Рекомендації Мінрегіонбуду з питання проектування
економічного житла масового призначення:
доступного житла та житла соціального призначення
На виконання положень Закону України «Про фонд соціального призначення» та Указу Президента України від 8 листопада 2007 року
№ 1077 «Про заходи щодо будівництва доступного житла в Україні та поліпшення забезпечення громадян житлом» Міністерством регіонального розвитку та будівництва протягом 2008-2009 років проведено роботу щодо створення сучасної нормативно-методичної та проектної бази з проектування економічного житла масового призначення: житла соціального призначення та доступного житла.
Відповідно до Указу Президента від 08.11.07 № 1077 „Про заходи щодо будівництва доступного житла в Україні та поліпшення забезпечення громадян житлом”, статті 4 Закону України „Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва ” від 25.12.08 N 800-VI та постанов Кабінету Міністрів України, які прийняті для реалізації його положень, Міністерство регіонального розвитку та будівництва супроводжує питання будівництва доступного житла та створює для цього відповідну нормативно-правову базу. Мінрегіонбудом розроблено Державну цільову соціально-економічну програму будівництва (придбання) доступного житла на 2010- 2017 роки, яку схвалено Кабінетом Міністрів України та розроблено проект Закону України “Про забезпечення громадян доступним житлом ”, який схвалено Кабінетом Міністрів України та направлено на розгляд Верховної Ради України (реєстраційний № 4124 від 25 березня 2009 р.).
У допомогу замовникам, проектувальникам з метою запровадження економічних проектів Мінрегіонбудом створюється методична та проектна база з проектування економічного житла. На цей час здійснюється запровадження нормативно-методичних документів, розроблених протягом 2007-2009 років та схвалених рішеннями Мінрегіонбуду: Рекомендацій з проектування житлових будинків з квартирами соціального призначення, Номенклатури економічних проектів житлових проектів: доступного житла; соціального житла, Проекту еталону економічного житлового будинку з квартирами соціального призначення та Проекту-еталону доступного житла, які розроблені у відповідності до чинних державних будівельних норм.
Питання щодо формування та утримання житлового фонду соціального призначення на виконання положень Закону України “Про житловий фонд соціального призначення ” супроводжує Міністерство з питань житлово-комунального господарства України, яким було підготовлено постанову Кабінету Міністрів України від 19.03.08 № 219 «Про встановлення тимчасових мінімальних норм забезпечення соціальним житлом» (22 м? загальної площі на сімю з двох осіб та додатково 9,3 м? загальної площі на кожного наступного члена сімї).
Разом з тим, Мінрегіонбуд на підставі висновку Мінжитлокомунгоспу роз?яснює, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.08 № 219 тимчасові мінімальні норми будуть використовуватися органами місцевого самоврядування при наданні громадянам квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків із існуючого житлового фонду соціального призначення та житлових приміщень у соціальних гуртожитках, а встановлення архітектурно-будівельних норм для проектування та нового будівництва житла соціального призначення не є предметом регулювання зазначеної постанови.
Мінжитлокомунгосп визначено відповідальним розробником Загальнодержавної програми розвитку соціального житла.
Економічне житло (доступне та житло соціального призначення) для громадян, які потребують поліпшення житлових умов за допомогою державної підтримки, може формуватися з урахуванням принципу мінімізації, на основі допустимого рівня комфорту квартир, який відповідає за планувальними і вартісними показниками чинним будівельним нормам ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» проектування житла ІІ категорії та Зміною № 1 до них, які узгоджені МОЗ України та затверджені в установленому порядку.
ІІ категорією житла встановлено раціональні та економічні вимоги до архітектурно-планувальних рішень та інженерного обладнання житлових будинків за мінімальними та оптимальними стандартами житлових будинків за рівнем санітарно-гігієнічного комфорту, які відповідають прийнятим сьогодні підходам як до проектування житла соціального призначення тимчасового проживання (за нормованими нижніми межами площ квартир, виходячи з середньої норми 15 м? загальної площі на 1-ого члена сімї), так і до проектування доступного житла для постійного проживання (за верхніми межами площ квартир, виходячи з середньої норми 20 м? загальної площі на 1-ого члена сімї).
Наприклад, при проектуванні житлового будинку з квартирами соціального призначення загальна площа однокімнатної квартири на сімю із двох членів складає 30,0 м?, двохкімнатної на 3-ох 48 м? ; трьохкімнатної на 4-ох 60,0 м? .
Різні типи квартир доступного житла за кількістю житлових кімнат, передбачені державними будівельним нормами задовольняють «принцип 21 м? на одного члена сімї та додатково 10,5 м? загальної площі житла на сімю», який покладено в основу державної підтримки окремим категоріям громадян: молодим сімям, військовослужбовцям та іншим службовим особам, суддям, інвалідам, які потребують поліпшення житлових умов відповідно до законодавства та зокрема, згідно із ст.4 Закону України «Про запобігання світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» (п.3)
Зазначаємо, що Зміною № 1 не відмінено закладену мінімальну санітарно-гігієнічну норму для проектування житла соціального призначення, а вилучено у визначеннях термінів «Житло І категорії» та «Житло ІІ категорії» (згідно з додатком Б) визначення «комерційне» та «соціальне» відповідно, вважаючи доцільним регулювати вимоги до економічного житла ІІ категорії нижніми та верхніми межами, які будуть визначати рівень комфорту квартир у зв?язку з появою терміну «доступне житло» на виконання Указу Президента України від 8 листопада 2007 року
№ 1077.
З метою реалізації Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010-2017 роки, Мінрегіонбуд планує подальше удосконалення сучасних нормативних вимог з проектування економічного житла (уточнення визначення ІІ категорії з внесенням змін до таблиці 1 щодо типів квартир та їх площ в залежності від призначення житла: доступне житло та житло соціального призначення; щодо рівню комфорту, інженерного обладнання тощо), а також поширення у регіонах проектів-еталонів доступного малоповерхового житла, розроблених на основі раціональних та енергоефективних архітектурно-технічних рішень для використання в забудові малих міст та селищ з врахуванням місцевих особливостей та потреб у такому житлі.
До внесення відповідних змін до ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» Мінрегіонбуд пропонує проектувати житло соціального призначення за нижніми межами площ квартир, доступне житло за верхніми межами площ квартир згідно з ІІ категорією ДБН В.2.2-15-2005.
Начальник Управління архітектурно-
конструктивних та інженерних систем
будинків і споруд О.П.Авдієнко