період 2006 року рівні захворюваності на ВГА, що перевищують середньоукраїнський показник зареєстровані у 12 регіонах. Щорічно на ВГА в країні хворіє більш ніж 20 тисяч осіб, в тому числі понад 6 тисяч дітей. За останні три роки в середньому реєструється по 9 спалахів ВГА щорічно, більшість з яких пов'язана з об'єктами підвищеного епідемічного ризику (дитячі будинки, школи, школи-інтернати). Вогнища інфекції, в яких реєструється три і більше випадків захворювань, складають понад 10%.

Залишається високим ризик виникнення спалахів в організованих дитячих колективах, що в переважній більшості пов'язано з безклінічним перебігом інфекції у працівників цих закладів. Так, тільки у Луганській області із 6228 досліджених методом імуноферментного аналізу (ІФА) сироваток крові, при оформлені на роботу у літні дитячі оздоровчі заклади педагогів, вихователів, працівників харчоблоків та інших, маркери ВГА (анти ВГА Ig M ) виявлено у 217 осіб (3,3%). Своєчасне недопущення та відсторонення цих працівників від роботи дозволило попередити спалахи ВГА. Особливо небезпечною віковою групою щодо зараження вірусом гепатиту А є діти, які відвідують організовані колективи.

Високий рівень захворюваності на вірусний гепатит А пов'язаний з інтенсивним забрудненням довкілля, у першу чергу питної води і ґрунту, порушенням санітарних норм при виготовленні та реалізації харчових продуктів.

Поширенню ВГА сприяє незадовільне забезпечення населення безпечною питною водою у достатній кількості. Це зумовлено незадовільним технічним станом водопровідних та водоочисних мереж мереж, зношеність яких у окремих регіонах складає від 40% до 70%, подачею води за графіками, відключенням об'єктів водозабезпечення від систем енергопостачання, забрудненням водойм, які є джерелами водопостачання. Основним фактором передачі збудника гепатиту А є питна вода, знезараження якої в Україні не гарантує її повного очищення від вірусів. Необхідно впроваджувати більш ефективні методи обробки води.

Основне місце у профілактиці ВГА займає санітарно-епідеміологічний нагляд за об'єктами підвищеного епідемічного ризику, забезпечення населення безпечною питною водою, дотримання санітарних правил при заготовці, транспортуванні, зберіганні, технології приготування та реалізації продуктів харчування, санітарно-протиепідемічного режиму в дитячих установах, учбових закладах, правил особистої гігієни, гігієнічне виховання населення.

Вагоме значення у профілактиці гепатиту А є запровадження імунізації, особливо дітей та осіб, які належать до контингентів ризику. Запровадження специфічної профілактики гепатиту А є ефективним вирішенням проблеми зниження захворюваності на цю інфекцію. В Україні щеплення проти ВГА проводяться в обмеженій кількості, що практично не впливає на епідемічну ситуацію.

З метою попередження виникнення епідемічних ускладнень серед населення та керуючись законами України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про захист населення від інфекційних хвороб"

ПОСТАНОВЛЯЮ:

1. Рекомендувати Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:

1.1. Розробити регіональні комплексні програми (далі Програми) профілактики захворюваності населення на ВГА.

1.2. При формуванні бюджетів усіх рівнів передбачати виділення коштів на реалізацію заходів, визначених у програмах у т. ч.:

1.2.1. ремонт та реконструкцію водопровідно - каналізаційних мереж;

1.2.2. будівництво водопроводів в населених пунктах, де вони відсутні;

1.2.3. створення структур по обслуговуванню водопроводів, у першу чергу у сільській місцевості; передбачити необхідну кількість спеціалізованих ремонтних бригад для ліквідації аварій, з подальшим проведенням дезінфекції відремонтованих мереж.

1.2.4. облаштування ємностями великої місткості для створення запасу води у школах, дошкільних та лікувально-профілактичних закладах, на об'єктах торгівлі, громадського харчування тощо, забезпечення їх належного утримання, знезараження та експлуатації; сприяння застосуванню ефективних методів їх очищення та знезараження.

1.2.5. оснащення лабораторій лікувально-профілактичних закладів обладнанням для проведення специфічної діагностики ВГА;

1.2.6. придбання дезінфекційних засобів для проведення поточної дезінфекції в дитячих виховних і навчальних закладах, спеціальних закладах та інтернатах, лікувально-профілактичних закладах тощо;

1.2.7. придбання вакцин для проведення щеплень проти ВГА особам, визначених наказом МОЗ України від 03.02.06 №48 та зареєстрованого в Мінюсті України 02.06.06 №665/12539 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів".

1.3. Ліквідувати несанкціоновані та стихійні ринки та звалища, забезпечити благоустрій населених пунктів та їх регулярну очистку від побутових відходів, дотримування графіків їх вивезення, проведення дезінфекції контейнерів та спецавтотранспорту.

1.4. Привести у відповідність до вимог санітарного законодавства водозабірні споруди (тампонаж недіючих артезіанських свердловин, проведення постійної профілактичної дезінфекції мереж питного водопостачання, шахтних колодязів громадського користування тощо), водопровідні мережі населених пунктів (ремонт водорозбірних колонок, очищення від бруду, герметизацію оглядових колодязів тощо).

1.5. Забезпечити достатньою кількістю паспортизованого спеціалізованого автотранспорту для підвозу населенню безпечної води в населені пункти, де вода не відповідає санітарним нормам або відсутня її регулярна подача,

1.6. Забезпечити організацію та здійснення відомчого лабораторного контролю якості води, що подається населенню у відповідності до ДСаНПіН від 23.12.96 №383 "Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання".

1.7. Сприяти впровадженню сучасних технологій та засобів з метою забезпечення ефективної роботи очисних каналізаційних споруд в населених пунктах та відомчий контроль якості очистки стоків.

1.8. Забезпечити будівництво локальних очисних споруд та знезаражуючого обладнання каналізаційних стічних вод інфекційних стаціонарів, з метою попередження міграції збудників інфекції за межі інфекційних стаціонарів.

1.9. Створити пункти обробки та дезінфекції спеціального автотранспорту для перевезення твердих побутових відходів.

1.10. Сприяти діяльності кабінетів щеплень при лікувально-профілактичних закладах, медичних кабінетах дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, медпунктах підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності, які мають ліцензію на медичну практику відповідно до підпункту 26 статті 9 закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (із змінами).

1.11. Сприяти проведенню цілеспрямованої санітарно-роз'яснювальної роботи та поширенню серед населення інформації з профілактики ВГА.

2. Керівникам підприємств, установ та організацій усіх форм власності, громадянам, які займаються виробництвом і реалізацією харчових продуктів, питної води, очисткою і каналізуванням населених пунктів:

2.1. Забезпечити на керованих підприємствах, установах і організаціях безумовне дотримання вимог санітарного законодавства.

2.2. Забезпечити проведення щеплень проти ВГА (дворазово, згідно з інструкцією до препарату) працівників керованих підприємств, установ і організацій, згідно з наказом МОЗ України від 03.02.06 №48 та зареєстрованого в Мінюсті України 02.06.06 №665/12539 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів".

2.3. Внести положення про вакцинацію проти ВГА у колективні договори працюючих на керованих підприємствах, установах і організаціях, згідно з наказом МОЗ України від 03.02.06 №48 та зареєстрованого в Мінюсті України 02.06.06 №665/12539 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів".

2.4. Використовувати для проведення дезінфекційних робіт дезінфекційні засоби, які зареєстровані в Україні; забезпечити їх незнижуваний запас.

3. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам Головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської та Черкаської, управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської, управління охорони здоров'я та курортів Вінницької обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій, управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій забезпечити:

3.1. впровадження в медичну практику лабораторних методів діагностики ВГА.

3.2. проведення щеплень проти ВГА згідно з наказом МОЗ України від 03.02.06 №48 та зареєстрованого в Мінюсті України 02.06.06 №665/12539 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів".

3.3. проведення протиепідемічних та дезінфекційних заходів у лікувально-профілактичних закладах, з метою профілактики внутрішньолікарняних інфекцій, в т.ч. ВГА.

3.4. лабораторну діагностику, лікування хворих на гепатит А, проведення протиепідемічних заходів при лікуванні хворих в домашніх умовах;

3.5. обстеження контактних в організованих колективах.

4. Головному державному санітарному лікарю Автономної Республіки Крим, головним державним санітарним лікарям областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті:

4.1. Довести до відома Голів Уряду Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування інформацію про стан санітарної та епідемічної ситуації в регіонах з конкретними пропозиціями щодо попередження епідемічних ускладнень, в тому числі з ВГА.

4.2. Заборонити використання джерел питного водопостачання, які не відповідають вимогам санітарного законодавства.

4.3. Заборонити виробництво харчових продуктів, безалкогольних напоїв, питної води підприємствами і організаціями, на яких не організований відомчий лабораторний контроль за показниками якості і безпеки згідно вимог чинного законодавства.

4.4. Встановити контроль за:

4.4.1. протиепідемічним режимом в лікувально-профілактичних, дитячих, навчальних та інших закладах;

4.4.2. об'єктами підвищеного епідемічного ризику незалежно від підпорядкування та форм власності по дотриманню санітарних норм з питань організації харчування, водопостачання, каналізування, звернувши особливу увагу на наявність умов для виготовлення, зберігання та реалізації харчової сировини і продукції, забезпеченість безпечною питною водою, миючими та дезинфікуючими засобами;

4.4.3. проведенням щеплень проти ВГА згідно з наказом МОЗ України від 03.02.06 №48 та зареєстрованого в Мінюсті України 02.06.06 №665/12539 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів".

4.5. Забезпечити лабораторне обстеження води, в тому числі з відкритих водойм, громадських колодязів тощо та харчових продуктів на наявність збудника ВГА.

4.6. Передбачити проведення обстеження за епідемічними показами (при зростанні захворюваності) на маркери ВГА контингентів ризику.

4.7. Проводити цілеспрямовану санітарно-роз'яснювальну роботу з профілактики ВГА серед населення.

5. Про виконання цієї постанови інформувати Центральну санітарно-епідеміологічну станцію МОЗ України до 15 грудня 2006 року і надалі до 15 червня та 15 грудня щорічно.

6. Головному лікарю Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України 20 грудня та 20 червня щорічно подавати до Департаменту державного санепіднагляду МОЗ України матеріали про виконання цієї постанови.

7. Постанову довести до відома центральних органів виконавчої влади, Голови Ради міністрів АР Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та керівників відомств, підприємств, установ, організацій та суб'єктів підприємницької діяльності, незалежно від форм власності.

8. Ця постанова може бути оскаржена у порядку, встановленому законодавством.

9. Контроль за виконанням постанови покласти на першого заступника Головного державного санітарного лікаря України Пономаренка А.М.   

С.П.Бережнов