Email
Пароль
?
Войти Регистрация


Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХПП). Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Розділ 2. Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи.

Название (рус.) Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХПП). Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Розділ 2. Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи.
Кем принят Не определен
Тип документа Довідник
Дата принятия 01.01.1970
Статус Действующий
Скачать этот документ могут только зарегистрированные пользователи в формате MS Word




Добавить свое объявление
Загрузка...
 



Емкости

Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України Міністерство праці та соціальної політики України

Довідник

кваліфікаційних характеристик професій працівників

Випуск 64

Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи.

Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд

спеціального призначення

Розділ 2. Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи.

З Доповненнями № 1, 2, 3, 4, 5 затвердженими наказами Держбуду України від 08.08.2002 № 25, 29.08.2003 № 149, 22.12.2003 №218; 18.10.2004 №171; 02.02.2005 №9

Київ 2001


Видання друге, з урахуванням доповнень

РОЗРОБЛЕНО Українським науково-дослідним Центром економіки будівництва "Екобуд".

ЗАТВЕРДЖЕНО і ВВЕДЕНО в дію розділ 2 з 1 квітня 2000 року наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 21 лютого 2000  року  №   32;     доповнення  до  розділу  2  затверджено  і введено в дію з 1 жовтня 2001 року наказом від 14 вересня

2001 року   № 183.

ПОГОДЖЕНО з Міністерством праці та соціальної політики України. Науково-методичну експертизу здійснено Центром продуктивності Мінпраці України.

РОЗРОБНИКИ фахівці УкрНДЦ "Екобуд": канд. екон. наук Голодець І.В., Капітоненко М.О., Маліков А.В., Омеляненко Л.М., Янчуковська  Л.Г.

У розробці брали участь фахівці: Беркута А.В., Шарапова Т.О. (Держбуд України); Данченко М.І. (корпорація "Укрметротунельбуд"); Заєц В.М. (корпорація "Укрбуд"); Сідляренко Н.І. (корпорація "Укравтодор"); Висоцький В.П. ("Укрдортехнологія"); Трофимов О.П. (НПФ "Укрспецмон-тажпроект")

Редактори: Домашевська О.В., Гориня Т.Б. Комп'ютерний набір: Гориня Т.Б.,   Загура Т.Г.

РОЗРОБЛЕНО фахівцями Українського науково-дослідного центру економіки будівництва „Екобуд": Голодець І.В. (відповідальний розробник), Томільцев І.М., Казько В.Д., Уляна Т.Б., Гончаренко Л.П.

У розробці брали участь фахівці: канд. екон. наук Беркута А.В., Шарапова Т.О., Губень П.І. (Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України); Заєц В.М. (корпорація „Укрбуд"); Данченко М.І. (ТОВ „БМК Планета-Міст"), Химич А.А. (ВАТ „Мостобуд"), Висоцький В.П. (УДВТП „Укрдортехнологія").

Під загальною редакцією канд. екон. наук Голодець І.В.

ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 2 грудня 2005 року № 9.

ПОГОДЖЕНО з Міністерством праці та соціальної політики України та Центральним комітетом професійної спілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України. Науково-методичну експертизу здійснено Центром продуктивності Мінпраці України.

Кваліфікаційні характеристики професій робітників є обов'язковими для встановлення кваліфікаційних розрядів під час тарифікації робіт в організаціях (підприємствах) усіх галузей народного господарства, де є зазначені у цьому випуску виробництва та види робіт.

В редакції доповнення №6, затвердженого наказом Держбуду України від 02.02.05 №9.

Зміни № 7, 8 до розділу 2

Робітники. Будівельні, монтажні та
ремонтно-будівельні роботи

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

РОБІТНИКИ

ПЕРЕДМОВА

У зв'язку із впровадженням у будівельне виробництво сучасних технологій, матеріалів, конструкцій, машин, механізмів, виконанням нових видів робіт та підвищенням вимог до якості будівництва виникла потреба у введенні підвищених розрядів для професій робітників, які здійснюють особливо складні та відповідальні роботи, а саме: 6, 7-го розрядів  для лицювальника-плиточника, 7-го  для маляра та штукатура.

Кваліфікаційні характеристики з діапазоном розрядів, що були затверджені для цих професій раніше, наведені у виданнях 2001 та 2006 pp. Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64).

Удосконалення технології виконання робіт з монтажу гіпсокартонних конструкцій викликало потребу у розробленні та затвердженні нової редакції кваліфікаційної характеристики для професії монтажника гіпсокартонних конструкцій, яка включена у Зміну № 7 до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), затверджену наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 травня 2006 р. № 163.

Для професії машиніста бурової установки (будівельні роботи) у зв'язку з появою установок, які мають простішу систему керування, розроблено кваліфікаційну характеристику  5-го розряду. Кваліфікаційні характеристики для машиніста бурової установки 6, 7 та 8-го розрядів наведено у виданні 2004 р.

1. ЛИЦЮВАЛЬНИК-ПЛИТОЧНИК

(Код КП-7132.1)

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні роботи з облицювання керамічними, скляними та іншими плитками під час будівництва об'єктів соціального, культурного, житлового, промислового та іншого призначення, ремонту будівель, споруд, пам'яток архітектури, історії та культури.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: способи розмічання, розплановування, мозаїчного та художнього облицювання плитками, плитами, фігурними елементами; вимоги до якості виконання облицювальних робіт; сучасні прогресивні технології виконання облицювальних робіт; будову та правила експлуатації, налагодження машин, механізмів, механічного, електричного та пневматичного інструменту, які використовуються під час виконання робіт; правила роботи на підмостках, риштуванні, драбинах, автомобільних підіймачах тощо; правила дотримання пожежної та електричної безпеки; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією лицювальника-плиточника 5-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Провішування, улаштування маяків та розплановування прямолінійних та криволінійних поверхонь для облицювання. Підбирання плиток за конфігурацією, кольором та відтінками. Нарізання плиток та викладання малюнку. Настилання підлог із плиток різних видів із розплановуванням поверхні для укладання за заданим рисунком. Декоративне та художнє облицювання плитками пілястр, ніш, колон, стель, сферичних та криволінійних поверхонь складної конфігурації. Установлення фасонних плиток та улаштування фризу складного рисунку.

7-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує комплекс особливо складних та відповідальних робіт з декоративного та художнього облицювання поверхонь плитками різної конфігурації, плитами з різних видів природного каменю під час будівництва та ремонту об'єктів різного призначення, пам'яток архітектури, культури та історії.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила та способи виконання повного комплексу облицювальних робіт із застосуванням різних матеріалів; сучасну прогресивну технологію виконання робіт; допустимі відхилення від геометричних форм поверхонь, опоряджених облицювальними матеріалами; правила перевірки якості виконаних робіт; правила налагодження, регулювання та поточного ремонту машин, механізмів, механічного, пневматичного та електричного інструменту, що застосовуються під час виконання робіт; правила дотримання пожежної та електробезпеки; правила та норми з охорони праці.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією лицювальника-плиточника 6-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Розплановування поверхонь підлог за власним рисунком та їх художнє настилання плитками різних видів. Розкроювання та нарізання елементів складної конфігурації із плиток та плит. Декоративне та художнє облицювання всіх видів прямолінійних та криволінійних поверхонь плитками різної конфігурації за самостійно підібраною кольоровою гамою. Улаштування фризу з рисунком будь-якої складності із розплановуванням поверхні. Розмічання та укладання мозаїчних картин за рисунком або ескізом. Ремонт пошкодженого облицювання із підбиранням плиток та плит потрібного розміру, конфігурації та кольору.

Базова професія

МАЛЯР

(Код КП-7141.1)

Спеціалізація

2. МАЛЯР

(будівельні роботи)

7-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні та відповідальні роботи з фарбування, ремонту зовнішніх і внутрішніх поверхонь об'єктів соціально-культурного, житлового та іншого призначення, пам'яток архітектури, культури та історії.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила та способи підготовки поверхонь для фарбування; правила та способи роботи з масляними, казеїновими, силікатними, силіконовими, акриловими, емалевими, лаковими, водними та іншими фарбами, пігментами, наповнювачами та супутніми матеріалами; технологію приготування фарб різних видів; види розпису та шрифтів; правила розмічання поверхонь; правила та способи кольороутворення, підбирання та складання трафаретів; способи та прийоми розпису поверхонь; вимоги щодо допустимих відхилень поверхонь, що підлягають фарбуванню; сучасну прогресивну технологію виконання робіт; вимоги до якості виконання малярних та підготовчих робіт; будову та правила експлуатації, регулювання, налагодження, поточного ремонту фарбопультів, пістолетів, агрегатів безповітряного розпилення, дрилів, електроміксерів, шліфувальних агрегатів, інших механізованих, пневматичних та електричних механізмів та інструменту; способи та правила заправляння інструментів фарбами; правила підтримання тиску в резервуарі у процесі роботи з ручними фарбопультами; правила дотримання пожежної та електробезпеки; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією маляра (будівельні роботи) 6-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Виконання робіт з високоякісного фарбування зовнішніх і внутрішніх поверхонь об'єктів соціально-культурного, житлового та іншого призначення, пам'яток архітектури, культури та історії. Відновлення та підбирання кольорової гами пошкодженого або втраченого малюнка під час ремонту будівель. Високоякісне ґрунтування та фарбування поверхонь із застосуванням електричного фарбопульту, пістолета-розпилювача, агрегату безповітряного розпилювання масляними фарбами, емалями та лаками на основі синтетичних складових. Флейцювання, торцювання, оброблення, лакування поверхонь. Нанесення декоративного дрібняка на фасади механізованим способом. Витягування фільонок з підтушовуванням. Опоряджання поверхонь рельєфною фактурою. Фарбування поверхонь під дерево та природний камінь. Написання та фарбування літер, цифр, малюнків масляною фарбою з розмічанням їх на підготовленій поверхні. Виконання особливо складного орнаментального розпису в декілька тонів та об'ємного розпису. Складання тональної гами особливо складних фарб згідно з технологією.

3. МАШИНІСТ БУРОВОЇ УСТАНОВКИ

(будівельні роботи)

(Код КП-8332.1)

5-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує буровою установкою (типу BG-40 фірми "BAUER") під час виконання робіт: з буріння та розширення свердловин, виготовлення паль та інших конструкцій буронабивним, буроін'єкційним та струменевоін'єкційним методами з укріплення фундаментів і протизсувних споруд різного призначення із застосуванням методу буріння та обертового ущільнення гірських порід тощо. Бере участь у процесі буріння свердловин залежно від геологічних умов, виникнення ускладнень, стану бурового устаткування та інструменту. Виконує щозмінне технічне обслуговування бурової установки, бере участь у плановому запобіжному ремонті.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову, принцип роботи, технічні характеристики, можливості використання установки, правила й інструкції з її експлуатації, технічного обслуговування та профілактичного ремонту; причини виникнення несправностей та способи їх усунення; слюсарну справу з ремонту дорожньо-будівельних чи інших подібних за складністю машин; технологію виконання робіт та вимоги до їх якості; правила і норми з охорони праці дід час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за спорідненою професією машиніста та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних чи інших подібних за складністю машин 4-го розряду  не менше 1 року.

4. МОНТАЖНИК ГІПСОКАРТОННИХ КОНСТРУКЦІЙ

(Код КП-7129.2)

3-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує прості роботи з монтажу та ремонту гіпсокартонних конструкцій перегородок, підшивних стель, облицювання поверхонь під час улаштовування гіпсокартонних систем (типу „Кнауф").

ПОВИНЕН ЗНАТИ: основні види та властивості матеріалів і виробів, що застосовуються для улаштовування гіпсокартонних систем; класифікацію та типи гіпсокартонних і гіпсоволокнистих листів, плит та панелей; види кріпильних деталей; способи обробляння гіпсокартонних виробів, дерев'яних брусків, металевих профілів; способи розмічання місць улаштовування конструкцій гіпсокартонних систем із застосуванням контрольно-вимірювальних інструментів або пристроїв; загальні правила та прийоми улаштовування простих дерев'яних і металевих каркасів, облицювання поверхонь; прийоми установлювання та закріплювання елементів конструкцій; допуски під час монтажу конструкцій; способи облицювання стін (безкаркасний та каркасний); способи приготування шпаклювальних, ґрунтувальних та ізоляційних розчинних сумішей; правила виконання шпаклювальних, ґрунтувальних та ізоляційних робіт; правила демонтажу простих гіпсокартонних конструкцій; види, будову, призначення ручного, механізованого та електричного інструменту, монтажних пристроїв, правила роботи з ними; правила транспортування, пакування, складування та зберігання конструкцій та виробів із гіпсокартону; правила дотримання вимог щодо роботи на підмостках і драбинах; правила пожежної та електричної безпеки; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, підвищення кваліфікації та стаж роботи за спорідненою професією 2-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Обмірювання приміщень, провішування осей та розмічання місць розташування основних профілів та брусків під час улаштовування гіпсокартонних конструкцій із застосуванням контрольно-вимірювальних інструментів або пристроїв. Монтаж дерев'яних і металевих каркасів для простих гіпсокартонних перегородок, підшивних стель тощо. Установлювання, підгонка та закріплювання гіпсокартонних виробів. Заповнювання каркасів ізоляційним матеріалом. Перевіряння правильності установлювання гіпсокартонних виробів, виявляння наявності тріщин, пошкоджених місць, надриву картону, відхилень поверхні тощо. Вирівнювання поверхонь шліфувальним інструментом. Перевіряння конусними оправками відповідності отворів для пропускання інженерних трубопроводів, електричних або слабкострумових розведень розмірам, визначеним робочими кресленнями. Шпаклювання швів, стиків та підготовка поверхні гіпсокартонних і гіпсоволокнистих плит для декоративного опорядження. Розбирання конструкцій гіпсокартонних систем. Здійснення дрібного ремонту гіпсокартонної обшивки поверхонь. Складування гіпсокартонних виробів та їх транспортування.

4-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує роботи середньої складності з монтажу та ремонту гіпсокартонних конструкцій перегородок, підвісних стель, облицювання поверхонь під час улаштовування гіпсокартонних систем (типу „Кнауф").

ПОВИНЕН ЗНАТИ: типи гіпсокартонних конструкцій та їх позначення; способи та прийоми розмічання гіпсокартонних конструкцій із застосуванням теодоліта; способи монтажу каркасів під час улаштовування перегородок, підвісних стель та сухих підлог середньої складності; правила одно- та двошарового облицювання перегородок, підшивних і підвісних стель; способи улаштовування примикань перегородок до несучих конструкцій, деформаційних швів; особливості монтажу перегородок у місцях з вологим режимом; способи закріплювання навісного санітарно-технічного обладнання до перегородок, елементів каркасів та опорних конструкцій; способи улаштовування гідроізоляції; правила улаштовування мансардних приміщень із застосуванням гіпсокартонних виробів; способи та правила виконання шпаклювальних робіт; правила та способи виготовлення шаблонів та конструкцій криволінійних обрисів; допустимі відхилення гіпсокартонних конструкцій від проекту; вимоги до якості виконання робіт; правила експлуатації електро- та пневмоінструменту, монтажних пістолетів; правила роботи на висоті (підмостках, драбинах, риштуваннях тощо); правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи монтажником гіпсокартонних конструкцій 3-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Провішування та розмічання проектних положень гіпсокартонних конструкцій середньої складності із застосуванням теодоліта. Монтаж одинарних та подвійних металевих каркасів для улаштовування перегородок, підвісних стель та простих криволінійних каркасів. Монтаж стояків для установлювання дверних та віконних коробок, перемичок із напрямного профілю. Закріплювання каркасів до несучих конструкцій. Улаштовування гіпсокартонних конструкцій перегородок та облицювання стін нескладних криволінійних обрисів. Виготовлення нескладних криволінійних гіпсокартонних виробів великого діаметра та нескладних криволінійних елементів каркаса (напрямного профілю) вручну із застосуванням ножиць або на верстаті, їх

установлювання та закріплювання. Обшивання каркасів зігнутими гіпсокартонними виробами. Улаштовування температурних та деформаційних швів. Закріплювання легких та важких консольних конструкцій до перегородок та підвісних стель із гіпсокартонних систем. Монтаж опорних конструкцій для навішування санітарно-технічного устаткування. Улаштовування теплоізоляційних кожухів у місцях пропускання інженерних трубопроводів, електричних або слабкострумових розведень. Улаштування сухих підлог на основі сухого підсипання, укладання гіпсоволокнистих плит та на каркасі. Облицювання колон, пілястр прямокутних обрисів та конструкцій криволінійного обрису гіпсокартонними виробами. Улаштовування мансардних приміщень із застосуванням гіпсокартонних конструкцій та виробів середньої складності. Ремонтування та відновлення гіпсокартонних конструкцій середньої складності. Установлювання профілів для захисту зовнішніх кутів та відкритих торців. Шпаклювання та гідроізоляційне обробляння поверхонь гіпсокартонних або гіпсоволокнистих панелей, плит тощо. Виготовлення шаблонів для згинання гіпсокартонних виробів. Здійснення поопераційного контролю за якістю виконання робіт із застосуванням контрольно-вимірювального інструменту або теодоліта.

5-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує складні роботи з монтажу та ремонту гіпсокартонних конструкцій перегородок, підвісних стель, облицювання поверхонь під час улаштовування гіпсокартонних систем (типу „Кнауф").

ПОВИНЕН ЗНАТИ: способи та прийоми розмічання складних гіпсокартонних конструкцій із застосуванням лазерних пристроїв; правила та способи монтажу гіпсокартонних перегородок, підвісних стель складної конфігурації, різнорівневих підвісних стель (криволінійних обрисів, змінного перерізу тощо); правила улаштовування мансардних приміщень із застосуванням гіпсокартонних виробів складних конструкцій; правила улаштовування гіпсокартонних перегородок з вогнестійкою захисною обшивкою металевих елементів; різновиди різнорівневих поверхонь (криволінійні, ламані, змінного перерізу тощо); призначення та застосування криволінійних елементів малих радіусів із гіпсокартону; види паралельних пропилів та прийоми їх улаштовування; технологію виготовлення криволінійних гіпсокартонних елементів малих радіусів; поняття про ламані поверхні із гіпсокартонних виробів; види V-подібних пазів та прийоми їх улаштовування; види та прийоми улаштовування заданих форм із розгорток; способи облаштування систем штучного освітлення в збірних підвісних стелях; вимоги до улаштування гіпсокартонних систем в місцях розташування освітлювальних приладів; способи та правила ремонтування пошкоджених поверхонь та каркасів криволінійних обрисів; вимоги щодо технологічної послідовності виконання робіт та до їх якості; будову механізованого та електричного інструменту, монтажних пістолетів, монтажного обладнання та пристроїв, правила їх експлуатації; правила дотримання пожежної та електробезпеки; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи монтажником гіпсокартонних конструкцій 4-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Розмічання проектних положень складних гіпсокартонних конструкцій із застосуванням лазерних пристроїв. Монтаж металевих каркасів криволінійного обрису для улаштовування перегородок та підвісних стель. Монтаж каркасів перегородок із вимогами щодо вогнестійкості, вологостійкості, звукоізоляції тощо. Монтаж підвісних стель складних дизайнерських рішень. Облицювання конструкцій складної конфігурації (перегородок, колон, пілястр, балок, підвісних стель тощо). Облицювання складних конструкцій мансардних приміщень із застосуванням гіпсокартонних виробів. Виготовлення криволінійних елементів малого радіуса, прямокутних ламаних поверхонь, елементів та шаблонів криволінійного обрису із гіпсокартонних виробів. Монтаж підвісної стелі з ламаних поверхонь або її окремих елементів (карнизи, фризи, растрові стелі, стелі з вертикальних пластин, панельні стелі тощо). Улаштовування заокруглених кутів гіпсокартонних перегородок та внутрішніх кутів облицювань стін. Ремонт поверхонь, заміна пошкоджених гіпсокартонних виробів та відновлення каркасів. Високоякісне шпаклювання поверхонь гіпсокартонних конструкцій. Здійснення поопераційного контролю за якістю виконання робіт із застосуванням контрольно-вимірювальних інструментів або теодоліта.

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні роботи з монтажу та ремонту гіпсокартонних конструкцій перегородок, підвісних стель, облицювання поверхонь під час улаштовування гіпсокартонних систем (типу „Кнауф").

ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила та способи розмічання, монтажу, демонтажу гіпсокартонних конструкцій складної конфігурації (перегородок, стельових кесонів із криволінійними обрисами, багатоцентрових і стрілчастих куполів, склепінь, арок тощо); правила та способи виготовлення архітектурно-конструктивних елементів складної конфігурації (колон, пілястр, пілонів, арок, склепінь, куполів тощо) під час улаштовування гіпсокартонних систем; правила ремонту особливо складних гіпсокартонних конструкцій; вимоги щодо технологічної послідовності виконання робіт та до їх якості; будову механізованого, електро- та пневмоінструменту, монтажних пістолетів, монтажного обладнання та пристроїв, правила їх експлуатації; правила роботи на висоті (підмостках, драбинах, риштуваннях), під час використання автомобільних підіймачів тощо; правила дотримання пожежної та електробезпеки, правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи монтажником гіпсокартонних конструкцій 5-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Розмічання проектних положень гіпсокартонних конструкцій у приміщеннях великої площі та складної конфігурації лазерним пристроєм. Монтаж особливо складних гіпсокартонних конструкцій: підвісних стель криволінійних обрисів, стельових кесонів, багатоцентрових і стрілчастих куполів, склепінь, арок тощо. Облицювання конструкцій складної конфігурації (колон, аркових конструкцій, пілонів, куполів, склепінь тощо) із застосуванням гіпсокартонних виробів. Ремонт особливо складних гіпсокартонних конструкцій та елементів. Шпаклювання для високоякісного фарбування поверхонь гіпсокартонних конструкцій. Здійснення поопераційного контролю за якістю виконання робіт із застосуванням лазерних пристроїв.

5. ШТУКАТУР

(Код КП-7133.1)

7-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні та відповідальні роботи з оштукатурювання об'єктів соціально-культурного, житлового та іншого призначення, під час ремонту будівель, споруд, пам'яток архітектури, історії та культури, у процесі відновлення архітектурних деталей, пошкоджених або втрачених елементів декору складної конфігурації. Здійснює контроль за дотриманням технології та якості виконання робіт.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила та способи виконання всіх видів штукатурних робіт; технологію та способи ремонту, відновлення різних за фактурою, текстурою та кольором матеріалів архітектурних деталей складної конфігурації, художніх елементів декоративного ліплення, що застосовуються у будівництві, як система прикрас інтер'єрів і фасадів будівель; способи опорядження поверхонь високоякісними та декоративними мінеральними, полімерцементними, синтетичними штукатурками, високодекоративними покриттями (венеціанські штукатурки); види матеріалів, що застосовуються для оштукатурювання поверхонь різної складності; правила складання та підбирання кольорової гами під час виготовлення штукатурних сумішей для відновлення пошкоджених елементів декоративного ліплення; будову та правила застосування шаблонів для витягування всіх різновидів тяг; правила виконання робіт згідно з технологією; способи виявлення та усунення несправностей у роботі механічного, пневматичного та електричного інструменту, правила експлуатації, налагодження та поточного ремонту; правила дотримання пожежної та електробезпеки; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією штукатура 6-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ. Ручне та механізоване відновлювання особливо складних рельєфів та обрисів декоративних елементів ліпнини, втрачених архітектурних елементів із застосуванням різних технологій та матеріалів. Витягування тяг будь-яких перерізів на криволінійних поверхнях. Розплановування, оштукатурювання та відновлювання стель складних криволінійних обрисів з кесонами, багатоцентрових, стрілчастих куполів, склепінь та арок. Витягування та відновлювання пошкоджених складних розеток із декількох центрів. Оштукатурювання декоративними видами матеріалів із підбиранням багатокольорової гами, у тому числі за технологіями опоряджання кольоровими вапняно-піщаними штукатурками для створення рисунка або різних рельєфних фактур, теразитовими штукатурками всіх фактур, що застосовуються, кам'яними штукатурками для опоряджання цоколів і фасадів будинків, що імітують облицювання природним каменем (мармуром, гранітом, туфом тощо). Внутрішнє та зовнішнє опоряджання будівель декоративною штукатуркою (рідкими шпалерами), високодекоративними покриттями (античний стиль, імітація класичної венеціанської штукатурки, ефект плямистого мармуру тощо). Опоряджання інтер'єрів та фасадів нетрадиційними мінеральними штукатурками з імітаційними ефектами (драпірувальні тканини, античні ефекти), із застосуванням воску тощо. Улаштовування рустованих поверхонь. Різьблення по штукатурці для отримання декоративно-орнаментальних рисунків різної складності. Нанесення розчину за шаблонами-трафаретами. Опоряджання поверхонь декоративними полімерцементними штукатурками на основі сухих сумішей (рельєфна, адгезійна, на основі традиційних полімерцементних паст, синтетична на основі синтетичної смоли високої технологічності, виразності тощо). Відновлювання втрачених і пошкоджених елементів стовпів, колон, пілястр, балок постійного перерізу тощо декоративними розчинами. Ремонт всіх видів особливо складних штукатурок. Регулювання, налагодження та поточний ремонт механічного, пневматичного та електричного інструменту.


АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК НАЗВ ПРОФЕСІЙ,

що передбачені Змінами № 7, 8 до розділу 2

„Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" Випуску 64 ДКХП

п/п

Професії, розміщені в Змінах № 7, 8 до розділу 2 Випуску 64 ДКХП

Випуск ДКХП

Діапазон розрядів

Стор

1

2

3

4

5

1

Лицювальник-плиточник 

64

2-7

2

Базова професія

Маляр

Спеціалізація

Маляр (будівельні роботи)

64

2-7

3

Машиніст бурової установки (будівельні роботи) 

64

5-8

4

Монтажник гіпсокартонних конструкцій 

64 (замінено)

3-6

5

Штукатур 

64

2-7


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА,

АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

 

НАКАЗ

" 21 "  02    2000 р.                                  м. Київ                                                           №32

Про затвердження Розділу II "Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення)

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 13.03.96 № 4639/17 до листа Мінпраці України від 06.03.96 № 07-771 про розроблення кваліфікаційних характеристик працівників

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Розділ II "Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення), розробленого Українським науково-дослідним Центром "ЕКОБУД" і схваленого Науково-технічною Радою Держбуду України та ввести його в дію з 01.04.2000 року.

2. З введенням в дію Розділу II "Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" визнати таким, що втратив чинність на території України Випуск 3 "Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих" (ЕТКС), раздел: "Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы", затвердженого постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Держбуду СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 17 липня 1986 року N°226/125-15-88, з наступними доповненнями та змінами до неї, внесеними станом на 15 березня 1987 року.

3. Управлінню економічного аналізу, зміни форм власності та ринкової інфраструктури разом з Центром "ЕКОБУД" забезпечити доведення інформації про затвердження вказаного Розділу Довідника до зацікавлених організацій.

Видання та розповсюдження зазначеного Довідника покласти на Український науково-дослідний Центр "ЕКОБУД".

Голова Комітету В.М. Гусаков


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА,

______АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ______

НАКАЗ

" 14 " 09 2001 р.         м. Київ                                 №183

Про затвердження Доповнень до розділу 2 "Робітники. Будівельні монтажні та ремонтно-будівельні роботи" та до розділу 4 "Ремонт, експлуатація та утримання автомобільних доріг" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64. "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення")

Враховуючи необхідність доповнення переліку робіт та професій робіт-ників, які зайняті на виконанні будівельних, монтажних, ремонтнобудівельних робіт, ремонті, експлуатації та утриманні автомобільних доріг,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Доповнення до розділу 2 "Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" та до розділу 4 "Ремонт, експлуатація та утримання автомобільних доріг" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення), розроблені Українським науково-дослідним центром економіки будівництва "ЕКОБУД" і схвалені Рішенням Науково-технічною ради Держбуду України від 14.09.2001 року № 53, та ввести їх в дію з 01.10.2001 року.

2. Управлінню стратегії розвитку будівельного комплексу разом з Центром "ЕКОБУД" організувати доведення інформації про затвердження Доповнень до розділів 2, 4 Довідника до зацікавлених організацій.

Видання та розповсюдження зазначеного Довідника покласти на Український науково-дослідний центр "ЕКОБУД".

Голова Комітету  В.І. Череп


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ

ДЕРЖБУД УКРАЇНИ

НАКАЗ

" 29 " серпня 2003 р.  м. Київ    № 149

Про затвердження доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

У зв'язку з впровадженням нових технологій, застосуванням новітнього устаткування, машин і механізмів, що оснащені сучасними електронними та комп'ютерними системами або мають складні технічні характеристики, підвищенням вимог до кваліфікації робітників, які виконують будівельно-монтажні роботи, здійснюють будівництво метрополітенів, тунелів та споруд спеціального призначення, будівництво та ремонт автомобільних доріг,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити доповнення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), затвердженого наказами Держбуду України від 13.10.1999 р. № 249; від 21.02.2000 р. № 32, які розроблені Українським науково-дослідним центром економіки будівництва „Екобуд" (УкрНДЦ „Екобуд") і схвалені рішенням науково-технічної ради Держбуду України від 01.08.2003р. №61:

а) до розділу 2 „Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні
роботи" - Доповнення № 3   (12 кваліфікаційних характеристик);

б) до розділу 3 „Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів та
підземних споруд спеціального призначення" - Доповнення № 2 (9 кваліфікаційних характеристик);

в) до розділу 4 „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг"  Доповнення № 4  (5 кваліфікаційних характеристик).

  1.  Ввести зазначені доповнення в дію з 1 січня 2004 року.
  2.  Управлінню економіки та стратегії розвитку будівельного комплексу
    (Шарапова Т.О.) разом з УкрНДЦ "Екобуд" організувати доведення інформації
    про затвердження зазначених доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64) до зацікавлених організацій.

Видання та розповсюдження зазначених доповнень покласти на Український науково-дослідний центр економіки будівництва „Екобуд".

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Комітету Беркуту А.В.

Голова Комітету В.І. ЧЕРЕП

В редакції доповненнь №2,3,4, затверджених наказами Держбуду України
від 29.08.03 №149, від 22.12.03 № 218.


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ

ДЕРЖБУД УКРАЇНИ

НАКАЗ

" 22" грудня 2003 р.    м.Київ     № 218

Про затвердження доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

Зміни, що відбулися в останні роки у будівельному виробництві в зв'язку із впровадженням нових технологій, застосуванням нових видів будівельних матеріалів, сучасних машин, механізмів зі складними технічними характеристиками, програмними комп'ютерними системами керування тощо, зумовлюють появу нових професій та посад працівників. Відповідно, це потребує розробки нових кваліфікаційних характеристик, уточнення характеристик окремих базових професій та посад.

З метою удосконалення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити доповнення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), затвердженого наказами Держбуду України   від 13 жовтня 1999 року   № 249, від 24 жовтня 2000 року   № 239, від 14 вересня 2001 року № 183, від 8 серпня 2002 року № 25 та від 29 серпня 2003 р. № 149, розроблені Українським  науково-дослідним  центром  економіки  будівництва „Екобуд"  (далі - УкрНДЦ „Екобуд") і схвалені Науково-технічною радою Держбуду України від 10 грудня 2003 р. № 90:

а) до розділу 1 „Керівники, професіонали, фахівці" Доповнення № 1 (8 кваліфікаційних характеристик);

б) до розділу 2 „Робітники, Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" - Доповнення № 4  (18 кваліфікаційних характеристик).

  1.   У розділі 4 „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг" та у доповненнях до нього внести зміни до назв тих професій робітників, для яких введена спеціалізація, замінивши слова в дужках „будівництво та ремонт автомобільних доріг" на слова .дорожньо-будівельні роботи".
  2.   Ввести зазначені доповнення та зміни у дію з 1 січня 2004 року.
  3.   Управлінню економіки та стратегії розвитку будівельного комплексу (Шарапова Т.О.) разом з УкрНДЦ „Екобуд" забезпечити доведення інформації про затвердження зазначених доповнень до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64) до зацікавлених організацій.

Видання та розповсюдження зазначених доповнень покласти на УкрНДЦ „Екобуд".

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника
Голови Комітету Беркуту А.В.

Голова Комітету В.І. ЧЕРЕП

В редакції доповненнь №2,3,4, затверджених наказами Держбуду України
від 29.08.03 №149, від 22.12.03 № 218.


МІНІСТЕРСТВО БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

НАКАЗ

"2" грудня 2005 р. м. Київ № 9

Про затвердження Змін до розділів 2, 3 та 4 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

Відповідно до Програми створення та постійного оновлення галузевої нормативної бази з праці та професійної класифікації у будівництві на 2005-2010 роки, затвердженої наказом Держбуду України від 28 грудня 2004 року № 243, та у зв'язку із впровадженням у будівельне виробництво сучасних технологій, матеріалів, конструкцій, застосуванням нових машин, механізмів, устаткування, виконанням нових видів робіт та підвищенням вимог до рівня кваліфікації робітників, які виконують будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити та ввести в дію з 1 січня 2006 року розроблені Українським науково-дослідним центром економіки будівництва "Екобуд", погоджені з Міністерством праці та соціальної політики України і Центральним комітетом професійної спілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України зміни до розділів Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64) "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи", затвердженого наказами Держбуду України від 13 жовтня 1999 року № 249 та від 21 лютого 2000 року № 32 (з урахуванням змін і доповнень):

  1.  Зміни № 6 до Розділу 2 "Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" (17 кваліфікаційних характеристик);
  2.  Зміни № 3 до Розділу 3 "Робітники. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення" (2 кваліфікаційні характеристики);
  3.  Зміни № 6 до Розділу 4 "Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг" (7 кваліфікаційних характеристик).

2. Із введенням у дію Змін № 6 до Розділу 2 "Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" кваліфікаційні характеристики на професії арматурника (будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи), бетоняра, електрозварника ручного зварювання (будівельні роботи), маляра (будівельні роботи), машиніста крана автомобільного, монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, муляра, тесляра, передбачені Розділом 2, що затверджений наказами Держбуду України від 21 лютого 2000 р. № 32, від 29 серпня 2003 р. № 149 та від 18 жовтня 2004 р. № 171, визнати такими, що втратили чинність.

3. Управлінню економіки та організації будівництва (Шарапова Т.О.) разом з Центром "Екобуд" забезпечити доведення до відома будівельних організацій інформації про цей наказ.

Видання та розповсюдження Змін до розділів 2, 3 та 4 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64) покласти на Український науково-дослідний центр економіки будівництва "Екобуд".

Міністр П. Качур

В редакції доповнення №6, затвердженого наказом Держбуду України від 02.02.05 №9.


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ДОВІДНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ПРОФЕСІЙ ПРАЦІВНИКІВ

(Витяг з Випуску 1 "Професії працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності")

1. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі Довідник) є систематизований за видами економічної діяльності збірник описів професій, які наведені в Класифікаторі професій (ДК 003-95).

Довідник містить показники та ознаки, які зближують його з методологічної, методичної та нормативно-практичної сторін з національними виданнями такого спрямування інших країн, а також враховує рекомендації виконавчих органів Міжнародної організації праці і Співдружності незалежних держав.

2. Довідник складається з випусків і розділів, які згруповані за основними видами економічної діяльності, виробництва та робіт.

Кожен випуск або розділ випуску містить обов'язкові частини, співвідносні з розділами класифікації професій за Класифікатором професій, а саме: "Керівники", "Професіонали", "Фахівці", "Технічні службовці", "Робітники". Зміст випуску або розділу випуску складається із "Вступу", "Кваліфікаційних характеристик", вміщених в абетковій послідовності з порядковими номерами, а також допоміжних покажчиків переліків професій з діапазонами розрядів.

3. Кваліфікаційна характеристика професії працівника має такі розділи: "Завдання та обов'язки", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги", "Спеціалізація", "Приклади робіт".

  1.    Розділ "Завдання та обов'язки" подає опис робіт, властивих для  даної  професії.   Для   визначення  професійних   завдань  та обов'язків застосовані посилання на галузь необхідних знань, устаткування, машини, інструмент, сировину, матеріали, деталі, продукцію та послуги.
  2.    Розділ "Повинен знати" містить описи знань, умінь, навичок, методів і прийомів безпечного виконання робіт, засвоєння і застосування яких є обов'язковим. У цілому галузі знань і способи реалізації робіт тісно пов'язуються з напрямами необхідної для цього освіти, практичною підготовкою у вигляді професійної спеціалізації відповідно до досягнень науки, техніки, технологій, організації праці на виробництві чи у сфері послуг.

3.3. У розділі "Кваліфікаційні вимоги" визначено рівень спеціальної підготовки працівника, який необхідний для виконання покладених на нього обов'язків, і вимоги до стажу роботи.

Для професійної групи "Керівники" встановлено три типи вимог, обов'язкових для керівників первинних підрозділів, керівників структурних підрозділів вищого рівня, керівників підприємств, установ, організацій.

Для професійної групи "Професіонали" використовуються два типи вимог - для 4-х і 5-ти рівнів професійного групування. Різниця між ними полягає в тому, щоб раціонально використати ґрунтовно підготовлених працівників з освітньо-кваліфікаційними рівнями "спеціаліст" і "магістр". Саме для цього запроваджено 4 і 5 рівнів кваліфікаційних категорій. Даний тип кваліфікаційних вимог стосується розробників у складі груп наукових співробітників, а також професіоналів із різних галузей науки і практики, які зайняті на складних і відповідальних роботах.

Для професійної групи "Фахівці" (техніки) діють три рівні кваліфікаційних категорій.

Професійна група "Технічні службовці" включає професії, що вимагають повної загальної середньої та професійно-технічної освіти або повної загальної середньої освіти та курсового професійно-технічного навчання, курсового чи індивідуального навчання на виробництві, у сфері послуг.

Професійна група "Робітники" містить вимоги до виконавців щодо складності виконуваних робіт та необхідних знань. Кваліфікаційні характеристики вищих розрядів не повторюють вимоги кваліфікаційних характеристик нижчих розрядів.

  1.    Розділ "Спеціалізація" подає дані про похідні назви професій, характеристики робіт, галузеву віднесеність, а також посилання на товари, послуги, устаткування, механізми та інструменти, які вказують на особливості застосування професії.
  2.    У розділі "Приклади робіт" наводяться назви робіт і пов'язаних з ними машин і устаткування, безпечних та нешкідливих умов виконання зазначених робіт, засобів оснащення технологічних процесів.

Розділ "Приклади робіт" розробляється для розрізнення складу і переліків робіт за кваліфікаційними розрядами (категоріями) або у випадках, коли зміст розділу "Завдання та обов'язки" викладений у скороченому чи загальному варіанті.

4.  Довідник є нормативним документом, обов'язковим у питаннях управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.

Довідник призначений для таких цілей:

а)  розроблення стратегії і програм соціально-економічного розвитку    суспільства    з    урахуванням    змін    у    професійно-кваліфікаційному складі і структурі зайнятих працівників, реалізація державної політики зайнятості населення;

б) планування професійних перетворень у характеристиках робочої сили;

в) якісного аналізування стану попиту на професійно підготовлену робочу силу;

г)  визначення особливостей ринків праці;

ґ) ведення документації про укладення трудового договору (прийняття на роботу), професійне просування, переведення на іншу роботу, відсторонення від роботи, припинення і розірвання трудового договору;

д) кваліфікаційних випробувань з метою оцінювання повноти, відповідності змісту та якості виконання робіт працівником певної професії відповідного розряду (категорії) з урахуванням вимог охорони праці;

е) визнання кваліфікаційного статусу працівника;

є)  розподілу робіт за складністю, відповідальністю і стажем праці, необхідною освітою і професійною підготовкою працівників;

ж) організації і ведення виробничих процесів;

з) застосування в навчальній, нормативно-технічній, технологічній та сертифікаційній документації, процесах розроблення і впровадження продукції у виробництво;

й)  присвоєння і підвищення кваліфікаційних розрядів (категорій) за професією відповідно до оволодіння особою певним обсягом знань та робіт у закладі освіти або на виробництві чи у сфері послуг за результатами кваліфікаційної атестації;

і)  організації навчально-виховного процесу в закладах освіти, які готують працівників за професіями відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів;

й)  переписів, наукових досліджень, обстежень, опитувань, анкетувань тощо, які стосуються або включають питання професійно підготовленої робочої сили, а також для статистичних узагальнень;

к)  порівняння назв, змісту і поширеності робіт за професією і кваліфікацією цього Довідника й аналогічних довідників інших країн для практичних професійних завдань.

  1.   Довідник застосовується як базовий елемент організації оплати праці разом із тарифними сітками (схемами посадових окладів), тарифними   розрядами,   тарифними  ставками   та   коефіцієнтами (міжкваліфікаційними співвідношеннями), які утворюють тарифну систему оплати праці. Тарифікаційні процедури встановлюються і регулюються законодавством України, генеральною, галузевими, регіональними угодами, колективними та трудовими договорами.
  2.  Згідно з вимогами чинного законодавства України і на основі Довідника роботодавець розробляє та затверджує посадові інструкції для керівників, професіоналів та фахівців, ураховуючи конкретні  завдання та  обов'язки,   функції,   права,  відповідальність працівників    цих    груп    та    особливості    штатного    розкладу підприємства, установи, організації. Для технічних службовців і робітників у разі необхідності розроблюються робочі інструкції.

Під час розроблення посадових (робочих) інструкцій забезпечується єдиний підхід до викладу змісту, структури розділів, побудови і послідовності їх розташування. Інструкції повинні містити повний перелік завдань та обов'язків, повноважень, відповідальності, в тому числі з охорони праці, безпечного ведення робіт та екологічної безпеки, в разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни чіткі визначення.

Періодичне уточнення змісту посадових (робочих) інструкцій працівників повинне забезпечити раціональний розподіл та необхідну кооперацію їх праці під час виконання нових завдань та обов'язки}.

7. Посадові інструкції складаються з розділів: "Загальні положення", "Завдання та обов'язки", "Права", "Відповідальність", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги" та "Взаємовідносини (зв'язки) за професією, посадою".

У робочих інструкціях розділи "Загальні положення", "Взаємовідносини (зв'язки) за професією" можуть бути відсутні.

7.1. У розділі  "Загальні положення" наводяться дані про сутність, особливості і мету робіт, порядок укладення та припинення трудового договору, класифікаційні критерії, визначальні ознаки спеціальності й спеціалізації, додаткові відомості про посаду, професію або роботи працівника тощо.

7.2. Розділ "Завдання та обов'язки" розкриває зміст робіт, які має виконувати працівник. У робочій інструкції цей розділ повинен містити характеристики робочого місця.

  1.   У розділі "Права" визначаються і наводяться делеговані працівникові правові засоби, за допомогою яких забезпечується виконання покладених на нього завдань та обов'язків.
  2.   Розділ "Відповідальність" містить показники особистої відповідальності за виконання робіт, а також переліки результатів, яких необхідно досягти працівникові в процесі професійної діяльності за вказаною посадою, професією або роботою.
  3.   У розділі "Повинен знати" подаються додаткові порівняно з кваліфікаційною характеристикою вимоги до знань, умінь, майстерності працівника, викликані реальними умовами виробництва, особливостями устаткування, матеріалів, інструментів, що використовуються для виконання робіт.
  4.    Розділ "Кваліфікаційні вимоги" містить норми, які стосуються рівнів освіти, кваліфікації, досвіду, спеціалізації, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою або на робочому місці.

7.7 Розділ "Взаємовідносини (зв'язки) за професією, посадою" розкриває взаємовідносини та зв'язки з іншими працівниками в підрозділі і за його межами, умови заміщення в разі відсутності тощо.

  1.      У зв'язку з тим, що окремі кваліфікаційні характеристики працівників містять тільки основні або типові завдання та обов'язки, роботодавець може доповнювати посадові (робочі) інструкції роботами, які входять до складу статутів, регламентів, технологічних карт, інструкцій та інших нормативних документів, установлених адміністрацією за погодженням з профспілковим або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
  2.     Поряд з роботами, що внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційних характеристик професій,

9.1.  усі працівники повинні:

а) раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці;

б) додержувати норм технологічного процесу;

в) виконувати правила щодо здійснення діяльності, спрямованої на зміни або визначення стану предметів виробництва, технічне обслуговування чи ремонт засобів технологічного оснащення;

г) забезпечувати працездатний стан і показники надійності виробничої або функціональної системи за параметрами якості продукції (послуг), продуктивності, матеріальних і вартісних витрат на виготовлення продукції (надання послуг);

ґ)  застосовувати способи і прийоми попередження відмов технологічних систем і виникнення браку;

д)  сприяти ефективній діяльності виробничих і функціональних систем вищих рівнів (дільниці, відділу,  іншого підрозділу, підприємства, установи, організації в цілому);

е) знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, правила безпечного поводження з устаткуванням, машинами, механізмами, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

є)  додержувати норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт,

ж) виконувати заходи для поліпшення умов праці, передбачені трудовим та колективним договорами і правилами внутрішнього трудового розпорядку;

з) використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених виробничих негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);

9.2. усі керівники повинні:

а) розробляти директивні та керівні матеріали, створювати можливості для майбутнього розвитку;

б) впроваджувати нормативні та інструктивні матеріали, забезпечувати умови для удосконалення організації виконання робіт і управління підрозділами;

Внимание! Это не полная версия документа. Полная версия доступна для скачивания.