Відомчі будівельні норми України
ПРАВИЛА ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ
РОБІТ З ЕКСПЛУАТАЦІЙНОГО УТРИМАННЯ АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ ЗАГАЛЬНОГО КОРИСТУВАННЯ
ВБН В.3.2-218-180-2003
Державна служба автомобільних доріг України
(Укравтодор)
Українське державне виробниче-технологічне підприємство "Укрдортехнологія
(УДВТП "Укрдортехнологія")
Київ
2003
ПЕРЕДМОВА
РОЗРОБЛЕНІ
Державним виробничо-технологічним підприємством "Укрдортехнологія"
Директор Мельничук Г.С.
ВНЕСЕНІ
Управлінням науково-технічної політики і Управлінням автомобільних доріг Державної служби автомобільних доріг України
затверджено і введено в дію Наказом Державної служби автомобільних доріг України від 05.08.2003 № 374
РОЗРОБНИКИ: Г.П.Жучко, Р.П. Поліщук, П.С Демидюк, В.В. Шаповалов.
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА АВТОМОБІЛЬНІХ ДОРІГ УКРАЇНИ
(УКРАВТОДОР)
НАКАЗ
Про затвердження Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування
З метою удосконалення кошторисно-нормативної бази Державної служби автомобільних доріг України,
НАКАЗУЮ:
- Затвердити і ввести в дію з 1 січня 2004 року розроблені підприємством "Укрдортехнологія"' Правила визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування ВБН В.3.2-218-180-2003.
- Управлінню науково-технічної політики (Прусенко Є.Д.), підприємству "Укрдортехнологія" (Мельничук Г.С.) протягом місяця забезпечити видання вказаних правил необхідним тиражем і направити їх дорожнім організаціям для використання в роботі
- Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Укравтодору Гнатенка Г.Ф.
Т.в.о. Голови М.Д. Климпуш
Зміст
[0.0.1] Т.в.о. Голови М.Д. Климпуш [0.0.1.1] [0.1] Вводяться вперше [1] 1. Загальні положення [2] [3] [4] Перелік нормативних документів, на які є посилання у даних Нормах [5] [6] Терміни та визначення [7] [8] Дефектний акт [8.0.1] Перевірив_______________________________________________________________ [9] Додаток № 2 [10] ГРАНИЧНІ УСЕРЕДНЕНІ ПОКАЗНИКИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ НА СТАДІЇ [11] [12] ПЕРЕЛІК [13] [14] ПЕРЕЛІК [15] Додаток № 5 [16] ПЕРЕЛІК [17] [18] ПЕРЕЛІК |
Відомчі будівельні норми
Кошторисні норми на дорожні роботи Правила визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування |
ВБН B.3.2-218-180-2003 Вводяться вперше |
Чинний з 01.01.2004
1. Загальні положення
- Ці норми встановлюють основні правила визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення), носять обов'язковий характер при визначенні їх вартості на автомобільних дорогах, які знаходяться в державній власності і фінансуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів.
- При визначенні витрат ресурсів на роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування слід керуватися класифікацією робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг, ресурсними кошторисними нормативами на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг, а у випадку їх відсутності індивідуальними ресурсними кошторисними нормами, які розробляються згідно з "Методичними рекомендаціями з розроблення ресурсних елементних кошторисних норм" схвалених рішенням Науково-технічної ради Держбуду України від 12.04.2002 № 21 та затверджуються в складі документації згідно з пунктом 1.6 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1).
Види кошторисних нормативів, що входять до системи ціноутворення та система їх застосування наведені в п.1.4 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями
№ 1).
1.3. При визначенні вартості прямих витрат на роботи з експлуатаційного утримання: автомобільних доріг; освітлення в межах населених пунктів, транспортних розв'язок та штучних споруд; технологічного зв'язку тощо слід керуватись відомчими ресурсними елементними кошторисними нормами, затвердженими Укравтодором. Окремі види робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, які не охоплені вказаними збірниками, а технологія їх виконання аналогічна будівництву чи ремонтам, можуть визначатися згідно з нормами ресурсних елементних кошторисних норм (РЕКН) на будівництво та ВБН Д 2.2-218-045-2001 на ремонт автомобільних доріг та мостів або за одиничними розцінками та прейскурантами затвердженими в установленому порядку.
Відомчі ресурсні кошторисні норми (ВБН) на роботи з експлуатаційного утримання розробляються Українським державним виробничо-технологічним підприємством "Укрдортехнологія" і затверджуються Державною службою автомобільних доріг України.
1.4. Кошторисною нормою називається сукупність ресурсів (трудовитрат, часу роботи будівельних машин і механізмів, витрат матеріалів, виробів і конструкцій), встановлена на прийнятий вимірювач робіт і експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування та споруд, що знаходяться на них, а також конструкцій, виражена, як правило, у натуральних (фізичних) величинах або у відносній формі (у вигляді коефіцієнтів).
1.5. Кошторисні норми використовуються як основа для наступного переходу до вартісних показників.
Кошторисні норми призначені для:
- визначення складу і кількості ресурсів при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування;
- визначення прямих витрат у вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування;
- розрахунків за обсяги виконаних робіт.
Крім того, ці кошторисні норми можуть використовуватись при розробленні індивідуальних одиничних розцінок, визначенні тривалості робіт, складанні технологічної документації, встановленні норм списання матеріалів.
1.6. Нормативно-розрахунковою базою для визначення кошторисної трудомісткості при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування є сума кошторисної нормативної трудомісткості робіт, наведеної в ВБН, що враховує трудовитрати: робітників будівельників, монтажників і робітників*, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів; розрахункової трудомісткості при перевезенні ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших), що враховує трудовитрати робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні автотранспортних засобів; розрахункових трудовитрат працівників, заробітна плата яких передбачається в загальновиробничих витратах; коштах на титульні тимчасові будівлі і споруди; коштах на сезонні (зимові та літні) подорожчання вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування.
Нормативна кошторисна трудомісткість передбачає виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування у звичайних умовах при плюсовій температурі зовнішнього повітря, але не більш ніж +27° С в літній період просто неба, і помірному вітрі (швидкість до 10 м/с)."
Додаткові витрати, пов'язані з виконанням робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування при температурі зовнішнього повітря нижче нуля і сильному вітрі (швидкістю більше 10 м/с), або в літній період просто неба більш ніж +27С, розраховуються за правилами, наведеними у відповідних пунктах ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1).
2. Правила розробки та склад кошторисної документації на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування
2.1. Вимоги до кошторисних нормативів, правила розробки та склад кошторисної документації на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування передбачають:
локальні кошториси та відомості ресурсів до них;
зведений кошторисний розрахунок вартості робіт.
кошторисні розрахунки на окремі види витрат.
2.2. У зведених кошторисних розрахунках вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування кошти розподіляються по таких главах:
Глава 1. Підготовка території
Глава 2. Земляне полотно
Глава 3. Штучні споруди
Глава 4. Дорожній одяг
Глава 5. Експлуатаційне утримання
Глава 6. Пересічення та примикання
Глава 7. Облаштування та обстановка дороги
Глава 8. Тимчасові будівлі і споруди
Глава 9. Інші роботи і витрати
Глава 10. Утримання служби замовника і авторський нагляд
Глава 11. Підготовка експлуатаційних кадрів
Глава 12. Проектні та вишукувальні роботи Крім того, після підсумку глав 1-12 враховуються:
кошторисний прибуток;
кошти на покриття адміністративних витрат організацій, що виконують роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування;
кошти на покриття ризику всіх учасників робіт;
кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами;
податки, збори, обов'язкові платежі, встановлені чинним законодавством і не враховані складовими вартості робіт .
У випадку відсутності робіт і витрат, що передбачаються відповідною главою, ця глава пропускається без зміни номерів наступних глав.
- Обсяги робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування визначаються за дефектними актами згідно з класифікацією робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг. Форма дефектного акту додається. Додаток № 1.
- Кошторисна вартість визначається за локальними кошторисами, містить у собі прямі і загальновиробничі витрати.
Прямі витрати в локальних кошторисах визначаються шляхом множення визначеної за відомчими ресурсними елементними кошторисними нормами кількості трудових та матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання обсягів робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування обчислених за дефектними актами, на відповідні поточні ціни цих ресурсів.
2.5. Поточні ціни на трудові та матеріально-технічні ресурси приймаються за вихідними даними замовника, які не повинні перевищувати ціни, встановлені Державною службою автомобільних доріг України. Вихідні показники для складання кошторисів приймаються замовником по дорожній організації у районі виконання дорожніх робіт.
2.6. Кошторисна заробітна плата (основна та додаткова), що наводиться в прямих витратах у локальних кошторисах, визначається окремо для робітників на виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин, та робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні власних автотранспортних засобів при перевезенні ґрунту, сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших). Розрахунок кошторисної заробітної плати виконується на підставі нормативно розрахункових трудовитрат і вартості людино-години, яка відповідає середньому нормативному розряду робіт для ланки робітників будівельників, монтажників та середньому нормативному розряду ланки робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, та робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні власних автотранспортних засобів.
Вартість людино-години згаданих робітників на роботах з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, яке здійснюється із залученням Державних і місцевих бюджетних коштів, приймається в межах, установлених Укравтодором, з урахуванням рівня заробітної плати в регіонах.
2.7 Час використання робітниками-будівельниками та монтажниками механізованого виробничого знаряддя (пальник газопламеневий, вібратори поверхневі, машини мозаїчно-шліфувальні, машини електрозачищувальні, трамбівки пневматичні та моторні, бензопили, висоторізи, кущорізи, персувні бітумні котли тощо) включено до норм трудовитрат робітників-будівельників та монтажників і відокремлено в нормах лише для розрахунку вартості енергоносіїв та паливно-мастильних матеріалів, яка враховується в складі прямих витрат на матеріальні ресурси.
Амортизаційні відрахування, витрати на ремонт та переміщення механізованого виробничого знаряддя враховуються загальновиробничими витратами.
2.8. Кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів передбачених робіт, зазначених у кошторисах, та відповідних поточних цін.
Кошторисна вартість перевезення автотранспортом ґрунту, сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей тощо) автотранспортом розраховується як окремий вид робіт у локальному кошторисі (окремим рядком) згідно з п.2.7 ВБН Д.1.1-218-1-2001 ( із змінами та доповненнями № 1), в розрахунку на перевезення 1 т вантажу і вартості машино години автотранспортного засобу.
При цьому вартість перевезення не враховується у вартості матеріальних ресурсів.
Для підприємств дорожнього господарства, до складу яких входять, як структурні підрозділи, підсобні господарства (АБЗ, ЦБЗ, полігони, піскобази тощо), вартість матеріалів та конструкцій, що виготовляються на них, визначається як окремі види робіт, за діючими ресурсними елементними нормами.
2.9. Кошторисна вартість експлуатації машин і механізмів, зайнятих на дорожніх роботах, в прямих витратах визначається виходячи з нормативного часу їх роботи, необхідного для виконання встановленого обсягу робіт, та вартості експлуатації машин і механізмів на одиницю часу їх застосування в поточних цінах.
У вартості експлуатації будівельних машин і механізмів у тому числі позначається заробітна плата робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів.
Вартість машино-години в поточних цінах розраховується на підставі трудових і матеріальних ресурсів, наведених РКНЕМ, та поточних цін на них з доданням амортизаційних відрахувань на повне відновлення машин і механізмів», вартості матеріальних ресурсів на заміну частин, що швидко спрацьовуються, ремонт і технічне обслуговування, перебазування, а також податку з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів.
По об'єктах, роботи на яких здійснюються із залученням бюджетних коштів, вартість машино-години приймається в межах, рекомендованих Укравтодором.
Нормативний час роботи будівельних машин і механізмів визначається на підставі ресурсних елементних кошторисних норм та обсягів робіт.
Вартість машино-години власної будівельної техніки визначається на підставі ресурсних показників, які наведено РКНЕМ, ВРКНЕМ, та відповідних поточних цін на них.
До визначеної таким чином вартості машино-години додаються за бухгалтерськими даними за попередній рік з врахуванням середньорічного наробітку: амортизаційні відрахування на повне відновлення будівельних машин і механізмів, які визначаються виходячи з їх балансової вартості підрядної організації на початок звітного періоду, норм амортизаційних відрахувань, встановлених чинним законодавством;
витрати на заміну частин, що швидко спрацьовуються, вартість матеріальних ресурсів на ремонт і технічне обслуговування та перебазування машин;
інші витрати, пов'язані з експлуатацією та утриманням будівельних машин і механізмів, що враховуються в складі прямих витрат (амортизація будівель і споруд дільниць механізації та витрати на їх утримання); податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, який обчислюється виходячи з суми податку на даний транспортний засіб;
земельний податок за ділянки, на яких розташовані склади, гаражі, майстерні, розміщуються машини та механізми;
плата за проведення періодичних оглядів вантажопідйомних механізмів в органах Держтехнагляду.
Збір за забруднення навколишнього природного середовища обчислюється за "Методикою визначення вартості збору за забруднення навколишнього природного середовища на будівництві і ремонті автомобільних доріг загального користування" згідно п.2.8 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1).
2.10. Вартість машино-години власної будівельної техніки визначається на підставі ресурсних показників, які приймаються згідно з п.2.8 ВБН Д.1.1-218-1- 2001 (із змінами та доповненнями № 1) та відповідних поточних цін на них.
Загальновиробничі та адміністративні витрати, а також прибуток враховуються в ціні пропозиції в цілому по будові і обчислюються з урахуванням трудовитрат робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин і механізмів.
2.11. При здійсненні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, які знаходяться в державній власності і фінансуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, кошторисна вартість експлуатації будівельних машин і механізмів приймається в межах, рекомендованих Укравтодором, а при складанні договірної ціни та взаєморозрахунках ці показники уточнюються. При перевищенні рекомендованої вартості вони компенсуються за рахунок коштів на ризик і інфляції
2.12. Поточні ціни на матеріали для робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування визначаються франко-приоб'єктний склад і на встановлену одиницю виміру враховують такі елементи вартості:
відпускну ціну;
вартість тари, упаковки і реквізиту;
вартість транспортування залізничним і річковим транспортом до приоб'єкного складу та вантажних робіт;
заготівельно-складські витрати.
Як приоб'єктний склад при визначенні кошторисної вартості робіт приймається:
для матеріалів, які зберігаються просто неба, майданчик, що використовується для їх розміщення;
для матеріалів, які є компонентами при приготуванні сумішей (асфальтобетону, цементобетону, піскосоляних сумішей, бітумних емульсій тощо), конструкцій та інших матеріалів на підсобних господарствах дорожніх організацій територія підсобних господарств або окремий майданчик (полігон);
для інших матеріалів склад (місце складування) для даного об'єкта.
Вивантаження та внутрішній транспорт на місці складування враховується в ресурсних елементних кошторисних нормах.
2.13. У складі кошторисної вартості матеріальних ресурсів враховуються заготівельно-складські витрати та витрати, пов'язані з втратами, які важко усуваються, та псування матеріалів при транспортуванні і зберіганні.
Ці витрати розраховуються за відсотком, рекомендованим Укравтодором, до кошторисної вартості матеріалів франко-приоб'єктний склад і є лімітом коштів на відшкодування цих витрат підрядника:
для будівельних матеріалів, виробів та конструкцій 2 відсотки;
для металевих конструкцій 0,75 відсотка.
2.14. У кошторисній вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг враховуються кошти на зведення та розбирання тимчасових будівель і споруд, необхідних для проведення робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг, а також для обслуговування працівників зайнятих на роботах з експлуатаційного утримання автомобільних доріг, з урахуванням можливості пристосування й використання для потреб існуючих та новозбудованих будівель і споруд сталого типу.
До тимчасових будівель і споруд належать виробничі, складські, допоміжні, житлові і громадські будівлі і споруди, необхідні для виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг і обслуговуванні працівників.
Тимчасові будівлі і споруди поділяються на титульні та нетитульні.
Перелік титульних тимчасових будівель і споруд та нетитульних приймається згідно з додатками №5 і №6 до цих Правил.
Витрати зі спорудження, складання, розбирання, амортизації, поточного ремонту і переміщення нетитульних тимчасових будівель і споруд враховується в загальновиробничих витратах.
Кошти на титульні тимчасові будівлі і споруди включаються до глави "Тимчасові будівлі і споруди" зведеного кошторисного розрахунку вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг. Розмір згаданих коштів при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг визначається за усередненим відсотковим показником від підсумку глав 1-7 зведеного кошторисного розрахунку і визначається згідно з ВБН Д.1.1-218-1-2001( із змінами та доповненнями № 1):
при використанні асфальтобетону, цементобетону та інших матеріалів які готуються на власних підсобних господарствах, а також при виконанні інших видів робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг 4,9 %;
при використанні готових сумішей і чорних в'яжучих придбаних від заводів інших відомств 3,9 %;
Якщо розмір коштів на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд в інвесторській кошторисній документації визначено за усередненими показниками, то це є лімітом на відшкодування цих витрат підряднику.
2.15 При формуванні ціни пропозиції кошти на покриття витрат підрядника на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд з урахуванням можливості пристосування й використання для цих цілей існуючих та новозбудованих будівель і споруд сталого типу повинні визначатися за усередненими відсотковими показниками, із застосуванням до них знижувального коефіцієнту 0,85.
При цьому використання цього способу визначення коштів на покриття витрат підрядника на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд за усередненими відсотковими показниками можливе тільки, якщо такий прийнято в кошторисній документації.
2.16 При взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт кошти на покриття витрат підрядника на зведення або пристосування тимчасових будівель і споруд визначаються або на підставі виконавчого кошторису, погодженого із замовником, та фактично збудованих (пристосованих) будівель і споруд, або за відсотковими показниками, що обумовлюються контрактом.
У разі, якщо в договірній ціні кошти на покриття цих витрат визначені за відсотковим показником, який за ВБН не перевищує 5 відсотків, при оформленні актів виконаних підрядних робіт витрати зі зведення тимчасових будівель і споруд або пристосування для цих цілей існуючих підрядником не розшифровуються і зворотні суми не зазначаються.
2.17. При складанні інвесторської кошторисної документації на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг в зимовий період просто неба і в приміщеннях, що не обігріваються, ліміт коштів на компенсацію додаткових витрат робочого часу робітників будівельників і монтажників та робітників, зайнятих на керуванні і обслуговуванні будівельних машин і механізмів, зв'язаних зі зниженням продуктивності праці, розраховуються на підставі усереднених коефіцієнтів.
Коефіцієнти до норм трудовитрат робітників-будівельників і монтажників, робітників, зайнятих на керуванні і обслуговуванні будівельних машин і механізмів, та нормативного часу роботи будівельних машин і механізмів складають:
Перша температурна зона 1,10
Друга температурна зона 1,15
Поділ території України за температурними зонами із зазначенням зимових періодів приймається згідно з п.2.15 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1).
Визначена вартість зимових подорожчань за усередненими коефіцієнтами при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування враховується за підсумком глав 1-8 зведеного кошторисного розрахунку вартості.
Ці коефіцієнти є середньорічними і враховують усі додаткові витрати, зв'язані з ускладненням виконання робіт у зимовий період.
2.18. Додаткові витрати при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування у літній період просто неба з додатковим тепловим випромінюванням від покриттів з органічними в'яжучими, при взаєморозрахунках за виконані роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг у літній період визначаються за усередненим відсотковим показником, який становить 0,35 % від вартості робіт з експлуатаційного утримання за підсумком глав 1-8 зведеного кошторисного розрахунку вартості робіт за робочі дні з температурою повітря вище + 27°С.
Зазначені кошти визначаються тільки на обсяг робіт, виконання яких планується в зимовий чи літній період за умов, що наведені вище, і ці кошти є лімітом замовника для доплат підряднику при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг.
Оцінка фактичних умов мікроклімату виробничого середовища здійснюється на підставі довідок обласних центрів з гідрометеорології щодо температури зовнішнього повітря.
2.19. Загальноприйняті профілактичні роботи по підготовці споруд до пропуску паводку обчислюються у загальному порядку.
2.20. Кошти для відшкодування інших витрат, що належать головним чином до діяльності підрядних організацій, включаються до глави 9 зведеного кошторисного розрахунку «Інші роботи і витрати». Приблизний перелік приймається згідно з додатком №4 до цих Правил.
Зазначені витрати визначаються на підставі положень чинного законодавства, вихідних даних замовника щодо здійснення робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, умов їх виконання тощо.
2.21. У складі кошторисної документації визначається загальна кошторисна трудомісткість робіт з експлуатаційного утримання як сума нормативної та розрахункової трудомісткості цих робіт, що передбачаються:
- у прямих витратах:
нормативна кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ресурсних елементних кошторисних норм, що враховує трудовитрати робітників на виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування і робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів;
розрахункова кошторисна трудомісткість при перевезенні ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших), що враховує трудовитрати робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні автотранспорту;
- у загальновиробничих витратах розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усереднених розрахункових показників, що наведені нижче:
у коштах на тимчасові будівлі і споруди розрахункова кошторисна трудомісткість у випадку, якщо кошти на зазначені цілі визначені за усередненим відсотковим показником, розраховується на підставі усереднених показників які приймаються згідно з п. 2.13 ВБН Д.1.1-218-1-2001 ( із змінами та доповненнями № 1);
у додаткових витратах при виконанні робіт з експлуатаційного утримання у зимовий період розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усереднених розрахункових показників які приймається згідно з п. 2.15 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1);
- у додаткових витратах при виконанні робіт з експлуатаційного утримання у літній період - розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усереднених розрахункових показників які приймається згідно з п.2.15
ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1);
2.22. При виконанні дорожніх робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування яке здійснюється із залученням коштів державного або місцевого бюджету, розмір кошторисного прибутку приймається за усередненим показником згідно з додатком №2 до цих правил, вираженим у гривнях в розрахунку на одну людино-годину загальної кошторисної трудомісткості, і позначається у графах 4, 5 та 8 ЗКР.
2.23. До глави 10 "Утримання служби замовника і авторський нагляд" до граф 7 та 8 включаються кошти в поточному рівні цін, призначені на:
- утримання служби замовника (включаючи витрати на технічний нагляд) (2.5% від підсумку графи 8 глав 1-9 ЗКР);
До цієї ж глави включаються кошти на проведення геодезичних спостережень за переміщеннями і деформаціями будівель і споруд.
- Витрати на складання кошторисної документації (глава 12) приймаються згідно з п. 2.22 ВБН Д.1.1218-1-2001 ( із змінами та доповненнями № 1) за формою 3-П, з урахуванням поточних цін на трудові та матеріально-технічні ресурси.
- Кошти на покриття адміністративних витрат при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування призначені на відшкодування адміністративних витрат, що відносяться до робіт з експлуатаційного утримання.
Розмір цих коштів приймається за усередненим показником згідно з додатком №2 до цих правил, виражених у гривнях в розрахунку на одну людино-годину загальної кошторисної трудомісткості, і позначаються у графах 7 та 8 ЗКР:
2.26. Кошти на покриття ризику всіх учасників здійснення робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загальною користування призначені на відшкодування:
збільшення вартості обсягів робіт та витрат, характер і методи виконання яких не можуть бути точно визначені при розробці кошторисів і уточнюються в процесі виконання робіт;
збільшення вартості робіт, спричиненого зміною державних стандартів на окремі матеріали, вироби, конструкції, устаткування тощо.
Розмір цих коштів визначається відсотком від підсумку глав 1 12 ЗКР, графа 8. та приймається - 3.6 %.
2.27. До зведеного кошторисного розрахунку вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування включаються встановлені чинним законодавством податки, збори, обовязкові платежі, не враховані складовими вартості робіт.
Розмір цих витрат визначається виходячи з норм і бази для їх нарахування, встановлених відповідними постановами Уряду. Зазначені витрати (податок на додану вартість тощо) включаються окремими рядками до граф 7,8 ЗКР."
2.28. Кошти на заробітну плату працівників у загальновиробничих витратах розраховуються виходячи з трудовитрат працівників і відповідної вартості людино-години.
В кошторисах на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування трудовитрати працівників, зазначених у додатку №4 до цих Правил, визначаються за формулою:
Тзв=Тнв*К,
де: Тзв = Трудовитрати працівників, люд.-год.;
Тнв нормативно розрахункова кошторисна трудомісткість робіт, що передбачається в прямих витратах, яка враховує трудовитрати робітників, зайнятих на роботах з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування і на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні ґрунту, сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інше), робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні автотранспортних засобів;
К усереднений коефіцієнт переходу від нормативно-розрахункової кошторисної трудомісткості робіт, що передбачається в прямих витратах, до трудовитрат працівників і приймається за усередненим показником згідно з додатком №2 до цих правил.
При визначенні коштів на заробітну плату на стадії складання кошторису на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, вартість людино-години приймається в розмірі установленому Укравтодором з урахуванням рівня заробітної плати по регіонам за п'ятим нормативним розрядом.
2.29. Відрахування на соціальні заходи визначаються виходячи з норм, установлених законодавством, і кошторисної заробітної плати.
Кошторисна заробітна плата визначається як сума заробітної плати:
- робітників, зайнятих на роботах з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні власним автотранспортом ґрунту, сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших);
- працівників, зазначених у пункті 2.28 цих правил.
2.30. На стадії складання кошторисної документації на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування кошти на покриття решти статей 3В витрат розраховуються виходячи з нормативно розрахункової кошторисної трудомісткості робіт, що передбачаються у прямих витратах, та усереднених показників для визначення коштів на покриття решти статей 3В витрат, обчислених в грошовому виразі на людино-годину зазначеної трудомісткості.
Кошти на покриття решти статей 3В витрат визначаються за формулою:
Кр.зв = Тнв * П,
де : Кр.зв кошти на покриття решти статей 3В витрат, грн;
Тнв нормативно-розрахункова кошторисна трудомісткість робіт, що передбачаються в прямих витратах, яка враховує витрати труда робітників, зайнятих на роботах з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування і на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні ґрунту, сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших);
П усереднений показник для визначення коштів на покриття решти статей 3В витрат при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування і приймається за усередненим показником згідно з додатком №2 до цих правил.
2.31. Складання договірних цін та проведення взаєморозрахунків здійснюються згідно з положеннями наведеними у п. 2.31 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1);.
2.32. При складанні договірної ціни та взаєморозрахунках усереднені показники загальновиробничих та адміністративних витрат і прибутку, уточнюються в межах установлених Державною службою автомобільних доріг України.
Додаток А
до ВБН B.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування." (довідковий)
Перелік нормативних документів, на які є посилання у даних Нормах
ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями №1) |
Порядок визначення вартості будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення) |
ВБН Д.2.2-218-045-2001 |
Відомчі ресурсні елементні кошторисні норми. Ремонт автомобільних доріг та мостів (ВРЕКН) |
Класифікація робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування |
|
Відомчі ресурсні елементні кошторисні норми. Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування |
|
ВБН Д.2.7-218-045-2000 |
Відомчі ресурсні елементі кошторисні норми експлуатації будівельних машин і механізмів (ВРКНЕМ) |
Додаток Б
до ВБН В.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування." (обов'язковий)
Терміни та визначення
- Експлуатаційне утримання це систематично планові роботи по догляду за автомобільними дорогами та дорожніми спорудами і облаштуванням для підтримання їх у належному стані з метою забезпечення безпечного руху транспортних засобів, комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища згідно з Законом України "Про дорожній рух" введений в дію Постановою Верховної Ради України № 2954-Х11 від 28 січня 1993 року та Постанови Кабінету Міністрів України від ЗО березня 1994 року № 198 "Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони".
- Лінійні споруди споруди та комплекси споруд на землях відведених у користування дорожнім господарствам (шляхово-експлуатаційні дільниці, їх підрозділи, в тому числі житлові будинки, об'єкти дорожнього зв'язку, майстерні для ремонту техніки, склади для збереження матеріалів, інженерні мережі, колодязі, резервуари та інші) призначені для організацій та підрозділів, що задіяні на виконанні експлуатаційного утримання автомобільних доріг і є складовою частиною автомобільної дороги.
- Виробничі бази виробничі підсобні підрозділи (бітумні бази, бази протиожеледних матеріалів, АБЗ, полігони для виробництва залізобетонних виробів тощо, що входять до складу автомобільної дороги і призначені для приготування матеріалів, сумішей, які застосовуються при експлуатаційному утриманні автомобільних доріг.
- Об'єкти дорожнього сервісу споруди на землях дорожніх господарств (автопавільйони, майданчики для стоянки автотранспорту, комплекси дорожнього сервісу, криниці, тощо) призначені для задоволення потреб учасників руху, знаходяться на балансі дорожньо-експлуатаційних організацій і є складовою частиною автомобільної дороги.
Додаток № 1
до ВБН В.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування."
Затверджую
--------------------------------------------
--------------------------------------------
" "___________________200_ р.
Дефектний акт
На виконання робіт з ______________________________________________________
________________________________________________________________________
(Найменування об'єкту та адреса виконання робіт)
Складено на підставі______________________________________________________
________________________________________________________________________
Особливі умови
Обсяги виконання робіт
№ п.п |
Найменування робіт і витрат |
Одиниця виміру |
Кількість |
Примітка |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Склав___________________________________________________________________
(посада, підпис, ініціали, прізвище)
Перевірив_______________________________________________________________
(посада, підпис, ініціали, прізвище)
Дефектний акт погоджено:
Замовник________________________________________________________________
(посада, підпис, ініціали, прізвище
Виконавець робіт_________________________________________________________
(посада, підпис, ініціали, прізвище
Додаток № 2
до ВБН В.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування."
ГРАНИЧНІ УСЕРЕДНЕНІ ПОКАЗНИКИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ НА СТАДІЇ
СКЛАДАННЯ КОШТОРИСІВ ТА ПРИ ВЗАЄМОРОЗРАХУНКАХ
ЗАГАЛЬНОВИРОБНИЧИХ, АДМІНІСТРАТИВНИХ ВИТРАТ І ПРИБУТКУ,
ЩО ВРАХОВУЮТЬ ТРУДОВИТРАТИ НА 1000 ГРН. ПРЯМИХ ВИТРАТ
Люд.-годин на 1000грн прямих витрат |
Зарплата |
Збори і платежі* |
Решта статей |
Адміністративні витрати |
Прибуток |
Від 0 до 3 |
1,717 |
0,3872 |
11,88 |
3,61 |
14,84 |
Від 3 до 5 |
0,861 |
0,3872 |
5,947 |
2,75 |
11,30 |
Від 5 до 7 |
0,574 |
0,3872 |
3,968 |
2,11 |
9,П |
Від 7 до 9 |
0,43 |
0,3872 |
2,974 |
1,86 |
7,64 |
Від 9 до 11 |
0,344 |
0,3872 |
2,38 |
1,6 |
6,57 |
Від 11 до 13,5 |
0,287 |
0,3872 |
1,983 |
1,40 |
5,77 |
Від 13,5 до 1 7,5 |
0,229 |
0,3872 |
1,586 |
1,18 |
4,87 |
Від 17,5 до 22,5 |
0,172 |
0,3872 |
1,19 |
0,94 |
3,87 |
Від 22,5 до 27,5 |
0,138 |
0,3872 |
0,952 |
0,78 |
3,21 |
Від 27,5 до 35 |
0,115 |
0,3872 |
0,793 |
0,67 |
2,74 |
Від 35 до 45 |
0,086 |
0,3872 |
0,595 |
0,52 |
2,13 |
Від 45 до 75 |
0,069 |
0,3872 |
0,476 |
0,42 |
1,74 |
Від 75 до 1 25 |
0,034 |
0,3872 |
0,238 |
0,22 |
0,90 |
Від 125 до 175 |
0,023 |
0,3872 |
0,159 |
0,14 |
0,60 |
Від 175 до 225 |
0,017 |
0,3872 |
0,119 |
0,11 |
0,45 |
Від 225 до 275 |
0,014 |
0,3872 |
0,095 |
0,090 |
0,36 |
Від 275 до 325 |
0,011 |
0,3872 |
0,079 |
0,07 |
0,31 |
Від 325 до 363 |
0,010 |
0,3872 |
0,068 |
0,06 |
0,26 |
*- для кошторисів з урахуванням коштів на оплату перших пяти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві (0,78%).
- при формуванні договірних цін і здійсненні взаєморозрахунків за виконані роботи сумарний розмір зборів і внесків до фондів соціального страхування приймається у розмірі 0,3794, а розмір коштів на оплату перших пяти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, визначається за розрахунком.
Додаток № 3
до ВБН В.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування."
ПЕРЕЛІК
працівників, заробітна плата яких передбачається у загальновиробничих
витратах
Витрати на основну, додаткову заробітну плату, будь-які інші грошові виплати працівників апарату управління відособлених виробничих структурних підрозділів організації, що займається експлуатаційним утриманням автомобільних доріг (керівників, спеціалістів, службовців, відповідальних чергових, диспетчерів), лінійного персоналу (начальників дільниць, виконавців робіт, майстрів, механіків дільниць тощо), крім тих, які включені до складу виробничих бригад, обчислену за посадовими окладами, тарифними ставками згідно з формами і системами оплати праці, встановленими будівельною організацією.
Додаток № 4
до ВБН В.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних
доріг загального користування."
ПЕРЕЛІК
інших робіт і витрат, що включаються до глави 9 Зведеного кошторисного
розрахунку.
1. Додаткові витрати при виконанні експлуатаційного утримання автомобільних
доріг у зимовий період.
- Додаткові витрати при виконанні експлуатаційного утримання автомобільних доріг у літній період просто неба при температурі зовнішнього повітря більш ніж +27°С.
- Додаткові витрати при виконанні експлуатаційного утримання автомобільних доріг у складних гірських умовах.
- Додаткові витрати при виконанні протипаводкових заходів.
- Витрати на проведення геологорозвідувальних робіт.
- Утримання додаткових майстрів та інших інженерно-технічних працівників.
- Виплата встановлених компенсацій у зв'язку з понаднормативною щоденною тривалістю робіт.
- Виплата добових або надбавок за пересувний характер робіт.
- Вартість проїзду працівників до місця роботи і назад до місця проживання, а також добові за час перебування в дорозі.
10.Витрати на придбання господарського інвентарю для експлуатаційних потреб.
11.Витрати на виконання дослідно-конструкторських робіт по створенню автоматизованих систем управління та контролю руху, розроблення: ресурсних елементних норм на ремонтні роботи, ресурсних норм на експлуатацію машин, усереднених показників вартості.
12. Кошти на доплати працівникам у зв'язку з втратами часу на проїзд від місця розміщення організації (збірного пункту) до об'єкта виконання робіт і назад.
13.Витрати по перевезенню працівників організацій автомобільним транспортом.
14.Витрати, пов'язані з відрядженням працівників організацій.
15.Витрати, пов'язані з виконанням науково-дослідних, експериментальних або дослідницьких робіт спрямованих на методичне або науково-технічне удосконалення експлуатаційного утримання автодоріг.
16.Відшкодування за користування надрами.
17.Витрати на технологічний зв'язок, експлуатацію систем управління та контролю за рухом, моніторингових систем.
18.Витрати по організації цілодобового чергування.
- Утримання, ремонт та розвиток виробничих баз відокремлених структурних підрозділів дорожніх організацій.
- Утримання протипожежної і сторожової охорони приоб'єктних тимчасових приміщень і споруджень.
- Організація тимчасової сторожової охорони дорожньої техніки та матеріалів при виконанні робіт на автодорогах.
Додаток № 5
до ВБН В.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування."
ПЕРЕЛІК
робіт і витрат, що належать до титульних тимчасових будівель і споруд
1. Влаштування тимчасових об'їздів при виконанні робіт на автомобільних дорогах.
- Влаштування під'їзних доріг до тимчасових кар'єрів по розробці ґрунтів, а також рекультивація тимчасових кар'єрів.
- Влаштування тимчасових огороджень та облаштування дорожніми знаками ділянок автодоріг при виконанні робіт.
- Організація тимчасової сторожової охорони дорожньої техніки та матеріалів при виконанні робіт на автодорогах.
Пристосування, збирання, розбирання приоб'єктних складських приміщень;
Спорудження не каналізаційних туалетів.
- Пристосування споруджуваних та існуючих будівель та споруд, приоб'єктних складських приміщень, душових, приміщень для обігріву робітників, не каналізаційних туалетів.
- Тимчасові розведення від магістральних мереж електроенергії, води, газу, пари, повітря, в межах робочої зони.
- Утримання протипожежної і сторожової охорони приоб'єктних тимчасових приміщень і споруджень.
10.Утримання, ремонт та розвиток виробничих баз відокремлених структурних підрозділів дорожніх організацій.
11 .Відновлення дорожньо-ремонтних пунктів, піскобаз, інших фондів виробничого призначення, що використовуються при виконанні робіт на дорогах загального користування та на утримання протипожежної та сторожової охорони на них.
12.Витрати на огородження місць виконання робіт на автодорогах загального користування тимчасовими дорожніми знаками, рекламними щитами, переносними огороджувальними бар'єрами, направляючими віхами та конусами.
13.Витрати на утримання тимчасових виробничих лабораторій, що входять до складу організацій, що виконують роботи на дорогах загального користування та її структурних підрозділів, витрати на відновлення приміщень, устаткування та інвентарю тимчасових лабораторій, вартість витрачених або зруйнованих під час випробування матеріалів, конструкцій і частин споруд і т.п.
14.Консервація і розконсервування устаткування та механізмів, що використовуються сезонно.
15.Тимчасове пристосування заново збудованих та існуючих постійних будівель і споруд постійних будівель і споруд для виробничих потреб (в тому числі існуючих виробничих майстерень, гаражів, складських приміщень).
16. Витрати при закритті доріг (влаштування тимчасових приміщень пропускних пунктів, шлагбаумів та огорож, тимчасових вагових ).
Додаток № 6
до ВБН В.3.2-218-180-2003 "Правил визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування."
ПЕРЕЛІК
робіт і витрат, що належать до нетитульних тимчасових будівель і споруд
До нетитульних тимчасових будівель, споруд, приладдя і обладнання належать такі: приоб'єктні контори і комори виконробів і майстрів, складські приміщення і навіси, душові, кубові, неканалізовані вбиральні і приміщення для обігрівання робітників; настили, стрем'янки, драбини, перехідні містки, ходові дошки, огорожі при розплануванні, пристрої з техніки безпеки, інвентарні уніфіковані засоби підмощування типу колисок, вишок, інвентарних майданчиків, помостів тощо; паркани і огорожі (окрім спеціальних і архітектурно оформлених), запобіжні козирки, захистки при виконанні буропідривних робіт; тимчасові розводки від магістральних і розвідних мереж електроенергії, води, пари, газу і повітря в межах робочої зони, а також витрати, пов'язані з пристосуванням будівель і споруд, що будуються і існують, замість будівництва згаданих вище нетитульних тимчасових будівель і споруд.
* Нормативні трудовитрати робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, визначаються на підставі РКНЕМ та ВБН Д.2.7-218-045-2002 як сума витрат труда машиністів та робітників, зайнятих на ремонті, технічному обслуговуванні та перебазуванні 6yдівельних машин і механізмів