На запит щодо законності приватизації місць загального користування в багатоквартирних житлових будинках Держбуд України листом від 31.12.03 №2/4-724 з питань, що відносяться до його компетенції, розяснює.
Проектування багатоквартирних житлових будинків в Україні здійснюється згідно з чинними державними будівельними нормами, в т.ч. СНіП 2.08.01-89 „Жилые здания”.
Склад приміщень квартир встановлюється розділом 2 „Квартири та житлові чарунки гуртожитків” зазначених норм. Всі інші приміщення, необхідні для обслуговування і експлуатації будинку, забезпечення протипожежних вимог до евакуації людей, санітарно-гігієнічних вимог, а також функціонування інженерного обладнання відносяться до допоміжних (позаквартирних приміщень.
Необхідність та склад таких приміщень визначається СНіП 2.08.01-89 „Жилые здания”, а також іншими вимогами норм з пожежної безпеки, санітарних і гігієнічних правил, норм з проектування інженерного обладнання, житлово-комунальних вимог до експлуатації.
В першому, другому і цокольному поверхах житлових будинків допускається розміщувати приміщення громадського призначення (магазинів роздрібної торгівлі, громадського харчування тощо). Вимоги до таких приміщень та перелік їх за призначенням, що допускається улаштовувати в житлових будинках, визначено розділом 2 „Нежитлові приміщення” СНіП 2.08.01-89 „Жилые здания”.
Визначення терміну „допоміжні приміщення житлового будинку” наведено в додатку 1 КПД-204/12 Україна 193-91 „Положення про систему технічного обслуговування, ремонту та реконструкції житлових будинків в містах і селищах України”, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 31.12.91 № 135. В цьому додатку зазначено, що термін „місця загального користування” є синонімом терміну „допоміжні приміщення” і не рекомендується до вживання.
Питання переобладнання та зміни призначення допоміжних приміщень в існуючому житловому фонді відносяться до компетенції Держжитлокомунгоспу України і регулюються законодавчими актами з питань житлово-комунального господарства, в т.ч. „Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями”, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8.10.92 № 572.
До Держбуду України надходять звернення від організацій та окремих громадян щодо нормативного забезпечення використання гнучких шлангів для підключення санітарно-технічного обладнання в житлових та громадських будинках і спорудах.
З метою надання методичної допомоги Управління архітектурно-конструктивних та інженерних систем будинків і споруд житлово-цивільного призначення наводить текст листа Держбуду України від 20.05.02 № 4/2-195 щодо застосування гнучких шлангів у металевій обмотці у внутрішніх системах холодного та гарячого водопостачання.
* * *
Держбуд України розглянув лист Комунального підприємства з утримання житлового господарства Соломянського району м. Києва щодо застосування гнучких шлангів у металевій обмотці для підключення сантехнічного обладнання і повідомляє.
В Україні відсутні технічні вимоги (стандарти) на такий вид продукції. Переліком продукції, що підлягає обовязковій сертифікації в Україні, затвердженим наказом Держстандарту України від 27.01.98 № 27 та зареєстрованим Мінюстом України 04.02.98 за № 72/2512, не передбачено проведення обовязкової сертифікації гнучких шлангів у металевій обмотці.
Відповідно до вимог пп. 10.1 та 10.14 СНіП 2.04.01-85 „Внутренний водопровод и канализация” у внутрішніх системах холодного та гарячого водопостачання дозволяється застосовувати пластмасові труби, що мають висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи відповідного підрозділу Міністерства охорони здоровя України.
Проведення цієї експертизи здійснюється відповідно до Тимчасового порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи, затвердженого наказом МОЗ України від 09.10.2000 № 247 та зареєстрованого Мінюстом України 10.01.01 за № 4/5195.
При застосуванні гнучких шлангів у металевій обмотці у внутрішніх системах холодного та гарячого водопостачання необхідно враховувати вимоги п.103 вищезгаданого СНіП, яким регламентовано застосування трубопроводів у цих системах на робочий тиск 0,6 МПа (6 кгс/см2).
Заступник Голови Комітету
М. Руль