Міністерство охорони здоров'я України
Державна санітарно-епідеміологічна служба України
Головний державний санітарний лікар України
Постанова
Про невідкладні заходи щодо запобігання епідемічним ускладненням
Я, Головний державний санітарний лікар України Бережнов Сергій Петрович, у зв'язку з настанням літнього сезону, який характеризується різким підвищенням температури навколишнього середовища, проаналізувавши оперативні дані щодо епідситуації в Україні, матеріали державного санітарно-епідеміологічного нагляду щодо захворюваності на гострі кишкові та інші інфекційні захворювання, санітарного стану харчових підприємств, об'єктів водопостачання, зон рекреації тощо, констатую, що така ситуація є небезпечною і може призвести до виникнення масових інфекційних захворювань.
Керуючись статтею 40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", з метою вжиття відповідних запобіжних заходів щодо збереження здоров'я людей, забезпечення стабільної епідемічної ситуації та недопущення епідускладнень на інфекційні хвороби та отруєння постановляю:
1. Головам Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, органів місцевого самоврядування рекомендувати провести засідання надзвичайних протиепідемічних комісій, на яких розглянути питання санітарно-епідеміологічної ситуації в регіонах та обсяг необхідних запобіжних заходів щодо недопущення виникнення епідемічних ускладнень та збереження здоров'я людей. При необхідності, провести корекцію планів попередження епідемічних ускладнень в весняно-літній період та на випадок виникнення інфекційних захворювань. В регіонах неблагополучних щодо розповсюдження холери та інших особливо небезпечних інфекцій забезпечити безумовне виконання комплексних планів (програм) заходів щодо попередження заносу і поширення інфекційних захворювань, регламентованих правилами санітарної охорони території України.
2. Керівникам міністерств аграрної політики, внутрішніх справ, освіти та науки, охорони навколишнього природного середовища, палива та енергетики, з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, у справах сім'ї, молоді та спорту, з питань житлово-комунального господарства, головам Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, органів місцевого самоврядування рекомендувати:
2.1. Привести водозабірні та очисні споруди питного водопостачання в належний стан. Забезпечити населення питною водою гарантованої якості та безпечною в епідемічному відношенні. Зобов'язати власників водопроводів посилити відомчий контроль відповідності якості питної води вимогам санітарних норм, створити необхідні запаси реагентів і дезінфектантів на випадок погіршення якості води у джерелах водопостачання.
2.2. Заборонити скиди недостатньо очищених та незнезаражених стоків у водойми, які є джерелами централізованого питного водопостачання, а також використовуються населенням у рекреаційних цілях.
2.3. Здійснити заходи щодо приведення в належний стан місць масового перебування та відпочинку населення. Створити в цих місцях належні умови забезпечення питною водою, реалізації продуктів харчування, виконання правил особистої гігієни. Ліквідувати несанкціоновану торгівлю харчовими продуктами.
2.4. Забезпечити належне збирання та своєчасне вивезення побутового сміття, ліквідацію несанкціонованих звалищ.
2.5. Забезпечити постійним енергопостачанням об'єкти водопровідно-каналізаційного господарства, харчової промисловості, оздоровчі заклади, лікувально-профілактичні установи та інші об'єкти підвищеного епідризику.
2.6. Заборонити реалізацію населенню молока, безалкогольних напоїв, пива на розлив з цистерн при відсутності відповідних умов. Дозволи на реалізацію цих напоїв видавати за погодженням з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби.
2.7. Привести продовольчі ринки та об'єкти дрібно-роздрібної торгівлі, незалежно від форм власності, у відповідність вимогам санітарних правил. Вжити дієвих заходів щодо припинення торгівлі харчовими продуктами у невстановлених місцях та ліквідації стихійних ринків.
2.8. Забезпечити питний режим у дитячих закладах та обмежити фізичне навантаження дітей у умовах підвищеної температури повітря.
2.9. Систематично проводити комплексні рейдові перевірки дотримання господарюючими суб'єктами умов виробництва, транспортування та реалізації продуктів харчування. Вживати до порушників заходи, передбачені чинним законодавством, припиняти експлуатацію об'єктів, продукція яких становить загрозу здоров'ю населення.
2.10. Забезпечити ізоляцію осіб, які не мають постійного місця проживання та займаються бродяжництвом, для проведення серед них профілактичних протиепідемічних заходів.
2.11. При формуванні бюджетів усіх рівнів передбачати виділення коштів на придбання вакцин для проведення щеплень, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показами особам, визначених наказом МОЗ України від 03.02.2006 N 48, зареєстрованим в Мін'юсті України 02.06.2006 N 665/12539, "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів".
2.12. Забезпечити проведення два рази на рік весняної та осінньої одночасної суцільної дератизації на території підпорядкованих населених пунктів.
2.13. З метою попередження виникнення малярії та інших трансмісивних хвороб, забезпечити здійснення гідротехнічних та протикомариних заходів на водоймищах, передусім анофелогенних.
Пам'ятка
для населення про правила поведінки в літній період
НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття і приготування їжі - використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел водопостачання.
НЕ допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.
НЕ вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності.
НЕ вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена, для пиття та приготування їжі мати з собою запас води питної.
При купівлі харчових продуктів та напоїв обов'язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці, та у встановлений термін.
При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
При здійсненні подорожі не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні).
На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо). Не готувати продукти із запасом. Приготовлені страви бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути піддані повторній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не має перевищувати 2 години.
При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми - обдати окропом.
При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском.
Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом.
Обов'язково мити руки після відвідування туалетів.
При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи - батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та інші продукти невизначеного походження.
Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами.
У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням. При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.
При тяжкому стані хворого негайно викликати швидку допомогу.
ПАМ'ЯТКА ДЛЯ ГРИБНИКІВ
При зборі грибів, навіть при наявності деяких знань і досвіду, завжди необхідно строго дотримувати основні правила. Тоді Ви уникнете випадкових помилок, що можуть привести до отруєнь. Правила і поради по попередженню отруєнь грибами треба добре пам'ятати і використовувати при зборі і готуванні грибів.
1. Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які Ви точно знаєте, що вони їстівні.
2. Гриби, що Ви не знаєте чи які викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більше в сирому виді.
3. Ніколи не збирайте і не їжте гриби, що у підстави ніжки мають клубневидне стовщення, оточене оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки і червоного мухомора), і не пробуйте їх на смак.
4. Коли Ви збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся брати їх з цілою ніжкою, щоб не упустити з виду важливу ознаку, зазначену в попередньому правилі.
5. Якщо Ви збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте і не їжте "печериці", що мають пластинки білого кольору. У дійсних їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім сутеніють. У смертельно отрутної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляді на печериці, пластинки завжди білого кольору.
6. Якщо Ви збираєте для засолення волнушки, чорнушки, білявки, грузді, підгрузді та інші гриби, що містять молочний сік, то обов'язково перед засоленням чи відварюванням вимочіть їх, щоб видалити гіркий смак, дратівні для шлунку речовини. Те ж саме варто робити з валуями і сироїжками, що мають їдкий і гіркий смак.
7. При зборі зморшків потрібно завжди пам'ятати про правила їхнього готування, недотримання яких може викликати отруєння. Зморшки варто спочатку прокип'ятити у воді протягом 7 - 10 хвилин, а відвар обов'язково вилити. Тільки після такої обробки зморшки можна варити і жарити.
8. Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві і зіпсовані.
9. Не їжте гриби в сирому виді.
10. Не вірте поширеній думці про те, що отрутні гриби викликають потемніння цибулини чи срібних предметів, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби. Це неправильне уявлення!
11. Не збирайте гриби, навіть свідомо їстівні, у міських парках, скверах, дворах, а також уздовж автомобільних і залізниць. Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними в їжу.
12. При перших ознаках отруєння необхідно терміново звертатися за медичною допомогою.
Принесені додому гриби повинні бути в той же день розібрані по окремих видах і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в'ялі гриби потрібно, не шкодуючи, викинути. Нижню частину ніжки, забруднену землею, зрізують, а гриби ретельно очищають від піску і сміття. У деяких грибів (маслюки і мокрухи) знімають з капелюшка плівку, покриту слизом. Гриби повинні бути в день збору чи не пізніше наступного ранку піддані кулінарній обробці.