Email
Пароль
?
Войти Регистрация


Типові норми часу на роботи з механізованого прибираня та санітарного очищення населених пунктів

Название (рус.) Типичные нормы времени на работы из механизированного прибираня и санитарной очистки населенных пунктов
Кем принят Держком України по житлово-комунальному господарству
Тип документа Норми
Дата принятия 12.09.1997
Статус Действующий
Скачать этот документ могут только зарегистрированные пользователи в формате MS Word




 






ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОМУ ГОСПОДАРСТВУ

Інститут перепідготовки, підвищення кваліфікації кадрів, наукових

досліджень економіки житлово-комунального господарства

"Комунекономіка" Держжитлокомунгоспу України

ТИПОВІ НОРМИ ЧАСУ

НА РОБОТИ З МЕХАНІЗОВАНОГО ПРИБИРАННЯ ТА САНІТАРНОГО ОЧИЩЕННЯ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ

Затверджені наказом Державного Комітету України по житлово-комунальному господарству

від 12.09.1997 року № 71

Київ 1997


Типові норми часу на роботи з механізованого прибирання і санітарного очищення населених пунктів розроблені Інститутом перепідготовки, підвищення кваліфікації кадрів, наукових досліджень економіки житлово-комунального господарства «Комунекономіка» Держжитлокомунгоспу України.

Виконавці: Короткий Г.І., Марочко В.Г., Гусєв М.П., Гаплевська Л.І., Ткаченко Л.В.

Редактор: Ященко Н.Г.


1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА

1.1. Ці Типові норми часу рекомендуються для нормування праці робітників, які займаються виконанням робіт, що пов'язані з механізованим прибиранням і санітарним очищенням населених пунктів.

1.2. В основу розробки типових норм покладено: технічні характеристики машин; фотохронометражні спостереження; технічні розрахунки;

результати аналізу організації праці,

1.3. Норми часу подано в людино-годинах на одиницю обсягу роботи, що вказана в нормативних таблицях збірника.

1.4. При розробці норм враховані витрати часу на підготовчо-завершальну роботу, відпочинок і особисті потреби у таких розмірах:

Таблиця 1

Категорії витрат робочого часу

Індекс

Час за професіями, % оперативного часу

Водій автомобіля, тракторист, машиніст автогрейдера, бульдозера

вантажник

1 . Підготовчо-завершальна робота

ПЗ

4,3

2

2. Відпочинок і особисті потреби

ВОП

10

11

Час на підготовчо-завершальну роботу містить витрати часу на отримання завдання і вказівок щодо виконання робіт, заправку спецмашин пальним і мастильними матеріалами, запуск двигуна, огляд, перевірку технічного стану спецмашин, оформлення дорожніх документів, паркування спецмашин на відведене місце.

1.5. Розрахунки норм часу (Н), що містяться у збірнику, виконані за формулами:

на машинні види робіт

де А погодинна теоретична продуктивність машин;

  коефіцієнт корисного часу машин; на ручні види робіт

Н = Топ х К,

де Топ оперативний час на одиницю продукції, люд.-год.;

К  коефіцієнт, що враховує витрати часу на підготовчо-завершальну роботу, відпочинок і особисті потреби та час перерв, які пов'язані з технологією і організацією робіт, відсоток до оперативного часу.

1.6. Витрати часу на пробіг спецмашин до місця забору води завантаження інертних матеріалів та реагентів, до місця навантаження і розвантаження побутових відходів та мулу, з однієї дільниці робіт на іншу, від гаража до місця проведення робіт і назад встановлені з урахуванням середньої швидкості руху спецмашин у місті та за його межами і наведені у табл. 2.

Таблиця 2

Норми часу на пробіг спецмашин

Характеристика доріг (тип дорожнього покриття)

Середня розрахункова швидкість пробігу, км/год.

Норма часу на 1 км пробігу, год.

1

2

3

1 При роботі за містом:

дороги із вдосконаленим покриттям (асфальтобетонні, цементно-бетонні, брущаті, гудроновані, клінкерні);

42

0,0262

дороги з твердим покриттям (бруківка, щебеневі, гравійні і ґрунтові)

33

0,0333

2. При роботі в місті незалежно від типу дорожнього покриття для роботи спецмашин, змонтованих на шасі автомобіля: ГАЗ-53 А, ГАЗ-51; 3ІЛ-130, КамАЗ-53213;

26

0,0423

МАЗ-500 А; МАЗ-5334

24

0,0458

3. При роботі в місті або за містом: незалежно від типу дорожнього покриття для

18

0,0610

спецмашин, змонтованих на тракторах, і для бульдозерів

8

0,1373

1.7. Нормативний час на переїзд вантажників встановлюється виходячи з норм часу на 1 км пробігу спецмашин (див табл. 2).

1.8. Наведені у збірнику межі числових значень, у яких вказано "до", слід розуміти включно.

1.9. Найменування професій і розряди робітників у цьому збірнику наведені відповідно до Класифікатора професій (ДК 003-95) затвердженого Держстандартом України від 27 липня 1995 р № 257.

1.10. На роботи, що виконуються з використанням спецмашин, які не передбачені збірником, встановлюються місцеві норми.

Зразок розрахунку витрат часу на пробіг автомобіля дорогами міста і за містом

Згідно із затвердженим на підприємстві маршрутним графіком дальність вивезення твердих побутових відходів з домоволодінь на полігон сміттєвозом М-30 на шасі автомобіля ГАЗ-53А становить 16 км, у тому числі дорогами міста  9 км і за містом (дорогою з вдосконаленим покриттям)  7 км.

Витрати часу на пробіг автомобіля в один кінець (Т) визначаються за формулою.

де і   відповідні норми часу на один км пробігу за табл.2;

 і   відстань пробігу відповідно у місті і за містом. Підставляючи у формулу числові значення відстаней і норми часу пробігу, отримаємо

години

2. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБІТ 

2.1. Загальні положення

  1.  Типові норми часу розроблені з урахуванням раціональної організації прибирання території, максимального використання вантажопідйомності та місткості сміттєвозів, асенізаційних машин, а також продуктивності підмітально-прибиральних і поливально-мийних машин, дотримання правил охорони праці і техніки безпеки.
  2.  З метою поліпшення організації робіт з механізованого прибирання і видалення побутових відходів територію населених місць поділяють на дільниці, кожна з яких обслуговується механізованою колоною, що забезпечує виконання усіх видів робіт за встановленою технологією.

2.1.3. Організація прибирання території дільниці повинна передбачати чітке виконання робіт з кожної технологічної операції. Дільницю, що обслуговують, поділяють на маршрути, за кожним з яких закріплюють певне число машин.

Для кожної машини складають маршрутну карту, тобто графічне вираження шляху прямування машин, послідовність і періодичність виконання тієї чи іншої технологічної операції. Маршрути складають так, щоб звести до мінімуму холості пробіги машин. При зміні місцевих умов маршрути коригуються.

2.1.4. При виконанні всіх робіт що пов'язані з прибиранням територій і видаленням побутових відходів необхідним є дотримання правил безпеки і виробничої санітарії.

2.2. Літнє прибирання

2.2.1. Підмітання  основна операція літнього прибирання. В основному підмітають лотки вулиць, резервні зони осьових частин широких вулиць, перехрестя, місця зупинок громадського транспорту, майдани.

Підмітання виконується у такому порядку: в першу чергу підмітають лотки на вулицях з інтенсивним рухом і маршрутами громадського транспорту, в другу  лотки вулиць із середньою інтенсивністю руху.

Тротуари перед підмітанням лотків повинні бути прибрані.

Одна підмітально-прибиральна машина захоплює прилеглу до тротуару смугу дороги, на якій в основному скупчується сміття. Що ж до прибирання майданів, то його можна виконувати колоною підмітально-прибиральних машин, які рухаються єдиним фронтом з виступом 10-20 м, перекриваючи смуги, що підмітаються, не менш ніж на 0,5 метра.

Прибирання сміття з важкодоступних місць виконується допоміжним підбирачем встановленим на спецмашині КО-309.

2.2.2. Миття проїжджої частини виконують на вулицях що мають удосконалене покриття і водоприймальні колодязі або ухили, які забезпечують стікання води.

Миття проїздів завширшки до 12 м виконує одна машина: спочатку миють один бік, потім інший. Миття доріг з шириною проїжджої частини понад 12 м виконує колона поливальних машин. Перша машина захоплює при поливанні осьову лінію дороги, решта йдуть єдиним фронтом з виступом 10-20 метрів. Перекриття вимитих смуг повинне бути від 0,5 до 1 метра.

Миття проїздів з однобічним рухом транспорту виконують в один бік у напрямі до лотка тротуару.

Миють проїжджу частину доріг у період найменшої інтенсивності руху транспорту. Миття у денний час допускається у виняткових випадках, безпосередньо після дощу.

Миття лотків допускається на вулицях що мають зливову каналізацію, добре спрофільовані лотки та ухили.

2.2.3. Заправка поливально-мийних машин водою виконується з міського водогону або водойм.

2.2.4. Очищання відстійників колодязів зливової каналізації провадиться один раз весною, потім  в разі намивання мулу (від двох до чотирьох разів на сезон). Доцільно виконувати почергове очищання всіх колодязів послідовно уздовж траси руху мулососа.

2.3. Зимове прибирання

2.3.1 Снігоочищення  основна операція зимового прибирання. Видалення снігу з дорожніх покриттів найчастіше здійснюють підмітанням і згрібанням його плужно-щітковими снігоочищувачами.

При невеликих снігопадах сніг збирають і підмітають одночасно. При інтенсивних снігопадах операцію снігоочищення можна обмежити одним згрібанням після закінчення снігопаду слід виконувати завершальне підмітання. У безсніжні дні здійснюють патрульне підмітання шляхових покриттів.

Кількість снігоочищувачів, які працюють на вулиці, залежить від ширини проїжджої частини. При роботі колони плужно-щіткових снігоочищувачів на вулицях з двобічним рухом перша машина робить прохід по осі проїзду, а наступні рухаються з виступом. При цьому смуга, що очищена машиною, яка їде попереду, повинна перекриватись наступною на 0,5 1 метр.

2.3.2.  Снігоочищення може також здійснюватись із застосуванням хімічних речовин. Воно передбачає такі етапи: витримування, обробку дорожніх покриттів хімічними речовинами, інтервал, згрібання і змітання снігу.

Місця, що мають підйоми, спуски і криві малого радіусу, обробляють піщано-соляною сумішшю.

Хімічні матеріали слід рівномірно розподілити по всій площі проїжджої частини відповідно до встановленого режиму снігоочищення.

2.3.3. У періоди з важкими метеорологічними умовами (значні снігопади та завірюхи) для снігоочищення застосовують бульдозери та автогрейдери. Роботи виконуються разом з роторними снігоочищувачами, які підчищають снігові вали, сформовані бульдозером і автогрейдером.

2.3.4. Вивезення ущільненого снігу і льоду  одна з операцій зимового прибирання Поверхню затверділого снігу або льоду обробляють хімічними речовинами для наступного сколювання. Вилучати затверділий сніг або лід треба відколювачем або автогрейдером через 3-5 годин після розсипання реагентів. Якщо шар льоду або затверділого снігу становить понад 20 мм, обробку і сколювання слід здійснювати за кілька проходів.

Сніг та скол, зібрані у вали та купи, вантажать на автотранспорт і вивозять до спеціально призначених місць.

При навантажуванні снігу автонавантажувач повинен рухатись уздовж лотка дороги у напрямі протилежному рухові громадського транспорту. Самоскид що знаходиться під навантаженням, слід подавати заднім ходом услід за навантажувачем, щоб після завантаження він міг рухатися, не перетинаючи потік транспорту.

У процесі роботи біля навантажувача повинен знаходитись черговий, який за допомогою мегафона подає команду водіям, не допускає пішоходів у зону дії робочих органів снігонавантажувача і відповідає за безпеку робіт у зоні.

2.4. Санітарне очищення

2.4.1. Збирання й вивезення твердих і рідких побутових відходів відповідно до санітарно-гігієнічних вимог здійснюють дотримуючись планово-регулярної системи, згідно із затвердженими графіками.

Періодичність вивезення побутових відходів встановлює санепідемстанція виходячи з місцевих умов, відповідно до правил утримання територій населених місць.

2.4.2. На об'єктах, що повинні обслуговуватися, мають бути створені необхідні умови для збирання відходів і роботи спецавтотранспорту.

2.4.3. Режим роботи спецмашин встановлюють виходячи з умов щоденної експлуатації машин.

2.4.4. Побутові відходи вивозять за маршрутними графіками, що передбачають послідовний порядок пересування спецмашин. Графіки роботи, затверджені керівником підприємства, видаються водіям.

  1.  Порядок збирання та вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) визначається місцевими умовами.

Основні системи збирання та вивезення ТПВ:

а) система замінних сміттєзбірників (контейнерна):

• ТПВ вивозять з території домоволодінь у місця знешкодження у стаціонарних металевих контейнерах місткістю 0,75 м3 сміттєвозом М-30, а натомість залишають порожні чисті контейнери. При системі замінних контейнерів контейнери закріплюються за власниками;

б) система незамінних сміттєзбірників:

• ТПВ з контейнерів перевантажують у сміттєвоз, а самі контейнери залишають на місці. Для роботи за такою системою застосовують сміттєвози КО-413, КО-404, КО-415, спеціальне обладнання яких забезпечує механічне завантаження ТПВ з стаціонарних контейнерів місткістю 0,75 м3 у кузов сміттєвоза.

2.4.6. При ручному завантаженні ТПВ застосовують сміттєвози 53М. У ці сміттєвози ТПВ завантажують переносними сміттєзбірниками місткістю до 0,1 м3.

2.4.7. Рідкі побутові відходи накопичуються у вигрібній ямі і вивозяться періодично в міру її наповнення.

3 НОРМАТИВНА ЧАСТИНА

3.1. Літнє прибирання

3.1.1. Підмітання вулиць і майданів підмітально-прибиральними машинами

Склад роботи. Наповнення бака водою. Підмітання лотків резервної зони проїжджої частини вулиць і майданів із зволоженням. Вивантаження змету з бункера.

Професія: водій автомобіля.


Таблиця 3

Марка машини

Тип Базового шасі

Норма часу на підмітання однією машиною, люд.-год.

Номер

нормативу

1 км лотків

10000м2 проїжджої вулиць і майданів

Мінімальна робоча

швидкість,

км/год

Максимальна робоча швидкість,

км/год

Діапазон мінімальної робочої швидкості,

км/год

Діапазон максимальної робочої

швидкості,

км/год

1

2

3

4

5

6

7

КО-304 

ГАЗ-53А 

0,195

6

0,146

8

0,548

9,3-10,5

0,380

12,0-16,5

1

КО-309 

ГАЗ-53А 

0,205

5,7

0,146

8

0,529

9,3-10,5

0,371

12,0-16,5

2

ПУМ-90 

ГАЗ-3307 

0,195

6

0,146

8

0,536

9,8-100

0,366

12,0-17,0

3

ПУМ-93 

ҐАЗ-3307 

0,205

5,7

0,146

8

0,536

9,8-10,0

0,366

12,0-17,0

4

ГАЗ-33072 

ГАЗ-33075 

ГАЗ-6631 

ПУМ-93-1 

ЗІЛ-431412 

0,208

5,6

0,146

8

0,558

8,9-10,0

0,393

12,0-170

5

ЗІЛ-433362 

ПУМ-93-3 

ГАЗ-3309 

0,205

5,7

0,146

8

0,558

9,0-10,0

0,336

12,0-170

6

ПУМ-1 

ГАЗ-3309 

0,205

5,7

0,146

8

0,559

9,0-10,0

0,340

12,0-16,5

7

ГАЗ-3307 

Індекс

а

б

в

г

Примітка.

1 При підмітанні проїжджої частини вулиць та майданів колоною машин до норм часу застосовують коефіцієнт 1,2.

2 При підмітанні двома лотковими щітками до норм часу застосовують коефіцієнт 0,8.

3.1.2. Прибирання сміття допоміжним підбирачем підмітально-прибиральної машини.

Склад роботи. Встановлення машини для прибирання важкодоступних місць і розвантаження. Керування механізмом при розвантаженні.

Переведення допоміжного підбирача в робоче положення. Відкривання і закривання заслінки основного підбирача кришок урн, різноманітних сміттєзбірників, решіток під деревами. Прибирання важкодоступних місць, куп сміття й опалого листя. Підбирання і навантаження крупних предметів. Переведення допоміжного підбирача в транспортне положення. Очищення бункерів від змету при розвантаженні.

Професії: водій автомобіля, вантажник.

Таблиця 4

Марка машини

Тип базового

шасі

Норма часу на прибирання сміття з важкодоступних місць

Номер нормативу

урни, різноманітні сміттєзбірники, м3

решітки під деревами, зупинки громадського транспорту тощо, 10м2

для водія

для вантажника

для водія

для вантажника

1

2

3

4

5

6

7

КО-309

ГАЗ-53А

0,769

0,769

0,297

0,297

Індекс

а

б

в

г

3.1.3. Миття та поливання вулиць і майданів поливально-мийними машинами

Склад роботи. Наповнення цистерн водою. Миття та поливання вулиць і майданів.

Професії: водій автомобіля, тракторист.


Таблиця 5

Марка машини

Тип базового шасі

Норма часу на миття однією машиною

Норма часу на поливання однією машиною

Номер нормативу

Мінімальна робоча швидкість, км/год

Діапазон максимальних робочих швидкостей, км/год

Мінімальна робоча швидкість, км/год

Діапазон максимальних робочих швидкостей, км/год

На 10км пробігу

На 10000м2

площі

На 10км пробігу

На 10000м2

площі

На 10км пробігу

На 10000м2

площі

На 10км пробігу

На 10000м2

площі

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

КО-713-01 

ЗІЛ-431412

ЗІЛ-431812 

3,28

до 10

0,39

до 10

2,47

18-20

0,29

18-20

1,81

20

0,045

20

1,44

28-30

0,025

28-30

1

КО-806-02 

КамАЗ-4925 

3,01

до 10

0,35

до 10

2,27

18-20

0,27

18-20

1,81

20

0,045

20

1,44

28-30

0,025

28-30

2

МДК-133Г4 МДК-133Д4 

ЗІЛ-133Г4

ЗІЛ-133Д4 

3,01

до 10

0,35

до 10

2,27

18-20

0,27

18-20

1,81

20

0,045

20

1,44

28-30

0,025

28-30

3

КДМ-130 

ЗІЛ-130 

3,65

7,5

0,48

7,5

2,79

10

0,35

10

2,18

20

0,061

20

1,65

28-30

0,032

28-30

4

ПМ-130 

ЗІЛ-130 

3,75

7,5

0,47

7,5

2,79

10

0,35

10

2,24 

10

0,149

20

1,70 

до 20

0,047

до 20

5

КО-002 

ЗІЛ-130 

3,48

до 10

0,41

до 10 

2,59

18-20

0,32

18-20

2,18

20

0,61

20

1,65

28-30

0,028

28-30

6

ПМ-138А 

ЗІЛ-130 

3,65

7,5

0,46 

7,5

2,79

10

0,35

10

2,24 

10

0,149

20

1,70 

до 20

0,047

до 20

7

КО-705 

Т-40 

5,43

5

1,08

5

3,45

10

0,69

10

3,88 

до 10

0,298

до 10

3,88 

до 20

0,293

до 10

8

Індекс

а

б

в

г

д

е

ж

з

Примітка. Норми для миття лотків відповідають нормам індексу «а»


3.1.4. Очищання відстійників колодязів зливової каналізації мулососом

Склад роботи. А. Для водія автомобіля. Наповнення цистерни мулососа водою. Встановлення мулососа біля колодязя, очищання відстійника колодязя мулососом, зливання мулу.

Б. Для вантажника. Відкривання кришки або решітки колодязя. Огляд колодязя і спускання в нього всмоктувального шланга. Спостереження за заповненням грязевого відсіку. Піднімання всмоктувального шланга і закривання кришки або решітки колодязя. Очищання грязевого відсіку, промивання цистерни і шланга.

Професії: водій автомобіля, вантажник.

Таблиця 6

Марка машини

Тип базового

шасі

Кількість зупинок для завантаження повної місткості цистерни мулососа

Норма часу на 10 км пробігу однієї машини

Номер нормативу

для водія

для вантажника

ЗІЛ-980 

ЗІЛ-130 

1 

0,511 

0,511 

1 

2 

0,590 

0,590 

2 

3 

0,669 

0,669 

3 

4 

0,746 

0,746 

4 

КО-510 

ЗІЛ-431412 

1 

0,728 

0,728 

5 

2 

0,841 

0,841 

6 

3 

0,953 

0,953 

7 

4 

1,063 

1,063 

8 

5 

1,173 

1,173 

9 

Внимание! Это не полная версия документа. Полная версия доступна для скачивания.