НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
Будівельні матеріали
ТРУБИ ЗІ СТРУКТУРОВАНОГО ПОЛІЕТИЛЕНУ
ДЛЯ ХОЛОДНОГО, ГАРЯЧОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ
ТА ОПАЛЕННЯ
Технічні умови
ДСТУ Б В.2.7-143:2007
(EN ISO 15875-2:2003, MOD)
Київ
Мінрегіонбуд України
2008
ПЕРЕДМОВА
1 РОЗРОБЛЕНО:
Державне підприємство "ЦентрСЕПРОтепломережа"
РОЗРОБНИКИ: Б.В. Морозов, В.В. Семенець, О.В. Семенець (керівник розробки)
ВНЕСЕНО:
Управління технічного регулювання в будівництві Мінрегіонбуду України
2 ПРИЙНЯТО ТА НАДАНО ЧИННОСТІ:
наказ Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 21 січня 2008 р. № 25, чинний з 2008-07-01
3 Стандарт відповідає EN ISO 15875-2:2003 Plastics piping systems for hot and cold water installations Crosslinked polyethylene (PE-X) Part 2: Pipes (Пластикові системи трубопроводів для гарячого та холодного водопостачання структурований поліетилен (РЕХ) частина 2: Труби).
Ступінь відповідності модифікований (MOD)
Переклад з англійської (en)
4 НА ЗАМІНУ ДСТУ Б В.2.5-17-2001
ЗМІСТ
НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
Будівельні матеріали
Труби зі структурованого поліетилену
для холодного, гарячого водопостачання та опалення
Технічні умови
Строительные материалы
Трубы из структурированного полиэтилена
для холодного, горячего водоснабжения и отопления
Технические условия
Building materials
Crosslinked polyethylene pipes for cold, hot water supply and heating networks
Specifications
Чинний від 2008-07-01
1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
1.1 Цей стандарт поширюється на труби кільцевого перерізу зі структурованого (зшитого) поліетилену зі ступенем зшивання не менше 60 % для будівництва і ремонту трубопроводів мереж холодного та гарячого водопостачання, в тому числі для господарсько-питного водопостачання (крім трубопроводів об'єднаної і роздільної мереж протипожежного водопостачання та трубопроводів установок пожежогасіння) та мереж водяного опалення з проектними робочим тиском та температурами, що відповідають певному класу умов експлуатації згідно з розділом 4 цього стандарту (далі труби з РЕ-Х).
Цей стандарт розповсюджується на труби з РЕ-Х, які виготовлені методом неперервної екструзії та структуровані всіма методами хімічного або радіаційного зшивання та постачаються споживачу.
Вимоги до якості труб з РЕ-Х, що забезпечують їх безпечність для життя, здоров'я, майна населення та охорони навколишнього середовища, наведено у розділах 7 і 8.
1.2 Підтвердження відповідності труб та фасонних виробів (далі вироби) здійснюється шляхом складання виробником або уповноваженою ним особою декларації відповідності виробів вимогам цього стандарту згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд".
Декларування відповідності виробів здійснюється з використанням модуля А (внутрішній контроль виробництва) із застосуванням процедур "Випробування органом оцінки виробів певного типу", "Випробування виробником виробу певного типу" та "Здійснення контролю за виробництвом на підприємстві", зазначених у Технічному регламенті будівельних виробів, будівель і споруд та конкретизовованих цим стандартом:
а) виробник або уповноважена ним особа складають технічну документацію на вироби та проект декларації відповідності згідно з додатком до Технічного регламенту будівельних виробів будівель і споруд.
Технічна документація на вироби згідно з цим стандартом повинна включати:
загальний опис виробу;
офіційне видання цього стандарту;
протоколи випробувань виробів на відповідність вимогам цього стандарту, що були проведені в атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях із дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом;
сертифікати відповідності та протоколи випробувань сировини, матеріалів, комплектувальних виробів;
акт постановки виробів на серійне виробництво (для виробів, що випускаються серійно);
б) орган оцінки проводить аналіз технічної документації та організовує проведення випробувань зразків виробів певного типу на їх відповідність переліку показників властивостей, який узгоджено з виробником або уповноваженою ним особою і який відповідає вимогам цього стандарту. Цей перелік має включати: вимоги до зовнішнього вигляду поверхні, основних розмірів та їх граничних відхилень, вимоги до стійкості до дії постійного внутрішнього тиску (при 20 °С 1 год та при 95 °С 165 год) та вимоги до ступеня зшивання.
Відбір зразків виробів для випробувань проводиться представниками органу оцінки за участі представників виробника або уповноваженої ним особи. Випробування зразків проводять у лабораторіях, атестованих у встановленому порядку у присутності представників органу оцінки. Протокол випробувань підписують представники виробника, випробувальної лабораторії та органу оцінки. Затверджує протокол керівник органу оцінки.
У разі якщо один чи більше перевірених зразків не відповідають вимогам цього стандарту, орган оцінки розробляє план коригувальних дій і контролює їх виконання з боку виробника до приведення виробів у відповідність з вимогами цього стандарту;
в) за позитивними результатами аналізу технічної документації та випробувань зразків виробів певного типу виробник або уповноважена ним особа вносять до проекту декларації реквізити органу оцінки та протоколів випробувань зразків виробів певного типу і видають декларацію відповідності вимогам цього стандарту.
Орган оцінки реєструє декларацію відповідності у встановленому порядку;
г) виробник, який видав декларацію відповідності виробу певного типу вимогам цього стандарту, повинен у процесі виробництва проводити кваліфікаційні, періодичні та приймально здавальні випробування на відповідність вимогам цього стандарту з дотриманням періодичності випробувань, установлених цим стандартом у атестованих у встановленому порядку випробувальних лабораторіях та вживати заходів для того, щоб виробничий процес забезпечував відповідність виготовлених виробів вимогам цього стандарту;
д) орган оцінки проводить перевірку виробів, на які ним зареєстрована декларація відповідності, через довільні інтервали часу, але не менше одного разу на три роки. Для перевірки орган оцінки відбирає на місці виробництва довільні зразки кінцевої продукції, досліджує та випробовує їх на відповідність з мінімальним переліком вимог згідно з 1.2, б) цього стандарту. У разі отримання негативних результатів випробувань реєстрація декларації відповідності скасовується і декларація втрачає чинність.
1.3 Стандарт придатний для цілей сертифікації.
Оцінка відповідності виробів згідно з цим стандартом може за бажанням виробника або уповноваженої ним особи здійснюватись шляхом проведення органом оцінки їх сертифікації на відповідність узгодженому переліку показників властивостей виробів згідно з цим стандартом, включно із мінімальним переліком вимог згідно з 1.2, б), із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем D (забезпечення належної якості виробництва) або модулем F (перевірка продукції) із застосуванням процедур згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд".
- Після видання та реєстрації в органі оцінки декларації про відповідність виробу або отримання сертифіката відповідності виробник або уповноважена ним особа наносять національний знак відповідності на виріб або на додану до нього етикетку, упаковку чи супровідну документацію відповідно до правил застосування національного знака відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599.
- Виробник або уповноважена ним особа зберігають декларацію про відповідність виробу та технічну документацію до неї протягом 10 років після застосування виробу в будинках і спорудах і надають для перевірки в установленому законодавством порядку.
2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
В цьому стандарті наведено посилання на такі нормативні документи:
ДСТУ Б А.3.1-6-96 Управління, організація і технологія. Матеріали та вироби будівельні. Порядок розробки та постановки на виробництво
ДСТУ Б В.2.7-73-98 Труби поліетиленові для подачі горючих газів. Технічні умови ДСТУ 3021-95 Випробування і контроль якості продукції. Терміни та визначення
ДСТУ 4179-2003 Рулетки металеві. Технічні умови. (ГОСТ 7502-98, MOD)
ГОСТ 12.1.003-83* ССБТ. Шум. Общие требования безопасности (ССБП. Шум. Загальні вимоги безпеки)
ГОСТ 12.1.004-91* ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования (ССБП. Пожежна безпека. Загальні вимоги)
ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны (ССБП. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони)
ГОСТ 12.1.007-76* ССБТ. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности (ССБП. Шкідливі речовини. Класифікація і загальні вимоги безпеки)
ГОСТ 12.1.018-93 ССБТ. Пожаровзрывобезопасность статического электричества. Общие требования (ССБП. Пожежовибухобезпека статичної електрики. Загальні вимоги)
ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты. Номенклатура видов защиты (ССБП. Електробезпека. Загальні вимоги і номенклатура видів захисту. Номенклатура видів захисту)
ГОСТ 12.1.044-89 ССБТ. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения (ССБП. Пожежовибухобезпека речовин і матеріалів. Номенклатура показників і методи їх визначення)
ГОСТ 12.4.021-75* ССБТ. Системы вентиляционные. Общие требования (ССБП. Системи вентиляційні. Загальні вимоги)
ГОСТ 12.4.028-76* ССБТ. Респираторы ШБ-1 "Лепесток". Технические условия (ССБП. Респіратори ШБ-1 "Лепесток". Технічні умови)
ГОСТ 12.4.029-76* ССБТ. Фартуки специальные. Технические условия (ССБП. Фартухи спеціальні. Технічні умови)
ГОСТ 12.4.072-79* ССБТ. Сапоги специальные резиновые формовые, защищающие от воды, нефтяных масел и механических воздействий. Технические условия (ССБП. Чоботи спеціальні гумові формові, які захищають від води, нафтових олій і механічних впливів. Технічні умови)
ГОСТ 12.4.121-83* ССБТ. Противогазы промышленные фильтрующие. Технические условия (ССБП. Протигази промислові фільтруючі. Технічні умови)
ГОСТ 17.2.3.02-78 Охрана природы. Атмосфера. Правила установления допустимых выбросов вредных веществ промышленными предприятиями (Охорона природи. Атмосфера. Правила встановлення допустимих викидів шкідливих речовин промисловими підприємствами)
ГОСТ 166-89* Штангенциркули. Технические условия (Штангенциркулі. Технічні умови)
ГОСТ 427-75 Линейки измерительные металлические. Технические условия (Лінійки вимірювальні металеві. Технічні умови)
ГОСТ 6507-90* Микрометры. Технические условия (Мікрометри. Технічні умови)
ГОСТ 11262-80* Пластмассы. Метод испытания на растяжение (Пластмаси. Метод випробувань на розтяг)
ГОСТ 11358-89* Толщиномеры и стенкомеры индикаторные с ценой деления 0,01 и 0,1 мм Технические условия (Товщиноміри та стінкоміри індикаторні з ціною поділки 0,01 і 0,1 мм. Технічні умови)
ГОСТ 12423-66* Пластмассы. Условия кондиционирования и испытаний образцов (проб) (Пластмаси. Умови кондиціонування й випробувань зразків (проб)
ГОСТ 14192-96 Маркировка грузов (Маркірування вантажів)
ГОСТ 15139-69* Пластмассы. Методы определения плотности (объемной массы) (Пластмаси. Методи визначення густини (об'ємної маси)
ГОСТ 15150-69* Машины, приборы и другие технические изделия. Исполнения для различных климатических районов. Категории, условия эксплуатации, хранения и транспортирования в части воздействия климатических факторов внешней среды (Машини, прилади та інші технічні вироби. Виконання для різних кліматичних районів. Категорії, умови експлуатації, зберігання і транспортування в частині впливу кліматичних факторів зовнішнього середовища)
ГОСТ 19433-88* Грузы опасные. Классификация и маркировка (Вантажі небезпечні. Класифікація і маркірування)
ГОСТ 20010-93 Перчатки резиновые технические. Технические условия (Рукавички гумові технічні. Технічні умови)
ГОСТ 21650-76* Средства скрепления тарно-штучных грузов в транспортных пакетах. Общие требования (Засоби скріплення тарно-штучних вантажів у транспортних пакетах. Загальні вимоги)
ГОСТ 24157-80 Трубы из пластмасс. Метод определения стойкости при постоянном внутреннем давлении (Труби з пластмас. Метод визначення стійкості при постійному внутрішньому тиску)
ГОСТ 27078-86 Трубы из термопластов. Методы определения изменения длины труб после прогрева (Труби з термопластів. Метод визначення зміни довжини труб після прогрівання)
ГОСТ 27574-87 Костюмы женские для защиты от общих производственных загрязнений и механических воздействий. Технические условия (Костюми жіночі для захисту від загальних виробничих забруднень і механічних впливів. Технічні умови)
ГОСТ 27575-87 Костюмы мужские для защиты от общих производственных загрязнений и механических воздействий. Технические условия (Костюми чоловічі для захисту від загальних виробничих забруднень і механічних впливів. Технічні умови)
СНиП 2.04.01-85 Внутренний водопровод и канализация зданий (Внутрішній водопровід і каналізація будинків)
СНиП 2.04.05-91 Отопление, вентиляция и кондиционирование (Опалення, вентиляція і кондиціонування)
СНиП ІІ-4-79 Естественное и искусственное освещение (Природне та штучне освітлення)
НПАОП 0.00-1.29-97 Правила захисту від статичної електрики
НПАОП А.01.001-2004 Правила пожежної безпеки в Україні
ДСН 3.3.6.037-99 Державні санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку
ДСН 3.3.6.042-99 Державні санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень
ДСП 201-97 Государственные санитарные правила охраны атмосферной среды населенных пунктов (от загрязнения химическими и биологическими веществами) (Державні санітарні правила охорони атмосферного середовища населених пунктів (від забруднення хімічними та біологічними речовинами)
3 ТЕРМІНИ, ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ, ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ
Нижче подано терміни, вжиті у цьому стандарті, визначення понять, познаки та скорочення.
3.1 Геометричні терміни та визначення номінального розміру
3.1.1 номінальний розмір DN
Чисельна познака розміру труби, що є близьким округленим цілим числом, приблизно рівним розміру, який визначає сферу використання труби відповідно до її призначення
3.1.2 номінальний розмір DN/ID
Познака номінального розміру, який визначається чисельним значенням внутрішнього діаметра труби
3.1.3 номінальний розмір DN/OD
Познака номінального розміру, який визначається чисельним значенням зовнішнього діаметра труби
3.1.4 номінальний зовнішній діаметр dn
Чисельне значення у міліметрах номінального розміру DN/OD, яке для труб з термопластів дорівнює її мінімальному середньому зовнішньому діаметра, deм min.
3.1.5 зовнішній діаметр (у будь-якій точці труби) de
Величина показника зовнішнього діаметра, заміряна у перерізі труби в будь-якій точці, округлена до найближчих 0,1 мм.
3.1.6 середній зовнішній діаметр dем
Заміряна довжина зовнішньої окружності труби в довільному перерізі, розділена на ? ( 3,142) і округлена до найближчих 0,1 мм.
3.1.7 мінімальний середній зовнішній діаметр dем, min
Мінімальна величина середнього зовнішнього діаметра, зазначена для певного номінального розміру
3.1.8 максимальний середній зовнішній діаметр dем, max
Максимальна величина середнього зовнішнього діаметра, зазначена для певного номінального розміру
3.1.9 овальність
Різниця між заміряним максимальним зовнішнім діаметром і заміряним мінімальним зовнішнім діаметром у одному поперечному перерізі труби
3.1.10 номінальна товщина стінки еn
Чисельне позначення товщини стінки труби або втулкової частини фасонного виробу, заміряне у будь-якій точці у мм. Згідно з цим стандартом номінальна товщина стінки еп труби дорівнює визначеній мінімальній товщині стінки еmin.
3.1.11 товщина стінки (у будь-якому місці) е
Величина показника товщини стінки в будь-якій точці, заміряна по окружності, округлена до найближчих 0,1 мм
3.1.12 мінімальна товщина стінки emin
Мінімальна виміряна товщина стінки, заміряна у будь-якій точці по окружності
- максимальна товщина стінки у будь-якій точці еmах
- допуск
Установлене допустиме відхилення певної величини, що виражається як різниця між допустимою максимальною та допустимою мінімальною величиною її показника.
3.1.15 серія труби S
Безрозмірна величина для позначення серії труби S, як засобу, що використовується для вибору певного практичного застосування труб
3.1.16 розрахована величина серії труби Scalc
Величина для певної труби, розрахована за наступним рівнянням та округлена до найближчим 0,1 мм:
, (1)
де: dn номінальний зовнішній діаметр, мм;
еп номінальна товщина стінки, мм.
3.2 Терміни та визначення, що стосуються умов експлуатації
3.2.1 робочий тиск рD
Найвищий тиск за певних обставин, для яких була сконструйована та для роботи за яких призначена система. Згідно з цим стандартом робочий тиск рD дорівнює максимальному робочому тиску MDP.
3.2.2 гідростатична напруга ?
Напруга, виражена в МПа, що створюється в стінці труби, коли на неї через водяне середовище починає впливати тиск:
, (2)
де: р застосований тиск, МПа;
dem середній зовнішній діаметр труби, мм;
еmin мінімальна товщина стінки, мм.
3.2.3 робоча температура TD
Температура або комбінація температур транспортованої води, що залежить від робочих умов, для яких розроблена система.
3.2.4 максимальна робоча температура Tmах
Найвища, допустима лише протягом коротких проміжків часу робоча температура TD
3.2.5 температура поломки Tmal
Найвища температура, що може бути досягнута при перевищенні допустимих меж
3.2.6 температура холодної води Tcold
Температура транспортованої води з температурою не більше 25 °С. У проектуванні використовується значення температури холодної води, що дорівнює 20 °С
3.2.7 оброблена вода для систем опалення
Вода, призначена для систем опалення, що має домішки, які не чинять руйнівного впливу на систему та сприяють зменшенню внутрішньої корозії металевих елементів системи опалення
3.3 Терміни та визначення, що стосуються властивостей сировини, труб та фасонних виробів
3.3.1 нижня передбачувана межа ?LPL
Величина, що виражається в МПа, яку можна розглядати як властивість матеріалу, і яка представляє 97,5 % нижньої межі довіри прогнозованої середньої довгострокової гідростатичної стійкості труби за певної температури T протягом певного часу t.
3.3.2 робоче напруження ?D
Допустиме напруження, виражене в МПа, у матеріалі труби ?DP для певного застосування або умов експлуатації
3.3.3 загальний коефіцієнт міцності С
Загальний коефіцієнт із величиною, більшою ніж 1, що враховує умови експлуатації, а також властивості компонентів системи трубопроводу, які відрізняються від представлених у нижній передбачуваній межі довіри ?LPL.
3.3.4 труби із захисним шаром
Труби з тонким захисним шаром на зовнішній поверхні, або поблизу зовнішньої поверхні, призначеним для запобігання або зниження дифузії газів і проникності світла через стінку труби, у якій основний матеріал труби повністю відповідає вимогам до робочого напруження
3.3.5 пероксиди
Сполуки, що містять активний кисень і здатні легко його виділяти при нагріванні під дією води або інших речовин
3.3.6 силани
Кремневодневі сполуки, що мають надлегкі окислювальні властивості
3.3.7 електронно-променеве зшивання поліетилену
Зміна структури молекул поліетилену під дією спрямованого потоку електронів
3.3.8 ступінь зшивання труб із РЕ-Х
Показник, що характеризує масовий відсотковий вміст у матеріалі труб із РЕ-Х молекул поліетилену, які зазнали структурних змін
3.3.9 ксилоли
Ароматичні вуглеводні, розчинники фарб, лаків та мастик
3.3.10 антиоксиданти
Речовини, що уповільнюють окислювальні процеси або запобігають їм
3.3.11 антидифузійний бар'єрний шар
Плівка з полімерного компаунду на базі етиленвінілового спирту (EVOH) або алюмінію із замкнутим периметром, що розташована на зовнішній поверхні труб з РЕ-Х, та перешкоджає проникненню кисню з повітря до води у мережах водяного опалення та обігрівання підлоги
3.3.12 основний матеріал труби із РЕ-Х
Труба з РЕ-Х без антидифузійного бар'єрного шару або труба із РЕ-Х з видаленим механічним або іншим шляхом антидифузійним бар'єрним шаром, яка відповідає вимогам сфери застосування щодо максимального робочого напруження ?D в стінці труби
Примітка. Виробник труб із РЕ-Х відповідно до сфери їх застосування повинен надавати споживачу інформацію про тип необхідної обробки води й про аспекти застосування труб із РЕ-Х включно із проникністю кисню.
3.4 Познаки
С загальний коефіцієнт міцності
de зовнішній діаметр (у будь-якій точці труби)
deм середній зовнішній діаметр
deм min мінімальний середній зовнішній діаметр
deм max максимальний середній зовнішній діаметр
dn номінальний зовнішній діаметр
е товщина стінки труби (у будь-якому місці)
еmax максимальна товщина стінки (у будь-якій точці)
emin мінімальна товщина стінки (у будь-якій точці)
еп номінальна товщина стінки
р внутрішній гідростатичний тиск
pD робочий тиск
Scalc розрахункова величина серії труби
Scalс мах максимальна розрахункова величина серії труби
Т температура
Тcold температура холодної води
TD робоча температура
Tmal температура поломки
Тmax максимальна робоча температура
t час
? гідростатичне напруження
?cold робочий тиск при 20 °С
?D робоче напруження
?DP робоче напруження в матеріалі труби
?P величина робочого напруження в матеріалі труби
?LPL нижня прогнозована межа довгострокової гідростатичного напруження
?у міцність матеріалу до розриву на межі текучості
3.5 Скорочення
DN номінальний розмір
DN/OD номінальний розмір по відношенню до зовнішнього діаметра
LPL нижня передбачувана межа
MDP максимальний робочий тиск
S серія труби
РЕ-Х структурований поліетилен із властивостями, що наведено у додатку А
РЕ-Ха хімічне зшивання поліетилену, виконане з використанням пероксиду
РЕ-Хb хімічне зшивання поліетилену, виконане з використанням силану
РЕ-Хс електронно-променеве зшивання поліетилену
PE-Xd хімічне зшивання, виконане з використанням інших способів.
Примітка. Способи зшивання труб із РЕ-Х не регламентуються цим стандартом.
4 КЛАСИФІКАЦІЯ УМОВ ЕКСПЛУАТАЦІЇ
4.1 Вимоги щодо характеристик для труб з РЕ-Х згідно з цим стандартом визначені для чотирьох різних класів умов експлуатації відповідно до типової сфери застосування згідно з таблицею 1.
Примітка. Кожний клас умов експлуатації труб з РЕ-Х розрахований на їх використання у відповідній типовій сфері застосування протягом не менше 50 років. Класифікація умов експлуатації наведена згідно з ISO 10508 (4). Клас 3 (низькотемпературний підігрів підлоги) у цьому стандарті не застосовується.
4.2 Кожен клас умов експлуатації регламентує параметри та характеристики труб з РЕ-Х згідно з цим стандартом, які дозволяють їх застосування при робочому тиску р відповідно: 0,4 МПа (4 бар), 0,6 МПа (6 бар), 0,8 МПа (8 бар) та 1,0 МПа (10 бар).
Таблиця 1 Сфера та клас умов експлуатації труб з РЕХ
Клас умов експлуатації |
Проектна робоча температура, TD, °С |
Час роботи при TD , роки |
Максимальна робоча температура Tmax, °С |
Час роботи при Tmax, роки |
Максимальна температура короткочасного впливу Tmal, °С |
Час роботи при Tmal, год |
Сфера застосування |
1 |
60 |
49 |
80 |
1 |
95 |
100 |
Гаряче водопостачання (60°С) |
2 |
70 |
49 |
80 |
1 |
95 |
100 |
Гаряче водопостачання (70°С) |
4*) |
20 40 60 |
2,5 20 25 |
70 |
2,5 |
100 |
100 |
Опалення підлоги та низькотемпературні радіатори |
5*) |
20 60 80 |
14 25 10 |
90 |
1 |
100 |
100 |
Високотемпературні радіатори |
*) Якщо у класі присутні декілька робочих температур, загальний час роботи визначається як сума часів роботи за всіма температурами разом. Наприклад, робоча температура на 50 років для класу 5 є результатом складання 14 років роботи за температури 20°С, 25 років роботи за температури 60°С, 10 років роботи за температури 80°С, 1 року роботи за температури 90°С і 100 годин роботи за температури 100°С. |