Email
Пароль
?
Войти Регистрация


ДНАОП 0.00-3.01-98 Типові норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам сільського та водного господарства

Название (рус.) ДНАОП 0.00-3.01-98 Типові норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам сільського та водного господарства
Кем принят Не определен
Тип документа ДНАОП (Державні Нормативні Акти з Охорони Праці)
Рег. номер 0.00-3.01-98
Дата принятия 01.01.1970
Статус Действующий
Скачать этот документ могут только зарегистрированные пользователи в формате MS Word




Добавить свое объявление
Загрузка...
 



Емкости

КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія V скликання

РІШЕННЯ

від 28 грудня 2006 року N 531/588

Про бюджет міста Києва на 2007 рік

Відповідно до статей 76, 77 Бюджетного кодексу України, пункту 23 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи розпорядження Київської міської державної адміністрації від 08.12.2006 N 1748 "Про схвалення проекту рішення Київради "Про бюджет міста Києва на 2007 рік", Київська міська рада вирішила:

1. Затвердити:

1.1. Загальний обсяг надходжень міського бюджету міста Києва на 2007 рік у сумі 13464851,7 тис. грн., в тому числі субвенцій з Державного бюджету України на 2007 рік 2087826,6 тис. грн.:

1.1.1. На виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям у сумі - 435627,3 тис. грн.

1.1.2. На надання пільг та житлових субсидій на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів державної пожежної охорони та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, пенсіонерам з числа слідчих прокуратури, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які загинули (померли), пропали безвісти або стали інвалідами при проходженні служби, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та дітям померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, громадянам відповідно до пункту "ї" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, частини четвертої статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацу першого частини четвертої статті 57 Закону України "Про освіту", дітям війни - 336780,8 тис. грн.

1.1.3. На надання пільг та житлових субсидій на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів державної пожежної охорони та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та дітям померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, громадянам відповідно до пункту "ї" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, частини четвертої статті 29 Основ законодавства України про культуру, абзацу першого частини четвертої статті 57 Закону України "Про освіту", особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України - 227,2 тис. грн.

1.1.4. На надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранам праці, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів державної пожежної охорони та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби, пенсіонерам з числа слідчих прокуратури, реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та дітям померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, та здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян - 170835,6 тис. грн.

1.1.5. На будівництво і придбання житла військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу, звільненим у запас або відставку за станом здоров'я, віком, вислугою років та у зв'язку із скороченням штатів, які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання, членам сімей з числа цих осіб, які загинули під час виконання ними службових обов'язків, а також учасникам бойових дій в Афганістані та воєнних конфліктів - 9189,3 тис. грн.

1.1.6. На виконання інвестиційних проектів, спрямованих на соціально-економічний розвиток регіонів, заходів з попередження аварій і запобігання техногенним катастрофам у житлово-комунальному господарстві та на інших аварійних об'єктах комунальної власності, в тому числі на ремонт і реконструкцію теплових мереж і котелень - 57388,2 тис. грн.

1.1.7. На фінансування у 2007 році Програм - переможців Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування 2006 року - 500,0 тис. грн.

1.1.8. На виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" - 1149,6 тис. грн.

1.1.9. На будівництво та розвиток мережі метрополітенів - 99700,0 тис. грн.

1.1.10. На здійснення заходів по передачі житлового фонду та об'єктів соціально-культурної сфери Міністерства оборони України у комунальну власність - 5682,8 тис. грн.

1.1.11. На придбання вагонів для комунального електротранспорту (тролейбусів і трамваїв) - 18100,0 тис. грн.

1.1.12. На виконання функцій столиці відповідно до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" - 561600,0 тис. грн.

1.1.13. На облаштування закладів, які надають соціальні послуги дітям та молоді - 1400,0 тис. грн.

1.1.14. На будівництво, реконструкцію, ремонт автомобільних доріг комунальної власності - 8484,0 тис. грн.

1.1.15. На фінансування ремонту приміщень управлінь праці та соціального захисту виконавчих органів міських, міст республіканського в Автономній Республіці Крим і обласного значення, районних у містах Києві і Севастополі та районних у містах рад для здійснення заходів з виконання спільного із Світовим банком проекту "Вдосконалення системи соціальної допомоги" - 1006,2 тис. грн.

1.1.16. На здійснення виплат, визначених Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" - 22989,4 тис. грн.

1.1.17. На створення центру із застосуванням ПЕТ технології для раннього виявлення онкологічних захворювань - 228000,0 тис. грн.

1.1.18. На створення рекреаційних зон, меморіальних та музейних комплексів, а також розвиток історико-культурних пам'яток та заповідників - 82500,0 тис. грн.

1.1.19. На придбання витратних матеріалів для родопомічних, дитячих, хірургічних, реанімаційних закладів (відділень), відділень невідкладної допомоги та лабораторій - 1147,8 тис. грн.

1.1.20. На введення в експлуатацію психоневрологічного інтернату для жінок у селищі Пуща-Водиця на вул. Гамарника, 28 - 7000,0 тис. грн.

1.1.21. На заходи з енергозбереження, у тому числі оснащення інженерних вводів багатоквартирних житлових будинків засобами обліку споживання води і теплової енергії, ремонт і реконструкцію теплових мереж та котелень, будівництво газопроводів і газифікацію населених пунктів - 38518,4 тис. грн.

1.2. Обсяг надходжень загального фонду міського бюджету міста Києва у сумі 8947971,4 тис. грн. та обсяг надходжень спеціального фонду міського бюджету міста Києва - 4516880,3 тис. грн., у тому числі бюджету розвитку - 3091861,5 тис. грн. (додаток 1).

2. Затвердити загальний обсяг видатків міського бюджету міста Києва на 2007 рік у сумі 13455751,7 тис. грн., з урахуванням субвенцій із Державного бюджету України, в тому числі видатки загального фонду міського бюджету міста у сумі 8936971,4 тис. грн., з них обсяг коштів, що передається до Державного бюджету України, - 2774404,2 тис. грн., резервний фонд - 2399,8 тис. грн., кошти, що передаються із загального фонду міського бюджету до бюджету розвитку спеціального фонду, - 1000377,5 тис. грн. та видатки спеціального фонду бюджету - 4518780,3 тис. грн. за функціональною класифікацією (додаток 2) та бюджетні призначення головним розпорядникам коштів міського бюджету (додаток 3).

3. Затвердити на 2007 рік обсяги повернення кредитів до спеціального фонду міського бюджету міста Києва в сумі 1900,0 тис. грн. (додаток 4).

4. Затвердити профіцит загального фонду міського бюджету міста Києва на 2007 рік у сумі 11000,0 тис. грн. (додаток 5), пов'язаний з поверненням коштів Міжнародному банку реконструкції та розвитку.

5. Установити, що фінансування загальноміських видатків здійснюється через головних розпорядників коштів міського бюджету міста Києва шляхом передачі їм відповідних бюджетних призначень та субвенцій бюджетам районів у місті Києві.

6. Установити, що до надходжень фінансування міського бюджету міста Києва на 2007 рік належать:

6.1. Повернення коштів з депозитів або пред'явлення цінних паперів, що використовуються для управління ліквідністю.

6.2. Зміна обсягів готівкових коштів загального фонду міського бюджету міста Києва.

7. Установити розмір оборотної касової готівки міського бюджету міста Києва на 1 січня 2007 року у сумі 170000,0 тис. грн.

8. Установити на 31 грудня 2007 року граничний обсяг внутрішнього боргу міста Києва в сумі 153493,3 тис. грн. та зовнішнього боргу в сумі 600000 тис. доларів США.

9. Затвердити на 2007 рік нормативи відрахувань від загальнодержавних податків до бюджетів районів міста:

у відсотках

Назва районів 

Податок з доходів фізичних осіб 

Плата заземлю 

Голосіївський 

6,8 

50,0 

Дарницький 

43,0 

90,0 

Деснянський 

56,8 

90,0 

Дніпровський 

38,0 

50,0 

Оболонський 

28,2 

50,0 

Печерський 

1,5 

1,0 

Подільський 

16,0 

50,0 

Святошинський 

29,9 

50,0 

Солом'янський 

13,0 

50,0 

Шевченківський 

2,8 

11,0 

Разом по бюджетах районів 

12,4 

43,0 

Міський бюджет 

87,6 

57,0 

Всього по бюджету міста Києва 

100,0 

100,0 


10. Затвердити розрахунковий обсяг доходів бюджетів районів на 2007 рік, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та обсяг міжбюджетних трансфертів (додаток 7), в т. ч.:

10.1. Розрахунковий обсяг доходів, що враховується при визначенні міжбюджетних трансфертів, - в сумі 1318751,4 тис. грн.

10.2. Субвенцію до Державного бюджету України:

10.2.1. На виконання:

10.2.1.1. Програми зміцнення законності, посилення боротьби зі злочинністю у місті Києві на 2007 - 2011 роки - 46300,0 тис. грн.

10.2.1.2. Міської програми забезпечення пожежної безпеки у місті Києві на 2003 - 2010 роки - 3500,0 тис. грн.

10.2.1.3. Програми поліпшення організації підготовки громадян до військової служби, приписки, призову на строкову військову службу та військову службу за контрактом на 2005 - 2010 роки - 169,0 тис. грн.

10.2.1.4. Міської програми сприяння в забезпеченні діяльності судів загальної юрисдикції та інших судових органів у місті Києві на 2003 - 2007 роки - 2543,0 тис. грн.

10.2.2. На виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів (на виконання програми підтримки приватизації регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву) - 654,5 тис. грн.

10.2.3. На фінансування Програми інформування громадськості та розміщення соціальної реклами з питань оподаткування та діяльності органів Державної податкової адміністрації міста Києва на 2007 - 2009 роки - 3515,3 тис. грн.

10.2.4. На виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів (на виконання заходів за Програмою забезпечення епізоотичного та ветеринарно-санітарного благополуччя в місті Києві на 2006 - 2010 роки) - 1000,0 тис. грн.

10.2.5. Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів (реконструкція адмінбудівлі під гуртожиток, вул. Бориспільська, 19 для ГУ МВС) - 400,0 тис. грн.

10.2.6. Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів (реконструкція (з надбудовою) адмінбудинку Прокуратури міста Києва по вул. Предславинській, 45/9) - 2500,0 тис. грн.

10.3. Дотації вирівнювання, що передаються з районних та міських (міста Києва та Севастополя, міст республіканського та обласного значення) бюджетів - в сумі 131875,2 тис. грн.

10.4. Кошти, що передаються до Державного бюджету України, - в сумі 2774404,2 тис. грн.

10.5. Субвенцію з міського бюджету м. Києва районним у м. Києві бюджетам (за рахунок субвенції з Державного бюджету України):

10.5.1. На здійснення виплат, визначених Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" - 21114,6 тис. грн.

10.5.2. На фінансування у 2007 році Програм - переможців Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування 2006 року - 500,0 тис. грн.

10.5.3. На здійснення заходів по передачі житлового фонду та об'єктів соціально-культурної сфери Міністерства оборони України у комунальну власність - 5682,8 тис. грн.

10.5.4. На фінансування ремонту приміщень управлінь праці та соціального захисту виконавчих органів міських, міст республіканського в Автономній Республіці Крим і обласного значення, районних у містах Києві і Севастополі та районних у містах рад для здійснення заходів з виконання спільного із Світовим банком проекту "Вдосконалення системи соціальної допомоги" - 1006,2 тис. грн.

10.6. Субвенція з міського бюджету м. Києва районним у м. Києві бюджетам:

10.6.1. На капітальний ремонт місць загального користування в дошкільних навчальних закладах освіти - 23775,8 тис. грн.

10.6.2. На комп'ютеризацію та інформатизацію установ та закладів освіти - 13652,5 тис. грн.

10.6.3. На капітальний ремонт установ та закладів освіти - 24024,3 тис. грн.

10.6.4. На ремонт вулично-дорожньої мережі - 23980,0 тис. грн.

10.6.5. На підсилення фундаменту жилого будинку на вул. Малиновського, 25 та на капітальний ремонт аварійного будинку на вул. Братській, 10 - 3181,5 тис. грн.

10.6.6. На підготовку об'єктів житлового господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2007 - 2008 року та на заміну і модернізацію ліфтів в житловому фонді - 80000,0 тис. грн.

10.6.7. На виконання комплексних загальноміських заходів "Твій дім, твоє подвір'я" - 126570,0 тис. грн.

10.6.8. На капітальні видатки по підфункції "Органи місцевого самоврядування" - 463,9 тис. грн.

10.6.9. На капітальні видатки по підфункції "Органи виконавчої влади в місті Києві" - 6733,1 тис. грн.

10.7. На розвиток міжрегіональних зв'язків у сумі - 2343,5 тис. грн.

11. Закріпити за бюджетами районів у 2007 році такі джерела доходів:

11.1. Загальний фонд бюджету.

11.1.1. Частину податку з доходів фізичних осіб та плати за землю, визначену відповідно до пункту 9 цього рішення.

11.1.2. Плату за ліцензії та сертифікати, які видані місцевими органами виконавчої влади, в тому числі плату за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

11.1.3. Плату за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності.

11.1.4. Плату за оренду майнових комплексів та іншого майна комунальної власності територіальних громад районів міста Києва.

11.1.5. Місцеві податки і збори, крім комунального податку та ринкового збору, які сплачують підприємства, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва.

11.1.6. Плату за спеціальне використання природних ресурсів.

11.1.7. Податок на промисел.

11.1.8. Державне мито в частині, що належить місцевим бюджетам.

11.1.9. Плату за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності.

11.1.10. Надходження адміністративних штрафів, що накладаються виконавчими органами районних рад або утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями.

11.1.11. Податок на прибуток підприємств, які належать до комунальної власності територіальних громад районів міста Києва.

11.1.12. Єдиний податок для суб'єктів малого підприємництва.

11.1.13. Частину прибутку (доходу) господарських організацій (які належать або у статутних фондах яких є частина комунальної власності територіальних громад районів міста Києва), що вилучається до бюджету.

11.1.14. Фіксований сільськогосподарський податок.

11.1.15. Надходження від тимчасового розміщення в установах банків бюджетних коштів.

11.1.16. Дотацію вирівнювання.

11.1.17. Інші субвенції.

11.1.18. Інші надходження, передбачені законодавством.

11.2. Спеціальний фонд.

11.2.1. Власні надходження бюджетних установ та організацій, що фінансуються з бюджетів районів.

11.2.2. Надходження до цільових фондів, створених районними радами.

11.2.3. Надходження коштів від приватизації майна комунальної власності територіальних громад районів міста Києва.

11.2.4. Надходження дивідендів, нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, що є у комунальній власності територіальних громад районів міста Києва.

11.2.5. Субвенції з міського бюджету міста Києва.

12. Затвердити перелік видатків бюджетів районів у місті Києві, які враховані в бюджеті міста Києва, при закріпленні за бюджетами районів джерел надходжень та встановленні нормативів відрахувань загальнодержавних податків до бюджетів районів (додаток 10).

13. Взяти до відома, що фіксований податок на доходи від підприємницької діяльності зараховується до відповідних бюджетів районів у місті Києві у порядку, визначеному пунктом 9 цього рішення, для податку з доходів фізичних осіб.

14. З метою ліквідації (зменшення) фінансових дисбалансів бюджетів районів по доходах, які враховуються в розрахунках міжбюджетних трансфертів, акумулювати у складі загального фонду міського бюджету міста Києва кошти для вирівнювання шляхом зменшення відрахувань від контингенту надходжень податку з доходів фізичних осіб до бюджетів районів та відповідно збільшення відрахувань до загального фонду міського бюджету.

15. Затвердити порядок утворення та використання дотації вирівнювання (додаток 8).

16. Районним у місті Києві радам:

16.1. Спрямувати кошти субвенції з міського бюджету, що надаються на реалізацію комплексних загальноміських заходів "Твій дім, твоє подвір'я", на виконання робіт капітального характеру, а саме: на капітальний ремонт житлового фонду, в тому числі ремонт фасадів, покрівель, заміну та модернізацію ліфтів, облаштування дитячих майданчиків тощо.

При цьому формування комплексних загальноміських заходів "Твій дім, твоє подвір'я" здійснювати на пропорційній основі за пропозиціями депутатів Київської міської ради та районних у м. Києві рад.

16.2. У комплексі робіт по облаштуванню вхідних груп житлових будинків передбачити зведення пандусів для заїзду-виїзду інвалідів на візках.

16.3. Щомісячно інформувати Головне управління житлового господарства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо обсягів виконання комплексних загальноміських заходів "Твій дім, твоє подвір'я" в грошових та натуральних показниках.

17. Установити, що розподіл субвенцій бюджетам районів у місті Києві з міського бюджету на підготовку об'єктів житлового фонду до роботи в осінньо-зимовий період, на заміну та модернізацію ліфтів у жилих будинках та на здійснення заходів по передачі житлового фонду та об'єктів соціально-культурної сфери Міністерства оборони України у комунальну власність територіальної громади міста Києва здійснюється Київською міською державною адміністрацією.

18. Державній податковій адміністрації у місті Києві довести контингенти надходжень податків і зборів, врахованих у бюджеті міста Києва на 2007 рік, до районних у місті Києві державних податкових інспекцій та спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Києві, забезпечити мобілізацію доходів до бюджетів міста Києва, в тому числі до міського бюджету, в сумі 8357485,1 тис. грн.

19. Взяти до відома, що у випадку, коли відповідальність за виконання функцій або надання послуг, на які затверджене бюджетне призначення, передається від одного головного розпорядника коштів міського бюджету іншому головному розпоряднику коштів міського бюджету, то відповідно до частини шостої статті 23 Бюджетного кодексу України дія бюджетного призначення не припиняється і застосовується в порядку, встановленому цим рішенням для виконання тих самих функцій чи послуг іншим головним розпорядником коштів міського бюджету, якому це доручено.

20. Установити, що фінансування головних розпорядників коштів бюджету міста проводиться відповідно до затверджених у встановленому порядку помісячних розписів доходів і видатків лише по бюджетних зобов'язаннях, зареєстрованих в органах державного казначейства відповідно до досягнутого рівня виконання показників по мережі, штатах і контингентах, виконання обсягів робіт та надання послуг тощо.

21. Визначити перелік захищених статей видатків загального фонду бюджету міста Києва на 2007 рік за економічною структурою видатків:

- оплата праці працівників бюджетних установ (код 1110);

- нарахування на заробітну плату (код 1120);

- придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів (коді 1132);

- забезпечення продуктами харчування (код 1133);

- оплата комунальних послуг та енергоносіїв (код 1160);

- виплата процентів за боргом (код 1200);

- трансферти населенню (код 1340);

- трансферти місцевим бюджетам (код 1320).

22. Визначити захищеними видатками бюджету міста Києва на 2007 рік видатки на підготовку кадрів вищими навчальними закладами I - IV рівнів акредитації.

23. Головному Управлінню Державного казначейства України у місті Києві здійснювати казначейське обслуговування бюджету міста Києва за доходами, зараховувати доходи по податках і зборах до бюджетів районів згідно з пунктами 9, 11, 26 цього рішення та до міського бюджету відповідно до пунктів 1, 11 цього рішення та видатками з урахуванням положень цього рішення.

24. Установити, що виконання рішення, яке прийнято органом державної влади, який відповідно до закону має право на його застосування, про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету міста Києва, здійснюється Головним управлінням Державного казначейства України у місті Києві за попереднім інформуванням Головного фінансового управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідно до статті 33 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

25. Установити, що контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження (додаток 9).

26. Взяти до відома, що виконавці таких програм як:

- Програма зміцнення законності, посилення боротьби зі злочинністю у місті Києві на 2007 - 2011 роки;

- Міська програма забезпечення пожежної безпеки у місті Києві на 2003 - 2010 роки;

- Програма поліпшення організації підготовки громадян до військової служби, приписки, призову на строкову військову службу та військову службу за контрактом на 2005 - 2010 роки;

- Міська програма сприяння в забезпеченні діяльності судів загальної юрисдикції та інших судових органів у місті Києві на 2003 - 2007 роки;

- Програма інформування громадськості та розміщення соціальної реклами з питань оподаткування та діяльності органів Державної податкової адміністрації міста Києва на 2007 - 2009 роки в першу чергу по платежах, що надходять до бюджету міста Києва;

- Програма забезпечення епізоотичного та ветеринарно-санітарного благополуччя в місті Києві на 2006 - 2010 роки,

були визначені при затвердженні цих програм.

27. Створити в складі спеціального фонду міського бюджету міста цільовий фонд.

Установити, що формування та використання цільового фонду спеціального фонду міського бюджету міста у 2007 році проводиться таким чином:

27.1. Джерелами надходжень коштів до цільового фонду спеціального фонду міського бюджету міста є:

27.1.1. Пайові кошти інвесторів (забудовників) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури та кошти, що сплачуються в порядку компенсації за інженерну підготовку території.

27.1.2. Кошти від плати за право тимчасового використання місць (для розташування об'єктів зовнішньої реклами), які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва.

27.1.3. Кошти, що надходять відповідно до умов інвестиційних угод.

27.1.4. Кошти, отримані на розвиток житлового будівництва внаслідок реалізації пунктів 36, 38 цього рішення та пункту 25 рішення Київської міської ради від 28.12.2004 N 1050/2460 "Про бюджет міста Києва на 2005 рік", дію якого продовжено на 2007 рік.

27.1.5. Надходження, отримані від операцій із борговими зобов'язаннями міста Києва, в тому числі надходження, отримані від розміщення облігацій місцевої позики та інших цінних паперів міста Києва в сумі, що перевищує номінальну вартість; надходження, отримані у разі дострокового погашення боргових зобов'язань міста Києва, в тому числі викупу облігацій місцевої позики та інших цінних паперів міста Києва за ціною нижче номінальної; інші надходження від операцій з боргом міста Києва.

27.1.6. Надходження коштів (грантів) від фізичних та юридичних осіб на добровільній та безповоротній основі на фінансування заходів з покращення рівня життя соціально незахищених верств населення.

27.2. Кошти цільового фонду спеціального фонду міського бюджету міста спрямовуються:

27.2.1. На капітальні вкладення, погашення кредитів, взятих комунальними підприємствами у відповідності до рішень Київської міської ради, та погашення основної суми боргу.

27.2.2. На виплату компенсації на здешевлення вартості будівництва (реконструкції) житла та на погашення відсотків за користування пільговими довготерміновими іпотечними кредитами, іпотечними кредитами на будівництво (реконструкцію) житла для молодих сімей та одиноких молодих громадян у відповідності до Положення про порядок фінансово-кредитної підтримки молодих сімей та одиноких молодих громадян на будівництво (реконструкцію) житла в місті Києві та на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням та обслуговуванням (супроводженням) таких кредитів, наданих згідно з цим Положенням, а також на будівництво житла для громадян, що перебувають на квартобліку в районних у місті Києві державних адміністраціях, відселення з ділянок забудови, старих та непридатних для проживання будинків.

27.2.3. На виконання заходів щодо покращення рівня життя соціально незахищених верств населення (додаток 6).

27.2.4. На капітальні видатки підприємств, установ, організацій територіальної громади міста Києва, а також капітальні трансферти бюджетам районів в місті Києві.

28. Установити, що Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є головним розпорядником коштів цільового фонду спеціального фонду міського бюджету по джерелах, визначених пунктами 27.1.1, 27.1.2, 27.1.3 цього рішення.

29. Установити, що напрямки використання коштів бюджету розвитку та цільового фонду на капітальні вкладення затверджуються Програмою соціально-економічного та культурного розвитку міста Києва на 2007 рік.

30. Доручити головним розпорядникам коштів міського бюджету до 1 березня 2007 року подати на затвердження до виконавчого органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) перелік об'єктів капітального ремонту, на суму бюджетних призначень на капітальний ремонт в складі капітальних видатків на 2007 рік. При визначенні переліку об'єктів в першу чергу врахувати необхідність завершення капітальних ремонтів, розпочатих в минулих роках, та капітального ремонту об'єктів з підготовленою проектно-кошторисною документацією.

31. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) після затвердження Кабінетом Міністрів України програми на виконання функцій столиці відповідно до статті 55 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" у разі необхідності підготувати та подати до Київської міської ради проекти рішень про внесення змін до бюджету міста Києва та Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Києва на 2007 рік.

32. Доручити виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) вносити на загальних зборах господарських товариств, акції (частки, паї) яких належать територіальній громаді міста Києва, пропозиції щодо спрямування не менше 50 % одержаного ними чистого прибутку на виплату дивідендів.

33. Головному управлінню економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за участю головних розпорядників коштів бюджету підготувати пропозиції Кабінету Міністрів України щодо пооб'єктного розподілу коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виконання інвестиційних проектів, спрямованих на соціально-економічний розвиток регіонів, заходів з попередження аварій і запобігання техногенним катастрофам у житлово-комунальному господарстві та на інших аварійних об'єктах комунальної власності, в тому числі на ремонт і реконструкцію теплових мереж і котелень, та на будівництво, реконструкцію, ремонт автомобільних доріг комунальної власності.

Після затвердження Кабінетом Міністрів України порядку надання та використання коштів зазначених субвенцій у встановленому порядку підготувати пропозиції Київській міській раді щодо внесення відповідних змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Києва на 2007 рік.

34. Установити, що при відведенні земельних ділянок для будівництва жилих будинків Головним управлінням, управлінням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районним у місті Києві державним адміністраціям, підприємствам комунальної власності територіальної громади міста Києва, а також іншим організаціям, в яких є частка комунального майна територіальної громади міста Києва, слід передбачати передачу на сплатній основі виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) 10 % загальної площі квартир в цих жилих будинках (крім службового житла) для забезпечення житлом громадян, що перебувають на квартобліку в районних у місті Києві державних адміністраціях, за винятком підприємств комунальної власності територіальної громади міста Києва та районних у місті Києві державних адміністрацій, які виконують функції замовника по будівництву житла за кошти бюджету міста Києва в обсягах не менше 30 тисяч квадратних метрів.

Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити компенсацію вартості отриманої житлової площі, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Державним комітетом України з будівництва та архітектури для міста Києва станом на 1 січня року, в якому проводиться відповідна передача, за рахунок коштів цільового фонду спеціального фонду міського бюджету, отриманих на розвиток житлового будівництва.

35. Доручити Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в 2007 році застосовувати такі схеми змішаного фінансування будівництва житла: 50/60/70 % вартості - кошти населення та 50/40/30 % вартості - кошти спеціального фонду міського бюджету.

36. Установити, що при відведенні з 1 січня 2007 року земельних ділянок для будівництва жилих будинків слід передбачати передачу виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) (Головному управлінню житлового забезпечення) - 7 % загальної площі квартир в цих жилих будинках (крім службового житла), а по земельних ділянках у центральній частині міста Києва, яка визначається Генеральним планом розвитку міста, - 20 % загальної площі квартир в цих жилих будинках (крім службового житла), незалежно від джерел фінансування, для забезпечення житлом громадян, що перебувають на квартобліку в районних у місті Києві державних адміністраціях, відселення з ділянок забудови, старих та непридатних для проживання будинків.

У разі, якщо при розрахунках розмір недоданої площі менше, ніж площа однокімнатної квартири, то різниця передається грошовими коштами, розмір яких визначається на підставі експертної оцінки вартості 1 квадратного метра загальної площі відповідних будинків.

Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити облік та щомісячно надавати звіти про використання отриманої житлової площі у порядку, затвердженому виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією).

Установити, що будівництво житлової площі, що споруджується за рахунок довгострокового пільгового кредиту на будівництво (реконструкцію) та придбання житла для молодих сімей та інших соціально незахищених категорій громадян відповідно до Положення про порядок фінансово-кредитної підтримки молодих сімей та одиноких молодих громадян на будівництво (реконструкцію) житла в місті Києві та за схемами змішаного фінансування будівництва житла: 50/60/70 % вартості - кошти населення та 50/40/30 % вартості - кошти спеціального фонду міського бюджету, звільняється від зазначених відрахувань.

37. Установити, що загальна площа квартир в жилих будинках в центральній частині міста, що має бути передана відповідно до рішень Київської міської ради (до 01.01.2005 - 10 %, до 01.01.2007 - 12 %, до 01.01.2008 - 20 %), може бути замінена на загальну площу квартир в жилих будинках в інших частинах міста, при цьому ринкова вартість загальної площі квартир, яка передається таким чином, не може бути нижче ринкової вартості загальної площі квартир, визначеної експертним шляхом, що мала бути передана в будинках центральної частини міста, або замінена грошовими коштами, виходячи з ринкової вартості 1 квадратного метра загальної площі квартир в будинках центральної частини міста, визначеної експертним шляхом.

38. Дозволити Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) продавати загальну площу квартир жилих будинків (крім службового житла), отриману в цих будинках в рахунок передачі 7 % або 20 % відрахувань при відведенні з 1 січня 2007 року земельних ділянок для будівництва жилих будинків (до 01.01.2006 - 5 % та 10 % відповідно, до 01.01.2007 - 7 % та 12 % відповідно), за цінами не нижче ринкових, визначених експертним шляхом, спрямувавши отримані кошти на будівництво житла для громадян, що перебувають на квартобліку в районних у місті Києві державних адміністраціях, відселення з ділянок забудови, старих та непридатних для проживання будинків.

39. Установити, що кошти, які надходитимуть від позичальників в рахунок погашення пільгового довготермінового кредиту, наданого з міського бюджету міста для молодих сімей та одиноких молодих громадян на будівництво житла, та відсотки за користуванням ним спрямовуються на виплату компенсації на здешевлення вартості будівництва житла молодіжним житловим комплексам та на погашення відсотків за користування довгостроковими пільговими кредитами на будівництво (реконструкцію) та придбання житла для молодих сімей та інших соціально незахищених категорій громадян у відповідності до Положення про порядок фінансово-кредитної підтримки молодих сімей та одиноких молодих громадян на будівництво (реконструкцію) житла в місті Києві.

40. Установити, що фінансування будівництва систем інженерного забезпечення об'єктів, що будуються з залученням коштів інвесторів, здійснюється за замовленням відповідних постачальних організацій в місті Києві - Акціонерної компанії "Київенерго", Відкритого акціонерного товариства "Акціонерної компанії "Київводоканал", Відкритого акціонерного товариства "Київгаз" за рахунок коштів інвесторів.

41. Установити, що 30 % від загальної суми надходжень від оренди нерухомого та іншого індивідуально визначеного майна комунальної власності територіальної громади міста Києва (без зменшення її на суму витрат на експлуатацію цього майна) зараховуються до загального фонду міського бюджету міста Києва.

При визначенні загальної суми надходжень від оренди такого майна враховуються всі кошти, що надходять на рахунки або до каси підприємств (організацій, установ) - балансоутримувачів (за касовим методом), згідно з договорами оренди, в т. ч. суми платежів, не сплачених у попередніх періодах.

Зазначені в цьому пункті рішення кошти перераховуються всіма підприємствами, установами та організаціями - орендодавцями, до міського бюджету міста Києва щоквартально не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним кварталом.

Звітність про суму надходжень від оренди, нараховані та сплачені суми зобов'язань з 30 % загальної суми надходжень від оренди, надається до Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щоквартально в строки, передбачені для сплати платежів, передбачених цим пунктом за формою, визначеною Головним управлінням комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Рекомендувати районним у місті Києві радам при затвердженні бюджетів районів передбачити у складі загального фонду бюджету доходи від оренди майна, що є у комунальній власності територіальних громад районів міста Києва, та спрямувати не менше 50 відсотків доходів, отриманих підприємствами житлового господарства від оренди майна комунальної власності територіальних громад районів міста, після перерахування частини коштів до бюджету району, на ремонт, модернізацію та заміну ліфтів у житловому фонді району.

42. Установити, що сума нарахованої орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва, яка надходить на рахунок КП "Київжитлоспецексплуатація" та залишається після проведення розрахунків з бюджетом та покриття витрат по виконанню функцій з утримання цього майна (експлуатаційні витрати), залишається в розпорядженні КП "Київжитлоспецексплуатація" для формування цільового фонду, напрямки використання якого погоджуються з постійною комісією Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку міста.

43. Зупинити дію рішення Київської міської ради від 28.09.2006 N 34/91 "Про затвердження порядку передачі майна територіальної громади міста Києва в оренду, Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва, Типового договору про оренду майна територіальної громади міста Києва" в частині встановлення орендної плати для установ, що фінансуються з бюджету міста Києва, окрім площ, що використовуються ними для надання платних послуг. Встановити, що такі бюджетні установи звільнені від сплати орендної плати у 2007 році.

44. Доручити Головному управлінню комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідно до статті 118 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" організувати роботу щодо:

44.1. Передачі протягом 2007 року в оренду комунального майна територіальної громади міста Києва виключно на конкурсних засадах.

44.2. Визначення орендної плати за комунальне майно територіальної громади міста Києва відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та відповідно до індикативних ставок орендної плати для комунального майна територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду в місті Києві, затверджених Кабінетом Міністрів України.

44.3. Перегляду у шестимісячний термін договорів оренди комунального майна територіальної громади міста Києва, укладених до 1 січня 2007 року, відповідно до встановленої норми, крім договорів оренди комунального майна територіальної громади міста Києва, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів.

45. Установити, що відповідно до пункту 29 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" всі підприємства, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, сплачують частку прибутку до бюджету міста Києва у 2007 році у розмірі, встановленому рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 N 821/3396 "Про затвердження диференційованих нормативів порядку нарахування та сплати відрахувань частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до бюджету міста Києва підприємствами, організаціями та установами, що належать до комунальної власності міста Києва".

46. Установити, що в господарських товариствах, в яких є частка (акції, паї) територіальної громади міста Києва, голосування представників територіальної громади міста Києва на загальних зборах акціонерів (учасників) або в інших органах управління цих господарських товариств з питань, які впливають на частку власності територіальної громади міста Києва або тягнуть її зменшення, може відбуватися виключно шляхом прийняття відповідних рішень Київською міською радою.

47. Звільнити від сплати комунального податку комунальні підприємства "Київпастранс" та "Київський метрополітен".

48. З метою оздоровлення фінансового стану комунальних підприємств та підприємств, які виконують роботи із життєзабезпечення міста Києва, надати пільги по сплаті земельного податку в 2007 році, за винятком площ будівель та споруд, що здаються в оренду іншим організаціям (додаток 12).

49. Установити, що підприємства, які здійснюють заходи з експлуатації та розвитку комунального майна територіальної громади міста Києва, благоустрою міста та інші заходи, спрямовані на економічний та соціальний розвиток міста, за рахунок коштів бюджету, що надаються їм як одержувачам через розпорядників бюджетних коштів, при формуванні фінансових результатів від операційної діяльності за рахунок цих коштів застосовують рівень рентабельності не вище 10 %. Керівникам цих підприємств забезпечити ведення окремого аналітичного обліку фінансових витрат та результатів господарської діяльності в розрізі джерел надходжень.

50. Продовжити до 01.01.2008 дію рішення Київської міської ради від 11.07.2002 N 142/142 "Про заходи щодо визначення справедливої вартості основних засобів комунальної власності територіальної громади міста Києва" (із змінами та доповненнями).

Установити, що джерелом фінансування заходів щодо визначення справедливої вартості основних засобів, що проводяться підприємствами, госпрозрахунковими організаціями та установами, бюджетними організаціями та установами, є кошти від надходжень за оренду майна, яке належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, що залишаються в їх розпорядженні.

51. Головним розпорядникам коштів міського бюджету міста та головам районних державних адміністрацій у місті Києві завершити у 2007 році роботу по відображенню в балансах бюджетних установ, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади міста Києва, вартості земельних ділянок, відведених в користування для цих установ, виходячи з базової оцінки займаних ними ділянок.

52. Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати всім головним розпорядникам коштів міського бюджету міста та районним державним адміністраціям інформацію про базову оцінку земель в місті Києві.

53. Головним розпорядникам бюджетних коштів міського бюджету міста Києва та районним у місті Києві державним адміністраціям при виконанні бюджету забезпечити проведення розрахунків, не допускаючи будь-якої простроченої заборгованості, по оплаті за електричну енергію, теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами.

54. Районним державним у місті Києві адміністраціям, головним розпорядникам коштів міського бюджету розробити та погодити з Головним управлінням палива, енергетики та енергозбереження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ліміти споживання енергоносіїв у фізичних обсягах по кожній бюджетній установі на 2007 рік з урахуванням зменшення обсягів споживання енергоносіїв щонайменш як на 10 %. Розпорядникам коштів бюджету міста забезпечити укладання угод по кожному виду енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником коштів бюджету міста обґрунтованих лімітів споживання.

55. Головному управлінню палива, енергетики та енергозбереження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в термін до 1 березня 2007 року підготувати проект розпорядження Київської міської державної адміністрації про встановлення лімітів споживання теплоенергоносіїв бюджетними установами міського та районного підпорядкування у натуральних показниках по кожній галузі.

Разом 

У т. ч. бюджет розвитку 

3 

4 

5 

6 = (гр. 3 + гр. 4) 

6549725,70 

79985,00 

 

6629710,70 

6233844,00 

 

 

6233844,00 

6173619,20 

 

 

6173619,20 

60224,80 

 

 

60224,80 

 

79000,00 

 

79000,00 

 

79000,00 

 

79000,00 

313739,70 

 

 

313739,70 

313739,70 

 

 

313739,70 

 

985,00 

 

985,00 

 

985,00 

 

985,00 

 

985,00 

 

985,00 

2142,00 

 

 

2142,00 

2142,00 

 

 

2142,00 

202394,90 

141496,00 

25000,00 

343890,90 

164464,90 

30500,00 

25000,00 

194964,90 

18499,90 

25000,00 

25000,00 

43499,90 

18499,90 

 

 

18499,90 

 

25000,00 

25000,00 

25000,00 

81500,00 

 

 

81500,00 

64465,00 

 

 

64465,00 

 

5500,00 

 

Внимание! Это не полная версия документа. Полная версия доступна для скачивания.