Email
Пароль
?
Войти Регистрация
Поиск 


Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Розділ 1. Керівники, професіонали, фахівці ( Розділ 1 ) (Справочник квалификационных характеристик профессий работников. Раздел 1. Руководители, профессионалы, специалисты)

Название (рус.) Справочник квалификационных характеристик профессий работников. Раздел 1. Руководители, профессионалы, специалисты
Кем принят Держбудівництва та архітектури
Тип документа Довідник
Рег. номер Розділ 1
Дата принятия 13.10.1999
Дата внесения изменений 01.01.1970
Статус Действующий
Документ предоставляется совершенно бесплатно, без СМС или другой скрытой оплаты.
Скачивание доступно только зарегистрированным пользователям.
Зарегистрируйтесь сейчас и получите свободный доступ ко всей базе документов - ДСТУ, ГОСТ, ДБН, Снип, Санпин




Скачать документ бесплатно!


Предварительный просмотр:

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ДОВІДНИК

кваліфікаційних характеристик професій працівників

Випуск 64

Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення

Розділ 1. Керівники, професіонали, фахівці

Київ 1999


УДК 331.542:69,007] (035)

БК 65.240 я2 Д 58

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64 "Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення". Розділ І "Керівники, професіонали, фахівці". - Київ: УкрНДЦ "Екобуд", 1999. - 68 с. ISBN 966-95409-0-9.

РОЗРОБЛЕНО Українським науково-дослід­ним Центром економіки будівництва "Екобуд".

ЗАТВЕРДЖЕНО і ВВЕДЕНО в дію з 1 січня 2000 року наказом Державного комітету будівницт­ва, архітектури та житлової політики України від 13 жовтня 1999 р. № 249.

ПОГОДЖЕНО з Міністерством праці та со­ціальної політики України 5 липня 1999 року № 15-2324.

РОЗРОБНИКИ фахівці УкрНДЦ "Екобуд": канд. екон. наук, Голодець І.В., Янчуковська Л.Г., Капітоненко М.О.; Загура Т.Г., Гориня Т.Б. (ком­п'ютерний набір); за редакцією Домашевської О.В.

У   розробці   брали   участь   фахівці: Беркута А.В., Шарапова Т.О. (Держбуд України); Данченко M.I. (корпорація "Укрметротунельбуд"); Заєць В.М. (корпорація "Укрбуд").


ISBN 966-95409-0-9


УкрНДЦ "Екобуд", 1999.

Перегляд, розроблення, зміни, доповнення.


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

" 13 " 10 1999 p.                                                 м.Київ                                                         № 249

Про затвердження Розділів І, III та IV Довідника кваліфіка­ційних характеристик професій працівників (Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будів­ництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціаль­ного призначення)

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 13.03.95 № 4639/17 до листа Мінпраці України від 06.03.95 № 07-771 про розроблення кваліфікаційних характе­ристик працівників

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Розділи І, III, IV Довідника квалі­фікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будів­ництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціаль­ного призначення), розроблених Українським науково-дослід­ним центром "ЕКОБУД" і схвалених колегією Держбуду Ук­раїни та ввести їх в дію з 01.01.2000 року.

2. З введенням в дію Розділу І "Керівники, професіо­нали, фахівці" та Розділу III "Робітники. Будівництво метро­політенів, тунелів та підземних споруд спеціального призна­чення" визнати такими, що втратили чинність на території України постанови колишнього Держбуду СРСР від 3 липня 1987 року № 131 "Об утверждении квалификационных харак­теристик должностей руководителей, специалистов и служа­щих строительных организаций" та Держкомпраці СРСР від 17 липня 1985 року № 225/15-87 щодо розділу "Строительст­во метрополитенов, тоннелей и подземных сооружений спе­циального назначения". Розділ IV "Ремонт, експлуатація та утримання автомобільних доріг" - розроблено і введено впер­ше.

3. Управлінню економічного аналізу, зміни форм влас­ності та ринкової інфраструктури разом з Центром "ЕКО-БУД" забезпечити доведення інформації про затвердження вказаних Розділів Довідника до зацікавлених організацій.

Голова Комітету                                     В. М. Гусаков


ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

ДОВІДНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ПРОФЕСІЙ ПРАЦІВНИКІВ (Витяг з Випуску 1 ДКХП)

1. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі - Довідник) є систематизований за видами економічної діяльності збірник описів професій, які наведені в Класифікаторі професій (ДК 003-95).

Довідник містить показники та ознаки, які зближують його з методологічної, методичної та нормативно-практичної сторін з національними виданнями такого спрямування ін­ших країн, а також враховує рекомендації виконавчих орга­нів Міжнародної організації праці і Співдружності незалеж­них держав.

2. Довідник складається з випусків і розділів випусків, які згруповані за основними видами економічної діяльності, виробництва та робіт.

Кожен випуск або розділ випуску містить обов'язкові частини, співвідносні з розділами класифікації професій за Класифікатором професій, а саме: "Керівники", "Професіона­ли", "Фахівці", "Технічні службовці", "Робітники". Зміст ви­пуску або розділу випуску складається із "Вступу", "Ква­ліфікаційних характеристик", вміщених в абетковій послідов­ності з порядковими номерами, а також допоміжних покаж­чиків переліків професій і діапазонами розрядів.

3. Кваліфікаційна характеристика професії працівника має такі розділи: "Завдання та обов'язки", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги", "Спеціалізація", "Приклади робіт".

3.1. Розділ "Завдання та обов'язки" подає опис робіт, властивих для даної професії. Для визначення професійних завдань та обов'язків застосовані посилання на галузь необ­хідних знань, устаткування, машини, інструмент, сировину, матеріали, деталі, продукцію та послуги.

3.2. Розділ "Повинен знати" містить описи знань, умінь, навичок, методів і прийомів безпечного виконання робіт, засвоєння і застосування яких є обов'язковим. У ціло­му галузі знань і способи реалізації робіт тісно пов'язуються з напрямами необхідної для цього освіти, практичною підготов­кою у вигляді професійної спеціалізації відповідно до досяг­нень науки, техніки, технологій, організації праці на вироб­ництві чи у сфері послуг.

3.3. У розділі "Кваліфікаційні вимоги" визначено рі­вень спеціальної підготовки працівника, який необхідний для виконання покладених на нього обов'язків, і вимоги до стажу роботи.

Для професійної групи "Керівники" встановлено три типи вимог, обов'язкових для керівників первинних підрозді­лів, керівників структурних підрозділів вищого рівня, керів­ників підприємств, установ, організацій.

Для професійної групи "Професіонали" використо­вуються два типи вимог - для 4-х і 5-ти рівнів професійного групування. Різниця між ними полягає в тому, щоб раціо­нально використати грунтовно підготовлених працівників з освітньо-кваліфікаційними рівнями "спеціаліст" і "магістр". Саме для цього запроваджено 4 і 5 рівнів кваліфікаційних категорій. Даний тип кваліфікаційних вимог стосується розробників у складі груп наукових співробітників, а також професіоналів із різних галузей науки і практики, які зайняті на складних і відповідальних роботах.

Для професійної групи "Фахівці" (техніки) діють три рівні кваліфікаційних категорій.

Професійна група "Технічні службовці" включає про­фесії, що вимагають повної загальної середньої та професійно-технічної освіти або повної загальної середньої освіти та кур­сового професійно-технічного навчання, курсового чи індиві­дуального навчання на виробництві, у сфері послуг.

Професійна група "Робітники" містить вимоги до вико­навців щодо складності виконуваних робіт та необхідних знань. Кваліфікаційні характеристики вищих розрядів не пов­торюють вимоги кваліфікаційних характеристик нижчих роз­рядів.

3.4. Розділ "Спеціалізація" подає дані про похідні наз­ви професій, характеристики робіт, галузеву віднесеність, а також посилання на товари, послуги, устаткування, механіз­ми та інструменти, які вказують на особливості застосування професії.

3.5. У розділі "Приклади робіт" наводяться назви робіт і пов'язаних з ними машин і устаткування, безпечних та не­шкідливих умов виконання зазначених робіт, засобів осна­щення технологічних процесів.

Розділ "Приклади робіт" розробляється для розрізнен­ня складу і переліків робіт за кваліфікаційними розрядами (категоріями) або у випадках, коли зміст розділу "Завдання та обов'язки" викладений у скороченому чи загальному варіанті.

4. Довідник є нормативним документом, обов'язковим у питаннях управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.

Довідник призначений для таких цілей:

а) розроблення стратегії і програм соціально-економіч­ного розвитку суспільства з урахуванням змін у професійно-кваліфікаційному складі і структурі зайнятих працівників, реалізація державної політики зайнятості населення;

б) планування професійних перетворень у характерис­тиках робочої сили;

в) якісного аналізування стану попиту на професійно підготовлену робочу силу;

г) визначення особливостей ринків праці;

г) ведення документації про укладення трудового дого­вору (прийняття на роботу), професійне просування, переве­дення на іншу роботу, відсторонення від роботи, припинення і розірвання трудового договору;

д) кваліфікаційних випробувань з метою оцінювання повноти, відповідності змісту та якості виконання робіт пра­цівником певної професії відповідного розряду (категорії) з урахуванням вимог охорони праці;

е) визнання кваліфікаційного статусу працівника;

є) розподілу робіт за складністю, відповідальністю і стажем праці, необхідною освітою і професійною підготовкою працівників;

ж) організації і ведення виробничих процесів;

з) застосування в навчальній, нормативно-технічній, технологічній та сертифікаційній документації, процесах роз­роблення і впровадження продукції у виробництво;

и) присвоєння і підвищення кваліфікаційних розрядів (категорій) за професією відповідно до оволодіння особою пев­ним обсягом знань та робіт у закладі освіти або на виробницт­ві чи у сфері послуг за результатами кваліфікаційної атеста­ції;

і) організації навчально-виховного процесу в закладах освіти, які готують працівників за професіями відповідних ос-вітньокваліфікаційних рівнів;

й) переписів, наукових досліджень, обстежень, опиту­вань, анкетувань тощо, які стосуються або включають питан­ня професійно підготовленої робочої сили, а також для ста­тистичних узагальнень;

к) порівняння назв, змісту і поширеності робіт за про­фесією і кваліфікацією цього Довідника й аналогічних довід­ників інших країн для практичних професійних завдань.

5. Довідник застосовується як базовий елемент орга­нізації оплати праці разом із тарифними сітками (схемами посадових окладів), тарифними розрядами, тарифними став­ками та коефіцієнтами (міжкваліфікаційними співвідношен­нями), які утворюють тарифну систему оплати праці. Тарифі­каційні процедури встановлюються і регулюються законодав­ством України, генеральною, галузевими, регіональними уго­дами, колективними та трудовими договорами.

6. Згідно з вимогами чинного законодавства України і на основі Довідника роботодавець розробляє та затверджує посадові інструкції для керівників, професіоналів та фахівців, ураховуючи конкретні завдання та обов'язки, функції, права, відповідальність працівників цих груп та особливості штатно­го розкладу підприємства, установи, організації. Для техніч­них службовців і робітників у разі необхідності розроблюють­ся робочі інструкції.

Під час розроблення посадових (робочих) інструкцій забезпечується єдиний підхід до викладу змісту, структури розділів, побудови і послідовності їх розташування. Інструкції повинні містити повний перелік завдань та обов'язків, повно­важень, відповідальності, в тому числі з охорони праці, безпечного ведення робіт та екологічної безпеки, в разі потре­би мати необхідні пояснення, а всі терміни - чіткі визначен­ня.

Періодичне уточнення змісту посадових (робочих) інст­рукцій працівників повинне забезпечити раціональний роз­поділ та необхідну кооперацію їх праці під час виконання но­вих завдань та обов'язків.

7. Посадові інструкції складаються з розділів: "За­гальні положення", "Завдання та обов'язки", "Права", "Від­повідальність", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги" та "Взаємовідносини (зв'язки) за професією, посадою".

У робочих інструкціях розділи "Загальні положення", "Взаємовідносини (зв'язки) за професією" можуть бути від­сутні.

7.1. У розділі "Загальні положення" наводяться дані про сутність, особливості і мету робіт, порядок укладення та припинення трудового договору, класифікаційні критерії, визначальні ознаки спеціальності й спеціалізації, додаткові відомості про посаду, професію або роботи працівника тощо.

7.2. розділ '"Завдання та обов'язки" розкриває зміст робіт, які має виконувати працівник. У робочій інструкції цей розділ повинен містити характеристики робочого місця.

7.3. У розділі "Права" визначаються і наводяться деле­говані працівникові правові засоби, за допомогою яких забезпечується виконання покладених на нього завдань та обов'яз­ків.

7.4. Розділ "Відповідальність" містить показники осо­бистої відповідальності за виконання робіт, а також переліки результатів, яких необхідно досягти працівникові в процесі професійної діяльності за вказаною посадою, професією або роботою.

7.5. У розділі "Повинен знати" подаються додаткові порівняно з кваліфікаційною характеристикою вимоги до знань, умінь, майстерності працівника, викликані реальними умовами виробництва, особливостями устаткування, матеріа­лів, інструментів, що використовуються для виконання робіт.

7.6. Розділ "Кваліфікаційні вимоги" містить норми, які стосуються рівнів освіти, кваліфікації, досвіду, спеціалізації, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою або на робочому місці.

7.7 Розділ "Взаємовідносини (зв'язки) за професією, посадою" розкриває взаємовідносини та зв'язки з іншими працівниками в підрозділі і за його межами, умови заміщен­ня в разі відсутності тощо.

8. У зв'язку з тим, що окремі кваліфікаційні характе­ристики працівників містять тільки основні або типові зав­дання та обов'язки, роботодавець може доповнювати посадові (робочі) інструкції роботами, які входять до складу статутів, регламентів, технологічних карт, інструкцій та інших нор­мативних документів, установлених адміністрацією за погод­женням з профспілковим або іншим уповноваженим на предс­тавництво трудовим колективом органом.

9. Поряд з роботами, що внесені до складу відповідно­го розділу кваліфікаційних характеристик професій,

9.1. усі працівники повинні:

а) раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці;

б) додержувати норм технологічного процесу;

в) виконувати правила щодо здійснення діяльності, спрямованої на зміни або визначення стану предметів вироб­ництва, технічне обслуговування чи ремонт засобів техноло­гічного оснащення;

г) забезпечувати працездатний стан і показники надій­ності виробничої або функціональної системи за параметрами якості продукції (послуг), продуктивності, матеріальних і вартісних витрат на виготовлення продукції (надання послуг);

г) застосовувати способи і прийоми попередження від­мов технологічних систем і виникнення браку;

д) сприяти ефективній діяльності виробничих і функ­ціональних систем вищих рівнів (дільниці, відділу, іншого підрозділу, підприємства, установи, організації в цілому);

е) знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, правила безпеч­ного поводження з устаткуванням, машинами, механізмами, користуватися засобами колективного та індивідуального за­хисту;

є) додержувати норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;

ж) виконувати заходи для поліпшення умов праці, пе­редбачені трудовим та колективним договорами і правилами внутрішнього трудового розпорядку;

з) використовувати в разі необхідності засоби поперед­ження і усунення природних і непередбачених виробничих негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);

9.2. усі керівники повинні:

а) розробляти директивні та керівні матеріали, створю­вати можливості для майбутнього розвитку;

б) впроваджувати нормативні та інструктивні матеріа­ли, забезпечувати умови для удосконалення організації вико­нання робіт і управління підрозділами;

в) відповідати за налагодження ефективних виробни­чих (службових) взаємовідносин і зв'язків між працівниками;

г) стежити за додержанням вимог посадових (робочих) інструкцій;

г) аналізувати стан виконання планів, організації ро­біт, виконавської майстерності працівників, задоволення ви­мог замовників та технологічні, ринкові, фінансові досягнен­ня чи прорахунки;

д) відповідати за порівняльні показники для визначен­ня відповідності планових завдань виконаним роботам;

е) удосконалювати форми винагородження та заохочен­ня працівників відповідно до їх професійних та ділових якос­тей, складності та умов праці, результатів господарської діяльності підприємств, установ, організацій;

є) застосовувати методи оцінювання результатів управ­лінських рішень (стратегічне планування, визначення цілей і пріоритетів, раціональне використання ресурсів виробництва тощо);

ж) накопичувати інформацію від замовників, поста­чальників та партнерів з метою поліпшення якості робіт;

з) забезпечувати проектування і впровадження усіх видів професійних виконавських процесів (робіт), постійно дбати про їх оцінювання та поліпшення;    

и) відповідати за формування на виробництві, у сфері послуг освітнього та кваліфікаційного рівнів, необхідних для успішного виконання працівниками робіт;

і) постійно впроваджувати заходи щодо навчання та розвитку, нормальної життєдіяльності працівників, створення добробуту, мотивації їх до досягнення високих економічних результатів;

ї) створювати необхідні умови для успішного ведення робіт, особливо за виготовлення нових виробів (надання нових послуг), поширення їх на товарні ринки (ринки послуг), вста­новлення партнерських відносин з постачальниками, спожи­вачами та конкурентами;

й) удосконалювати соціальні відносини на підприємст­ві, в установі, організації, запроваджувати високу культуру людських стосунків;

к) застосовувати світовий досвідні передову вітчизняну практику організації виробництва (робіт).

10. Працівники повинні знати і застосовувати на прак­тиці знання про:

а) кращий досвід роботи за професією на підприємст­вах, в установах, організаціях даної та суміжних галузей, конкуруючих фірм в інших країнах;

б) економічні досягнення, необхідні для успішного ви­конання професійних завдань і обов'язків;

в) призначення, порядок становлення і перегляду норм праці, тарифних ставок, посадових окладів, розцінок;

г) виробничі (експлуатаційні) інструкції, інструкції з охорони праці, пожежної безпеки та правила внутрішнього трудового розпорядку;

г) норми ділової поведінки та етики професійних від­носин;

д) основні положення і порядок підготовки, перепідго­товки та підвищення кваліфікації працівників;

е) застосування Кодексу законів про працю України та інших законодавчих актів, що регулюють професійну зайня­тість громадян.

11. Працівники, робота яких пов'язана з авіаційним, автомобільним, морським, річковим, залізничним транспор­том, виконанням підривних робіт, зберіганням і застосуван­ням вибухових матеріалів та отруйних речовин, обслуговуван­ням підйомно-транспортного устаткування” котельних устано­вок, апаратів і посудин, що працюють під тиском, або зайняті на інших роботах, для яких діючими правилами та інструкціями встановлені особливі вимоги виконання, в тому числі безпечного ведення робіт, запобігання аварійності, вироб­ничого травматизму та професійним захворюванням, повинні знати і додержувати нормативних актів про охорону праці, виробничих (експлуатаційних) інструкцій, технологічних рег­ламентів, а також мати відповідний документ, що засвідчуй завершену і успішну спеціальну підготовку до виконання цих робіт та своєчасну перевірку знань з охорони праці.

12. Атестація працівників, які виконують інспекційні, контрольні, наглядові, приймальні та подібні роботи, прова­диться в терміни, що не обов'язково збігаються з підвищен­ням Їхнього кваліфікаційного рівня. Процедури і терміни атестації розроблюються, встановлюються і впроваджуються органами, уповноваженими законодавством України на прове­дення атестаційних випробувань.

13. Працівники, безпосередньо зайняті керуванням і обслуговуванням машин та устаткування - оператори, маши­ністи, апаратники, електромонтери та подібних професій, -повинні мати професійну підготовку в обсязі, достатньому Для безпечного усування несправностей та відмов, що виникають у процесі роботи, а також для участі в їх ремонті.

14. Випускники професійно-технічних та вищих закла­дів освіти можуть претендувати на зайняття відповідних робіт за професіями, освітньо-кваліфікаційними рівнями і розряда­ми (категоріями). Для цього вони повинні мати документи про освіту державного зразка та про присвоєння кваліфікаційного розряду (категорії).

15. Кваліфікаційні розряди (категорії) підвищуються насамперед тим працівникам, які успішно виконують профе­сійні чи посадові завдання та обов'язки, норми праці, творчо і сумлінно ставляться до службових доручень і вимог інструк­цій. Присвоєння і підвищення кваліфікаційних розрядів (ка­тегорій) працівникам здійснюють комісії з проведення квалі­фікаційної атестації.

16. Роботодавець може, виходячи з негативних резуль­татів кваліфікаційної атестації або випробувань, запропонува­ти працівникові роботи нижчого кваліфікаційного розряду (категорії). У разі виявленої невідповідності працівника зай­маній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації роботодавець може розірвати з працівником трудовий договір.

17. За грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції або робіт, працівникові може бути знижена кваліфікація на один розряд (категорію). Поновлення розряду (ка­тегорії) провадиться не раніше ніж через три місяці після зниження в тому ж порядку, як і підвищення розряду (кате­горії).

18. Особи, які не мають професійної освіти або стажу роботи, що встановлені кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід і якісно та в повному об­сязі виконують доручені роботи, у виняткових випадках мо­жуть бути зараховані (призначені) на відповідні роботи (поса­ди).

19. У необхідних випадках відповідність робіт певному кваліфікаційному розряду (категорії) визначається з викорис­танням тих робіт, які наведені в робочих інструкціях, техно­логічних картах, регламентах та інших нормативних доку­ментах, розроблених стосовно умов і специфіки конкретного виробництва (сфери діяльності).

20. Нові роботи оцінюються зіставно-реєстраційним ме­тодом і відносяться до аналогів, описаних у споріднених ква­ліфікаційних характеристиках.

21. У межах систем сертифікації продукції (робіт) пра­цівники повинні проходити цільове професійне навчання. Піс­ля його завершення, успішного складання екзаменів, кваліфі­каційної атестації і одержання сертифікатів вони можуть бути допущені до виконання вказаних робіт.

22. Роботодавець організує систематичне навчання пра­цівників з питань охорони праці.

23. Прийняття на роботу за професіями "старший пра­цівник" або "бригадир" здійснюється в тому випадку, коли працівник має спеціальну підготовку з управління виробни­чими групами і високий кваліфікаційний рівень.

24. У разі виконання працівником робіт, віднесених до різних професій, трудовий договір укладається за згодою сторін з професії, яка визнана основною. Основною вважаєть­ся професія з найбільшим обсягом виконуваних робіт порів­няно з іншими професіями.

25. Похідні професії, назви яких утворені за допомо­гою додаткових ознак типу "заступник", "старший", "змін­ний", "районний", "дільничий" тощо, мають такі ж кваліфі­каційні характеристики, що і базові професії.

26. У всіх записах про виконувані роботи слід засто­совувати повну назву професії відповідно до цього Довідника і кваліфікаційний розряд (категорію), наприклад: "Інженер-проектувальник (планування міст) 1 категорії", "Слюсар-інст­рументальник 7 розряду", "Лаборант електромеханічних випробувань і вимірювань 5 розряду" тощо.

27. У разі необхідності органи виконавчої влади, про­фесійні спілки, об'єднання, асоціації роботодавців, наукові товариства, підприємства, установи, організації можуть пода­вати міністерствами (відомствами) - розробниками відповід­них випусків обгрунтовані проекти змін і доповнень до цього Довідника.

28. Пропозиції щодо змін і доповнень подаються в ра­зі:

а) систематизації груп професій відповідно до нових явищ на світових, національних, регіональних і галузевих ринках праці;

б) одержання результатів наукових досліджень, впро­вадження технологічних нововведень, появи нових професій і робіт або їх ознак і параметрів, усунення застарілих, мало­вживаних і неважливих робіт, а також застосування новітньо­го або досконалішого устаткування, машин, матеріалів, інст­рументів, виробництва нових видів продукції тощо;

в) розширення і поглиблення змісту робіт (завдань і обов'язків), збільшення, зменшення або раціоналізації їх кількості;

г) уточнення переліків прикладів робіт;

г) удосконалення кваліфікаційних вимог;

д) зміни освітніх і кваліфікаційних рівнів;

е) реєстрації додаткових відомостей, даних, показни­ків, застосовуваних у кваліфікаційних характеристиках про­фесій;

є) удосконалення розробки кваліфікаційних характе­ристик професій та описів робіт;

ж) зміни назв професій і робіт;

з) уточнення професійної термінології тощо.

29. Міністерство праці та соціальної політики України у встановленому порядку і визначені строки розглядає про­екти змін та доповнень і приймає відповідні рішення щодо їх узгодження або затвердження, які є обов'язковими для учас­ників національного ринку праці до виходу нового видання цього Довідника.


Випуск 64

Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів,

тунелів та підземних споруд спеціального призначення

Розділ 1. Керівники, професіонали, фахівці

Вступ

Цей розділ є результатом перегляду кваліфі­каційних характеристик посад працівників, перед­бачених випуском "Квалификационные характерис­тики должностей руководителей, специалистов и служащих строительных организаций", затверд­женим постановою Держбуду СРСР від 3 липня 1987 р. № 131, урахування змін і доповнень до змісту характеристик, які виникли у результаті впровадження досягнень науки, техніки, удоскона­лення технології, організації виробництва та праці. У розділі враховано нові вимоги до розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збере­жено наступність, традиції застосування та особли­вості їх побудови.

У розділі наведено перелік основних профе­сій, які найчастіше зустрічаються виходячи з уста­новленого в галузі розподілу і кооперації праці. У разі потреби обов'язки, включені до характерис­тики тієї чи іншої посади, можуть бути розподілені між кількома виконавцями без збільшення чисель­ності працівників з урахуванням нормативів, що діють в організації. Якщо коло обов'язків порівня­но з встановленою працівникові характеристикою доцільно розширити, йому може бути доручено виконання обов'язків, передбачених характеристи­ками інших посад, споріднених за змістом робіт, тобто таких, які відносяться до однієї функції правління та однакового рівня складності, вико­нання яких не зумовлює іншої кваліфікації або зміни найменування посади.

В основу побудови розділу "Керівники, про­фесіонали, фахівці" покладено професійну ознаку, оскільки вимоги до кваліфікації керівників, профе­сіоналів, фахівців обумовлюють професійну назву робіт. До цього розділу не включено кваліфікацій­них характеристик заступників керівників вироб­ничих підрозділів і начальників відділів (бюро), оскільки їх посадові обов'язки, вимоги до знань та кваліфікації визначаються на підставі характерис­тик професій відповідних керівників.

Підрозділ "Керівники" охоплює широке коло професій, пов'язаних із здійсненням різних функ­цій управління та керівництва, які в цілому суттє­во відрізняються за своєю складністю і відповідаль­ністю. Наприклад: директор з капітального будів­ництва відповідає за стан капітального будівництва у організації на підприємстві в цілому та керує відповідними структурними підрозділами і служба­ми; начальник відділу капітального будівництва (технічного переозброєння) керує працівниками від­ділу та відповідає за виконання функцій в межах завдань та обов'язків, установлених для відділу;начальник управління капітального будівництва здійснює керівництво будівництвом у межах функ­цій замовника, який є структурним підрозділом центральних і місцевих органів виконавчої влади, та відповідає за виконання функцій у межах зав­дань та обов'язків, встановлених для управління.

Завдання та обов'язки головних фахівців-ке­рівників визначаються на підставі характеристик відповідних посад-керівників з покладенням на них функцій керівників або відповідальних виконавців робіт одного з напрямів діяльності організації (під­приємства), структурного підрозділу чи обов'язків з оординації і керівництва групами виконавців, які створюються з урахуванням раціонального розподі­лу праці в конкретних організаційно-технічних умовах.

Кваліфікаційні характеристики посад началь­ників відділів є основою під час визначення зав­дань та обов'язків, вимог до знань і кваліфікації керівників відповідних бюро, створюваних замість функціональних відділів.

Кваліфікаційні характеристики для таких загальногалузевих професій, як головний геодезист, головний гідрогеолог, головний інженер, головний маркшейдер, начальник управління (відділу) комп­лектації, начальник відділу збуту (маркетингу), начальник відділу транспорту, начальник лаборато­рії з контролю виробництва, начальник лабораторії техніко-економічних досліджень, начальник діль­ниці, геодезист, інженер, інженер-енергетик, інже­нер-проектувальник, інженер з якості, механік ді­льниці, технік наведено з урахуванням особливос­тей їх застосування у галузі будівництва.

Кваліфікаційні характеристики використо­вуються як нормативні документи для цілей, виз­начених пунктами 4, 5 та 6 "Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик профе­сій працівників", які викладено у Випуску 1 та включено до цього випуску.

Внесення змін і доповнень та інші нормативні вимоги щодо порядку застосування кваліфікацій­них характеристик здійснюється відповідно до заз­начених "Загальних положень".


КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

КЕРІВНИКИ

1. ВИКОНАВЕЦЬ РОБІТ (ВИКОНРОБ)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює без­посереднє керівництво будівництвом. Забезпечує виконання виробничих завдань відповідно до гра­фіків і проектів виконання будівельних, монтаж­них, ремонтно-будівельних, дорожньо-будівельних робіт*, введення об'єктів у дію у встановлені стро­ки. Забезпечує додержання технологічної послідов­ності під час виконання будівельно-монтажних ро­біт. Організовує виконання будівельно-монтажних робіт згідно з проектною та технологічною доку­ментацією, будівельними нормами та правилами, технічними умовами й іншими нормативними до­кументами. Складає заявки на будівельні машини, транспорт, засоби механізації, матеріали, конструк­ції, деталі, інструмент, інвентар і забезпечує їх ефективне використання. Здійснює заходи щодо удосконалення організації виробництва та праці, механізації й автоматизації виробничих процесів, раціоналізації робочих місць. Веде журнал вико­нання робіт, документацію з обліку виконаних ро­біт і робочого часу, виконавчу технічну докумен­тацію. Затверджує наряди та іншу документацію на оплату праці робітників. Бере участь у пред'явлен­ні приймальній комісії об'єктів, етапів і окремих комплексів робіт, будівництво яких завершено. Готує фронт робіт для субпідрядних організацій, бере участь у прийманні від них виконаних робіт. Оформляє допуски на право виконання будівельно-монтажних робіт у охоронних зонах; складає акти на сховані роботи, акти на виконані роботи.

Організовує приоб'єктне складське господарство й охорону матеріальних цінностей. Встановлює ви­робничі завдання майстрам та контролює їх вико­нання. Координує діяльність майстрів та дільничих служб. Бере участь у роботі комісії з атестації робо­чих місць. Подає пропозиції щодо матеріального стимулювання робітників;

Створює безпечні умови праці; навчає робіт­ників безпечним методам виконання робіт, прово­дить виробничий інструктаж безпосередньо на робо­чому місці, про що робить запис у спеціальному журналі обліку інструктажів. Забезпечує ефективне застосування технологічної оснастки, будівельних машин, енергетичних установок, транспортних за­собів і засобів захисту робітників. Контролює до­держання робітниками норм перенесення ваги, правил і норм охорони праці, виробничої і трудової дисципліни, правил внутрішнього розпорядку. Бере участь у розгляді причин аварій; розробляє заходи для їх усунення та запобігання їм.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші матеріа­ли, що е визначальними для забезпечення діяль­ності будівництва; організацію та технологію буді­вельного виробництва; проектно-кошторисну доку­ментацію на об'єкти, що будуються; будівельні норми та правила; норми виробітку та розцінки;

технічні умови виконання й приймання будівельно-монтажних і пусконалагоджуваль-них робіт (днопог­либлювальних, капітальних виправних та колій­них, з вишкобудування, з ремонту та налагоджу­вання енергетичного устаткування - для виконро­бів, що здійснюють безпосереднє керівництво вико­нанням відповідних робіт); форми та системи опла­ти праці працівників; порядок взаємовідносин із замовниками та субпідрядними організаціями; по­рядок проведення торгів (тендерів), укладання та виконання контрактів (договорів); систему інженер­ної підготовки будівельного виробництва; основи економіки, організації праці й управління будів-ництвом; передовий вітчизняний та зарубіжний дос­від організації будівельного виробництва; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захис­ту й охорони навколишнього середовища.

*/Надалі - будівельно-монтажних робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в галу­зі управління. Стаж роботи майстром у будівництві не менше 2 років.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

ВИКОНАВЕЦЬ  ДНОПОГЛИБЛЮВАЛЬНИХ РОБІТ. Здійснює безпосереднє керівництво будів­ництвом та організовує виконання днопоглиблю­вальних робіт відповідно до технічної та техноло­гічної документації. Забезпечує ефективну роботу, технічний нагляд за роботою, експлуатацією та обслуговуванням плавучих технічних засобів і ус­таткування, їх механічного та електричного облад­нання. Складає графіки планово-запобіжних ремон­тів, заявки на паливні та мастильні матеріали, за­пасні частини. Створює безпечні умови виробницт­ва і праці робітників дільниці.

ВИКОНАВЕЦЬ КАПІТАЛЬНИХ ВИПРАВ­НИХ ТА КОЛІЙНИХ РОБІТ. Здійснює безпосеред­нє керівництво виконанням та організовує роботи щодо баластування колій і стрілочних переводів під час будівництва залізниць, виправлення колій і стрілочних переводів, пересування колій і приєд­нання колій, укладених раніше, до подовжених станційних колій або укладання з'єднувальних ко­лій між станційними, замінювання шпал, переводних брусків, баластів тощо. Сприяє впровадженню прогресивних технологій будівництва залізниць. Контролює виконання правил безпечної експлуата­ції залізнично-будівельних машин, приладів і уста­новок. Забезпечує технічний нагляд за обслугову­ванням та експлуатацією механічного, гідравлічно­го й електричного інструменту, що застосовується під час виконання капітальних виправних і колій­них робіт. Складає графіки планово-запобіжних ре­монтів, заявки на запасні частини. Бере участь у розгляді причин аварій; розробляє заходи для їх усунення та запобігання їм; створює безпечні умови виробництва і праці робітників дільниці. Керує робітниками, що здійснюють експлуатацію, техніч­не обслуговування, ремонт залізнично-будівельних машин та енергетичного устаткування, монтерами колій тощо.

ВИКОНАВЕЦЬ РОБІТ ВИШКОБУДУВАННЯ. Здійснює безпосереднє керівництво виконанням та організацію робіт щодо вишкобудування відповідно до технічної та технологічної документації. Забез­печує ефективну роботу і технічний нагляд за обслуговуванням та експлуатацією механічного й електричного обладнання та інструменту; складає графіки планово-запобіжних ремонтів, заявки на запасні частини. Створює безпечні умови вироб­ництва та праці робітників дільниці.

ВИКОНАВЕЦЬ РОБІТ З РЕМОНТУ ТА НА­ЛАГОДЖЕННЯ ЕНЕРГЕТИЧНОГО УСТАТКУВАН­НЯ. Здійснює безпосереднє керівництво та органі­зацію робіт щодо забезпечення безперебійної робо­ти, правильної експлуатації, ремонту та модерніза­ції енергетичного устаткування. Складає розрахун­ки потреб у електричній, тепловій та інших видах енергії, бере участь у розробленні норм їх витрачан­ня, здійсненні заходів щодо економії енергії та палива. Організовує розроблення графіків огляду, перевірки і ремонту енергетичного устаткування, заявок на ремонт устаткування спеціалізованими організаціями, на приєднання додаткових потуж­ностей до електричних і теплових мереж, на необ­хідні для експлуатації та ремонту енергетичного устаткування матеріалів, запасних частин, інстру­менту, вимірювальних приладів тощо. Бере участь у випробовуванні та прийманні енергетичного ус­таткування і мереж в експлуатацію, проводить пас­портизацію енергетичних установок. Готує котли, посудини, що працюють під тиском, трубопроводи пару та гарячої води, електричні установки та інші об'єкти енергетичного господарства, що контролю­ються державним наглядом і енергонаглядом, для приймання в експлуатацію, перевірки та огляду службами Держкомнаглядохоронпраці. Здійснює контроль за додержанням інструкцій з експлуата­ції, технічного обслуговування та нагляду за енер­гетичним устаткуванням й електричними мережа­ми; бере участь у розгляді причин аварій; розроб­ляє заходи для їх усунення та запобігання їм; ство­рює безпечні умови виробництва та праці робітни­ків.

2. ГОЛОВА КООПЕРАТИВУ БУДІВЕЛЬНОГО.

ДИРЕКТОР (КЕРІВНИК) МАЛОГО БУДІВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює керів­ництво всіма службами підприємства (кооперати­ву). Організує безпосередньо та через адміністрацію фінансову, виробничу й господарську діяльність. Забезпечує вивчення галузевого ринку. Вживає за­ходів щодо забезпечення підприємства (кооперати­ву) необхідною сировиною, матеріалами, основними засобами виробництва і замовленнями будівельною продукцією. Контролює виконання договірних зобов'язань, якість будівельних робіт і продукції, що виробляє підприємство (кооператив) та його підроз­діли, додержання виробничої, трудової та техноло­гічної дисципліни. Здійснює заходи щодо подаль­шого розвитку підприємства (кооперативу), впро­вадження передових технологій виробництва, со­ціального розвитку колективу. Забезпечує зв'язок підприємства (кооперативу) з іншими організаціями і підприємствами. Виконує обов'язки, передбачені статутом і правилами внутрішнього розпорядку під­приємства (кооперативу). Забезпечує виконання чинного законодавства з питань діяльності підпри­ємства, організації та охорони праці.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України, за­кони України, постанови і рішення Кабінету Мі­ністрів України з питань діяльності галузі, перс­пективи технічного та економічного розвитку галу­зі, методи управління, технологію й організацію будівельного виробництва, досягнення науки та техніки, передовий вітчизняний та зарубіжний дос­від; порядок проведення торгів (тендерів), укладан­ня та виконання контрактів (договорів), основи планування, статистики, фінансування будівницт­ва, роботи з цінними паперами, оподаткування, менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, психології; можливості використання організацій­ної й обчислювальної техніки; етику ділового спіл­кування та ведення переговорів; законодавство про працю; правила та норми охорони праці та вироб­ничої санітарії, протипожежного захисту та охоро­ни навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

3. ГОЛОВНИЙ АРХІТЕКТОР (архітектура та будівництво)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює тех­нічне керівництво розробленням архітектурної час­тини (розділу) комплексних проектів об'єктів різно­го призначення. Бере безпосередню участь у проек­туванні, розробленні проектних пропозицій та гене­ральних планів будов, погодженні з відповідними органами проектних рішень та умов здійснення бу­дівництва. Забезпечує дотримання встановлених строків виконання проектних робіт, підвищення їх якості та економічності, а також відповідності прийнятих проектних рішень діючим нормативним документам з проектування та будівництва. Готує матеріали для укладання договорів із замовниками та субпідрядними організаціями на проведення проектно-вишукувальних робіт. Розробляє технічні завдання субпідрядним організаціям і забезпечує їх даними, необхідними для виконання робіт. Орга­нізовує проведення патентних досліджень для за­безпечення патентної чистоти нових проектних рі­шень та їх патентоспроможності. Формулює завдан­ня щодо розробки розділів (частин) проекту і видає їх виконавцям. Перевіряє відповідність розробле­них проектних рішень виданим завданням. Бере участь в узгодженні проектних рішень та в обгово­ренні проектів у організаціях та органах експерти­зи. Здійснює авторський нагляд за будівництвом запроектованих об'єктів щодо питань його компе­тенції. Готує пропозиції про внесення змін у робочу документацію у зв'язку з введенням у дію нових нормативних документів. Забезпечує аналіз і уза­гальнення передового вітчизняного та зарубіжного досвіду проектування, будівництва й експлуатації збудованих об'єктів. Готує висновки з раціоналіза­торських пропозицій і винаходів, проектів стандартів, технічних умов та інших нормативних доку­ментів з проектування і будівництва. Бере участь у експертизі проектів, підготовці публікацій та скла­данні заявок на винаходи, у роботі семінарів і кон­ференцій за своїм фахом.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: перспективи розвитку га-лузей народного господарства, науки та техніки; ме­тоди проектування; економіку й організацію проек­тування та інженерних досліджень; передовий віт­чизняний і зарубіжний досвід проектування та бу­дівництва; постанови, розпорядження і накази, ме­тодичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо проектування, будівництва й експлуатації об'єктів; порядок проведення торгів (тендерів) у будівництві; технічні, економічні, екологічні та соціальні вимо­ги до об'єктів, що проектуються; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, охорони навко­лишнього середовища та протипожежного захисту; будівельні норми та правила; стандарти, технічні умови та інші керівні матеріали з питань розробки й оформлення проектно-кошторисної та іншої тех­нічної документації; основи стандартизації й патентоведеня; економіку й організацію будівництва; ав­торське право; засоби автоматизації проектних ро­біт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта, відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня для магістра не менше 2 років, спеціаліста -не менше 3 років.

4. ГОЛОВНИЙ АРХІТЕКТОР ПРОЕКТУ.

ГОЛОВНИЙ ІНЖЕНЕР ПРОЕКТУ.

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює тех­нічне керівництво проектно-розшукувальними роботами під час проектування об'єкта й авторський нагляд за його будівництвом, введенням у дію й освоєнням проектних потужностей. Забезпечує ви­сокий техніко-економічний рівень об'єктів, що про­ектуються, впровадження досягнень науково-тех­нічного прогресу та якість проектно-кошторисної документації. Керує розробленням необхідних тех­ніко-економічних обгрунтувань та розрахунків об­сягів будівельно-монтажних робіт, визначенням кошторисної вартості будівництва, необхідного складу та кількості обладнання, виробів і мате­ріалів. Вживає заходів щодо скорочення витрат під час будівництва та експлуатації об'єктів і зрос­тання його ефективності на основі запровадження прогресивних проектних, містобудівних, архітек­турно-планувальних рішень.

Готує дані для укладання договорів із замов­никами щодо розробки (передачі) проектно-кошто­рисної документації, обгрунтування договірної ці­ни. Бере участь у виборі будівельного майданчика для будівництва, підготовці завдань на проектуван­ня об'єктів та в організації інженерних обстежень для розробки проектно-кошторисної та іншої тех­нічної документації на реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств, будов і споруд; організовує їх розроблення. Бере участь у складан­ні комплексних програм, графіків виконання нау­ково-дослідних, конструкторських, технологічних і проектних робіт для об'єктів, на яких будуть засто­совуватися нові технологічні процеси й устатку­вання з тривалими циклами розроблення, конст­руювання і виготовлення. Складає календарний план випуску науково-технічної продукції. Розроб­ляє пропозиції щодо складу розробників проекту, розподіляє між ними завдання за розділами та частинами проекту, обсяги і вартість робіт. Форму­лює завдання субпідрядним організаціям і забезпечує ці організації необхідними вихідними даними щодо доручених робіт. Вирішує питання, що вини­кають у процесі розроблення документації. Відпові­дає за технічні, економічні, естетичні та екологічні якості проекту в цілому та здійснює контроль за якісним рівнем проектних, містобудівних і архітектурнопланувальних рішень, витратами коштів на проектно-пошукові роботи, строками розробки про­ектно-кошторисної документації. Забезпечує відпо­відність розробленої проектно-кошторисної доку­ментації державним стандартам, нормам, правилам та інструкціям. Організовує роботу з перевірки па­тентної чистоти і патентоспроможності вперше зас­тосованих у проекті чи розроблених для нього тех­нологічних процесів, устаткування, приладів, кон­струкцій, матеріалів і виробів, відповідності розроб­леної проектної документації вимогам охорони нав­колишнього середовища (екологічну експертизу).

Проводить захист проекту в організаціях та органах експертизи. Бере участь в узгодженні проектно-кошторисної документації. Вирішує пи­тання проектування, що виникають у процесі бу­дівництва, введення в експлуатацію об'єктів, осво­єння проектних потужностей; організовує усунення виявлених дефектів проектно-кошторисної та іншої технічної документації. Організовує роботу над об­ліком витрат затвердженного кошторисного ліміту. Готує пропозиції керівництву проектної організації та замовнику щодо внесення в робочу докумен­тацію змін, пов'язаних із введенням нової норма­тивної документації, з урахуванням фактичного стану будівництва. Узгоджує обгрунтовані відступи від діючих норм, правил, інструкцій з органами державного нагляду і зацікавленими організація­ми, що їх затвердили. Забезпечує аналіз та узагаль­нення досвіду проектування, будівництва й експ­луатації збудованих об'єктів і підготовку на цій основі пропозицій щодо підвищення технічного й економічного рівня проектних рішень. Готує вис­новки з раціоналізаторських пропозицій та винахо­дів, проектів стандартів, технічних умов та інших нормативних документів з проектування і будів­ництва. Бере участь у експертизі проектів, підго­товці публікацій і складанні заявок на винаходи, у роботі семінарів і конференцій за своїм фахом. Може брати участь у роботі тендерного комітету.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: перспективи розвитку га­лузей народного господарства, науки та техніки; ме­тоди проектування; економіку й організацію про­ектування та інженерних досліджень; передовий вітчизняний і зарубіжний досвід проектування та будівництва; основи стандартизації та патентоведення; постанови, розпорядження і накази, мето­дичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо проектування, будівництва й експлуатації об'єктів; технічні, економічні, екологічні та соціальні вимо­ги до об'єктів, що проектуються; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії й протипожеж­ного захисту; будівельні норми та правила; стан­дарти, технічні умови й інші керівні матеріали з розроблення й оформлення проектно-кошторисної та іншої технічної документації; порядок укладан­ня та виконання договорів на створення (передачу) науково-технічної продукції; економіку й організа­цію будівництва; авторське право; засоби автомати­зації проектних робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж за професіями керівників нижчого рівня для магістра не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.

5. ГОЛОВНИЙ БУДІВЕЛЬНИК

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Координує ро­боту з розроблення проектно-технологічної доку­ментації в системі інженерної підготовки будівель­ного виробництва, зведених календарних і сітьових графіків робіт, проектів виконання робіт і техно­логічних карт та контролює їх виконання. Бере участь в узгодженні проектів виконання робіт, що розробляються субпідрядними організаціями, у розробці та впровадженні автоматизованої системи управління будівництвом, комплексної механізації й автоматизації будівельних процесів. Контролює додержання технологічної дисципліни й виконання заходів щодо підвищення якості будівництва, підготовки об'єктів до роботи в осінньо-зимовий період. Забезпечує впровадження у виробництво досягнень науки і техніки, передових ресурсозбері­гаючих технологій, раціоналізаторських пропози­цій, що направлені на поліпшення технології будів­ництва, засобів охорони навколишнього середови­ща. Керує підрозділами і службами технологічної підготовки виробництва. У разі потреби бере участь у роботі тендерного комітету.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: законодавство України та постанови і рішення Кабінету Міністрів України з питань будівництва, постанови, розпорядження, на­кази, методичні, нормативні та інші керівні мате­ріали з питань організації будівництва, перспекти­ви технічного та економічного розвитку будівельної галузі, технологію й організацію будівельного ви­робництва, досягнення науки і техніки, передовий вітчизняний та зарубіжний досвід; порядок укла­дання та виконання контрактів (договорів), буді­вельні норми та правила виконання робіт, стандар­ти й технічні умови; керівні матеріали щодо роз­роблення й оформлення технічної документації; основи маркетингу, планування, фінансування бу­дівництва, можливості використання організацій­ної й обчислювальної техніки; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожеж­ного захисту та охорони навколишнього середови­ща.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта, відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня для магістра не менше 2 років, спеціаліста -не менше 3 років.

6. ГОЛОВНИЙ ГЕОДЕЗИСТ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує своєчасне та якісне виконання комплексу геодезич­них робіт, що забезпечують повну відповідність проектній документації геометричних параметрів, координат і висотних позначок будов та споруд під час їх розміщення і зведення. Здійснює технічне та методичне керівництво щодо застосування ефектив­них методів і засобів вимірювання й контролю, планування польових і камеральних робіт, упровад­ження нормативних документів з геодезичного за­безпечення та дотримання їх вимог. Здійснює конт­роль за виконанням всього обсягу геодезичних ро­біт, додержанням правил ведення та збереження польових журналів, виконавчої геодезичної доку­ментації; бере безпосередню участь у виконанні найбільш відповідальних і складних робіт. Визна­чає потребу в геодезичних засобах вимірювання та контролю, організовує їх облік, своєчасний ремонт і перевірку. Впроваджує у виробництво нові методи і засоби геодезичних робіт. Приймає від замовника технічну документацію на геодезичну основу для будівництва з перевіркою необхідної точності її побудови. Контролює збереження у процесі будів­ництва знаків геодезичної мережі. Розглядає та готує до узгодження проекти виконання геодезич­них робіт. Проводить роботу щодо удосконалення методів ведення геодезичних робіт і впровадження нової техніки. Здійснює вибірковий контроль за роботою виробничого персоналу щодо забезпечення відповідності геометричних параметрів проекту під час зведення споруд і будов, повідомляє про вияв­лені порушення керівництво організації, заносить зауваження де” журналу робіт. Організовує підви­щення кваліфікації працівників геодезичної служ­би, проводить виробничий інструктаж. Забезпечує складання необхідної звітності.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня і накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо виконання геодезичних робіт; гео­дезичні прилади та правила їх експлуатації; органі­зацію та технологію виконання геодезичних робіт; основи маркетингу, економіки, організації й техно­логії будівельного виробництва, праці й управлін­ня; будівельні та геодезичні допуски; передовий вітчизняний і зарубіжний досвід проведення геоде­зичних робіт; основи трудового законодавства; пра­вила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту під час проведення геоде­зичних робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта, відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управ­ління. Стаж роботи за професіями керівників ниж­чого рівня для магістра не менше 2 років, спеціа­ліста - не менше 3 років.

7. ГОЛОВНИЙ ГІДРОГЕОЛОГ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує своєчасне та якісне виконання гідрогеологічних ро­біт під час розміщення та зведення будов і споруд. Забезпечує комплексне вивчення гідрогеології тери­торії, на якій здійснюється будівництво. Здійснює методичне й технічне керівництво під час прове­дення гідрогеологічних робіт. Бере участь у прове­денні авторського нагляду за виробництвом буді­вельно-монтажних робіт (будівельного водознижен­ня й водовідливу, ін'єкційних і цементаційних робіт, дренажних заходів, водозабірних споруд з використання підземних вод для тимчасового та постійного водопостачання) відповідно до проектної документації та технічних умов. Бере участь у ро­боті щодо приймання основ споруд, укосів, відкри­тих і підземних будівельних виробок.

Здійснює контроль за експлуатацією водовід­ливних і водознижувальних систем і водозабірних споруд тимчасового водопостачання, за вживанням заходів щодо безпечного ведення робіт у несприят­ливих гідрогеологічних умовах (можливість прори­ву підземних вод у будівельний виробок, пливуни, провально-осідальні явища, пов'язані з водозни­женням та інше), за додержанням правил обліку та збереження виконавчої гідрогеологічної документа­ції. Бере участь у розробленні планів ліквідації аварій, пов'язаних із проривом води. Удосконалює організацію виробництва гідрогеологічних робіт; контролює дотримання вимог щодо охорони під­земних вод від забруднення в процесі виконання будівельно-монтажних робіт, збереження режимної гідрогеологічної мережі, що використовується в будівельний період і може бути використана в пе­ріод експлуатації споруди. Проводить роботу щодо удосконалення методів виконання гідрогеологічних робіт і впровадження нової техніки, розробляє ме­тодики спостережень і досліджень. Координує діяльність працівників підрозділів. Забезпечує складання необхідної звітності.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня і накази, методичні, нормативні й інші керівні матеріали щодо організації та проведення гідрогео­логічних робіт під час розміщення та зведення бу­дов і споруд; технологію гідрогеологічних робіт і вимоги до якості їх проведення; види гідрогеоло­гічного обладнання та правила його технічної експ­луатації; правила складання, зберігання й обліку виконавчої документації і гідрогеологічних матеріа­лів; основи економіки, організації будівельного виробництва, праці й управління; досягнення нау­ки й передовий вітчизняний та зарубіжний досвід проведення гідрогеологічних робіт; основи трудово­го законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту й охорони навколишнього середовища під час прове­дення гідрогеологічних робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня для магістра не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.

8. ГОЛОВНИЙ ІНЖЕНЕР

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює тех­нічне керівництво діяльністю будівельної організа­ції. Визначає технічну політику і перспективи роз­витку індустріалізації та спеціалізації будівельного виробництва,   удосконалення  його  технології. Сприяє підвищенню рівня інженерної підготовки й організації виробництва, поліпшенню якості робіт. Забезпечує ефективне використання виробничих фондів, безперебійну експлуатацію, ремонт і модер­нізацію будівельної техніки; здійснює контроль щодо додержання технологічної дисципліни, будівель­них норм і правил, вимог з охорони праці, виробни­чої санітарії та протипожежного захисту. Керує розробленням заходів щодо дбайливого використан­ня природних ресурсів, охорони навколишнього середовища, створення сприятливих і безпечних умов праці та підвищення культури будівельного виробництва. Організовує розроблення та впровад­ження проектів виконання робіт. Укладає угоди з науково-дослідними, проектними організаціями та вищими учбовими закладами на проведення науко­во-дослідних робіт з метою розробки і впроваджен­ня нової техніки, матеріалів, передової технології, здійснює контроль за їх виконанням. Вживає захо­дів щодо удосконалення організації будівельного виробництва, праці та управління, упровадження обчислювальної техніки, механізації й автоматиза­ції управлінських робіт. Організовує роботу з охоро­ни праці, раціоналізації та винахідництва, техніч­ної інформації та пропаганди передового вітчизня­ного та зарубіжного досвіду. Бере участь у обгово­ренні причин аварій, нещасних випадків і вживає заходів щодо їх усунення та запобігання їм. Забез­печує підготовку та підвищення кваліфікації кад­рів, перевірку знань правил і норм з охорони праці працівниками підрозділів. Керує технічними служ­бами будівельної організації. Забезпечує виконання чинного законодавства з питань охорони праці, ви­робничої санітарії та охорони навколишнього сере­довища. Є першим заступником керівника будівель­ної організації.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України, закони України, постанови та рішення Кабінету Міністрів України, що є визначальними для капі­тального будівництва; постанови, розпорядження, накази та інші керівні й нормативні матеріали, що стосуються діяльності будівельної організації; перспективи технічного й економічного розвитку галузі й організації; технологію будівельного виробницт­ва; організацію виробництва, праці й управління; порядок укладання та виконання контрактів і угод; будівельні норми й правила, державні стандарти й технічні умови; досягнення науки і техніки та пе­редовий вітчизняний і зарубіжний досвід у галузі технології й організації будівельного виробництва; етику ділового спілкування та ведення переговорів; основи економіки, цивільного та трудового законо­давства; правила та норми охорони праці, виробни­чої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією керівників нижчого рів­ня для магістра не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.

9. ГОЛОВНИЙ МАРКШЕЙДЕР

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує здійснен­ням маркшейдерських робіт, проведенням зйомок і замірів підземних та відкритих гірничих виробок, території копалин, будівельних майданчиків. Бере участь в орієнтуванні підземних маркшейдерських зйомок, передачі висотних позначок, проектуванні відповідальних збійок (сполучних ходів), виробок, проведенні гірничих виробок зустрічними забоями, перевірці геометричних схем підйомних комплектів і вертикальності стінок і провідників стволів шахт. Забезпечує задані напрямки гірничих виробок. Здійснює контроль за веденням гірничо-прохід­ницьких робіт, раціональним використанням ба­лансових запасів корисних копалин, за організа­цією правильного обліку руху запасів, виконаних обсягів гірничих робіт, а також втрат під час добування. Забезпечує приймання маркшейдерсь­ких робіт, що виконує підрядна організація. Роз­робляє заходи щодо охорони споруд від шкідливого впливу на них гірничих виробок, проведення гір­ничих виробок у захисних цілях. Керує складан­ням робочих планів, профілів, схем, звітів та іншої технічної документації. Організовує проведення дослідницьких робіт з маркшейдерського діла, уп­ровадження нових прогресивних методів маркшей­дерських вимірювань. Забезпечує своєчасне скла­дання і поповнення основної й обмінної маркшей­дерської документації. Керує робітниками відділу (служби), координує діяльність підрозділів, що пов'язані з проведенням маркшейдерських робіт.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня і накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо діяльності маркшейдерської служ­би; організацію і технологію виконання маркшей­дерських робіт; правила технічної експлуатації маркшейдерського обладнаная; методи спостере­ження за рухом земної поверхні та станом об'єктів, що охороняються; основи економіки, організації виробництва, праці й управління; передовий віт­чизняний і зарубіжний досвід проведення марк­шейдерських робіт; основи трудового законодавст­ва, норми та правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту під час вико­нання маркшейдерських робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня для магістра не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.

10. ДИРЕКТОР З КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує розміщення замовлень на капітальне будівництво, реконструкцію та технічне переозброєння виробни­чих об'єктів. Забезпечує проведення торгів, тенде­рів, укладання з будівельними та проектними орга­нізаціями відповідних контрактів (договорів). Ра­зом з підрядними організаціями організовує роботу щодо погодження цін на будівництво об'єктів від­повідно до діючих нормативних документів. Забез­печує раціональне використання капітальних вкла­день, своєчасне і в повному обсязі фінансування проектно-розвідувальних робіт і будівництва об'єк­тів відповідно до титульних списків будов та укла­дених договорів. Організує роботу щодо надійної та правильної технічної експлуатації існуючих будин­ків і споруд та своєчасного проведення їх капіталь­ного ремонту. Здійснює контроль за виконанням договірних зобов'язань, своєчасним введенням у експлуатацію об'єктів, за витрачанням коштів, ви­ділених для придбання устаткування, дотриманням правил збереження і якістю консервації устатку­вання, що не встановлене, якістю будівельних ро­біт; у разі потреби контролює виставлення санкцій, що передбачені контрактами (договорами). Органі­зовує технічний нагляд за строками будівництва, відповідністю будівельно-монтажних робіт затверд­женій проектно-кошторисній документації, робо­чим кресленням, будівельним нормам та правилам, вимогам охорони праці, виробничої санітарії, про­типожежного захисту й охорони навколишнього середовища. Узгоджує з Держкомнаглядохоронпраці та іншими органами питання, пов'язані з уста­новленням, випробуванням та реєстрацією устатку­вання. Проводить роботу щодо створення безпечних умов праці. Керує структурними підрозділами і службами капітального будівництва організації (підприємства).

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України, закони України, постанови і рішення Кабінету Мі­ністрів України з питань діяльності галузі; поста­нови, розпорядження, накази, методичні, норма­тивні та інші керівні матеріали з питань організації будівництва, перспективи технічного та економіч­ного розвитку галузі; методи управління, техноло­гію й організацію будівельного виробництва, досяг­нення науки та техніки, передовий вітчизняний та зарубіжний досвід; порядок проведення торгів (тен­дерів), укладання та виконання контрактів (догово­рів), основи планування, статистики, фінансування будівництва, роботи з цінними паперами, оподатку­вання, менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, психології; можливості використання організаційної й обчислювальної техніки; етику ділового спілкування та ведення переговорів; пра­вила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту й охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управ­ління. Стаж роботи за професією керівників нижчо­го рівня для магістра не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.

11. КЕРУЮЧИЙ ТРЕСТОМ.

НАЧАЛЬНИК (КЕРІВНИК) ОРГАНІЗАЦІЇ

(БУДІВЕЛЬНОЇ, МОНТАЖНОЇ, РЕМОНТНО-БУДІВЕЛЬНОЇ)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує відпо­відно до чинного законодавства усіма видами діяльності будівельного тресту, управління, організації (далі - організація). Організовує безпосередньо та через функціональні підрозділи роботу й ефек­тивну взаємодію виробничих і обслуговуючих під­розділів, спрямовуючи їх діяльність на досягнення високих техніко-економічних показників, розвиток й удосконалення будівельного виробництва. Визна­чає технічні, технологічні, фінансові та інші мож­ливості організації для участі її у тендерах (конкур­сах).

Забезпечує високоприбуткову діяльність ор­ганізації, ефективне використання й зберігання зак­ріпленого за нею майна, а також виконання всіх завдань, передбачених статутом і контрактом, зо­бов'язань перед державним бюджетом, установою фінансуючого банку, замовниками. Впроваджує в практику досягнення науково-технічного прогресу. Вживає заходів щодо зниження витрат сировини, палива, енергії та матеріалів, підвищення продук­тивності праці, створення безпечних і сприятливих умов праці. Здійснює заходи щодо забезпечення будівельної організації кваліфікованими кадрами, соціального розвитку колективу, ефективного вико­ристання знань та досвіду працівників. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав і доручає ви­конання окремих виробничо-господарських функ­цій іншим посадовим особам: заступникам, керів­никам виробничих одиниць, а також керівникам функціональних і виробничих підрозділів. Забезпе­чує дотримання чинного законодавства з питань діяльності організації, розробку, складання та ви­конання колективного договору. Впроваджує в життя рішення Кабінету Міністрів України.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України, закони України, постанови і рішення Кабінету Мі­ністрів України з питань діяльності галузі, перс­пективи технічного та економічного розвитку галу­зі, методи управління, технологію й організацію будівельного виробництва, досягнення науки і тех­ніки, передовий вітчизняний та зарубіжний досвід; порядок проведення торгів (тендерів), укладання та виконання контрактів (договорів); основи плану­вання, статистики, оплати праці, фінансування бу­дівництва, роботи з цінними паперами, оподатку­вання, менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, психології; можливості використання організаційної й обчислювальної техніки; етику ділового спілкування та ведення переговорів; зако­нодавство про працю; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захис­ту й охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта, відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня для магістра не менше 2  років, спеціаліста - не менше 3 років.

12. КОМАНДИР ЗЕМЛЕСОСА, ЗЕМСНАРЯДА, ДНООЧИЩУВАЛЬНОГО СНАРЯДА

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує ви­конання гідромеханізованих земляних робіт відпо­відно до графіків і проектів виконання робіт. Сприяє впровадженню прогресивних технологій будівництва. Контролює виконання правил безпеч­ної експлуатації землесосних, землечерпальних, дноочищувальних снарядів і грунтонасосних уста­новок. Забезпечує технічний нагляд за обслугову­ванням і експлуатацією механічного й електрично­го обладнання снарядів та установок. Складає гра­фіки планово-запобіжних ремонтів, заявки на за­пасні частини. Бере участь у періодичній перевірці знань з охорони праці робітників, що здійснюють керування, експлуатацію й обслуговування несамохідних плавучих снарядів та інших плавучих засо­бів, машиністів землесосних снарядів, гідросівалок, грунтонасосних установок, робітників карт намиву тощо. Розробляє заходи щодо створення безпечних умов праці. Керує робітниками загону.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з капітального будівництва, що є визна­чальними для діяльності загону; організацію і тех­нологію гідромеханізованих земляних робіт; буді­вельні норми та правила, норми виробітку й роз­цінки; технічні умови на виконання та приймання робіт; положення про оплату праці, форми мате­ріального стимулювання; систему інженерної підго­товки будівельного виробництва; порядок взаємо­зв'язків із замовниками- й субпідрядними організа­ціями; основи економіки; організацію праці й уп­равління; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід щодо організації будівельного виробництва; законодавство про працю, норми та правила охоро­ни праці, виробничої санітарії, протипожежного за­хисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за про­фесією для магістра або спеціаліста не менше 2 ро­ків, бакалавра - не менше 3 років.

13. МАЙСТЕР БУДІВЕЛЬНИХ ТА МОНТАЖНИХ РОБІТ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує ви­конання будівельно-монтажних робіт відповідно до робочих креслень, проекту організації робіт, вироб­ничого плану та нормативних документів. Контро­лює додержання технологічної послідовності виробництва та забезпечує належну якість робіт. У разі потреби здійснює розбивні роботи, геодезичний контроль під час виконання технологічних опера­цій, заміри обсягів будівельно-монтажних робіт. Організовує приймання матеріалів, конструкцій, виробів, їх складування і облік. Вносить пропозиції щодо комплектування кількісного та професійно-кваліфікаційного складу бригад, присвоєння розря­дів робітникам, їх матеріального стимулювання. Здійснює розміщення бригад, ланок, окремих робітників на дільниці, видає виробничі завдання робітникам і контролює їх виконання; проводить виробничий інструктаж, про що робить запис у спеціальному журналі обліку інструктажів. Оформ­ляє наряди, документи обліку робочого часу, простоїв. Приймає виконані роботи. Організовує оперативний облік виконання виробничих завдань. Стежить за своєчасністю забезпечення бригад і робітників інструментом, пристроями, засобами ма­лої механізації, транспортом, спецодягом, захисни­ми засобами. Створює безпечні умови праці. Бере участь у роботі з атестації робочих місць. Забезпе­чує економне витрачання матеріалів, застосування за призначенням технологічної оснастки, будівель­них машин, енергетичного устаткування, транс­портних засобів і засобів захисту працюючих. Конт­ролює дотримання норм перенесення ваги, забезпе­чення робочих місць знаками безпеки, попереджу­вальними написами та плакатами. Щодня до по­чатку роботи перевіряє стан охорони праці і вживає заходів для усування виявлених недоліків, конт­ролює виконання робітниками інструкцій з питань охорони праці, виробничої та трудової дисципліни. Організовує впровадження у виробництво передо­вих методів і прийомів праці. Бере участь у роз­робленні колективного договору та виконанні його заходів.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази та інші керівні, методичні та норматив­ні матеріали щодо діяльності будівельної дільниці; технологію й організацію будівельного виробницт­ва; проектно-кошторисну документацію на об'єкти, що будуються; будівельні норми та правила; тех­нічні умови на виконання та приймання будівель­но-монтажних робіт; основи економіки, організації праці й управління, норми виробітку та розцінки, діюче положення про оплату праці та матеріальне стимулювання робітників; технічні характеристики будівельних машин, що застосовуються, механізо­ваного інструменту, пристроїв; передовий вітчизня­ний та зарубіжний досвід організації будівельного виробництва; основи трудового законодавства; пра­вила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишньо­го середовища.

Майстер гірничий проходки шахти - техноло­гію та організацію гірничопрохідницьких робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Післядипломна освіта в га­лузі управління. Стаж роботи за будівельною про­фесією не менше 2 років.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

МАЙСТЕР ГІРНИЧИЙ ПРОХОДКИ ШАХТИ. Здійснює оперативне керівництво і технічний наг­ляд за роботою гірничо-прохідницьких бригад (ла­нок). Забезпечує виконання графіків робіт, ефек­тивне використання виробничого устаткування та економне витрачання проходки. Веде облік мате­ріальних цінностей; вживає заходів щодо їх збере­ження, своєчасного та правильного списання матеріалів; дотримання паспортів щодо виконання буропідривних робіт та укріплення виробок, графі­ків циклічної організації праці, технічних і геоло­гічних вимог до якості.

14. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТА РЕМОНТУ МАШИН І МЕХАНІЗМІВ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує контроль за технічним станом машин і механізмів, своєчасністю підготовки об'єктів до виконання ме­ханізованих робіт і додержанням вимог норматив­ної, технічної документації та проектів виконання робіт. Бере участь у формуванні виробничої програ­ми й організовує її виконання. Організовує транс­портування машин і забезпечення їх паливними -та мастильними матеріалами. Керує роботою радіодиспетчерського зв'язку. Розробляє пропозиції щодо удосконалення структури парку машин, підвищен­ня змінності їх роботи, упровадження прогресив­них технологій виконання робіт. Здійснює заходи щодо підготовлення техніки до роботи в зимовий період. Бере участь у розробці та узгодженні планів огляду, випробування, ремонту будівельної техні­ки. Вивчає умови роботи машин та устаткування, окремих вузлів і готує пропозиції щодо поліпшення техніко-експлуатаційних характеристик машин і змінного робочого устаткування. Організовує робо­ту ремонтної служби (у разі відсутності служби головного механіка). Проводить роботу щодо удос­коналення організації праці служби експлуатації та ремонтної служби. Розробляє та упроваджує заходи щодо створення безпечних умов праці під час експлуатації та ремонту машин і механізмів. Конт­ролює додержання вимог охорони праці, виробни­чої санітарії та протипожежного захисту. Бере участь у обговоренні раціоналізаторських пропозицій, що стосуються поліпшення експлуатації та ремонту машин і механізмів, у розробленні колек­тивного договору та виконанні його заходів. Керує працівниками відділу і підрозділів з експлуатації та ремонту машин і механізмів.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виробничої та госпо­дарської діяльності відділу; єдину систему планово-запобіжних ремонтів і раціональної експлуатації машин і механізмів; технічні характеристики, конст­руктивні особливості й експлуатаційні характерис­тики машин і механізмів; стандарти, технічні умо­ви й інструкції з експлуатації машин і механізмів; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила державної автоінспекції; правила безпечної експлуатації вантажопідйомних машин і механізмів; основи трудового законодавст­ва; норми та правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони нав­колишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

15. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ЗБУТУ (МАРКЕТИНГУ)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує реа­лізацію матеріально-технічних ресурсів на буді­вельні об'єкти відповідно до затвердженої номенк­латури та графіків виконання робіт, вивчення ринків і перспектив їх розвитку, виявлення незадовільнених потреб будівельних організацій у матеріалах і послугах, здійснення збутових операцій. Контролює виконання постачальниками договірних зобов'язань, якість матеріалів і виробів, що надхо­дять. Готує рекомендації щодо випуску нових мате­ріалів і прогнозує ринковий попит, розробляє прог­раму маркетингу, визначає основні вимоги до мате­ріально-технічних ресурсів, що застосовуються на будівництві, їх асортименту. Бере участь у визна­ченні цін на продукцію підсобних виробництв. Організовує оперативний облік руху матеріальних ресурсів, своєчасну передачу до центрального пунк­ту контрольного обліку супровідних і товарно-транспортних документів для самовивозу матеріа­лів та виробів, сприяє розширенню централізовано­го постачання матеріалів і виробів із складів пос­тачальників. Здійснює контроль за діяльністю складського господарства щодо умов складування, зберігання, вантаження та розвантаження матеріа­лів і виробів. Виявляє понаднормативні та нелікві­дні матеріали й вироби, готує їх до реалізації за встановленим порядком. Бере участь у розробленні колективного договору і виконанні його заходів. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються відділу збуту і перевезень (служби маркетингу); документацію з матеріально-технічного постачання; нормативи виробничих за­пасів; стандарти, технічні умови, прейскуранти оптових цін, номенклатуру матеріалів і виробів, що застосовуються в будівництві; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

16. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ З ПІДГОТОВКИ ВИРОБНИЦТВА

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує розробку проектно-технологічної документації в системі інженерної підготовки будівельного вироб­ництва, зведених календарних (сітьових і лінійних) графіків робіт, проектів виконання робіт і техноло­гічних карт. Забезпечує методичну допомогу буді­вельним організаціям у розробленні проектно-тех­нологічної документації. Контролює здійснення проектів виконання робіт і у разі потреби коригує їх. Забезпечує розробку робочих креслень тимчасо­вих будов та споруд, технологічної оснастки, інвен­таря і пристроїв. Бере участь у обговоренні та уз­годженні проектів організації будівництва, розроб­ленні заходів з підготовки об'єктів до роботи в осінньо-зимовий період. Здійснює контроль за го­товністю будівельних майданчиків до початку ро­біт. Розглядає та готує для узгодження проекти ви­конання робіт, розроблені субпідрядними організа­ціями. Організовує впровадження проектних розро­бок і робочих креслень раціоналізаторських пропо­зицій, спрямованих на удосконалення технології будівельного виробництва. "Бере участь у розроблен­ні колективного договору та виконанні його захо­дів. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що є визначальними для діяльності бу­дівельної організації; систему інженерної підготов­ки будівельного виробництва; порядок розроблення й узгодження проектної документації та проектів виконання робіт; порядок проведення торгів (тендерів), укладання і виконання контрактів (догово­рів); методи розрахунків будівельних конструкцій; основи економіки, організації виробництва, праці й управління; технологію будівельного виробництва; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у га­лузі інженерної підготовки будівельного вироб­ництва; основи трудового законодавства; правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожеж­ного захисту та охорони навколишнього середови­ща.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

17. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА

(ТЕХНІЧНОГО ПЕРЕОЗБРОЄННЯ)

ЗАВДАННЯ, ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує ви­конання завдань з капітального будівництва, вве­дення в дію основних фондів і виробничих потуж­ностей, раціональне й ефективне використання власних і залучених капітальних вкладень. Скла­дає і готує до затвердження у встановленому поряд­ку титульні списки. Готує до укладання договори з проектними організаціями щодо розробки проект­но-кошторисної документації на об'єкти власного будівництва, проводить експертизу і затвердження проектно-кошторисної документації. Здійснює орга­нізаційну роботу щодо проведення торгів (тендерів) на будівництво, укладання з підрядними організа­ціями договорів на виконання будівельно-монтаж­них робіт. Забезпечує підготовку та подання у відповідні організації (установи банків) необхідної документації з фінансування будівництва. Забезпечує технічний нагляд за будівництвом об'єктів, ор­ганізовує контроль за своєчасним виконанням вка­зівок та рекомендацій, записаних у журналі робіт представниками авторського нагляду та інших контролюючих органів. Здійснює приймання від підрядних організацій будівельно-монтажних робіт (закінчених об'єктів, етапів, черг) та оформлення відповідної документації. Складає оперативну ста­тистичну звітність з капітального будівництва. Сприяє впровадженню раціоналізаторських пропо­зицій. Бере участь у розробленні колективного до­говору і виконанні його заходів. Керує працівника­ми відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня і накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань капітального будівництва; по­рядок розробки і затвердження планів капітального будівництва; технологію будівельного виробництва; порядок фінансування капітальних вкладень; буді­вельні норми та правила; порядок розробки і зат­вердження проектно-кошторисної та іншої техніч­ної документації; порядок проведення торгів (тенде­рів), укладання та виконання контрактів (дого­ворів); передовий вітчизняний і зарубіжний досвід, досягнення науки та техніки в будівельній галузі; основи економіки, організації будівельного вироб­ництва, праці й управління; основи трудового зако­нодавства; правила й норми охорони праці, вироб­ничої санітарії, протипожежного захисту й охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або ба­зова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

18. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ

БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Розробляє перс­пективні, річні, поточні комплексні плани управ­ління якістю будівельно-монтажних робіт. Бере участь у розробленні планів технічного розвитку й упровадженні досягнень науки та техніки в буді­вельній організації. Вивчає причини, що зумов­люють дефекти під час виконання будівельно-мон­тажних робіт, виготовлення будівельних конструк­цій і заготовок, розробляє заходи щодо їх усування. Організовує впровадження сучасних методів веден­ня робіт, найновіших приладів і устаткування для здійснення випробувань і контролю якості мате­ріалів, конструкцій, виробів у процесі виконання будівельно-монтажних робіт; проведення техніч­ного навчання, лекцій і семінарів з метою вивчення нормативної документації щодо якості робіт і застосування нових матеріалів, технологій тощо. Проводить вибірковий контроль щодо відповідності будівельно-монтажних і спеціальних робіт проект­ній документації та вимогам нормативних докумен­тів; якості конструкцій, деталей та виробів, які виготовлені промисловими підприємствами. Здійс­нює методичне керівництво та контроль за роботою будівельної лабораторії, вирішенням питань якості виробництва будівельних матеріалів, конструкцій та виробів на підприємствах. Забезпечує виробничі підрозділи нормативною та довідковою літературою з питань управління якістю робіт; проводить облік наявних необхідних вимірювальних приладів та лабораторного устаткування й перевіряє укомплек­тованість ними; готує пропозиції з питань якості будівельно-монтажних робіт і продукції промисло­вих підприємств для розгляду на засіданнях нау­ково-технічної ради. Інформує керівництво організації щодо якості будівельно-монтажних робіт та матеріальних ресурсів, що постачаються на об'єкт. Бере участь у складанні звітів з питань діяльності будівельної організації, розробленні колективного договору та виконанні його заходів. Керує праців­никами відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань якості будівельно-монтажних робіт; систему міжвідомчого контролю щодо якості будівельно-монтажних робіт; технологію будівель­ного виробництва; стандарти та технічні умови, що діють у галузі; порядок атестації якості будівельної продукції; порядок, за яким подаються та розгля­даються рекламації щодо якості сировини, напів­фабрикатів, комплектуючих виробів і готової буді­вельної продукції; правила проведення випробувань і приймання будівельної продукції та будівельно-монтажних робіт; порядок складання звітності; пе­редовий вітчизняний і зарубіжний досвід щодо до­сягнення високих показників якості будівельно-монтажних робіт та організації її контролю; основи економіки, організації виробництва, праці й управ­ління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та про­типожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

19. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ПІДСОБНИХ ВИРОБНИЦТВ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує організацію виробництва з виготовлення нетипових або несерійних конструкцій, виробів, вузлів, напів­фабрикатів, підвищення технологічної готовності матеріалів. Здійснює координацію роботи підсобних виробництв. Розробляє пропозиції щодо розвитку власного виробництва; визначає потребу в капіталь­них вкладеннях на будівництво нових, реконструк­цію і модернізацію діючих підприємств; готує вис­новки щодо документації з проектування будів­ництва і реконструкції підсобних виробництв. Роз­робляє пропозиції щодо вдосконалення системи госпрозрахункових відносин між підприємствами і будівельно-монтажною організацією. Бере участь у розробленні річних і квартальних бізнес-планів, планів упровадження нової техніки і оргтехзаходів, розміщенні замовлень на виготовлення устаткуван­ня, інструментів і технологічного обладнання. Про­водить аналіз господарської діяльності підсобних підприємств. Здійснює Контроль за розробленням і виконанням оперативних планів робіт підприємств, своєчасним забезпеченням їх технічною докумен­тацією для виготовлення будівельних конструкцій, деталей, нетипового устаткування, списанням буді­вельних матеріалів тощо. Керує роботою, спрямова­ною на економію матеріальних ресурсів, ефектив­ність використання сировини, матеріалів, паливних та енергетичних ресурсів в підсобних виробницт­вах. Бере участь у розробленні колективного дого­вору та виконанні його заходів. Керує працівника­ми відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань виробничого планування й оперативного управління виробництвом; спеціаліза­цію підприємств і виробничий зв'язок між ними; номенклатуру продукції, що випускається, види робіт (послуг), що виконуються; основи технології виробництва; організацію складського господарст­ва, транспортних і вантажно-розвантажувальних робіт на підприємстві; організаційну техніку та за­соби механізації оперативного обліку та регулюван­ня процесів виробництва; основи економіки, орга­нізації виробництва, праці й управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захис­ту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

20. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ТРАНСПОРТУ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує своєчасну й комплектну поставку на об'єкти буді­вельних матеріалів, конструкцій і деталей, раціо­нальне використання транспортних засобів. Здійс­нює організацію вантажно-розвантажувальних і транспортних робіт, реалізацію заходів щодо меха­нізації цих робіт і скорочення простоїв транспорт­них засобів під час вантаження та розвантаження. Визначає обсяги вантажоперевезень, потребу в транспортних засобах за кількістю та номенклату­рою і забезпечує цю потребу за рахунок власного та залученого транспорту. Здійснює розподіл транс­портних засобів і оперативний контроль за їх вико­ристанням. Виконує розрахунки матеріально-тех­нічних ресурсів (запасних частин, паливних і мастильних та інших матеріалів) та бере участь у складанні заявок на ці ресурси. Контролює техніч­ний стан транспортних засобів, складання та виконання графіків планово-запобіжних ремонтів,організацію технічного обслуговування та ремонту автотранспортних засобів. Організовує роботу з питань охорони праці, безпечного руху транспорту; аналізує причини дорожньо-транспортних пригод; розробляє та реалізує заходи для запобігання їм. Забезпечує ведення оперативного обліку роботи транспортних засобів;  здійснює впровадження передових методів і форм організації праці на вантажно-розвантажувальних і транспортних робо­тах. Бере участь у розробленні колективного дого­вору та виконанні його заходів. Керує працівни­ками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації роботи транспорту та правила його експлуатації; порядок визначення потреби в автотранспорті та необхідних матеріаль­но-технічних ресурсах; основи економіки, організа­ції виробництва, праці й управління; основи трудо­вого законодавства; правила та норми охорони пра­ці, виробничої санітарії та протипожежного захис­ту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

21. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ УСТАТКУВАННЯ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує без­перебійну роботу встановленого устаткування в усіх виробничих і допоміжних підрозділах, контроль за його станом відповідно до єдиної системи планово-запобіжного ремонту. Здійснює роботу зі складання й оформлення актів приймання устаткування після ремонту та устаткування нових надходжень. Бере участь у розслідуванні аварій та поломок устатку­вання й складанні аварійних актів; аналізує причи-ни аварій і поломок устаткування та розробляє про­позиції щодо їх усунення. Забезпечує своєчасне та якісне складання звітності щодо роботи устаткуван­ня. Готує розрахункові матеріали для обгрунтуван­ня потреби в устаткуванні та складанні заявок на його придбання. Виявляє устаткування, механізми й агрегати, що не використовуються, та забезпечує їх реалізацію. Бере участь в інвентаризації та списанні устаткування з балансу організації, у роз­робленні колективного договору та виконанні його заходів. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен-ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації обслуговування та ре­монту устаткування; основи технології будівельного виробництва; організацію ремонтної служби; поря­док і методи планування роботи устаткування та проведення ремонтних робіт; єдину систему плано­во-запобіжного ремонтування й раціональної експ­луатації технологічного устаткування; виробничі потужності, технічні характеристики, конструктив­ні особливості, призначення та режим роботи устат­кування, правила його експлуатації; методи монта­жу та ремонту устаткування; правила здавання та приймання устаткування після ремонту; основи економіки, організації виробництва, праці й управ­ління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та про­типожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

22. НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює керів­ництво виробничо-господарською діяльністю діль­ниці. Забезпечує виконання виробничих завдань відповідно до графіків і проектів виконання робіт, введення об'єктів у дію в строки, встановлені конт­рактом; ефективне використання основних і обіго­вих фондів. Організовує виконання робіт на об'єк­тах, що будуються та реконструюються, згідно з проектною та технологічною документацією, буді­вельними нормами та правилами, технічними умовами та іншими нормативними документами. Координує на будівельному майданчику взаємодію виробничих підрозділів загальнобудівельних і суб­підрядних організацій, обслуговуючих і допоміж­них служб; контролює їх діяльність. Забезпечує відповідно до договору субпідрядні організації, що виконують роботи на об'єктах дільниці, підсобними приміщеннями, енергозабезпеченням, місцевими будівельними матеріалами тощо; організовує склад­ське та інструментальне господарство дільниці. Здійснює контроль за будівництвом об'єктів та якістю робіт. Бере участь у прийманні робіт від суб­підрядних організацій та розробленні заходів щодо пред'явлення будов, споруд і окремих комплексів приймальній комісії. Забезпечує підготовку та своє­часне подання оперативної звітності, замовлень на машини, механізми, транспорт, матеріали, конст­рукції, деталі, інструмент, інвентар, спецодяг, інди­відуальні засоби захисту тощо. Здійснює заходи щодо створення безпечних умов виконання робіт, удосконалення організації виробництва та праці, механізації та автоматизації виробничих процесів, раціоналізації робочих місць. Організовує роботу комісії з атестації робочих місць. Контролює стан і правильну експлуатацію риштування, помостів, кріплення та огорож, ведення документації з обліку виконаних робіт, робочого часу, виконавчої техніч­ної документації. Узгоджує наряди на виконані ро­боти. Оформляє допуски на право виконання буді­вельно-монтажних робіт в охоронних зонах; органі­зовує виконання розпоряджень контролюючих орга­нів з питань охорони праці; своєчасно повідомляє керівництво організації про випадки виробничого травматизму; розслідує нещасні випадки, пов'язані з виробництвом, і складає відповідні акти. Бере участь у розробці та запровадженні заходів щодо запобігання виробничому травматизму й виконання заходів пожежної безпеки. Аналізує виробничо-гос­подарську діяльність дільниці, сприяє виявленню резервів підвищення ефективності будівельного виробництва. Створює умови для успішного про­ходження молодими фахівцями стажування. Здійс­нює виховну роботу в колективі, підтримує творчі починання працівників, сприяє виявленню творчої ініціативи та активності працівників. Контролює додержання працівниками правил і норм охорони праці, виробничої та трудової дисципліни, правилі внутрішнього розпорядку. Керує виконавцями ро­біт.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з капітального будівництва, що є визна­чальними для діяльності дільниці; організацію і технологію будівельного виробництва; будівельні норми та правила, технічні умови виконання та приймання будівельно-монтажних і пусконалагод­жувальних робіт; норми виробітку й розцінки; дію­чі положення про оплату праці, форми матеріаль­ного стимулювання; систему інженерної підготовки будівельного виробництва; порядок взаємозв'язків із замовниками й субпідрядними організаціями; основи економіки; організацію праці й управління; передовий вітчизняний та зарубіжний досвід щодо організації будівельного виробництва; законодавст­во про працю, норми та правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

НАЧАЛЬНИК ВИРОБНИЧО-КОМПЛЕКТОВОЧНОЇ ДІЛЬНИЦІ. Забезпечує комплектування, контейнеризацію, пакетування матеріалів, виробів і напівфабрикатів. Здійснює централізоване поста­чання конструкцій, виробів, напівфабрикатів і ма­теріалів безпосередньо до робочої зони об'єктів. Організовує оперативний облік і контроль за своє­часним надходженням до дільниці виробів, мате­ріалів, устаткування з подальшим їх комплекту­ванням і постачанням на об'єкти в установлені строки, своєчасне розвантаження і навантаження автотранспорту, сортування матеріалів і виробів, раціональне використання автотранспортних і ван­тажно-розвантажувальних машин, механізмів та устаткування, виготовлення нетипових і несерійних конструкцій і виробів. Сприяє підвищенню будівельної готовності матеріалів і виробів, що над­ходять від промислових підприємств. Контролює подання вагонів до прирейкових складів, розкредитування вагонів і повернення їх до станцій за­гального користування; оформляє товарнотранспортні накладні. Розробляє заходи щодо раціональ­ного зберігання матеріально-технічних ресурсів та економного їх використання.

НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ ВАНТАЖНО-РОЗ­ВАНТАЖУВАЛЬНИХ РОБІТ. Забезпечує виконан­ня вантажно-розвантажувальних робіт, ефективне використання виробничих площ і вантажно-розван­тажувальних засобів, утримання у справному стані під'їздних колій до місця розвантаження продукції, безперебійне приймання та розвантаження конструкцій, матеріалів, напівфабрикатів, іншої продук­ції, що постачається згідно з угодами і договорами. Організовує правильне оформлення документів особами, що відповідають за приймання та відправлен­ня продукції; керує роботою комірників, такелаж­ників, робітників-вантажників, експедиторів та ін­шого персоналу дільниці. Здійснює перевірку умов зберігання вантажів, що прибувають на виробничо-комплектувальну базу; забезпечує раціональну організацію складського господарства, розміщення та зберігання матеріально-технічних ресурсів. Контролює дотримання правил безпечної експлуатації та профілактичного ремонту вантажно-розвантажу­вальних засобів; складає замовлення на ремонт вантажопідйомних машин і механізмів, заявки на автотранспорт для перевезення будівельної продук­ції. Бере участь у роботі з планування технічного розвитку виробництва, модернізації вантажно-розвантажувального устаткування.                   :

НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ ЕКСПЛУАТАЦІЇ Й УЛАШТУВАННЯ ПІДКРАНОВИХ КОЛІЙ. Організовує виконання завдань з улаштування й експлуатації підкранових колій і здійснює технічний нагляд за їх улаштуванням та експлуатацією. Організовуе оформлення актів на виконані роботи, звітів, щодо витрачання матеріалів і матеріальних цінностей. Забезпечує безпечну експлуатацію та ремонт машин, що застосовуються під час улаштування рейкових колій для баштових кранів. Розробляє заходи щодо запобігання аваріям на баштових кра­нах з причин неякісного стану рейкових колій. Бе­ре участь у розробленні графіків планово-запобіж­них ремонтів і складанні заявок на матеріали та запасні частини. Сприяє впровадженню прогресив­них енергозберігаючих технологій виробництва. Вживає заходів щодо запобігання виробничому травматизму. Контролює виконання правил безпеч­ної експлуатації, технічного обслуговування та про­філактичного ремонту устаткування, станків, меха­нізованого інструменту, апаратури та інших техніч­них засобів, що застосовуються на дільниці. Бере участь у періодичних перевірках знань робітниками дільниці правил безпечної експлуатації вантажопід­йомних машин і механізмів.

НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ ПЕРЕБАЗУВАН­НЯ БУДІВЕЛЬНИХ МАШИН І МЕХАНІЗМІВ. За­безпечує виконання робіт з перебазування, монта­жу і демонтажу будівельних машин і механізмів. Бере участь у складанні графіків перебазування будівельних машин і механізмів на будівельних об'єктах і контролює їх виконання. Сприяє впро­вадженню прогресивних енергозберігаючих техно­логій виробництва із застосуванням сучасних засо­бів технічного оснащення. Контролює дотримання правил безпечної експлуатації, технічного обслуго­вування та профілактичного ремонту технічного устаткування, станків, механізованого інструменту, апаратури та інших технічних засобів, що застосо­вуються на дільниці. Організовує проведення вип­робувань та обкатування нових і капітально відре­монтованих будівельних і дорожніх машин та ін­ших технічних засобів. Забезпечує безпечну експ­луатацію вантажопідйомних кранів та іншого устаткування, що контролюється органами Держкомнаглядохоронпраці. Контролює витрачання та збереження паливних і мастильних та інших ре­монтно-експлуатаційних матеріалів і запасних час­тин, своєчасне одержання робітниками та викорис­тання спецодягу й засобів захисту.

НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ ПЛАНОВО-ЗАПО­БІЖНОГО РЕМОНТУ. Організовує функціонування системи планово-запобіжних ремонтів будівельної техніки відповідно до технічної, експлуатаційної та ремонтної документації заводу-виготовлювача, дер­жавних стандартів, будівельних норм і правил, ре­комендацій щодо організації технічного обслугову­вання та ремонту будівельних машин. Забезпечує ритмічну роботу дільниці, оперативне усування по­ломок будівельної техніки, що виникають у процесі її експлуатації, розроблення та впровадження захо­дів щодо механізації й автоматизації трудомістких процесів і ручних робіт та запобігання виробничому травматизму.,

23. НАЧАЛЬНИК КОШТОРИСНО-ДОГОВІРНОГО ВІДДІЛУ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує підготов­кою й оформленням контрактів (договорів) з капі­тального будівництва із замовниками, субпідрядни­ми та іншими організаціями. Організовує контроль за правильністю розрахунків із замовниками і суб­підрядними організаціями за виконані будівельно-монтажні роботи. Забезпечує перевірку й узгоджен­ня кошторисної документації, що передається за­мовником, договірних цін, калькуляцій вартості матеріалів, транспортних схем тощо. Бере участь у складанні планово-розрахункових цін на будівельні матеріали і конструкції, транспорт, комунальне та інше обслуговування, а також відпускних цін на продукцію, що виготовляється підрозділами будівельної організації. Разом з іншими відділами здій­снює розрахунки економічної ефективності впро­вадження нової техніки і технології, раціоналіза­торських пропозицій та винаходів. Організовує пре­тензійну роботу зі стягнення пені та штрафів у разі порушення замовниками, субпідрядними організа­ціями або постачальниками договірних зобов'язань. Бере участь в оформленні фінансування об'єктів власного будівництва, у складанні звітів щодо діяльності будівельної організації, розробленні ко­лективного договору та виконанні його заходів. Ке­рує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що визначають діяльність будівельної організації; правила проведення торгів (тендерів), укладання контрактів (договорів); порядок ціноут­ворення й складання кошторисної документації, відкриття та оформлення фінансування капіталь­них вкладень; основи технології будівельного ви­робництва; основи економіки та організації вироб­ництва, праці й управління; основи трудового зако­нодавства; правила та норми охорони праці, вироб­ничої санітарії, протипожежного захисту й охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або ба­зова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

24. НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ З КОНТРОЛЮ ВИРОБНИЦТВА

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує контроль якості будівельно-монтажних робіт та будівельних матеріалів, конструкцій і виробів, що надходять на об'єкти. Бере участь у розробленні та впровадженні заходів щодо підвищення якості бу­дівництва, виконання будівельно-монтажних робіт у зимовий період, підготовленні об'єктів, що бу­дуються, до періоду весняного розмерзання. Забез­печує розробку для підсобних виробництв і підпри­ємств рецептури виготовлення бетону, будівельного? розчину, мастик, барвників та інших будівельних компонентів. Організовує контроль за якістю буді­вельних матеріалів, конструкцій, деталей, що ви­пускаються підсобними виробництвами й підприєм­ствами, температурним режимом витримання бе­тонних конструкцій під час зимового бетонування. Слідкує за відповідністю конструкцій, деталей та матеріалів, що надходять від постачальників, дію­чим стандартам і технічним вимогам. Забезпечує безпосередньо на об'єктах контроль за зберіганням матеріалів, конструкцій та виробів, їх транспорту­ванням і розвантаженням. Проводить методичні та інструктивні заняття з питань якості будівництва з робітниками й виробничим персоналом будівельної організації та її підрозділів. Здійснює контроль за станом лабораторного устаткування та робочих місць співробітників лабораторії. Розробляє заходи щодо оснащення будівельної лабораторії необхід­ним устаткуванням, впровадження в практику лабораторної роботи досягнень вітчизняної та зару­біжної науки та техніки. Підтримує зв'язок з нау­ково-дослідними організаціями з питань підвищен­ня якості будівництва. Бере участь у розробленні колективного договору і виконанні його заходів. Керує робітниками лабораторії.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо управління якістю робіт у будів­ництві; технологію виготовлення і вимоги до будівельних матеріалів і готової продукції, будівельні норми та правила, стандарти та технологічні умо­ви; організацію та методи проведення досліджень; технологію й основи організації будівельного вироб­ництва; передовий вітчизняний та зарубіжний дос­від з питань підвищення якості будівництва; осно­ви трудового законодавства; правила та норми охо­рони праці, виробничої санітарії та протипожежно­го захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або ба­зова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

25. НАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРІЇ ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює керів­ництво роботою з комплексного економічного ана­лізу виробничо-господарської діяльності будівель­но-монтажної організації з метою більш раціональ­ного використання виробничих потужностей, мате­ріальних, трудових і фінансових ресурсів, скоро­чення обсягів незавершеного будівництва, підви­щення економічної ефективності та рентабельності виробництва, удосконалення економічних методів управління, наукового обгрунтування планів. Роз­робляє методики проведення комплексного еконо­мічного аналізу різних напрямів діяльності буді­вельної організації та її підрозділів; здійснює дос­лідження якості нормативів, що застосовуються для планування; бере участь у роботі з техніко-економічного обгрунтування перспективи розвитку будівельної організації. Організовує збирання, сис­тематизацію та вивчення статистичних даних, що характеризують кількісні та якісні показники діяльності будівельної організації та її підрозділів, удосконалення методів економічного планування. Забезпечує розроблення із залученням інших відді­лів нормативів витрат матеріальних ресурсів, зат­рат праці, використання будівельних машин, три­валості етапів будівництва, фондовіддачі тощо. Проводить роботу з виявлення внутрішньогоспо­дарських резервів і впровадження заходів щодо їх використання, здійснює методичне керівництво економічними службами будівельної організації, забезпечує розроблення методичних матеріалів та розрахунків економічної ефективності впроваджен­ня нової техніки й технології, раціоналізаторських пропозицій та винаходів. Займається питаннями застосування обчислювальної техніки і математич­них методів у економічних дослідженнях та впро­вадження передового досвіду будівельно-монтажних робіт організацій, що досягли високих техніко-еко­номічних показників. Бере участь у розробленні колективого договору та виконанні його заходів. Ке­рує працівниками лабораторії.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо економіки й організації будівель­ного виробництва, перспективи розвитку будівель­ної організації; порядок проведення тендерів (кон­курсів), укладання і виконання контрактів (догово­рів); економічні методи управління й організації планової роботи; методи порівняльного аналізу нас­лідків роботи з показниками передових організа­цій; форми організації та методи обліку й аналізу виробничої, господарської та соціальної діяльності будівельної організації та її підрозділів; економіку й організацію праці й управління виробництвом, основи технології виробництва; організацію статис­тичного обліку в галузі; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробни­чої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або ба­зова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

26. НАЧАЛЬНИК ПРОЕКТНО-КОШТОРИСНОГО БЮРО (ГРУПИ)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує розроб­ленням проектно-кошторисної документації на бу­дівництво об'єктів власної виробничої бази, а та­кож, за узгодженням із замовником, на технічно нескладні об'єкти. Бере участь у підготовці та по­данні проектним організаціям завдань з проек­тування, прийманні проектно-кошторисної доку­ментації, в організації й оформленні відведення зе­мельних ділянок, зносу споруджень, закріпленні пунктів опорної геодезичної служби, головних осей будов і споруд, червоних ліній, передаванні буді­вельних майданчиків під об'єкти власного будів­ництва. Організовує перевірку комплектності та якості проектно-кошторисної документації, що роз­робляється проектними організаціями. Забезпечує дільниці проектно-кошторисною документацією. Стежить за фінансуванням власного будівництва, виготовленням і своєчасною поставкою технологіч­ного устаткування. Бере участь у проведенні тех­нічного нагляду та прийманні будівельно-монтаж­них робіт, розробленні колективного договору та виконанні його заходів. Керує працівниками бюро (групи).

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань проектування об'єктів будів­ництва; проектно-кошторисну справу; порядок про­ведення торгів (тендерів), укладання і виконання контрактів (договорів); технологію будівельного ви­робництва; основи економіки, організації вироб­ництва, праці й управління; досягнення науки та передового вітчизняного і зарубіжного досвіду про­ектування об'єктів будівництва; основи трудового законодавства; норми і правила охорони праці, ви­робничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або ба­зова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.


27. НАЧАЛЬНИК ПРОХОДКИ ШАХТИ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Організовує ви­конання всього комплексу робіт для проходки го­ризонтальних, похилих і вертикальних гірничих виробок, улаштування кріплення, виконання про­хідницьких робіт у пливунах, карстах, сипучих пісках тощо. У метрополітені організовує роботи з реконструкції гірничих виробок, укладки стрілоч­них переводів та перехресних спусків. Забезпечує виконання правил безпечної експлуатації прохід­ницьких механізованих комплексів, стволопрохід­ницьких машин, агрегатів і комбайнів, бурового обладнання, перфораторів і самохідних бурових ус­тановок, електричного та пневматичного інструмен­ту; проведення планово-запобіжних ремонтів ма­шин, механізмів та іншого устаткування відповідно до технічної, експлуатаційної та ремонтної доку­ментації, державних стандартів і рекомендацій що­до організації технічного обслуговування та ремонту будівельних машин і механізмів. Складає гра­фіки планово-запобіжних ремонтів, заявки на за­пасні частини. Забезпечує правильне зберігання ре­зервного й невстановленого устаткування, пра­вильну експлуатацію засобів пожежогасіння та вен­тиляції. Бере участь у періодичній перевірці знань з охорони праці робітників, що здійснюють керу­вання прохідницькими машинами, механізмами, буровим обладнанням тощо, а також їх експлуата­цію й обслуговування. Складає паспорти на проход­ження та кріплення під час виконання підготов­чих, гірничо-капітальних і буропідривних робіт, технологічні графіки роботи устаткування. Забезпе­чує підготовлення і своєчасне подання встановленої звітності. Розробляє заходи для створення безпеч­них умов праці.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з гірничо-капітального будівництва, що є визначальними для діяльності дільниці; техноло­гію гірничого та будівельного виробництва, техно­логічні схеми ведення будівельних і гірничо-капі­тальних робіт. Єдині правила безпеки підривних робіт, правила технічної експлуатації машин, меха­нізмів та устаткування, що застосовуються під час виконання прохідницьких робіт; будівельні норми та правила; технічні умови на виконання та прий­мання гірничо-капітальних робіт; діючі положення про оплату праці, норми виробітку й розцінки; форми матеріального стимулювання; систему інже­нерної підготовки виробництва; порядок взаємо­зв'язків із замовниками й субпідрядними організа­ціями; основи економіки; організацію праці й уп­равління; передовий вітчизняний і зарубіжний дос­від щодо організації будівельного виробництва; за­конодавство про працю, норми та правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або ба­зова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

28. НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює керів­ництво будівництвом об'єктів житлово-цивільного і комунального призначення у межах функцій замов­ника, який є структурним підрозділом центральних і місцевих органів виконавчої влади. Організовує роботу з розміщення замовлень на капітальне бу­дівництво (складання протоколів намірів, проведен­ня торгів, тендерів), укладання з будівельними ор­ганізаціями відповідних контрактів (договорів); погодження договірних цін на будівництво об'єктів разом з підрядними організаціями відповідно до діючих нормативних документів. Забезпечує реєст­рацію в інспекції державного архітектурно-буді­вельного контролю відповідальних працівників ор­ганізацій, що безпосередньо здійснюють будівницт­во об'єктів і технічний нагляд, своєчасне і в пов­ному обсязі фінансування проектно-розвідувальних робіт і будівництва об'єктів відповідно до титуль­них списків будов та укладених договорів. Органі­зовує укладання з проектними і розвідувальними організаціями договорів на розроблення проектно-кошторисної документації та здійснення ними авторського нагляду за будівництвом; забезпечує геодезичну основу для будівництва. Бере участь у створенні й роботі комісії з попередньої перевірки будівельної готовності об'єктів для пред'явлення їх державній приймальній комісії, забезпечує комісію необхідними для роботи документами, бере участь у її роботі. Організовує передачу завершених об'єк­тів підприємствам та організаціям, на які покладе­но їх експлуатацію. Здійснює керівництво діяльніс­тю управління, несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань, визначає ступінь відповідальності заступників на­чальника управління, керівників його структурних підрозділів.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: Конституцію України, закони України, постанови і рішення Кабінету Мі­ністрів України з питань діяльності галузі, перс­пективи технічного та економічного розвитку галу­зі, методи управління, технологію й організацію будівельного виробництва, досягнення науки та техніки, передовий вітчизняний та зарубіжний дос­від; порядок проведення торгів (тендерів), укладан­ня та виконання контрактів (договорів); основи планування, статистики, фінансування будівницт­ва, роботи з цінними паперами, оподаткування, менеджменту, маркетингу, комерційної діяльності, психології; етику ділового спілкування та ведення переговорів; можливості використання організацій­ної й обчислювальної техніки; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожеж­ного захисту й охорони навколишнього середови­ща.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна вища ос­віта відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професією керівників нижчого рів­ня для магістра не менше 2 років, спеціаліста - не менше 3 років.

29. НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ (ВІДДІЛУ) КОМПЛЕКТАЦІЇ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Керує роботою щодо забезпечення об'єктів технологічними комп­лектами збірних конструкцій, деталей, вузлів, ви­робів, напівфабрикатів і матеріалів відповідно до графіків виконання будівельно-монтажних робіт. Здійснює розрахунки щодо обгрунтування потреби в матеріально-технічних ресурсах. Укладає з поста­чальниками договори на постачання будівельних матеріалів, комплектуючих виробів, устаткування і контролює їх виконання. Забезпечує належний стан складського господарства. Організовує приймання та відпускання виробів і матеріалів, зберігання їх у порядку, що гарантує якісне та кількісне збере­ження, своєчасне розвантаження вагонів і авто­транспорту, розкредитування вагонів, сортування виробів і матеріалів, оформлення товаро-транспортних документів. Здійснює заходи щодо механі­зації вантажно-розвантажувальних робіт і скоро­чення ручної праці, організації виробництва з виготовлення несерійних і нетипових деталей, вуз­лів, виробів. Забезпечує контроль за додержанням норм витрачання матеріалів, їх правильним збері­ганням і використанням. Бере участь у розробці колективного договору і виконанні його заходів. Керує працівниками відділу.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази та інші керівні матеріали з питань ком­плектації об'єктів будівництва матеріально-техніч­ними ресурсами; нормативи виробничих запасів си­ровини, матеріалів та інших матеріальних ресурсів; організацію складського господарства; порядок ук­ладання договорів з постачальниками і їх вико­нання; стандарти та технічні умови з матеріально-технічного забезпечення, комплектації та якості продукції; прейскуранти оптових цін, номенкла­туру матеріалів, що споживаються; основи техноло­гії й організації виробництва, праці та управління; порядок ведення обліку операцій комплектації та складання звітності; передовий вітчизняний і зару­біжний досвід комплектації та постачання; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії й протипожежного за­хисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або ба­зова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за профе­сією для магістра або спеціаліста не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

ПРОФЕСІОНАЛИ

1. АРХІТЕКТОР

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Розробляє архі­тектурно-будівельну' частину проектів. Бере участь у підготовці пропозицій щодо розробки містобудів­них й архітектурних рішень, що готує головний архітектор. Забезпечує зв'язок архітектурної части­ни з іншими розділами проектів, комплектність не­обхідної технічної документації, скорочення обсягів проектних документів на всіх стадіях проектуван­ня. Здійснює авторський нагляд за будівництвом запроектованих об'єктів з питань, що входять до його компетенції. Бере участь у аналізі й узагаль­ненні досвіду проектування та впровадження в будівництві архітектурних і містобудівних рішень. Готує висновки з раціоналізаторських пропозицій та винаходів, проектів нормативних матеріалів з проектування та будівництва щодо вирішення в них архітектурних питань. Бере участь у роботі семінарів і конференцій.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: методи проектування й проведення техніко-економічних розрахунків; тех­нічні, художні, економічні, екологічні, соціальні та інші вимоги до об'єктів, що проектуються; специ­фіку регіональних і місцевих природних, економіч­них, екологічних, соціальних та інших умов реалі­зації містобудівних та архітектурних рішень; види та властивості будівельних матеріалів і конструк­цій; передовий вітчизняний і зарубіжний досвід з проектування та будівництва; постанови, розпоряд­ження й накази, методичні, нормативні та інші ке­рівні матеріали з проектування, будівництва й екс­плуатації об'єктів; стандарти щодо оформлення проектно-кошторисної документації; технологію бу­дівництва; технічні засоби проектування та будів­ництва; правила та норми охорони праці, виробни­чої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ АРХІТЕКТОР. Повна вища ос­віта відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією архітектора І категорії не менше 2 ро­ків.

АРХІТЕКТОР І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (ма­гістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення ква­ліфікації. Для магістра без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи за професією архітек­тора П категорії не менше 2 років, для бакалавра -не менше 3 років.

АРХІТЕКТОР П КАТЕГОРІЇ. Повна або базо­ва вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфіка­ції. Для спеціаліста без вимог до стажу роботи, для бакалавра стаж роботи за професією архітектора не менше 2 років.

АРХІТЕКТОР. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Без вимог до стажу роботи.

2. ГЕОДЕЗИСТ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Виконує комп­лекс геодезичних робіт, що забезпечують відповід­ність геометричних параметрів, координат і висот­них позначок будівель і споруд під час їх розміщен­ня та зведення. Бере участь у прийманні від замов­ника геодезичної розбивочної основи та виконує розбивочні роботи у ході будівництва: розплануван­ня майданчикових лінійних споруд (крім магіст­ральних), тимчасових будівель, споруд, створення внутрішньої розбивочної мережі на монтажних горизонтах, розбивку проміжних осей тощо. Про­водить у разі потреби перевірку точності виготов­лення та встановлення монтажної оснастки. Здійс­нює контроль за переміщенням і деформаціями конструкцій та елементів будівель і споруд у ході виконання будівельно-монтажних робіт. Повідом­ляє керівництву будівельної організації про загрозу аварії будівлі, споруди, що викликана порушенням вимог проектної документації щодо точності гео­метричних параметрів; заносить відповідні заува­ження до загального журналу робіт. Своєчасно про­водить виконавчі зйомки, у тому числі зйомки під­земних комунікацій у відкритих траншеях, готує необхідну виконавчу геодезичну документацію. Здійснює контроль за дотримуванням виробничим персоналом точності геометричних параметрів спо­руд, за станом геодезичних приладів, засобів ліній­них вимірювань, правильністю їх зберігання й екс­плуатації. Бере участь у пред'явленні об'єктів будівництва приймальній комісії. Веде спостереження за збереженням геодезичних позначок на будівель­ному майданчику та незмінністю їх положення у ході будівництва.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виконання геодезичних робіт; геодезичні прилади та правила їх технічної експлуатації; положення, інструкції, вимоги нор­мативно-методичних документів з питань виконан­ня геодезичних робіт; основи економіки, організа­ції виробництва, праці та управління, технології будівельного виробництва; вітчизняний та зарубіж­ний досвід виконання геодезичних робіт; законо­давство про працю; норми та правила охорони пра­ці, виробничої санітарії та протипожежного захисту під час виконання геодезичних робіт.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ГЕОДЕЗИСТ. Повна вища осві­та відповідного напряму підготовки (магістр, спе­ціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією геодезиста І категорії не менше 2 років.

ГЕОДЕЗИСТ І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (ма­гістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення ква­ліфікації. Для магістра без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи за професією геоде­зиста II категорії не менше 2 років, для бакалавра -не менше 3 років.

ГЕОДЕЗИСТ II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спе­ціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для спеціаліста без вимог до стажу роботи, для бакалавра стаж роботи за професією геодезиста не менше 2 років.

ГЕОДЕЗИСТ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або ба­калавр). Без вимог до стажу роботи.

3. ЕКОНОМІСТ З ДОГОВІРНИХ ТА ПРЕТЕНЗІЙНИХ РОБІТ (будівництво)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Готує до укла­дання із замовниками та субпідрядними організа­ціями контракти (договори) та угоди; здійснює пе­ревірку кошторисної документації на будівництво об'єктів та готує зауваження щодо її якості. Бере участь у підготовці та перевірці титульних списків. Разом з представниками субпідрядних організацій узгоджує з проектною організацією та замовником кошториси, калькуляції вартості матеріалів, транс­портні схеми тощо. Виконує розрахунки вартості робіт. Веде облік робіт, виконаних та оплачених за­мовником. Бере участь у контрольних обмірах ви­конаних робіт, визначенні планово-розрахункових цін на будівельні матеріали та конструкції, транс­порт, комунальне й інше обслуговування, а також відпускних цін на продукцію підсобних під­приємств. Складає кошториси витрат, що не перед­бачені розцінками та нормами накладних витрат, у разі потреби узгоджує їх із замовником. Виконує розрахунки щодо ефективності впровадження нової техніки та технології, раціоналізаторських пропо­зицій та винаходів. Бере участь у підготовці пре­тензійної документації для розглядання її в арбіт­ражі.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо кошторисної роботи та ціноутво­рення в будівництві; перспективні напрями розвит­ку капітального будівництва; основи економіки, організації та технології будівництва; правила ук­ладання контрактів (договорів); склад, зміст, поря­док розроблення й узгодження кошторисів; діючі положення про фінансування і кредитування капі­тального будівництва; облікову документацію; орга­нізацію оперативного та статистичного обліку та звітності; основи трудового законодавства; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ЕКОНОМІСТ З ДОГОВІРНОЇ ТА ПРЕТЕНЗІЙНОЇ РОБОТИ. Повна вища освіта від­повідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за профе­сією економіста з договірної та претензійної роботи І категорії не менше 2 років.

ЕКОНОМІСТ З ДОГОВІРНОЇ ТА ПРЕТЕНЗІЙ­НОЇ РОБОТИ І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфіка­ції. Для магістра без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи за професією економіста з договірної та претензійної роботи II категорії не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.

ЕКОНОМІСТ З ДОГОВІРНОЇ ТА ПРЕТЕНЗІЙ­НОЇ РОБОТИ II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для спе­ціаліста без вимог до стажу роботи, для бакалавра стаж роботи за професією економіста з договірної та претензійної роботи не менше 2 років.

ЕКОНОМІСТ З ДОГОВІРНОЇ ТА ПРЕТЕНЗІЙ­НОЇ РОБОТИ. Повна або базова вища освіта відпо­відного напряму підготовки (спеціаліст або бака­лавр). Без вимог до стажу роботи.

4. ІНЖЕНЕР

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює пере­вірку проектної і розробку організаційно-техноло­гічної документації. Готує зауваження та пропози­ції щодо впровадження більш досконалих техноло­гічних рішень, конструктивних елементів, деталей і матеріалів. У разі потреби складає рекламації щодо якості проектів. Разом з представниками субпід­рядних організацій бере участь в узгодженні робо­чих креслень з проектною організацією і замовни­ком. Здійснює натурний огляд будівельних майдан­чиків і розроблення проектів виконання робіт від­повідно до вимог будівельних норм і правил. Вико­нує прив'язування технологічних карт і карт тру­дових процесів, проектування тимчасових будинків і споруд, розроблення документації на нестандартне устаткування, інвентар, пристрої, технічне облад­нання з охорони праці; надає методичну допомогу будівельним дільницям у ході застосування проек­тів виконання робіт. Складає зведені відомості що­до обсягів робіт, матеріально-технічних ресурсів, зведені графіки введення об'єктів у експлуатацію, роботи механізмів, переміщення бригад, сітьові графіки будівництва. Бере участь у розробленні та здійсненні  організаційно-технологічних   заходів щодо впровадження нової техніки, підготовки об'єктів до роботи в осінньо-зимовий період; про­веденні експериментальних робіт з освоєння нових технологічних процесів і впровадження їх у ви­робництво; складанні заявок на винаходи і про­мислові зразки. Вивчає передовий вітчизняний і зарубіжний досвід в галузі будівельного вироб­ництва; розробляє заходи для підвищення ефектив­ності будівельного виробництва, зменшення витрат матеріалів, трудомісткості робіт, підвищення про­дуктивності праці і бере участь у їх реалізації. Готує висновки щодо раціоналізаторських пропози­цій, спрямованих на удосконалення технології буді­вельного виробництва.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо виконання будівельно-монтажних робіт; будівельні норми та правила; стандарти і технічні умови; номенклатуру будівельних матеріа­лів, конструкцій і деталей, що застосовуються; ме­тоди розрахунку будівельних конструкцій; техноло­гію виробництва та засоби виконання будівельно-монтажних робіт; сітьове планування; порядок приймання об'єктів, будівництво яких завершено; методи контролю якості; порядок оформлення про­ектно-кошторисної й іншої технічної документації; передовий вітчизняний і зарубіжний досвід вико­нання будівельно-монтажних робіт; основи економі­ки, організації виробництва й управління; законо­давство про працю, охорону навколишнього середо­вища; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціа­ліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера І категорії не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (ма­гістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення ква­ліфікації. Для магістра без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи за професією інженера П категорії не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.

ІНЖЕНЕР II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для спеціаліста без вимог до стажу роботи, для ба­калавра стаж роботи за професією інженера не мен­ше 2 років.

ІНЖЕНЕР. Повна або базова вища освіта від­повідного напряму підготовки (спеціаліст або бака­лавр). Без вимог до стажу роботи.

5. ІНЖЕНЕР - ЕНЕРГЕТИК

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує енергопостачання будівельних об'єктів, підсобних виробництв і обслуговуючих господарств будівель­ної організації, експлуатацію та ремонт енергетич­ного устаткування. Бере участь у розробці планів виробництва та споживання електроенергії,, палива, пари, газу, води, стисненого повітря; норм витрат палива та всіх видів енергії; перспективного роз­витку енергетичного господарства будівельної орга­нізації. Здійснює нагляд за контрольно-вимірю­вальними, електротехнічними та теплотехнічними приладами, забезпечує своєчасне пред'явлення ор­ганам Держенергонагляду котлів і посудин, що працюють під тиском. Складає технічні завдання з проектування нових та реконструкції діючих енер­гооб'єктів; заявки на придбання енергетичного ус­таткування, матеріалів, запасних частин. Веде ін­вентарний облік наявності та руху енергоустатку­вання будівельної організації, облік і аналіз витрат електроенергії та палива, техніко-економічних показників роботи енергогосподарства. Розробляє заходи для підготовки енергетичних установок до роботи в зимовий період і контролює їх виконання. Забезпечує впровадження нових прогресивних ме­тодів експлуатації та ремонту енергетичного облад­нання. Готує висновки з раціоналізаторських про­позицій і винаходів та організовує їх впровадження у виробництво. Бере участь у обговоренні причин аварій енерготехнічного устаткування та розроблен­ні заходів для їх усунення та запобігання їм. Про­водить виробничий інструктаж робітників щодо безпечних методів праці, перевіряє забезпечення робітників захисними засобами та пристроями.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, методичні, нормативні та інші керівні матеріа­ли щодо експлуатації енергетичного устаткування та комунікацій; організацію робіт енергетичного господарства; технічні характеристики, конструк­тивні особливості, призначення, режими роботи енергетичного устаткування; правила технічної екс­плуатації та технологію проведення ремонтів; до­сягнення науки, вітчизняного та зарубіжного досві­ду з питань енергетичного обслуговування вироб­ництва; основи економіки, організації виробництва, праці й управління; правила і норми охорони пра­ці, виробничої санітарії та протипожежного захис­ту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР-ЕНЕРГЕТИК. Повна вища- освіта відповідного напряму підготовки (ма­гістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера-енергетика І катего­рії не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР-ЕНЕРГЕТИК І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підго­товки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підви­щення кваліфікації. Для магістра без вимог до ста­жу роботи, для спеціаліста стаж роботи за профе­сією інженера-енергетика П категорії не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.

ІНЖЕНЕР-ЕНЕРГЕТИК II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підго­товки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для спеціаліста без вимог до стажу робо­ти, для бакалавра стаж роботи за професією інже­нера-енергетика не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР-ЕНЕРГЕТИК. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спе­ціаліст або бакалавр). Без вимог до стажу роботи.

6. ІНЖЕНЕР З НАГЛЯДУ ЗА БУДІВНИЦТВОМ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює тех­нічний нагляд за виконанням будівельно-монтаж­них робіт. Контролює відповідність обсягів, строків та якості будівельно-монтажних робіт, а також якості матеріалів, виробів, що застосовуються у бу­дівництві, затвердженій проектно-кошторисній до­кументації, будівельним нормам і правилам, стан­дартам, технічним умовам, нормам охорони праці, вимогам пожежної безпеки. Бере участь у вирішен­ні питань щодо внесення до проектів змін, пов'яза­них з упровадженням прогресивних технологічних процесів, планувальних та конструктивних рішень, у обговоренні й узгодженні проектних рішень, що виникають під час будівництва. Оперативно вирі­шує питання щодо заміни матеріалів, виробів, кон­струкцій (без зниження якості будівельних робіт). Вивчає причини, що призводять до порушень стро­ків будівництва та погіршення його якості, вживає заходів щодо запобігання цим порушенням. Здійс­нює технічне приймання закінчених будівельно-монтажних робіт і об'єктів, оформляє необхідну технічну документацію для пред'явлення об'єкта приймальній комісії; бере участь у роботі прий­мальної комісії. Контролює усування недоробок і дефектів будівельними організаціями в строки, встановлені приймальною комісією; готує необхідні дані для складання звітності про виконання робіт з капітального будівництва.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо виконання будівельно-монтажних робіт; перспективи технічного розвитку будівельної організації; технічні умови та графіки виконання будівельно-монтажних робіт, стандарти на будівель­ні матеріали, деталі, конструкції; будівельні норми та правила; основи технології виробництва та засо­би виконання будівельно-монтажних робіт; порядок приймання об'єктів, будівництво яких завершено; методи контролю їх якості; порядок оформлення проектно-кошторисної й іншої технічної документа­ції; передовий вітчизняний і зарубіжний досвід виконання будівельно-монтажних робіт, нові буді­вельні матеріали, вироби, конструкції; основи еко­номіки, організації виробництва й управління, за­конодавство про працю, охорону навколишнього се­редовища; правила та норми охорони праці, вироб­ничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР З НАГЛЯДУ ЗА БУ­ДІВНИЦТВОМ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підви­щення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з нагляду за будівництвом І категорії не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З НАГЛЯДУ ЗА БУДІВНИЦТВОМ І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта від­повідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для ма­гістра без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи за професією інженера з нагляду за будівництвом II категорії не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.

ІНЖЕНЕР З НАГЛЯДУ ЗА БУДІВНИЦТВОМ II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відпо­відного напряму підготовки (спеціаліст або бака­лавр) та підвищення кваліфікації. Для спеціаліста без вимог до стажу роботи, для бакалавра стаж ро­боти за професією інженера з нагляду за будівницт­вом не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З НАГЛЯДУ ЗА БУДІВНИЦТ­ВОМ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Без вимог до стажу роботи.


7. ІНЖЕНЕР З ОРГАНІЗАЦІЇ ТА НОРМУВАННЯ ПРАЦІ (будівництво)

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює конт­роль за правильністю організації праці та норму­вання. Виконує комплекс робіт щодо удосконален­ня організації, нормування та оплати праці, підви­щення ефективності виробництва та продуктивності праці. Перевіряє на робочих місцях використання робочого часу та завантаженість робітників роботою за професією; виявляє й аналізує причини втрат робочого часу, розробляє заходи щодо їх усунення. Аналізує існуючі організаційно-технічні умови ви­робництва, трудові процеси, сприяє підвищенню ефективності організації праці на підставі розвитку колективних (бригадних) форм організації та сти­мулювання праці, атестації та раціоналізації робо­чих місць, розширення суміщення професій та ін­ших передових методів праці. Розробляє та впро­ваджує технічно обгрунтовані норми трудових вит­рат праці та заробітної плати (калькуляції), місцеві норми та розцінки на будівельно-монтажні роботи. Готує пропозиції, спрямовані на виконання робіт­никами норм праці та нормованих завдань; забез­печує своєчасний перегляд норм у разі зміни технології виконання робіт. Бере участь у виявленні й розповсюдженні більш раціональних методів праці, організації виставок, семінарів, шкіл передового досвіду, оглядів і конкурсів. Вивчає та узагальнює передовий досвід у сфері організації та нормування праці, сприяє його впровадженню. Складає звіт­ність з питань організації та нормування праці. До­водить до відома робітників умови оплати праці, консультує робітників з питань нормування праці та заробітної плати. Бере участь у роботі тарифної комісії, підготовці колективного договору та пере­вірці виконання його заходів. Контролює дотриман­ня законодавства про працю.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації та нормування праці; основи технології, організації та економіки буді­вельного виробництва; методи вивчення й проекту­вання трудових процесів, використання робочого часу; методи організації та нормування праці; по­рядок тарифікації робіт і робітників; законодавство про працю, основи соціології, фізіології та психоло­гії праці; засоби організаційної й обчислювальної техніки; досягнення науки та передовий вітчизня­ний і зарубіжний досвід з організації та нормуван­ня праці; правила та норми охорони праці, вироб­ничої санітарії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР З ОРГАНІЗАЦІЇ ТА НОРМУВАННЯ ПРАЦІ. Повна вища освіта відпо­відного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з організації та нормування праці І ка­тегорії не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З ОРГАНІЗАЦІЇ ТА НОРМУВАН­НЯ ПРАЦІ І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфіка­ції. Для магістра без вимог до стажу роботи, спе­ціаліста - стаж роботи за професією інженера з організації та нормування праці II категорії не мен­ше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.

ІНЖЕНЕР З ОРГАНІЗАЦІЇ ТА НОРМУВАН­НЯ ПРАЦІ II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для спе­ціаліста без вимог до стажу роботи, для бакалавра стаж роботи за професією інженера з організації та нормування праці не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З ОРГАНІЗАЦІЇ ТА НОРМУВАН­НЯ ПРАЦІ. Повна або базова вища освіта відповід­ного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Без вимог до стажу роботи.

8. ІНЖЕНЕР З ПРОЕКТНО-КОШТОРИСНОЇ РОБОТИ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує одержання комплектної проектно-кошторисної до­кументації на будівництво об'єктів від замовників та передачу її за призначенням для виконання буді­вельно-монтажних робіт. Здійснює перевірку пра­вильності складання кошторисної документації проектними організаціями, відповідність її діючим нормативним документам. Стежить за своєчасним внесенням до проектно-кошторисної документації необхідних змін, що пов'язані з впровадженням но­вих нормативів, цін, прейскурантів, каталогів, збір­ників одиничних розцінок тощо. Бере участь у під­готовці висновків підрядної організації щодо про­ектно-кошторисної документації. Готує необхідну інформацію щодо проектно-кошторисної документа­ції. Забезпечує архівне збереження проектно-кош­торисної документації.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, методичні, нормативні та інші керівні матеріа­ли щодо організації проектно-кошторисної справи у будівництві; організацію розробки проектно-кошто­рисної документації, порядок її погодження та зат­вердження; методику складання кошторисів, кош­торисно-фінансових розрахунків, калькуляцій; по­рядок складання та застосування збірників і ката­логів одиничних розцінок, цінників на будівельні матеріали, конструкції, вироби, монтаж устатку­вання, збірників прейскурантів і типових наборів устаткування та матеріалів; будівельні норми та правила; основи економіки, організації будівельно­го виробництва, праці й управління; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії та про­типожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР З ПРОЕКТНО-КОШ­ТОРИСНОЇ РОБОТИ. Повна вища освіта відповідно­го напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та під­вищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з проектно-кошторисної роботи І категорії не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З ПРОЕКТНО-КОШТОРИСНОЇ РО­БОТИ І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціа­ліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для магістра без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи за професією інженера з проектно-кошторисної роботи П категорії не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.

ІНЖЕНЕР З ПРОЕКТНО-КОШТОРИСНОЇ РО­БОТИ II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або ба­калавр) та підвищення кваліфікації. Для спеціаліс­та без вимог до стажу роботи, для бакалавра стаж роботи за професією інженера з проектно-кошто­рисної роботи не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З ПРОЕКТНО-КОШТОРИСНОЇ РО­БОТИ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст, бакалавр). Без ви­мог до стажу роботи.

9. ІНЖЕНЕР-ПРОЕКТУВАЛЬНИК

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Розробляє окре­мі розділи (частини) проекту відповідно до видано­го йому завдання. Бере участь у розробленні пропо­зицій щодо проектних рішень, які готує головний спеціаліст відділу, у збиранні вихідних даних для проектування, вирішенні технічних питань, що ви­никають протягом усього періоду проектування об'єктів, їх будівництва, введення в дію й освоєння проектних потужностей. Пов'язує проектні рішен­ня виданого йому завдання з проектними рішення­ми інших розділів (частин) проекту. Проводить па­тентні дослідження з метою забезпечення патентної чистоти нових проектних рішень та їх патентоспро­можності. Забезпечує відповідність проектних рі­шень і документації, що розробляються, стандар­там, технічним умовам та іншим нормативним до­кументам з проектування та будівництва. Здійснює авторський нагляд за будівництвом запроектованих об'єктів з питань, що входять до його компетенції, аналіз й узагальнення досвіду проектування й впро­вадження у будівництво прийнятих проектних рі­шень; готує на цій основі пропозиції щодо доціль­ності коригування прийнятих загальних і принципових напрямів проектування. Бере участь у скла­данні заявок на винаходи та підготовці висновків з раціоналізаторських пропозицій та винаходів, про­ектів стандартів, технічних умов та інших норма­тивних документів, у роботі семінарів і конферен­цій.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня та накази, методичні, нормативні й інші керівні матеріали щодо проектування об'єктів будівництва, оформлення проектно-кошторисної та іншої техніч­ної документації; методи проектування та прове­дення техніко-економічних розрахунків; основи технології будівельного виробництва, виготовлення та монтажу устаткування і конструкцій, види та властивості матеріалів; передовий вітчизняний і зарубіжний досвід проектування; технічні, еконо­мічні, екологічні та соціальні вимоги до об'єктів, що проектуються; технічні засоби проектування та будівництва; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії й протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР-ПРОЕКТУВАЛЬ­НИК. Повна вища освіта відповідного напряму під­готовки (магістр, спеціаліст) та підвищення квалі­фікації. Стаж роботи за професією інженера-проек­тувальника І категорії не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР-ПРОЕКТУВАЛЬНИК І КАТЕГО­РІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного нап­ряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для магістра без вимог до стажу роботи, для спеціаліста стаж роботи за професією інженера-проектувальника II категорії не менше 2 років, для бакалавра - не менше 3 років.

ІНЖЕНЕР-ПРОЕКТУВАЛЬНИК II КАТЕГО­РІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підви­щення кваліфікації. Для спеціаліста без вимог до стажу роботи, для бакалавра стаж роботи за профе­сією інженера-проектувальника не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР-ПРОЕКТУВАЛЬНИК. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготов­ки (спеціаліст, бакалавр). Без вимог до стажу робо­ти.

10. ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Здійснює конт­роль якості будівельно-монтажних робіт. Контро­лює відповідність якості матеріалів, конструкцій та деталей, що надходять від постачальників, діючим стандартам і технічним умовам. Бере участь у роз­робці, удосконаленні та впровадженні системи уп­равління якістю, створенні стандартів та нормати­вів якісних показників, реалізації заходів щодо підвищення якості будівництва. Вивчає вітчизня­ний та зарубіжний досвід з питань розроблення та впровадження систем управління якістю. Розроб­ляє рецептуру виготовлення бетону, будівельного розчину, мастик, барвників та інших будівельних компонентів. Очолює проведення лабораторних ана­лізів та випробувань будівельних матеріалів і дета­лей. Контролює ведення журналів виконання робіт на будівельних об'єктах, додержання температурно­го режиму витримування бетонних конструкцій у зимовий період. Здійснює нагляд за експлуатацією лабораторного устаткування та своєчасним подан­ням його на періодичну державну перевірку. Сприяє підвищенню ефективності роботи груп якос­ті.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, методичні, нормативні та інші керівні матеріа­ли щодо управління якістю будівельно-монтажних робіт (продукції); будівельні норми і правила, тех­нічні умови виробництва та приймання будівельно-монтажних робіт, технологію виготовлення та ви­моги до якості будівельних матеріалів, конструк­цій, виробів; порядок пред'явлення та розгляду рекламацій щодо якості сировини, матеріалів, на­півфабрикатів, комплектуючих виробів; системи, методи та засоби контролю якості; лабораторне ус­таткування та правила його експлуатації; методи лабораторних випробувань; технологію будівельно­го виробництва; основи законодавства про працю; правила і норми охорони праці, виробничої саніта­рії та протипожежного захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ПРОВІДНИЙ ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (ма­гістр, спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією інженера з якості І категорії не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ І КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготов­ки (магістр, спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Для магістра без вимог до стажу робо­ти, для спеціаліста стаж роботи за професією інже­нера з якості II категорії не менше 2 років, для ба­калавра - не менше 3 років.

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ II КАТЕГОРІЇ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підго­товки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення ква­ліфікації. Для спеціаліста без вимог до стажу робо­ти, для бакалавра стаж роботи за професією інже­нера з якості не менше 2 років.

ІНЖЕНЕР З ЯКОСТІ. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Без вимог до стажу роботи.


ФАХІВЦІ

1. МЕХАНІК ДІЛЬНИЦІ

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Забезпечує без­аварійну роботу всіх видів устаткування, будівель­них машин і механізмів дільниці. Здійснює нагляд за технічним станом та якістю використання й обс­луговування будівельних машин і механізмів. Бере участь у прийманні нових машин і здійснює їх технічний огляд. Готує необхідні матеріали щодо списання машин та механізмів. Вживає заходів що­до підготовки будівельних машин та механізмів до роботи в зимовий період. Контролює своєчасність та якість ремонтних робіт. Веде облік наявності, надходжень та переміщень будівельних машин по дільниці. Керує роботою з монтажу, демонтажу та транспортування немобільних машин та механіз­мів, металевих конструкцій, виготовлення метале­вих виробів, електро-, тепло-, водопостачання буді­вельних об'єктів, випробування машин, механізмів, устаткування та пристроїв. Проводить інструктаж та навчання щодо безпечних методів -та. прийомів роботи робітників дільниці, що обслуговують буді­вельні машини та механізми. Здійснює нагляд за додержанням правил охорони пращ під час мон­тажу, демонтажу, експлуатації та ремонту буді­вельних машин, механізмів, підйомних пристроїв, електроустаткування, газозварювальних апаратів, посудин, що працюють під тиском, за експлуата­цією засобів малої механізації, ручного інструменту та будівельного оснащення. Забезпечує робочі місця попереджувальними написами, плакатами та інст­рукціями з охорони праці. Бере участь у розсліду­ванні причин аварій та нещасних випадків і роз­робляє заходи для їх усунення і запобігання їм. Складає заявки на ручний і механізований інструмент та засоби малої механізації, матеріали, запас­ні частини та складальні одиниці комплектуючих виробів; здійснює контроль за їх використанням та витрачанням; веде облікову та звітну документа­цію. Керує робітниками-машиністами будівельної дільниці та в ремонтно-монтажних майстернях.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: постанови, розпоряджен­ня, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації ремонту та обслугову­вання машин і механізмів; технологічні характе­ристики, конструктивні особливості, режим роботи будівельних машин і механізмів, правила їх техніч­ної експлуатації; технологію й організацію ремонт­них робіт; методи монтажу, демонтажу, регулюван­ня та налагоджування устаткування; основи техно­логії, економіки, організації будівельного вироб­ництва та праці; законодавство про працю; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та про­типожежного' захисту.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

МЕХАНІК І КАТЕГОРІЇ. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, молод­ший спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією механіка II категорії не менше 1 року.

МЕХАНІК II КАТЕГОРІЇ. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, молод­ший спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією механіка не менше 2 років.

МЕХАНІК. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, молодший спеціа­ліст). Без вимог до стажу роботи.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

МЕХАНІК ДІЛЬНИЦІ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТА УЛАШТУВАННЯ ПІДКРАНОВИХ КОЛІЙ. Забезпе­чує своєчасне та якісне виконання робіт з експлуа­тації та улаштування підкранових колій відповід­но до проектів, будівельних норм і правил (БНіП) та технічних умов; безпечну експлуатацію та ре­монт машин, що застосовуються для улаштування рейкових колій та баштових кранів. Розробляє гра­фіки планово-запобіжних ремонтів; складає заявки на матеріали та запасні частини. Проводить роботу для створення безпечних умов праці та запобігання аваріям на баштових кранах з причин неякісного стану рейкових колій. Організовує перевірку знання робітниками дільниці правил безпечної експлуатації вантажопідйомних машин і механізмів.  

МЕХАНІК ДІЛЬНИЦІ ПЕРЕБАЗУВАННЯ БУДІВЕЛЬНИХ МАШИН І МЕХАНІЗМІВ. Забезпечує виконання робіт з перебазування будівельних машин і механізмів з дотриманням вимог проектної документації, будівельних норм і правил та техніч­них умов. Бере участь у складанні графіків переба­зування будівельних машин і механізмів на будівельних об'єктах, розробці транспортних схем і маршрутів руху; вживає заходів до поліпшення якості монтажних робіт, скорочення строків пере­базування будівельних машин та механізмів. Роз­робляє схеми навантаження й кріплення техніки на засобах транспорту та узгоджує їх у відповідних організаціях. Проводить інструктаж осіб, що супро­воджують техніку, щодо порядку руху та зберіган­ня техніки у технічно справному стані під час перебазування. Забезпечує технічно правильну екс­плуатацію технологічного транспорту, монтажного оснащення та дотримання правил охорони праці під час перебазування будівельних машин і механізмів.

МЕХАНІК ДІЛЬНИЦІ ПЛАНОВО-ЗАПОБІЖ­НОГО РЕМОНТУ. Забезпечує правильну експлуата­цію устаткування, своєчасний і якісний його ре­монт та модернізацію. Складає графіки технічного обслуговування та ремонту устаткування, веде його огляд. Вивчає умови роботи устаткування, окремих вузлів і деталей, виявляє та ліквідує причини їх передчасного спрацювання. Розробляє та впровад­жує у виробництво прогресивні методи ремонту ма­шин, устаткування та їх вузлів, а також відновлен­ня вузлів та деталей; вживає заходів для скорочен­ня простоїв, збільшення строків служби устатку­вання та поліпшення якості й зниження вартості ремонту. Складає заявки на одержання необхідних для ремонту матеріалів, запасних частин, деталей, інструменту, замовлення на виготовлення та від­новлення деталей і вузлів устаткування. Проводить інструктаж та навчання робітників безпечним мето­дам і прийомам виконання ремонтних робіт.

2. ТЕХНІК

ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Одержує про­ектно-кошторисну документацію, перевіряє її комп­лектність та наявність необхідних узгоджень та затверджень; здійснює ведення журналу реєстрації проектно-кошторисної документації. Оформляє змі­ни технічної документації у зв'язку з коригуван­ням технологічних процесів та режимів виробницт­ва й погоджує їх за встановленим порядком. Забезпечує збереження, облік та передачу проект­но-кошторисної документації виробничим підрозді­лам і субпідрядним організаціям. Здійснює конт­роль за збереженням проектно-кошторисної доку­ментації та веденням виконавчої документації на будівельних дільницях. Готує і передає у виробничі підрозділи журнали ведення робіт, документацію для пред'явлення об'єктів приймальній комісії. Бере участь у розробці проектів виконання робіт проектуванні тимчасових будівель, споруд, нестандартного устаткування, пристроїв та інвентаря, складанні зведених графіків роботи будівельних машин, переміщення робітників, введення об'єктів в експлуатацію. Складає відомості обсягів робіт у натуральних та цінових показниках, заявки на будівельні матеріали, деталі та конструкції, замов­лення на виготовлення виробів; розміщує замовлен­ня на підсобних підприємствах та здійснює конт­роль за їх виконанням. Порівнює фактичні витрати матеріалів з нормативними, вивчає причини пере­витрат. Контролює додержання технологічної дис­ципліни у виробничих підрозділах та правил експлуатації устаткування. Бере участь у випробо­вуваннях технологічного устаткування, проведенні експериментальних робіт з перевірки та освоєння будівельних процесів та режимів виробництва.

ПОВИНЕН ЗНАТИ: систему підготовки буді­вельного виробництва; стандарти, технічні умови та інші нормативні та керівні матеріали щодо роз­робки та оформлення технічної та технологічної до­кументації; спеціалізацію й технічні характеристи­ки об'єктів; основне технологічне устаткування та принципи його роботи; технологію будівельного ви­робництва; види та властивості будівельних мате­ріалів і конструкцій, що застосовуються в будів­ництві; склад, вимоги до оформлення та правила передачі проектно-кошторисної документації; но­менклатуру виробів, що виготовляють підсобні підприємства будівельної організації; основи еконо­міки, організації праці та управління; законодавст­во про працю; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Технік-геодезист. Геодезичні прилади і прави­ла їх технічної експлуатації; положення, інструкції, вимоги та рекомендації нормативно-методич­них документів щодо виконання геодезичних робіт.

Технік-проектувальник. Порядок проектуван­ня і техніко-економічних розрахунків, методи вико­нання креслярських робіт; стандарти, технічні умо­ви та інші керівні матеріали з питань розробки й оформлення проектно-кошторисної та іншої техніч­ної документації; вимоги до проектних рішень, що приймаються; технічні засоби проектування.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

ТЕХНІК І КАТЕГОРІЇ. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, молод­ший спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією техніка II категорії не менше 1 року.

ТЕХНІК II КАТЕГОРІЇ. Базова вища освіта відповідного -напряму підготовки (бакалавр, молод­ший спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією техніка не менше 2 років.

ТЕХНІК. Базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, молодший спеціа­ліст). Без вимог до стажу роботи.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

ТЕХНІК-ГЕОДЕЗИСТ. Виконує геодезичні ро­боти, що забезпечують відповідність будівельних об'єктів проекту. Бере участь у прийманні від за­мовника геодезичної розбивочної основи на об'єкти будівництва, у тому числі головних осей будівель та споруд, трас, інженерних комунікацій. Виконує розбивочні роботи у процесі будівництва, виконав­чу зйомку закінчених будівельних етапів. Бере участь у вибірковому контролі робіт, що вико­нуються виробничим персоналом щодо додержання точності їх геометричних параметрів; докладає про виявлені порушення безпосередньому керівництву. Заповнює журнал геодезичних вимірювань. Здійс­нює нагляд за збереженням геодезичних позначок на будівельному майданчику, незмінністю їх поло­ження у процесі будівництва; забезпечує ремонт пошкоджених та заміну знищених позначок; бере участь у підготовці виконавчої геодезичної доку­ментації.

ТЕХНІК-ДОГЛЯДАЧ. ДОГЛЯДАЧ БУДОВИ. Забезпечує схоронність і правильність технічної експлуатації житлового фонду, санітарне утриман­ня будов, своєчасне та якісне їх обслуговування. Здійснює профілактичний огляд житлового фонду, вживає заходів щодо підготовки житлового фонду до зимового періоду. Готує перелік і розрахунки обсягів робіт поточного і капітального ремонту та контролює їх виконання. Складає графіки профі­лактичного огляду квартир слюсарями-сантехніка­ми та електромонтерами з обслуговування елект­ричного устаткування, контролює їх додержання. Організовує виконання невідкладного поточного ремонту за встановленими оглядами. Здійснює контроль за прибиранням територій, санітарним станом сміттєпроводів, утриманням елементів зов­нішнього благоустрою сміттєзбиральників, своєчас­ним вивезенням побутового сміття. Стежить за дот­риманням правил протипожежного захисту будов і охорони праці під час поточного ремонту і техніч­ної експлуатації житлового фонду. Проводить робо­ту щодо охорони зелених насаджень; залучає меш­канців до благоустрою дворищ, організації дитячих і спортивних майданчиків тощо.

ТЕХНІК З ПІДГОТОВКИ ВИРОБНИЦТВА. Бере участь у забезпеченні інженерної підготовки будівництва, розробленні під керівництвом більш кваліфікованого спеціаліста організаційно-техноло­гічної документації, проектів виконання робіт, складанні зведених графіків роботи будівельних машин, переміщенні робітників і будівельної техні­ки на об'єктах, введенні об'єктів в експлуатацію. Бере участь у вибірковому контролі якості робіт, дотриманні будівельних норм і правил; повідомляє про виявлені порушення безпосередньому керів­ництву.

ТЕХНІК-ЛАБОРАНТ. Виконує аналізи та випробування для визначення хімічного складу та основних властивостей будівельних матеріалів, на­півфабрикатів, конструкцій і деталей. Оформляє результати аналізів і випробувань, веде їх облік, го­тує технічну документацію з виконуваних лабора­торією робіт. Повідомляє відповідним підрозділам будівельної організації результати аналізів і випро­бувань. Здійснює підготовчі операції для проведен­ня особливо .складних лабораторних випробувань. Бере участь у розробці нових методів хімічних ана­лізів, механічних випробуваннях, відбиранні техно­логічних проб, металографічних дослідженнях. Слідкує за справністю установок, приладів, інстру­менту та іншого лабораторного обладнання, вико­нує просте регулювання його та лагодження.

ТЕХНІК-ПРОЕКТУВАЛЬНИК. Виконує під керівництвом спеціаліста вищої кваліфікації про­ектні роботи; забезпечує їх відповідність виданим завданням, діючим стандартам, технічним умовам, будівельним нормам і правилам, каталогам і довід­никам, нормам охорони праці та виробничої саніта­рії. Пов'язує прийняті проектні рішення з проект­ними рішеннями інших розділів (частин) проекту. Використовує під час виконання завдань докумен­тацію типових проектних рішень, уніфікованих вузлів і виробів. Виконує роботи з оформлення при­в'язки типових проектів та тих, що застосовуються повторно, до умов конкретних майданчиків будівництва; здійснює звіряння копій проектних документів з оригіналами. Вносить зміни у розроблену проектно-кошторисну документацію та передає її до архіву.


АБЕТКОВИЙ ПОКАЖЧИК

назв професій керівників, професіоналів та фахівців

Професії, що розміщені в цьому випуску

Стор.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ КЕРІВНИКИ

Виконавець робіт (виконроб)

Виконавець днопоглиблювальних робіт

Виконавець капітальних виправних та ко­лійних робіт

Виконавець робіт вишкобудування

Виконавець робіт з ремонту та налагоджен­ня енергетичного устаткування

Голова кооперативу будівельного. Директор (керівник) малого будівельного підприємст­ва

Головний архітектор (архітектура та будів­ництво)

Головний архітектор проекту. Головний ін­женер проекту

Головний будівельник

Головний геодезист

Головний гідрогеолог

Головний інженер

Головний маркшейдер

Директор з капітального будівництва

Керуючий трестом. Начальник (керівник) організації (будівельної, монтажної, ре­монтно-будівельної)

Командир землесоса, земснаряда, дноочи­щувального снаряда

Майстер будівельних та монтажних робіт

Майстер гірничий проходки шахти

Начальник відділу експлуатації та ремонту машин і механізмів

Начальник відділу збуту (маркетингу)

Начальник відділу з підготовки виробницт­ва

Начальник відділу капітального будівницт­ва (технічного переозброєння)

Начальник відділу контролю якості буді­вельно-монтажних робіт

Начальник відділу підсобних виробництв

Начальник відділу транспорту

Начальник відділу устаткування

Начальник дільниці

Начальник виробничо-комплектовочної дільниці

Начальник дільниці вантажно-розвантажу­вальних робіт

Начальник дільниці експлуатації й улашту­вання підкранових колій

Начальник дільниці перебазування буді­вельних машин і механізмів

Начальник дільниці планово-запобіжного ремонту

Начальник кошторисно-договірного відділу

Начальник лабораторії з контролю вироб­ництва

Начальник лабораторії техніко-економічних досліджень

Начальник проектно-кошторисного бюро (групи)

Начальник проходки шахти

Начальник управління капітального будів­ництва

Начальник управління (відділу) комплекта­ції

ПРОФЕСІОНАЛИ

Архітектор

Геодезист

Економіст з договірних та претензійних ро­біт (будівництво)

Інженер

Інженер-енергетик

Інженер з нагляду за будівництвом

Інженер з організації та нормування праці (будівництво)

Інженер з проектно-кошторисної роботи

Інженер-проектувальник

Інженер з якості

ФАХІВЦІ

Механік дільниці

Механік дільниці з експлуатації та улашту­вання підкранових колій

Механік дільниці перебазування будівель­них машин і механізмів

Механік дільниці планово-запобіжного ре­монту

Технік

Технік-геодезист

Технік-доглядач. Доглядач будови

Технік з підготовки виробництва

Технік-лаборант

Технік-проектувальник


ЗМІСТ

Наказ Держбуду України

Загальні положення випуску 1 "Про­фесії працівників, які є загальними для всіх видів  економічної діяльності Довідника кваліфікаційних характеристик   професій працівників

Вступ

Кваліфікаційні характеристики

Керівники

Професіонали

Фахівці

Абетковий покажчик назв професій керівників, професіоналів та фахівців

Зміст