МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15 серпня 2002 року N 32
Про удосконалення діяльності в галузі державної реєстрації небезпечних факторів і ведення Державного реєстру небезпечних факторів
Я, Головний державний санітарний лікар України, Бобильова О. О., розглянувши інформацію Комітету з питань гігієнічного регламентування МОЗ України (далі - Комітет) та Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України на виконання Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (ст. 9), постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.95 р. N 420 "Про затвердження Положення про гігієнічну регламентацію та державну реєстрацію небезпечних факторів і Порядку оплати робіт із проведення гігієнічної регламентації та державної реєстрації небезпечних факторів", констатую.
Комітет, починаючи з 1996 року, веде державний реєстр небезпечних факторів хімічного і біологічного походження.
Загальна кількість зареєстрованих речовин за станом на 01.08.2002 р. становить 574 найменування (перелік надається).
Створена в процесі реєстрації небезпечних факторів хімічного та біологічного походження інформаційна база Комітету неодноразово використовувалась МОЗ, Мінекоресурсів, Мінпромполітики України, окремими промисловими підприємствами, зокрема при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
У ряді областей (Дніпропетровська, Луганська, Львівська, Харківська, Черкаська) проведена певна організаційна робота і вжито заходів щодо поліпшення стану справ, внаслідок чого значна кількість промислових підприємств зазначених областей беруть активну участь в процедурі державної реєстрації.
В той же час темпи реєстрації речовин у 2001 році і за перший квартал 2002 року втратили позитивну динаміку, яка відмічалась протягом 1996 - 2000 років.
Фактична кількість підприємств, які використовують хімічні речовини та обсяги їх виробництва не відповідають кількості зареєстрованих хімічних речовин.
Промислові та сільськогосподарські підприємства семи областей - Волинської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Чернівецької - протягом 1996 - 2001 років не зробили жодного подання на державну реєстрацію небезпечної хімічної та біологічної продукції. Галузеві міністерства - Мінпалива та енергетики, Мінтранс і Мінагрополітики України - усунулися від роботи з державної реєстрації небезпечних факторів.
З метою удосконалення державної реєстрації небезпечних факторів та ведення Державного реєстру постановляю:
1. Затвердити форму довідки, що видається Комітетом стосовно продукції хімічного та біологічного походження, яка не підлягає державній реєстрації (додається).
2. Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, залізничного, водного, повітряного транспорту, об'єктів, що мають особливий режим роботи:
2.1. Ввести в річний план роботи перевірку підприємств та організацій тощо щодо виконання Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", ст. 9 та постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.95 р. N 420 в частині обов'язкової державної реєстрації небезпечного фактору.
2.2. При здійсненні державного санітарно-епідеміологічного нагляду та проведенні державної санітарно-епідеміологічної експертизи об'єктів:
- вимагати від власників підприємств, організацій незалежно від їх форм власності і господарювання, обов'язкового проведення державної реєстрації індивідуальних хімічних та біологічних речовин (сполук), сумішевої продукції, полімерів та матеріалів на їх основі, як небезпечних факторів.
- перевіряти наявність на підприємствах та в організаціях Свідоцтв (Сертифікатів) державної реєстрації небезпечних факторів або Карт даних небезпечних факторів.
- вживати адміністративні заходи, спрямовані на забезпечення суворого дотримання організаціями, промисловими та агропромисловими підприємствами тощо Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", ст. 9 та постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.95 р. N 420 в частині обов'язкової державної реєстрації.
3. Головам експертних комісій при Головному державному санітарному лікарі України та Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, залізничного, водного, повітряного транспорту:
3.1. Здійснювати державну санітарно-епідеміологічну експертизу щодо індивідуальних хімічних та біологічних речовин (сполук), сумішевої продукції, речовин, які мають в своєму складі домішки, полімерів та матеріалів на їх основі (продукції та сировини хімічного та біологічного походження) лише при наявності документів про державну реєстрацію в Комітеті відповідних небезпечних факторів (копії Сертифіката (свідоцтва) державної реєстрації (для власника Сертифіката); Карти даних небезпечного фактора (для інших суб'єктів господарської діяльності, які не являються власниками Сертифіката); Довідки затвердженої форми, яку видає Комітет щодо матеріалів (продуктів), які не підлягають державній реєстрації).