Email
Пароль
?
Войти Регистрация
Поиск 


Запровадження системи управління охороною праці на підприємствах

Название (рус.) Запровадження системи управління охороною праці на підприємствах
Кем принят Не определен
Тип документа Інші
Дата принятия 01.01.1970
Дата внесения изменений 01.01.1970
Статус Действующий
Документ доступен в архиве в формате MS Word
Документ предоставляется совершенно бесплатно, без СМС или другой скрытой оплаты.
Скачивание доступно только зарегистрированным пользователям.
Зарегистрируйтесь сейчас и получите свободный доступ ко всей базе документов - ДСТУ, ГОСТ, ДБН, Снип, Санпин




Скачать документ бесплатно!


Предварительный просмотр:

Запровадження системи управління охороною праці на підприємствах (Методичні рекомендації) 

Cистеми управління охороною праці є центральною для багатьох підприємств. В спеціальних журналах, на семінарах для підприємців, чи на конгресах вирішальне значення надається питанню забезпечення майбутнього і оновленню підприємств за допомогою внутрішніх систем управління. Міжнародні стандарти ІSО 9000 з управління якістю продукції обумовили необхідність інтеграції охорони праці в єдину систему управління виробництвом, розглядаючи при цьому і можливість отримання додаткової кваліфікації, підтвердженої відповідним сертифікатом, з метою утримання клієнтів і часток ринку. Ці ідеї призвели до того, що питання про систему управління у сфері охорони праці відіграє все більш важливу роль.

Основні виробничі процеси, починаючи від отримання замовлення та організації виробництва, вимагають виваженої, цілеспрямованої і систематичної розробки технологічних процесів на виробництві. Очевидно, що для ефективної діяльності підприємства необхідні цілеспрямоване визначення повноважень і системна організація охорони праці. При цьому досить часто недооцінюється включення вимог охорони праці і навколишнього середовища в технологічний цикл підприємства. Аналіз європейського досвіду останніх років довів, що саме інтеграція цих питань в організацію управління підприємством має вирішальне значення для підвищення рівня продуктивності праці.

Особливості організації охорони праці на підприємстві відіграють важливу роль. Простої та зниження ефективності праці, викликані аваріями, нещасними випадками на виробництві, професійними захворюваннями, не тільки уповільнюють виробничі процеси, але й стають причиною високих додаткових витрат для підприємства. Крім того, ці явища в значній мірі негативно впливають на безпеку виробництва, якість продукції та відношення до роботи працюючих. З огляду на це, вдосконалення охорони праці на підприємстві має не тільки соціальне, але й безпосередньо економічне значення. Тому ключовим завданням повинна стати . організація охорони праці як внутрішня, так i між підприємствами, сформована таким чином, щоб охорона праці була інтегрована у виробничі процеси кожного підприємства і сприяла вдосконаленню-загальної продуктивності.

З введенням Системи управління охороною праці (СУОП) кількість недоліків і пов'язаних з ними порушень правил безпечного виконання робіт, а також ризик виникнення аварійних ситуацій можуть бути суттєво скорочені. Внутрішня система управління охороною праці функціонує в рамках основних правових норм і в той же час робить внесок у поточне раціональне використання економічних ресурсів.

Ці рекомендації є спробою надати в розпорядження зацікавлених підприємств, їх працівників, а також співробітників органів нагляду, по можливості, єдину основу, яка може бути застосована на підприємствах при створенні, вдосконаленні і реорганізації системи взаємовідносин структурних ланок підприємства для забезпечення безпечних та нешкідливих умов праці.

Сучасний підхід до вирішення цих завдань, перевага людського здоров'я над економічними чинниками, що зафіксована в цілій низці законодавчих та нормативних актів України, викликають необхідність вирішення питань охорони праці найбільш ефективним чином.

У зв'язку з введенням нового Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" кожне підприємство повинне буде робити внески у Фонд соціального страхування. Розмір внесків буде залежати від ступеню небезпеки виробництва, тобто від ефективності роботи системи управління охороною праці на підприємстві. Добре сплановані та реалізовані заходи в сфері охорони праці знижують ризик нещасних випадків і можливостей нанесення шкоди здоров'ю, забезпечують усунення зупинок у виробничому процесі і пов'язаних з цим виробничих витрат. Доцільно створити на підприємстві метод, який забезпечував би дотримання вимог у сфері охорони праці по всіх видах діяльності та включення їх до структури управління підприємством. Цей метод повинен забезпечувати постійне вдосконалення охорони праці на підприємстві і, залучаючи всіх співробітників, сприяти усвідомленню та сприйняттю вимог охорони праці. Він має назву "управління охороною праці" i може бути викладений у "Положенні про управління охороною праці", яке повинне описувати загальні структури системи, основні цілі і завдання, докладно пояснювати процеси і заходи, необхідні для досягнення поставлених завдань у сфері охорони праці, спираючись при цьому на законодавчі і нормативно-правові акти з питань охорони праці, а також на внутрішні нормативні акти.

Законодавчі і нормативно-правові акти з питань охорони праці визначають відповідальність працівників у сфері охорони праці, систему контролю на підприємстві, порядок розробки інструкцій з охорони праці т.і. Нормативні акти про охорону праці можуть бути міжгалузеві і галузеві. Ім надано чинність правових норм, обов'язкових для виконання. Вони розробляються, затверджуються або узгоджуються уповноваженим на це урядовим органом державного управління.

Внутрішні нормативні акти підприємства визначають порядок безпечного виконання робгг і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці. Вони розробляються на підприємстві і вводяться в дію власником або уповноваженою ним особою.

Загальна структура Положення про систему управління охороною праці Положення про систему управління охороною праці може мати наступну структуру:

Розділ 1. Загальні положення

Визначається відповідальність і пов'язані з нею обов'язки посадових осіб вищого рівня, керівників підрозділів та працівників, політика охорони праці, функції та структура системи управління охороною праці.

Розділ 2.   Документація СУОП

В цьому розділі визначаються питання використання зовнішніх нормативних актів, управління внутрішніми нормативними актами, а також дії у зв'язку з приписами наглядових органів.

Розділ 3.  Задачі СУОП та їх вирішення

В цьому розділі наводяться можливі шляхи вирішення завдань у сфері охорони праці, питання професійного відбору і навчання, організації та управління персоналом, заходи з охорони праці при плануванні і постачанні, введенні в експлуатацію, поточній експлуатації, виведенні з експлуатації, проведення контролю та порядок стимулювання.

Як правило, кожний структурний підрозділ Положення будується за наступною стандартною схемою:

? суть і мета

? сфера діяльності

? повноваження персоналу

? порядок реалізації

? документальне забезпечення.

З огляду на існування різних виробничих структур та специфічні виробничі умови кожного з них, неможливо виробити універсальне положення, прийнятне для всіх підприємств. Тому зразкові положення мають модульну структуру і можуть бути легко приведені у відповідність з фактичними вимогами і потребами кожного окремого підприємства.

Система управління охороною праці в залежності від існуючої вихідної ситуації на підприємстві спрямована на:

? створення власної системи управління охороною праці, або вдосконалення вже існуючої системи управління;

? інтеграцію системи управління охороною праці в загальну систему управління виробництвом.

Основні етапи і заходи при запровадженні або вдосконаленні системи управління охороною праці

Організація і координація робіт

Призначення уповноваженого з системи управління охороною праці, який організовує  необхідні  заходи  по запровадженню  системи  управління  на підприємстві. Такою особою може бути керівник служби охорони праці, або фахівець з охорони праці.

Надання уповноваженому всіх прав, необхідних для втілення в життя системи управління.

Ознайомлення керівників і робочого колективу з проектом.

Визначення функцій та завдань управління.

Визначення системи внутрішнього контролю функціонування системи.

3.9. Контроль та коригувальні заходи

1. Загальні положення

1.1. Відповідальність вищого керівництва

Відповідальність вищого керівництва витікає з законодавства України про охорону праці та загальних завдань, що повинні вирішуватися керівництвом у сфері охорони праці. Повна відповідальність керівництва за охорону життя і здоров'я працюючих на підприємстві законодавчо окреслена Законом України "Про охорону праці" та міжгалузевими і галузевими нормативними' актами. Завдання, що стосуються ключових питань з охорони праці повинні бути документально оформлені у відповідному розділі Настанови з якості (якщо на підприємстві побудована і діє система якості) або у Положенні про систему управління охороною праці (якщо система якості відсутня).

1.2. Основні принципи політики в сфері охорони праці

Керівництво підприємства повинно визначити і документально оформити свою політику у сфері охорони праці. Ця політика повинна бути органічно поєднана з усіма елементами діяльності підприємства. Формування технічної політики здійснюється на основі комплексної оцінки рівня небезпеки виробничих об'єктів підприємства, яка проводиться шляхом виявлення усіх небезпечних і шкідливих виробничих факторів, характерних для кожного об'єкта, їх кількісної оцінки та аналізу можливих варіантів виникнення. Керівництво повинно постійно вживати всіх необхідних заходів щодо забезпечення розуміння його політики у сфері охорони

праці, її здійснення та аналіз на всіх рівнях підприємства. Методичне керівництво реалізацією єдиної технічної політики у галузі охорони праці на підприємстві здійснюється службою охорони праці.                                                               

1.3  Функції системи управління охороною праці

СУОП сукупність взаємопов'язаних соціально-економічних, науково-технічних, організаційно-правових заходів, направлених на забезпечення безпеки, та збереження здоров'я працюючих на підприємстві, які реалізуються через регламентовану законодавчими актами та організаційно-методичними документами діяльність функціональних служб, виробничих підрозділів, посадових осіб та робітників підприємства.

Основними функціями СУОП є:

? організація і координація робіт;

? облік, аналіз та оцінка умов праці;

? планування;

? контроль виконання;

? стимулювання.

СУОП розробляється, створюється і впроваджується з метою здійснення накресленої політики та поставлених завдань у сфері охорони праці.

СУОП повинна функціонувати таким чином, щоб забезпечувати впевненість у тому, що її правильно розуміють усі працівники підприємства, вона впроваджена, дії і дає ефект, при цьому акцент зроблено не тільки на виявлення та усунення проблем, а й на їх попередження.

Окрім окресленого, у системі управління охороною праці необхідно врахувати всі заходи, необхідні для забезпечення безпечності продукції, що виробляється на підприємстві, а також безпеки осіб, не зайнятих у виробничому процесі.

Рішення про впровадження СУОП приймає вище керівництво підприємства, а її безпосередня розробка здійснюється службою охорони праці у тісній взаємодії з іншими службами підприємства.

2.   Структура і документація СУОП

2.1. Структура системи управління охороною праці

В процесі розробки і реалізації структури необхідно визначити і зафіксувати документально, а саме у Положенні про СУОП (або у Настанові з якості), а також у посадових інструкціях і інструкціях з охорони праці при проведенні робіт загальні і конкретні обов'язки кожного працівника підприємства, його повноваження у сфері охорони праці. Повинна бути визначена ієрархія повноважень та їх взаємозв'язки. У кожному з організаційних заходів, що забезпечують функціонування СУОП, необхідно передбачити можливість впливу громадських об'єднань працівників підприємства (комісії з питань охорони праці, уповноважених трудових колективів, профспілок тощо).

Керівництво повинно визначити потребу у ресурсах, необхідних для реалізації технічної політики, а саме:

? чисельність і склад служби охорони праці;

? номенклатуру і кількість засобів індивідуального та колективного захисту та   (у  разі   неможливості  залучення  сторонньої лабораторії)  приладів для вимірювання параметрів виробничого середовища;

? необхідність впровадження обладнання, що гарантує безпечне виконання робіт;

? потребу в засобах інформаційно-організаційного забезпечення (обчислювальна та розмножувальна техніка, інформаційні стенди, гучномовний зв'язок і т.і.).

Плани та графіки придбання, організації, використання і розподілу ресурсів повинні бути погоджені з загальними завданнями підприємства.

СУОП повинна бути організована таким чином, щоб здійснювалося адекватне та постійне управління з урахуванням усіх факторів, що впливають на охорону праці, і орієнтована на проведення запобіжних дій, що виключають виникнення проблем, але при цьому, у випадку виникнення недоліків, вона повинна своєчасно реагувати на них та усувати їх.

До складу СУОП повинна входити документально оформлена методика управління конфігурацією системи, яка описує порядок дій керівництва при виникненні необхідності змін у структурі та взаємозв'язків між її ланками. Управління конфігурацією може охоплювати визначення структури, облік стану та перевірку ефективності її роботи.

2.1.1.  Права, обов'язки і відповідальність керівників служб та підрозділів, а також працівників

У Положенні про СУОП повинні знайти документальне відображення обов'язки і відповідальність керівників служб та підрозділів. Незалежно від цього, така ж інформація в повному обсязі заноситься у посадові інструкції. Посадові інструкції складаються згідно Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, що затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 16.02.96 № 24.

При цьому у Положенні про СУОП за допомогою органіграм, діаграм або інших засобів наочно викладаються розподіл функцій та підпорядкованість керівників усіх ланок.

2.1.2.  Служба охорони праці

Діяльність служби охорони праці будується на положеннях, викладених у ДНАОП 0.00-4.21-93 "Типове положення про службу охорони працГ. Вказане Положення може бути розділом Положення про СУОП. При його розробці потрібно звернути особливу увагу на роботу з громадськістю, тобто з усіма працівниками підприємства. Потрібно задокументувати в Положенні усі форми роботи з працівниками (співбесіди, розповсюдження інформації, організація зворотнього зв'язку, аналіз і реалізація пропозицій).

Чисельний склад служби охорони праці визначається необхідністю і достатністю для вирішення поставлених завдань. Необхідно детально викласти дії по забезпеченню і перевірці функціонування СУОП, пов'язані з цим відповідальність і компетенцію кожного працівника служби.

Необхідно визначити і задокументувати порядок виконання конкретними працівниками служби охорони праці завдань, покладених на них згідно ДНАОП 0.00-4.21-93 "Типове положення про службу охорони праці".

2.1.3. Комісії та громадські органи

Бажано ініціювати створення на підприємстві громадських органів з охорони праці (комісії з питань охорони праці) та призначення уповноважених трудових колективів з охорони праці.



Додаток 3

Протокол невідповідності №

____________________________________________________________

(скорочена назва організаціі-замовника аудиту)

____________________________________________________________

(назва структурного підрозділу, що перевіряється)

____________________________________________________________

(прізвище, ім'я та по-батькові аудитора)

1. Опис невідповідності

2. Рекомендації

Аудитор    _____________________

                          (підпис, дата)

Додаток 4

ЛИСТ ПІДТВЕРДЖЕННЯ

Видано   _______________________________________________________

                                                       (назва підприємства)

На підставі проведеного з_____по ___________________________________

                                                                        (назва органїзації-аудитора)

аудиту підтвердження, дане підприємство досягло у 200__ році належного стану охорони праці внаслідок здійснення відповідних профілактичних заходів і має право на знижку до страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України.

Керівник   __________________________________

                                             (організація-аудитор)

мп