Рекомендації № 1
організаціям, уповноваженим на підготовку висновків
1. При аналізі організаційно-функціональної структури суб'єкта господарської діяльності, що має намір отримати ліцензію на здійснення господарської діяльності, пов'язаної з створенням об'єктів архітектури (далі - СГ), необхідно з'ясовувати і зазначати у висновку:
- наявність затвердженої структури СГ із зазначенням реквізитів розпорядчого документу, яким затверджено структуру;
- перелік структурних підрозділів СГ, на які покладається виконання робіт, зазначених у додатку до заяви на видачу ліцензії;
- наявність затверджених положень про зазначені структурні підрозділи з аналізом «покриття» цими положеннями робіт, зазначених у додатку до заяви на видачу ліцензії.
2. При аналізі штатного розпису СГ необхідно з'ясовувати і зазначати у висновку:
- наявність розпорядчого документу, яким затверджено штатний розпис, із зазначенням реквізитів документу;
- відповідність штатного розпису затвердженій структурі СГ із зазначенням чисельності структурних підрозділів, на які покладається виконання робіт, зазначених у додатку до заяви на видачу ліцензії, та наявності в їх складі - відповідальних інженерно-технічних працівників (головних архітекторів, головних інженерів, головних механіків, головних енергетиків, головних фахівців, головних конструкторів, виконробів, старших виконробів тощо);
- кількість вакансій відповідно до штатного розпису;
- наявність звіту центру зайнятості про наявні вакансії за формою № 3-ПН (додається) з поміткою центра зайнятості про його прийняття та його відповідність фактичній кількості вакансій. За відсутності вказаного звіту або його невідповідності фактичній кількості вакантних посад вакантні посади СГ, не включені до звіту, не можуть розглядатися на предмет забезпечення ними виконання відповідних робіт.
3. Відповідно до ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва» позитивний висновок СГ, що мають намір виконувати проектні роботи, може бути надано за умови наявності у структурі СГ посад головного інженера
організації та (або) головного архітектора організації, а у складі відповідних
структурних підрозділів СГ - посад головного(их) архітектора (ів) проекту, головного (их) інженера (ів) проекту, головного конструктора, головних спеціалістів відповідних проектних підрозділів (розділів проекту).
4. При аналізі забезпечення СГ, що має намір виконувати проектні роботи, виробничими приміщеннями відповідно до затвердженого штатного розпису слід виходити із встановленої норми 6,5 кв.м. на одного працівника проектного підрозділу (лист Держбуду України від 22.12.03 № 2/6-701 додається).
5. При визначенні можливості СГ здійснювати функції генерального розробника слід враховувати наступні рекомендації Ліцензійної комісії (протокол від 20.06.08 № 7):
- наявність підрозділу або посади (відповідно до спеціалізації, згідно з вимогами СНиП 1.06.04-85, ДБН А.2.2-3-2004) в організаційно-функціональній структурі та штатному розписі підприємства:
а) головного архітектора проекту;
б) головного інженера проекту;
в) головного конструктора (головного спеціаліста за розділами проектів робіт);
г) технічного відділу (фахівця з нормо контролю);
д) планово-договірного відділу (фахівця);
ж) юридичного відділу (юриста).
Наявність відповідних розділів проектних робіт у заяві, яка подається, або в раніше виданій ліцензії.
6. При визначенні можливості СГ здійснювати функції генерального підрядника слід враховувати наступні рекомендації Ліцензійної комісії (протокол від 20.06.08 № 7):
- наявність підрозділу або посади (відповідно до спеціалізації) в організаційно-функціональній структурі та штатному розписі підприємства:
а) виробничо-технічного відділу (фахівця);
б) інженерів(а) з контролю якості виконання робіт за видами обєктів будівництва, згідно з вимогами ДБН А.3.1-5-96;
в) планово-договірного відділу (фахівця);
г) кошторисного відділу (фахівця);
д) юридичного відділу (юриста).
7. При складанні акту вказувати дату проведення перевірки СГ
(з наданням копій відрядження осіб, які здійснювали перевірку).