Email
Пароль
?
Войти Регистрация
Поиск 


Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Зміни (N9) до розділів 2, 4 (Справочник квалификационных характеристик профессий работников. Выпуск 64. Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы. Изменения (N9) к разделам 2, 4)

Название (рус.) Справочник квалификационных характеристик профессий работников. Выпуск 64. Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы. Изменения (N9) к разделам 2, 4
Кем принят Буржуйки
Тип документа Справочник
Дата принятия 01.01.2009
Дата внесения изменений 01.01.1970
Статус Действующий
Документ доступен в архиве в формате MS Word
Документ предоставляется совершенно бесплатно, без СМС или другой скрытой оплаты.
Скачивание доступно только зарегистрированным пользователям.
Зарегистрируйтесь сейчас и получите свободный доступ ко всей базе документов - ДСТУ, ГОСТ, ДБН, Снип, Санпин




Скачать документ бесплатно!


Предварительный просмотр:

МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ДОВІДНИК

кваліфікаційних характеристик

професій працівників

Випуск 64

Будівельні, монтажні

та ремонтно-будівельні роботи

Зміни до розділів 2, 4

Київ 2009


УДК 331.542:69-057.1] (035)

ББК 65.240-я2

Д 58

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64 „Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Зміни до розділів 2 та 4." - К.: Центр „Екобуд", 2009. - 44 с.

ISBN 978-966-8115-17-2

РОЗРОБЛЕНО фахівцями Українського науково-дослідного центру економіки будівництва „Екобуд": канд. екон. наук І.В.Голодець, М.І.Данченко, І.М.Томільцев.

У розробці брали участь фахівці: Т.В.Гончар (Центр „Екобуд"), В.П.Висоцький (УДВТП „Укрдортехнологія").

Консультації надавали: канд. екон. наук А.В.Беркута, Т.О.Шарапова, П.І.Губень (Міністерство регіонального розвитку та будівництва України).

Під загальною редакцією канд. екон. наук І.В.Голодець.

ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 10 жовтня 2008 року № 447.

ПОГОДЖЕНО з Міністерством праці та соціальної політики України та Професійною спілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України. Науково-методичну експертизу здійснено Центром продуктивності Мінпраці.

ISBN 978-966-8115-17-2



МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ

НАКАЗ

10 жовтня 2008 р.

м. Київ

№ 447

Про затвердження Зміни № 9 до розділу 2 „Робітники.Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" та Зміни № 9 до розділу 4 „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

З метою оновлення галузевої нормативної бази з праці та професійної класифікації у будівництві та на підставі рішення Науково-технічної ради Мінрегіонбуду від 30.09.2008 № 121 „Про проект Зміни № 9 до розділу 2 „Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" та Зміни № 9 до розділу 4 „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64)

НАКАЗУЮ:

  1.   Затвердити та ввести в дію з  1 січня 2009 року Зміну № 9 до розділу 2 „Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" та Зміну № 9 до розділу 4  „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64), розроблені Українським науково-дослідним центром економіки будівництва
    „Екобуд" та погоджені з Міністерством праці та соціальної політики України  і Професійною спілкою працівників будівництва і промисловості будівельних
    матеріалів України.
  2.   Управлінню економіки та розвитку будівельної діяльності (Шарпова Т.О.) разом з Українським науково-дослідним центром економіки будівництва „Екобуд” забезпечити доведення до відома будівельних організацій інформацію про цей наказ.
  3.   Видання та розповсюдження Зміни № 9 до розділу 2 „Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи" та Зміни № 9 до розділу 4 „Робітники. Будівництво та ремонт автомобільних доріг" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64) покласти на Український науково-дослідний центр економіки будівництва
    „Екобуд".
  4.   Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника міністра А.В.Беркуту.

            Міністр                                                              Василь Куйбіда


ЗМІСТ

Наказ Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 10 жовтня 2008 р. 447   

Зміст

Зміна № 9 до розділу 2. „Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи"

Кваліфікаційні характеристики

Абетковий покажчик назв професій, що передбачені Зміною № 9 до розділу 2

Зміна 9 до розділу 4. „Робітники удівництво та ремонт автомобільних доріг"

Кваліфікаційні характеристики

Абетковий покажчик назв професій, що передбачені Зміною № 9 до розділу 4


ДОВІДНИК

кваліфікаційних характеристик

професій працівників

Випуск 64

Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні

роботи

Зміна № 9 до розділу 2

Робітники. Будівельні, монтажні та ремонтно-

будівельні роботи


КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

РОБІТНИКИ

1  ІЗОЛЮВАЛЬНИК

(будівельні роботи)

(Код КП-7139)

Інтегрована професія включає професії: ізолювальника з термоізоляції, ізолювальника на гідроізоляції та ізолювальника-плівочника

4-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує роботи середньої складності під час термоізолювання конструкцій, трубопроводів і технологічного устаткування, гідроізолювання конструкцій та споруд, антикорозійного плівкового ізолювання.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: основні ізоляційні конструкції та покриття, що ізолюються; основні конструкції гідроізоляційних покриттів; способи кріплення офактурених виробів; виконання робіт із використанням плитних матеріалів під час ізолювання перекриття вертикальних і циліндричних поверхонь, монтажу покриття з готових деталей з металу та дубльованого матеріалу на криволінійних ділянках трубопроводів, нанесення бітумної мастики та наклеювання рулонних матеріалів на вертикальні та циліндричні поверхні, нанесення пензлем шпаклювальних, ґрунтувальних і фарбувальних сумішей на циліндричні та конічні поверхні, поверхні будівельних конструкцій, ізолювання шпонок і деформаційних швів у гідротехнічних спорудах, нанесення штукатурної, литої, фарбувальної та обклеювальної ізоляції, обклеювання склотканиною та тканинами на основі хімічного волокна з сумішей, виготовлених із синтетичних смол; види з'єднань; властивості спеціальних клеючих речовин; вимоги до якості ізоляційних матеріалів, спеціальних сумішей, конструкцій і покриття; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Термічне ізолювання гарячих поверхонь.

Монтаж готових деталей покриття з металу, дубльованого матеріалу, матеріалу на основі синтетичних і природних полімерів, мінеральних матеріалів на криволінійних ділянках трубопроводів, сферичних і циліндричних поверхнях із припасовуванням та вирізанням на місці. Установлювання зйомних покриттів. Ізолювання повнозбірними та комплектними теплоізоляційними конструкціями, мастиками та поштучними матеріалами трубопроводів з температурою теплоносія більше за + 300 С. Ізолювання поверхонь азбестовими матрацами. Обштукатурювання плоских поверхонь ізоляції. Виготовлення матраців з розкроєної азбестової тканини. Улаштовування складних каркасів.

2 Термічне ізолювання холодних поверхонь.

Ізолювання трубопроводів з температурою холодоносія нижче за 50 С. Ізолювання знизу плоских поверхонь конструкцій термоізоляційними плитками. Пароізолювання холодної апаратури та конструкцій рулонними матеріалами. Улаштовування перегородок із термоізоляційних плит. Ізолювання трубопроводів мінеральною повстю та пакетами у паперовій обгортці. Укладання теплоізоляційних виробів на спеціальних клеючих речовинах (ідитинових, ізоліті, целгіїті тощо). Улаштування каркасів. Ізолювання покриття гарячими бітумними мастиками. Ізолювання металевих поверхонь пробковим дрібняком на мастиці. Обшивання тканинами ізольованих поверхонь. Очищення та праймерування труб механізованим способом. Виготовлення бітумних мастик з армуванням їх тканиною. Ізолювання вручну арматури та котушок. Ізолювання вертикальних і циліндричних поверхонь. Улаштовування каркасів.

3 Гідроізолювання.

Гідроізолювання вертикальної поверхні матами, рулонними матеріалами та бітумними мастиками. Штукатурне Гідроізолювання холодними та гарячими асфальтовими сумішами. Улаштовування литої та фарбувальної гідроізоляції. Цементування будівельних швів. Заповнювання деформаційних швів у бетонних гідротехнічних спорудах холодними мастиками. Заливання гідроізоляційних шпонок. Гідроізолювання плоскої поверхні знизу. Захист гідроізоляції на вертикальній поверхні залізобетонними плитами або дерев'яною опалубкою. Герметизація стиків спеціальними герметиками із застосуванням пневматичних інструментів.

4 Ізолювання із застосуванням плівки.

Нанесення пензлем спеціальних сумішей на зовнішні та внутрішні поверхні циліндричної та конічної апаратури, на конструкції. Ґрунтування та шпаклювання поверхонь складної конфігурації. Перевірка плівкового покриття детектором. Нанесення пензлем спеціальних сумішей на внутрішні поверхні труб, хрестовин та трійників. Антикорозійне фарбування та обмазування закладних деталей. Обклеювання поверхні склотканиною та тканинами на основі хімічного волокна із сумішей, виготовлених із синтетичних смол.

5-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує складні роботи під час термоізолювання конструкцій, трубопроводів і технологічного устаткування, гідроізолювання конструкцій та споруд, антикорозійного плівкового ізолювання.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологію виготовлення ізоляційних виробів (у тому числі з пінопоропласту) і деталей покриття з металу, дубльованого матеріалу та матеріалу на основі синтетичних і природних полімерів; рецепти та склади бітумних мастик і розчинів, клеючих речовин; способи виконання замірювань на місці, розмічання та розкроювання металевих картин, виконання ізоляційних робіт із застосуванням машин і механізмів, розкроювання та виготовлення шаблонів і складних виробів, улаштування складних захисних засобів гідроізоляції на поверхнях, які зазнають хімічного впливу та динамічних навантажень, нанесення спеціальних сумішей на поверхні складної конфігурації пензлем та із застосуванням механізмів; режим полімерізації етинолового та режим затвердіння бакелітового покриття; будову фарбувальних агрегатів; вимоги до якості плівкової ізоляції всіх видів; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією ізолювальника (будівельні роботи) 4-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Термічне ізолювання гарячих поверхонь.

Ізолювання поштучними виробами та мастиками фланцевих з'єднань, вентилів, гладких сферичних і конічних поверхонь та устаткування, оброблення ізоляції. Ізолювання поверхонь гофрованою алюмінієвою фольгою. Обробляння торців ізоляції. Ізолювання азбестовими матрацами криволінійних поверхонь. Виготовлення шаблонів для різання виробів. Знімання розмірів металопокриття на місці. Розкроювання та заготовляння картин. Складання картин і монтаж металопокриття складної конфігурації. Улаштовування температурних швів та обробляння ізоляції у місцях її з'єднання з нерухомими опорами та частинами устаткування. Ізолювання топкової та циліндричної частини котлів і сухопарників. Покривання ізоляції поверхонь складної конфігурації дубльованими матеріалами, матеріалами на основі синтетичних і природних полімерів та мінеральних матеріалів. Нанесення ізоляції методом напилення та заливання.

2 Термічне ізолювання холодних поверхонь.

Виготовлення шаблонів для різання сегментів із ізоляційних плит. Улаштовування ізоляційного покриття з блоків великого розміру та оболонок. Нанесення штукатурного покриття на ізоляцію із застосуванням транспортно-ізоляційної машини (ТІМ). Ізолювання фасонних частин пробковою плиткою. Багатошарове ізолювання холодильних камер і лабораторних приміщень. Ізолювання фланцевих з'єднань трубопроводів азбестовими матрацами з виготовленням їх на місці ізолювання. Замірювання товщини шару та рівномірності напускань ізоляційного покриття нафтогазопроводів у процесі механізованого способу робіт.

3 Гідроізолювання.

Гідроізолювання поверхонь гідротехнічних споруд, що зазнають впливу хвиль, льоду, плаваючих предметів тощо. Гідроізолювання зовнішньої поверхні опускних колодязів та кесонів у хімічноагресивному середовищі. Ізолювання проїжджої частини мостів. Гідроізолювання складних покрівель. Улаштовування гідроізоляційного покриття з блоків великого розміру та оболонок. Улаштовування ущільнення з гуми та хлоропренового каучуку.

4 Ізолювання із застосуванням плівки.

Нанесення спеціальних плівкових речовин механізованим способом на зовнішні та внутрішні поверхні апаратури складної конфігурації, труб, хрестовин і трійників, будівельних конструкцій. Улаштовування полімеризації етинолового та затвердіння бакелітового покриття.

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні роботи під час термоізолювання конструкцій, трубопроводів і технологічного устаткування, Гідроізолювання конструкцій та споруд, антикорозійного плівкового ізолювання.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: всі види та способи виконання ізолювання, Гідроізолювання та антикорозійного плівкового ізолювання поверхонь особливо складної конфігурації; способи улаштовування багатошарових ущільнень у гідроізоляційних шпонках, виконання особливо складних робіт з Гідроізолювання гідротехнічних споруд, нанесення спеціальних сумішей із застосуванням механізмів на поверхні особливо складної конфігурації; властивості та сфери застосування всіх ізоляційних матеріалів, виробів, мастик і розчинів; способи перевірки якості ізоляції; фізико-технічні властивості теплоізоляційних матеріалів і виробів; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією ізолювальника (будівельні роботи) 5-го розряду - не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Термічне ізолювання.

Ізолювання гарячих і холодних поверхонь особливо складної конфігурації: подвійної кривизни циліндрів турбін і поршневих машин, П-подібних і ліроподібних компенсаторів. Складання ескізів і розкроювання за ними матраців. Збирання та монтаж деталей покриття з металу, дубльованого матеріалу, матеріалу на основі синтетичних полімерів, фасонних частин, арматури. Ізолювання вібруючих поверхонь, контрольно-вимірювальної апаратури, газоповітряних клапанів, запірних фасонних частин. Виготовлення особливо складних шаблонів і розкроювання матеріалів для особливо складного ізоляційного покриття (кульових поверхонь, зйомного покриття на запірну арматуру, фланцевих з'єднань, сферичних частин апаратів з пелюсток). Монтаж деталей покриття ізоляції кульових і вібруючих поверхонь.

2 Гідроізолювання.

Улаштовування гідроізоляційного покриття у місцях з'єднання гідроізоляції із закладними частинами та деформаційними швами. Улаштовування асфальтових деформаційних швів бетонних масивів гідротехнічних споруд, що будуються на основах, які стискаються. Улаштовування розеток з рулонних гідроізоляційних матеріалів для пропускання через ізоляційне покриття анкерів та трубопроводів. Установлювання у гідроізоляційних шпонках та деформаційних швах металевих діафрагм з нержавіючої сталі. Улаштовування багатошарових ущільнень у шпонках.

3 Ізолювання із застосуванням плівки.

Нанесення спеціальних плівкових речовин механізованим способом на всі види поверхонь апаратури особливо складної конфігурації, різних видів труб, хрестовин і трійників, будівельних конструкцій.


2
КИСЛОТОТРИВНИК

(будівельні роботи)

(Код КП-7139)

Інтегрована професія включає професії: кислототривника-вініпластника та кислототривника-ґумувальника

4-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує кислототривкі роботи середньої складності із застосуванням вініпласту, поліхлорвінілу, поліетилену, інших конструкційних пластмас та під час Ґумування поверхонь.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: прийоми складання частин і деталей виробів з конструкційних пластмас; типи рознімних з'єднань вініпластових труб; властивості гуми, поліізобутилену, самовулканізуючого герметика, хлоркаучуку та вимоги до їх якості; способи розкрою конічних і циліндричних деталей та апаратури, штампування та пресування деталей з конструкційних пластмас, зміцнення конструкційних пластмас, обкладення поверхонь з конфігурацією середньої складності вініпластом, азбовінілом, фаолітом та полівініловим пластикатом, обкладання конічних та сферичних поверхонь, усування здутостей, підготовки ємкостей та деталей до відкритої вулканізації; будову полімеризаційних камер і режими полімеризації обкладальних полімерних матеріалів після зміцнення, шприц-машини, поршневих монтажних пістолетів; правила користування монтажними поршневими пістолетами; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Кислототривкі роботи.

Розмічання та розкроювання деталей з конфігурацією середньої складності. Зварювання вініпласту з пластикатом. Зміцнення конструкційними обкладальними полімерними матеріалами. Припасовування та збирання частин і деталей виробів з конструкційних пластмас. Обкладання вініпластом, азбовінілом, фаолітом та поліхлорвініловим пластиком поверхонь з конфігурацією середньої складності. Зварювання в усіх положеннях виробів середньої складності з конструкційних пластмас. Штампування виробів і деталей з конструкційних пластмас. Установлювання рознімних з'єднань вініпластових труб, вініпластових вкладишів у каркас. Виготовлення та складання з вогкого фаоліту фасонних частин трубопроводів. Полімеризація під час зміцнення обкладальними матеріалами за заданим режимом.

2 Роботи під час Ґумування поверхонь.

Обкладання гумою конічних та сферичних поверхонь. Розкроювання гуми та поліізобутиленових листів за готовими викрійками або за шаблоном з обрізуванням на конус. Виготовлення шпонок та вікелів на шприц-машині. Зварювання швів поліізобутиленових листів з коткуванням металевими роликами. Коткування гумової та поліізобутиленової обкладок роликами до поверхні з конфігурацією середньої складності. Вулканізація відкритим способом. Нанесення на поверхню самовулканізуючого герметика та хлоркаучуку.

5-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує складні кислототривкі роботи із застосуванням вініпласту, поліхлорвінілу, поліетилену, інших конструкційних пластмас та під час Ґумування поверхонь.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: порядок комплектування складних апаратів деталями та вузлами з конструкційних пластмас; способи обкладання поверхонь складної конфігурації вініпластом, поліхлорвініловим пластикатом, фаолітом та азбовінілом, Ґумування апаратури та деталей складної конфігурації; вимоги до якості вулканізації та до обкладання поверхонь ґумою; улаштовування вулканізаційного котла та контрольно-вимірювальних приладів, що застосовуються під час Ґумування; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією кислототривника (будівельні роботи) 4-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Кислототривкі роботи.

Розмічання та розкроювання виробів і деталей з конструкційних пластмас для складного устаткування та апаратури. Комплектування вузлами та деталями з конструкційних пластмас складних апаратів та устаткування типу вакуум-фільтрів. Припасовування установлених на місце вініпластових вкладишів. Запресовування та відбортовування вініпаластових труб на металеві фланці. Виготовлення вініпластових фітінгів. Зварювання в усіх положеннях виробів складної конфігурації з конструкційних пластмас. Приварювання штуцерів і люків. Виготовлення з вініпласту окремих вузлів відцентрових насосів, вентилів і запірних кранів (без токарно-фрезерних робіт). Обкладання поверхонь складної конфігурації вініпластом, азбовінілом, фаолітом, поліхлорвініловим пластиком. Виготовлення шаблонів.

2 Роботи під час Ґумування поверхонь.

ґумування апаратури складної конфігурації: мішалок, нутч-фільтрів, рознімних кришок для апаратів, мембранних вентилів тощо. Ґумування труб із застосуванням вікелів. Обкладання апаратури вулканізованою ґумою. Обклеювання складних фігурних поверхонь гумою. Виготовлення шаблонів і викройок для нарізання заготовок із ґуми та поліізобутилену. Вулканізація закритим способом у котлах під тиском.

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні кислототривкі роботи із застосуванням вініпласту, поліхлорвінілу, поліетилену, інших конструкційних пластмас та під час ґумування поверхонь.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: способи розмічання, розкроювання та збирання складних виробів та деталей з конструкційних пластмас, обкладання особливо складних поверхонь вініпластом, азбовінілом, фаолітом і пластикатом, ґумування поверхонь особливо складної конфігурації, вулканізації апаратури та устаткування після ґумування гарячим повітрям; контроль якості зварних виробів та обкладок із застосуванням детектора; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією кислототривника (будівельні роботи) 5-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Кислототривкі роботи.

Розмічання, розкроювання та виготовлення виробів і деталей особливо складної конфігурації з конструкційних пластмас. Виготовлення лекал і шаблонів особливо складної конфігурації. Обкладання особливо складних поверхонь пластикатом, вініпластом, азбовінілом і фаолітом. Складання з вініпласту апаратури особливо складної конфігурації: вакуум-насосів, вентилів, вентиляторів, ванн для розчину до прядильних машин штучного волокна, знесолюючих установок тощо.

2 Роботи під час ґумування поверхонь.

ґумування усіх видів особливо складних апаратів та устаткування: веж, вакуум-фільтрів безперервної дії, відцентрових насосів, вентиляторів тощо. Вулканізація ґумувальної апаратури та устаткування гарячим повітрям.


3 МОНТАЖНИК МЕРЕЖ ЗВ'ЯЗКУ

(будівельні роботи)

(Код КП-7514)

Інтегрована професія включає професії: монтажника

зв'язку-спаювальника, монтажника зв'язку-кабельника та

електромонтажника з кабельних мереж

4-й розряд

 ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує роботи середньої складності з монтажу устаткування зв'язку, лінійних споруд кабельних ліній зв'язку та кабельних мереж.

ПОВИНЕН НАТИ сновні поняття з електрозв'язку, радіозв'язку; електричні   схеми середньої складності; вимірювання опору ізоляції; правила маркування сталевих та пластмасових труб, кабелів; будову апаратури для сушіння та заливання масла; конструкції кабелів зв'язку; монтажні схеми середньої складності; будову та призначення шаблонів середньої складності; номенклатуру та основи будови деталей і приладів, що монтуються; конструкції кабелів (крім камерних); види пошкоджень кабелів та способи їх визначення; методи перевірки кабелів щодо герметичності, обривів, заземлення та сполучення; комплектування матеріалів та устаткування для виконання електромонтажних робіт у промислових будовах та інженерних спорудах; способи установлювання та кріплення конструкцій, користування механізованим такелажним обладнанням, екранування приміщень, прокладання кабелів, з'єднування, оброблення кінців та приєднування жил кабелів і проводів усіх марок перерізом до 70 мм монтажу муфт кабелів з малою ємністю, розбирання чверток та жил кабеля; правила стропування та переміщення вантажів; будову будівельно-монтажних пістолетів, механізованого такелажного обладнання, гідравлічного та ударно-обертальної дії інструменту, правила експлуатації та користування ними; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3-го розряду - не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Роботи середньої складності з монтажу устаткування зв'язку.

Установлювання жолобів, обгороджень устаткування, настінних косинців, швелерів, шунтів, додаткових опорів до приладів, регуляторів, перемикачів, кнопок, клемних колодок, ізоляційних панелей, захисних пристроїв електроживлення, вимірювальних приладів та пристроїв сигналізації, мікрофонів, гучномовців тощо. Виготовлення кронштейнів, підвісок тощо. Монтаж повітряних неекранованих фідерів усередині будівлі, високочастотного заземлення. Екранування приміщень. Прокладання, викладання, виправляння, формування та кріплення кабелів та прямолінійних ділянок. Складання збірних кабелів і кабельних блок-пакетів на устаткуванні. Окінцьовування та приєднування силових кабелів і проводів перерізом до 70 мм2 (крім маслонаповнених), а також контрольних і багатожильних кабелів. Монтаж станційних кабелів. Прошивання (в'язання) основних стовбурів жил.

2 Роботи середньої складності з монтажу лінійних споруд кабельних ліній зв'язку.

Монтаж муфт міських кабелів ємністю до 100 x 2 та низькочастотних кабелів ємністю 14 х 4. Перевірка кабелів щодо обривів, заземлення та сполучення. Обробляння кінців кабелів та їх запаювання.

3 Роботи середньої складності з монтажу кабельних мереж.

З'єднування, обробляння кінців та приєднування кабелів усіх марок перерізом до 70 мм2 усіма способами, крім зварювання. Установлювання захисних пристроїв, кожухів та загорож. Маркування прокладених труб та кабелів. Кріплення конструкцій та апаратів монтажно-поршневим пістолетом. Установлювання скоб та металевих опорних конструкцій. Кріплення конструкцій шляхом приклеювання. Прокладання сталевих та пластмасових труб у борознах, по підлозі, стінах, фермах та колонах. Прокладання кабельних лотків, перфорованих монтажних профілів та сталевих коробів. Монтаж кінцевих заправлень та з'єднувальних муфт усіх видів на кабелях, розрахованих на напругу до 1 кВ. Різання кабелів, розрахованих на напругу понад 10 кВ та маслонаповнених кабелів. Кріплення кабельних муфт та воронок. Заправляння кінців кабелів свинцевими наконечниками. Підготовка прошпареної маси та припою. Кріплення броні маслонаповнених кабелів у колодязях. Намотування екрана. Улаштовування вводів (крім вибухонебезпечних зон). Вимірювання опору ізоляції. Накладання антикорозійного покриття на пошкоджені поверхні труб маслонаповнених кабелів.

5-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує складні роботи з монтажу устаткування зв'язку, лінійних споруд кабельних ліній зв'язку та кабельних мереж.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: складні монтажні схеми; правила розмічання місць установлювання опорних конструкцій та трас прокладання кабелів, виконання вимірювань та ескізів кабельних проводок для виготовлення вузлів проводів на стендах і в майстернях; основи будови складного устаткування, деталей, конструкцій і приладів; конструкції камерних кабелів; будову та призначення складних шаблонів; схеми організації ліній зв'язку; методи перевірки кабелю на парність; порядок фазування виконаної проводки та методи перевірки виконаних схем; способи виконання складних монтажних робіт і складання устаткування, монтажу муфт симетричних кабелів середньої ємності, розмічання та монтажу силових та контрольних кабелів, розрахованих на напругу до 10 кВ; будову та правила користування газоаналізатором; правила пожежної та електричної безпеки; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи монтажником мереж зв'язку (будівельні роботи) 4-го розряду  не менше 1 року.


ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Складні роботи з монтажу устаткування зв'язку.

Установлювання наземних конструкцій (плит, основ, косинців, простих рам тощо), підпірних конструкцій, плат, приладів, зйомних і висувних блоків, трансформаторів, конденсаторів, опорів, реостатів, сельсинів, ножових перемикачів, настільної та настінної апаратури тощо. Установлювання та складання каркасів станції. Монтаж екранових повітряних фідерів, фідерних і хвильоводних вводів, концентричних фідерів і хвильоводів на прямолінійних ділянках, станційних кабелів з вибиранням з груп окремих жил не за порядком, кабелів і проводів сигналізації, кросировок, екранованих кабелів і проводів. Ошиновування устаткування трубками діаметром до 20 мм і шинами круглими та плоскими з вигинами на площину. Прокладання, викладання, виправляння, формування та кріплення кабелю на спусках і поворотах. Монтаж оброблених кінців (крім маслонаповнених і камерних) і приєднування кабелів і проводів перерізом понад 70 мм". Перемонтаж стативів (стояків) і приладів.

2 Складні роботи з монтажу лінійних споруд кабельних ліній зв'язку.

Монтаж муфт міських кабелів ємністю до 300 х 2, низькочастотних симетричних кабелів ємністю більше 14 х 4, високочастотних симетричних кабелів, газонепроникних та ізолюючих муфт з епоксидної маси. Монтаж (заряджання) розподільних коробок, боксів, розподільних шаф, кабельних ящиків і захисних смуг. Перевірка кабелів на парність. Введення свинцевого кабелю в необслуговуваний підсилювальний пункт (НПП).

3 Складні роботи з монтажу кабельних мереж.

Монтаж кінцевих заправлень і з'єднувальних муфт усіх видів на кабелях, розрахованих на напругу до 10 кВ, маслопідживлюючих агрегатів для маслонаповнених кабелів лінії. Обробляння кінців кабелів перерізом понад 70 мм2 усіма способами та їх приєднання. Виготовлення свинцевих з'єднувальних муфт. Укладання силових та контрольних кабелів (крім маслонаповнених) у траншеях, каналах, тунелях і всередині будівель (крім вибухонебезпечних зон) усіма способами без застосування кабелеукладачів. Маркування кабелів, установлювання та знімання ввідних пристроїв, роз'єднувачів та нейтралерів. Фазування та підготовка кабелів до включення. Заготовлення та складання трійникових розгалужень.

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні роботи з монтажу устаткування зв'язку, лінійних споруд кабельних ліній зв'язку та кабельних мереж.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: основи будови особливо складного устаткування та апаратури; будову електротехнічних приладів; монтажні схеми особливої складності; методи безмуфтового сполучення броні кабелів; технічні умови на здавання об'єктів в експлуатацію; способи регулювання механізмів і пересувних систем, розмічання місць установлювання устаткування, виготовлення монтажних шаблонів, прокладання та монтажу маслонаповнених і камерних кабелів, монтажу муфт симетричних кабелів великої ємності та коаксіальних кабелів, обробляння та монтажу силових і контрольних кабелів, розрахованих на напругу понад 10 кВ; правила виконання робіт у вибухонебезпечних зонах; правила пожежної та електричної безпеки; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи монтажником мереж зв'язку (будівельні роботи) 5-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Особливо складні роботи з монтажу устаткування зв'язку.

Установлювання   шаф,   стояків,   стативів,   каркасів   проміжних щитів перемикання та кросів, релейних щитів пультів, спеціальних столів, комутаторів, складних рам під устаткування тощо. Складання та установлювання антенних еквівалентів, роз'єднувального механічного блокування, перемикачів, контурних котушок, баків для охолоджування генераторних ламп, резонаторів, симетруючих пристроїв. Складання та механічне регулювання складних перемикачів. Установлювання та монтаж роздільних фільтрів і мостів додавання напруг. Монтаж концентричних фідерів та хвильоводів на підгінних і вимірювальних ділянках. Ошиновування устаткування трубками діаметром понад 20 мм і плоскими шинами з вигином на ребро або гвинтоподібно. Складання ескізів перед прокладанням пакетів кабелів. Виготовлення збірного кабелю (крім прошивання та обмотування стовбура та відводів). Прокладання та монтаж маслонаповнених і камерних кабелів, високочастотних кабелів головних фідерів антен. Виготовлення шаблонів для монтажу кабелів.

2 Особливо складні роботи з монтажу лінійних споруд кабельних ліній зв'язку.

Монтаж муфт міських кабелів ємністю більше 300 х 2, муфт коаксильних кабелів, симетруючих, конденсаторних муфт симетричних низькочастотних кабелів, газонепроникних та ізолюючих муфт із заливанням спеціальною масою та кінцевих газонепроникних коаксильних муфт (КГКМ). Безмуфтове з'єднування дротяної броні на підводних кабелях. Установлювання змонтованих підсилювальних ділянок кабелю під постійний тиск.

3Особливо складні роботи з монтажу кабельних мереж.

Розмічання трас прокладання кабелів. Прокладання кабелю у вибухонебезпечних зонах. Укладання силових та контрольних кабелів усіх типів у водоймах, маслонаповнених кабелів. Укладання кабелів усіх типів кабелеукладачем. Монтаж кінцевих заправлень та з'єднувальних муфт усіх видів на кабелях, розрахованих на напругу понад 10 кВ. Здійснення проколів у ґрунті. Сушіння, вакуумування та заповнення азотом муфт і трубопроводів. Заповнювання муфт та трубопроводів маслом. Дегазування масла в установках. Підживлення баків тиску та перемикання їх. Випробування маслопідживлювальної системи. Установлювання передавачів тиску. Монтаж приставних лінійних кабельних вводів трансформаторів, вакуумування та заповнювання їх маслом. Прогрівання кабелів при мінусових температурах.


4
СЛЮСАР БУДІВЕЛЬНИЙ З ВИГОТОВЛЕННЯ ВУЗЛІВ ТРУБОПРОВОДНИХ СИСТЕМ

(Код КП - 7239)

Інтегрована професія включає професії: слюсаря з виготовлення

вузлів і деталей технологічних трубопроводів; слюсаря з виготовлення

вузлів та деталей санітарно-технічних систем; слюсаря з виготовлення

деталей та вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря,

пневмотранспорту й аспірації

4-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує роботи середньої складності під час виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів, деталей, конструкцій і вузлів санітарно-технічних систем, деталей і вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: сортамент труб і властивості металів; типи опор і кріплення до них; будову та правила керування потоково-механізованими лініями; будову трубонарізних верстатів, верстатів для групування радіаторів; будову та принцип роботи точильних верстатів, систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту, аспірації та номенклатуру устаткування; допустимі зазори та види кромок під час складання стикових труб для зварювання; технологію виготовлення фасонних частин повітропроводів з листового металу, металопласту, вініпласту та поліетилену; способи виготовлення прямолінійних секцій трубопроводів, знежирювання деталей і труб киснепроводу, розмічання отворів у фланцях і трубах, підготовки та випробування арматури діаметром до 200 мм, усування дефектів, виготовлення ущільнювальних деталей (прокладок, сальників тощо), заправляння тангенціальних плашок, свердел і зенкерів; правила стропування трубних вузлів і блоків, гідравлічного та пневматичного випробувань, випробування окремих труб і вузлів; правила складання вузлів і вимоги до трубопроводів, розрахованих на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2); вимоги до якості систем усіх видів; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Роботи з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

Механізоване різання та нарізування труб. Обробляння кінців труб абразивним кругом на фаску. Гнуття труб діаметром від 80 до 200 мм. Насаджування фланців на труби та стикування сталевих труб діаметром від 100 до 200 мм. Набивання сальників. Складання вузлів трубопроводів діаметром до 200 мм, розрахованих на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2) з гідравлічним випробуванням. Підготовка, притирання, шабрування, гідравлічне випробування та установлювання арматури діаметром до 200 мм, розрахованої на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2). Відбортовування, розбортовування та стикування для зварювання труб з поліетилену, вініпласту, інших полімерних матеріалів, алюмінію, міді та латуні. Виготовлення деталей та елементів трубопроводів з поліетиленових, вініпластових, алюмінієвих, мідних та інших труб. Зачищання зварних швів до чистоти поверхні Rz = 40.

2 Роботи з виготовлення деталей, конструкцій і вузлів санітарно-технічних систем.

Скручування фітінгів, арматури на ущільнюванні та насухо. Ревізія та випробування арматури діаметром до 200 мм. Гідравлічне та пневматичне випробування всіх видів санітарно-технічного устаткування (окремих труб, елеваторних і водомірних вузлів тощо). Групування радіаторів. Гнуття труб діаметром більше 80 до 200 мм. Розмічання труб, прокладок, отворів на трубах і фланцях. Механізоване різання сталевих і полімерних труб, вирізання отворів на трубах і нарізання різі, механізоване перерубування чавунних каналізаційних труб. Притирання кранів, вентилів діаметром до 200 мм. Виготовлення дрібних і середніх металевих конструкцій усіх видів (кріпильні деталі, підставки, опори тощо). Набивання сальників. Виготовлення вузлів і деталей трубопроводів з полімерних труб. Виготовлення та випробування регістрів. Обв'язування ручних насосів, водомірних вузлів, обв'язування та виготовлення сушарок рушників, водонагрівачів, елеваторних вузлів, регулювальних і редукційних клапанів, обв'язування конденсаторів, радіаторних і конвекторних блоків готовими вузлами тощо. Виготовлення трапів, змивних труб, компенсаторів, радіаторних і конвекторних вузлів, повітрозбірників. Складання вузлів трубопроводів на різі. Розмічання патрубків „на сідло", гнізд для них на трубах діаметром до 50 мм. Складання вузлів з чавунних каналізаційних труб. Шабрування ущільнювальних кілець діаметром до 200 мм. Улаштовування санітарно-технічних кабін трубопроводами. Установлювання в кабіні сушарок рушників, ванн, умивальників, унітазів, комбінованого змішувача, туалетної полички, зрівнювачів електричних потенціалів. Насаджування фланців на труби та стикування труб діаметром від 100 до 200 мм. Виготовлення каналізаційних заглушок.

3 Роботи з виготовлення деталей і вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації.

Криволінійне різання листового металу, металопласту, поліетилену та вініпласту на приводних верстатах. Вальцювання циліндричних деталей з листового металу, металопласту, поліетилену та вініпласту на вальцях. Виготовлення прямих ділянок повітропроводів з металу, металопласту, поліетилену та вініпласту, бандажів, рейок, движків, відбивачів, вихлопних ковпаків, дросель-клапанів і шумоглушників усіх типів. Виготовлення нерухомих жалюзійних решіток, круглих фланців і цапф, спірально-зварних і спірально-замкових повітропроводів. Установлювання фланців на повітропроводи та фасонні частини. Комплектування систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації. Виготовлення кронштейнів, опор планок і траверс для кріплення повітропроводів. Зварювання виробів середньої складності з вініпласту та поліпласту.


5-й
розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує складні роботи під час виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів, деталей, конструкцій і вузлів санітарно-технічних систем, деталей і вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила заготовлення вузлів трубопроводів, розрахованих на умовний тиск до 9,8 МПа (100 кгс/см2), виконання гідравлічного та пневматичного випробування трубопроводів; правила складання вузлів і вимоги до трубопроводів, розрахованих на умовний тиск до 9,8 МПа (100 кгс/см2); типи опор і кріплення для них; види та будову верстатів для гнуття труб з нагріванням струмом високої частоти; типи компенсаторів; будову та правила керування напівавтоматичними лініями з виготовленням прямолінійних секцій трубопроводів з одночасним нанесенням антикорозійної ізоляції; будову та принцип роботи систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту, аспірації та номенклатуру устаткування; технологію виготовлення фасонних частин повітропроводів з листового металу, металопласту, вініпласту та поліетилену; способи стикування та відбортовування труб діаметром більше 200 мм, підготовки та випробування арматури діаметром від 200 до 400 мм; правила улаштовування санітарно-технічних трубопровідних систем у цілому; правила користування складним вимірювальним інструментом; вимоги до якості елементів систем усіх видів; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря будівельного з виготовлення вузлів трубопровідних систем 4-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Складні роботи з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

Розмічання деталей. Гнуття труб діаметром понад 200 мм. Відкочування кінців труб на конус. Насаджування фланців на труби та стики та стикування труб діаметром більше 200 до 1200 мм. Виготовлення штуцерів, трійників і секційних відводів. Гнуття труб на стиках (незалежно від діаметра) з нагріванням струмом високої частоти. Виготовлення переходів і секційних відводів. Підготовка, притирання, шабрування, установлювання арматури діаметром більше 200 до 400 мм, розрахованої на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2). Підготовка, притирання, шабрувания, гідравлічне випробування та установлювання арматури до 200 мм, розрахованої на умовний тиск понад 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2). Установлювання реперів для замірювання теплових розширень і повзучості металів. Складання вузлів трубопроводів на стендах і механізованих лініях. Складання прямолінійних секцій трубопроводів на механізованих і напівавтоматичних лініях з одночасним нанесенням антикорозійного покриття.

2 Складні роботи з виготовлення деталей, конструкцій і вузлів санітарно-технічних систем.

Виготовлення трійників, хрестовин, переходів, секційних відводів, розподільних гребінок, конденсатозбірників, гідравлічних затворів, вузлів обв'язки елеваторних і водомірних вузлів, центробіжних насосів, редукційних клапанів, чавунних секційних котлів, грязьовиків, баків, змішувачів. Гнуття труб діаметром більше 200 мм. Ревізія та випробування арматури діаметром від 200 до 400 мм. Насаджування фланців на труби та стикування труб діаметром від 200 до 1200 мм". Гнуття труб (незалежно від діаметра) з нагріванням струмом високої частоти. Складання чавунних секційних котлів у пакети. Виготовлення простих і складних шаблонів. Перевірка вузлів деталей за ескізами та зв'язування їх у пакети. Притирання арматури, шабрування ущільнювальних кілець діаметром від 200 до 400 мм. Підготовка до установлення та обв'язування теплообмінників і доводчиків. Виготовлення компенсаторів, відстійників, бойлерів та інших об'ємних деталей. Складання резервуарів високого тиску.


3 Складні роботи з виготовлення деталей і вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря,
пневмотранспорту й аспірації.

Виготовлення фасонних частин повітропроводів усіх видів, шиберів, воронок, кожухів, зонтів, дефлекторів і дифузорів, рухомих жалюзійних решіток, секторів керування дроссль-клапанів, циклонів, м'яких з'єднань. Різання копіром шаблону ланок відводів і складання їх на зик-машинах.

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні роботи під час виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів, деталей, конструкцій і вузлів санітарно-технічних систем, деталей і вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: типи фланцевих з'єднань на спеціальних прокладках (лінзових, металевих тощо) і спеціальних муфтових з'єднань (куля за конусом); правила хімічного промивання, виготовлення деталей і вузлів трубопроводів з легованих сталей, випробування санітарно-технічних систем; техніку замірювання за місцем та ескізування деталей; правила складання вузлів і вимоги до трубопроводів, розрахованих па умовний тиск більше 9,8 МПа (100 кгс/см2); способи термічного оброблення зварних стиків, підготовки та випробування арматури діаметром більше 400 мм, зварних котлів, бойлерів, калориферних установок, насосів і центральних теплових пунктів, розмічання та виготовлення пірамідальних і конусних повітропроводів та фасонних частин, контрольного складання вузлів систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря будівельного з виготовлення вузлів трубопроводних систем 5-го розряду  не менше 1 року.


ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Особливо складні роботи з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

Насаджування фланців на труби діаметром більше 1200 мм. Замірювання місць прокладання технологічних трубопроводів за місцем монтажу, складання ескізів для заготовляння та прокладання трубопроводів. Виконання холодних натягів. Укрупнювальне складання вузлів трубопроводів і блоків. Підготовка, притирання, шабрування, гідравлічне випробування та установлювання арматури діаметром більше 200 до 600 мм, розрахованої на умовний тиск більше 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2), арматури діаметром більше 600 мм незалежно від тиску або розрахованої на умовний тиск більше 9,8 МПа (100 кгс/см2) незалежно від діаметра.

2 Особливо складні роботи з виготовлення деталей, конструкцій і вузлів санітарно-технічних систем.

Виготовлення складчастих відводів і компенсаторів, вузлів з труб діаметром більше 400 мм, переходів більше 400 мм. Ревізія та випробування арматури діаметром більше 400 мм. Насаджування фланців на труби діаметром 1200 мм. Замірювання з натури та за типовими проектами. Складання ескізів для заготовляння трубопроводів з проставлянням замірних довжин. Випробування котлів. Складання котлів з окремих пакетів. Притирання, шабрування ущільнювальних кілець діаметром більше 400 мм.

3 Особливо складні роботи з виготовлення деталей і  вузлів систем    вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації.

Розмічання та виготовлення особливо складних, нестандартних повітропроводів і фасонних частин, шаблонів усіх видів. Виготовлення сепараторів, скруберів, припливних і витяжних тумб, несиметричних переходів, душуючих патрубків, повітряних завіс. Контрольне складання систем усіх видів.


5
СЛЮСАР-МОНТАЖНИК ТЕХНОЛОГІЧНИХ ТРУБОПРОВОДІВ

(Код КП-7139)

Інтегрована професія включає професії: монтажника технологічних трубопроводів та слюсаря з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів

4-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує роботи середньої складності з монтажу технологічних трубопроводів та з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: властивості металів; сортамент труб; типи опор   і   кріплення до  них; правила прокладання ідравлічного та пневматичного випробування трубопроводів діаметром до 200 мм, розрахованих на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2), монтажу устаткування зі скла та трубопроводів зі скляних труб діаметром понад 25 до 40 мм; вимоги до випробування трубопроводів із скляних труб; правила стропування трубних вузлів і блоків, гідравлічного та пневматичного випробувань, правила складання вузлів і вимоги до трубопроводів, розрахованих на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2); сигнали під час монтажу трубопроводів кранами; допуски під час приготування стиків до зварювальних робіт; допустимі зазори та види кромок при складанні стикових труб для зварювання; способи покривання труб протикорозійною ізоляцією, монтажу неметалевих трубопроводів, виготовлення прямолінійних секцій трубопроводів, знежирювання деталей і труб киснепроводу; будову та правила роботи з поршневим монтажним пістолетом; будову та правила керування потоково-механізованими лініями, трубонарізних верстатів; правила монтажу та вимоги до трубопроводів, розрахованих на умовний тиск 4 МПа (40 кгс/см2); правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за технологічно суміжною професією 3-го розряду - не менше 1 року.


ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Роботи середньої складності з монтажу технологічних трубопроводів.

Монтаж трубопроводів діаметром до 200 мм, розрахованих на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2), з гідравлічним випробуванням, устаткування зі скла і трубопроводів зі скляних труб діаметром понад 25 до 40 мм. Установлювання арматури діаметром до 200 мм, розрахованої на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2), гідравлічних та електричних приводів арматури, фасонних частин зі скла та запірної арматури. Відбортовування, розбортовування та стикування для зварювання труб з поліетилену, вініпласту, алюмінію, міді та латуні. Перерізування скляних труб на верстаті. Випробування трубопроводу зі скляних труб діаметром до 40 мм. Зачищання зварних швів під антикорозійні покриття. Зварювання поліетиленових та вініпластових труб. Виготовлення за місцем деталей елементів трубопроводів зі скла, поліетилену, вініпласту, алюмінію, міді та латуні.

2 Роботи середньої складності з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

Механізоване різання та нарізування труб. Оброблення кінців труб абразивним кругом на фаску. Гнуття труб діаметром від 80 до 200 мм. Насаджування фланців на труби та стикування сталевих труб діаметром від 100 до 200 мм. Набивання сальників. Складання вузлів трубопроводів діаметром до 200 мм, розрахованих на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2), з гідравлічним випробуванням. Підготовка, притирання, шабрування, гідравлічне випробування та установлювання арматури діаметром до 200 мм, розрахованої на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2). Відбортовування, розбортовування та стикування для зварювання труб з поліетилену, вініпласту, інших полімерних матеріалів, алюмінію, міді та латуні. Виготовлення деталей та елементів трубопроводів з поліетиленових, вініпластових, алюмінієвих, мідних та інших труб. Зачищання зварних швів до чистоти поверхні Rz = 40.


5-й
 розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує складні роботи з монтажу технологічних трубопроводів та з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила прокладання трубопроводів діаметром понад 200 до 600 мм, розрахованих на умовний тиск понад 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2), користування такелажними засобами під час виконання робіт, монтажу складного устаткування зі скла та трубопроводів зі скляних труб діаметром понад 40 мм, заготовляння вузлів трубопроводів, розрахованих на умовний тиск до 9,8 МПа (100 кгс/см2), виконання гідравлічних та пневматичних випробувань трубопроводів, монтажу трубопроводів, складання вузлів; види і будову верстатів для гнуття труб з нагріванням струмом високої частоти; вимоги до трубопроводів, розрахованих на умовний тиск до 9,8 МПа (100 кгс/см2); будову та правила керування напівавтоматичними лініями з виготовлення прямолінійних секцій трубопроводів з одночасним нанесенням антикорозійної ізоляції; типи опор і кріплень для них, компенсаторів; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-монтажника технологічних трубопроводів 4-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Складні роботи з монтажу технологічних трубопроводів.

Розмічання місць прокладання трубопроводів. Установлювання штуцерів, трійників, секційних відводів, П-подібних, сальникових та лінзових компенсаторів діаметром до 400 мм, арматури діаметром понад 200 до 400 мм, розрахованої на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2), та діаметром до 200 мм, розрахованої на умовний тиск понад 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2), реперів для вимірювання теплових розширень та повзучості металу, гідравлічних та електричних приводів арматури. Стикування труб діаметром понад 200 до 1200 мм з фланцями. Монтаж трубопроводів діаметром понад 200 мм, розрахованих на умовний тиск понад 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2), та діаметром понад 200 до 400 мм, розрахованих на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2), скляних трубопроводів діаметром понад 40 мм, фасонних частин та арматури на лініях скляних трубопроводів. Складання гумованих, пластмасових трубопроводів. Випробування змонтованого трубопроводу зі скляних труб діаметром понад 40 мм. Виконання такелажних робіт.

2 Складні роботи з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

Розмічання деталей. Гнуття труб діаметром понад 200 мм. Відкочування кінців труб на конус. Насаджування фланців на труби та стики та стикування труб діаметром більше 200 до 1200 мм. Виготовлення штуцерів, трійників і секційних відводів. Гнуття труб на стиках (незалежно від діаметра) з нагріванням струмом високої частоти. Підготовка, притирання, шабрування, установлювання арматури діаметром більше 200 до 400 мм, розрахованої на умовний тиск до 4 МПа (40 кгс/см2). Підготовка, притирання, шабрування, гідравлічне випробування та установлювання арматури до 200 мм, розрахованої на умовний тиск понад 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2). Установлення реперів для замірювання теплових розширень і повзучості металів. Складання вузлів трубопроводів на стендах і механізованих лініях. Складання прямолінійних секцій трубопроводів на механізованих і напівавтоматичних лініях з одночасним нанесенням антикорозійного покриття.

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує особливо складні роботи з монтажу технологічних трубопроводів та з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: типи фланцевих з'єднань на спеціальних прокладках (лінзових, металевих тощо) та спеціальних муфтових з'єднань (куля по конусу); правила прокладання трубопроводів, розрахованих на умовний тиск понад 9,8 МПа (100 кгс/см2), хімічного промивання, монтажу трубопроводів з легованих сталей, розбивання траси, прокладання осей трубопроводів за кресленнями та макетами, монтажу особливо складного устаткування зі скла, виготовлення деталей і вузлів трубопроводів з легованих сталей, складання вузлів; вимоги до трубопроводів, розрахованих на умовний тиск понад 9,8 МПа (100 кгс/см2); техніку вимірювання за місцем та виконання ескізів деталей; методи монтажу трубопроводів блоками; способи термооброблення зварних стиків; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Неповна вища освіта (молодший спеціаліст), без вимог до стажу роботи. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря-монтажника технологічних трубопроводів 5-го розряду  не менше 1 року.

ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1 Особливо складні роботи з монтажу технологічних трубопроводів.

Установлювання П-подібних, сальникових та лінзових компенсаторів діаметром понад 400 мм, арматури діаметром від 200 до 600 мм, розрахованої на умовний тиск понад 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2), діаметром понад 600 мм незалежно від тиску, на який вона розрахована, або розрахованої на умовний тиск понад 9,8 МПа (100 кгс/см2) незалежно від діаметра, дистанційних приводів арматури. Вимірювання місць прокладання технологічних трубопроводів за місцем монтажу, складання ескізів для заготовляння та прокладання трубопроводів. Зварювання скляних труб. Монтаж трубопроводів діаметром понад 200 до 600 мм, розрахованих на умовний тиск понад 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2), діаметром понад 600 мм незалежно від тиску, на який вони розраховані, трубопроводів, розрахованих на умовний тиск понад 9,8 МПа (100 кгс/см2), незалежно від діаметра, трубопроводів укрупненими блоками, скляної апаратури, вакуумних випарних апаратів, циркуляційних апаратів тощо. Обв'язування трубопроводами щитів керування та устаткування за макетами. Виконання холодних натягів.

2 Особливо складні роботи з виготовлення вузлів і деталей технологічних трубопроводів.

Насаджування фланців на труби діаметром більше 1200 мм. Замірювання місць прокладання технологічних трубопроводів за місцем монтажу, складання ескізів для заготовляння та прокладання трубопроводів. Виконання холодних натягів. Укрупнювальне складання вузлів трубопроводів і блоків. Підготовка, притирання, шабрування, гідравлічне випробування та установлювання арматури діаметром більше 200 до 600 мм, розрахованої на умовний тиск більше 4 до 9,8 МПа (40 до 100 кгс/см2), діаметром більше 600 мм незалежно від тиску або розрахованої на умовний тиск більше 9,8 МПа (100 кгс/см2) незалежно від діаметра.

6 МАШИНІСТ МАШИНИ ДЛЯ НАНЕСЕННЯ

ПЛІВКОУТВОРЮВАЛЬНОЇ РІДИНИ*

(Код КП 8290.2)

6-й розряд

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує машиною для нанесення плівкоутворювальної рідини іноземного виробництва з програмним забезпеченням та застосуванням системи спостереження за дотриманням напрямку руху машини під час будівництва та ремонту автомобільних доріг різного призначення, аеродромів, інших лінійних та площинних об'єктів. Виконує щозмінне технічне обслуговування машини, бере участь у її плановому запобіжному ремонті.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову, принцип роботи, технічні характеристики машини, якою керує; правила експлуатації, технічного обслуговування і ремонту;  правила   програмного  керування   та  основи  роботи  з  комп'ютером;

Внимание! Это не полная версия документа. Полная версия доступна для скачивания.